PDA

View Full Version : Οι λόγοι για τους οποίους απεχθάνομαι τους έλληνες

epote
07-10-2004, 20:38
ειμαστε αργοσχολοι, ρατσιστες, τομαρια, με συνδρωμα κατωτεροτητας.

ειμαστε αναλφαβητοι, εχουμε απαραδεκτη οικονομια και χαμηλοτατο βιοτικο επιπεδο

τη μεγαλυτερη κατανάλωση αλκοολ και καπνου στην ευρωπη

παρολαυτα νομιζουμε οτι ειμαστε ο περιουσιος λαος.

Billman
07-10-2004, 20:41
Mono ayta? Eimai sigouros oti 3exnas kai alla asxhma pragmata :p

wolfhawk
07-10-2004, 20:44
Ε όλο κ κάτι παραπάνω θα υπάρχει! :P

GriGaS
07-10-2004, 20:48
Και περνάμε καλά και γουστάρουμε που είμαστε ελληνάρες και δεν την αλλάζουμε με τίποτα την Ελλαδάρα μας!!!

Και σε όποιον δεν του αρέσει να σηκωθεί να φύγει και να μας αφήσει μόνους μας!!!

paschalia
07-10-2004, 20:53
Ισα ρε εποτε , δλδ εσυ τι εισαι παληκαρι μου ?

Δεν εισαι δλδ Ελληνας εσυ ?
Η οπου θες εισαι και οπου θες το παιζεις δεν ξερω και εγω τι .. ?

Και παρακαλω να σβηστει η να μπουν αστερακια στην προταση που εχεις γραψει για την σημαια γιατι με προσβαλλει (αν και αυτος ηταν ο στοχος σου)

wolfhawk
07-10-2004, 20:54
Και σε όποιον δεν του αρέσει να σηκωθεί να φύγει και να μας αφήσει μόνους μας!!!

...με τις dsl μας!

epote
07-10-2004, 21:10
ειμαι ρατσιστης!

και πρεπει να αφανιστουν οι ελληνες

δεν παραβαινω κανενα νομο του φορουμ οποτε μπορω να βριζω τη σημαια οσο θελω

Keyser_Soze
07-10-2004, 21:22

...με τις dsl μας!

Thes na takouseis kai sei ISDNika twra?

wolfhawk
07-10-2004, 21:41
Σιγά τις dsl! Ποιο γρήγορα κατεβάζεις εσύ από μένα!

/end of offtopic post

συνεχίστε... :roll:

paschalia
07-10-2004, 22:05
wolfhawk siga καλομ που εχεις και παραπονο απο τις adsl γραμμες.. ,αν εχεις παντως.. καντην καμια πασα κατα δωθε ,και σου δινω την isdn γραμμη μου .

GriGaS
07-10-2004, 22:52
ειμαι ρατσιστης!

και πρεπει να αφανιστουν οι ελληνες

δεν παραβαινω κανενα νομο του φορουμ οποτε μπορω να βριζω τη σημαια οσο θελω

Όπως έχει πει και ο μέγας παρεδωσιανός σκύλος οι κανόνες (και όχι νόμοι) του φόρουμ δεν είναι παραπάνω από τους νόμους του κράτους στο οποίο ζούμε...Αν εσύ με τέτοια εριστική συμπεριφορά θες να προκαλέσεις κάποια συγκεκριμένα πρόσωπα, υπάρχουν και τα πμ και τα email και ότι άλλο θες.

Εμένα προσωπικά πάντως με προσβάλει αυτό το ποστ ΑΛΛΑ δεν μπαίνω ως Mastoras να επέμβω. Το αφήνω στην κρίση των αρμόδιων moderators.

epote
07-10-2004, 23:06
νομιζω πως οι λογοι του ποστ ειναι προφανεις.

πρεπει να υπαρχει καποιου ειδους ιση μεταχειρηση. Οσο προσβλητικη ειναι μια ανοιχτα ρατσιστικη τοποθετιση αλλο τοσο και η προσωπικη επιθεση

το ζητημα ειναι γιατι δεν ανεχομαστε ρατσισμο προς τους ελληνες αλλα ανεχομαστε προς τους τουρκους

σαφως και το ζητημα εχει ξαναπροκυψει, δεν ειναι αμεσος σκοπος σου να προσβαλω τους ελληνες, its just a means to an end. Αλλα δεδομενου οτι δεν λογοκρινεται ΑΥΤΟ το ποστ τοτε παραδεχομαι ανοιχτα οτι εσφαλα και τα πραγματα ειναι ισοτιμα ως ενα σημειο

μπορειται ομως να με διαβεβαιωσεται οτι ενα αντοιστιχο ποστ απο τον cloud δεν θα επεφερε ban?

ba_eas
07-10-2004, 23:28
Ρε φίλε για κάνε μας την χάρη και μίλα για την πάρτι σου και μετά να μιλήσεις για όλους τους Έλληνες.....
Και να στα πάρω ένα ένα γιατί το πόστ σου με προσβάλει σε κάθε του σημείο...

Δεν είμαι ούτε αργόσχολος γιατί κάθε μέρα πάω 8ώρες στην σχολή μου και δεν ξέρω κανέναν Έλληνα να κάθετε και να τον ταίζουν!
Ρατσιστής δεν είμαι και ούτε θα γίνω ποτέ μου.....είμαι απλά κατά των ξένων που κάνουν κακό στην χώρα μου.
Τομάρι είσαι και φαίνεσαι....εγώ αυτό το παίρνω σαν προσωπική επίθεση σε κάθε μέλος του φόρουμ που είναι Έλληνας...
Δεν έχω κανένα σύνδρομο κατωτερότητας απέναντι σε κανένα.... Όποτε χρειάστηκε είπα με περιφάνεια ότι είμαι Έλληνας.... Ποτέ δεν ντράπηκα που γεννήθηκα Έλληνας. Αρα μήπως έχεις εσύ ένα σύνδρομο κατωτερότητας???

Δόξα το θεό και το σχολείο μου τελείωσα και το πανεπιστήμιο μου τελείωνω....όπως οι περισσότεροι νέοι σαν και μένα....
Για την οικονομία που λές αυτή είναι...όλοι προσπαθούμε για κάτι καλύτερο...αμα μπορούσαμε λες να μην το κάναμε? αλλά αμα υπάρχουν τύποι σαν και σένα....γιαυτό κατανταμε ετσι....
Για το βιοτικό επίπεδο....δες το και μόνος σου....όσο παεί πάμε και καλύτερα....έτσι ήτανε όταν γεννήθηκε ο πατέρας σου? Μαλλον όχι...

Και δεν κατάλαβα που σε ενοχλεί αυτο??? Εγώ γουστάρω όταν είμαι με τους φίλους μου να τα πίνω.... Αυτό έλειπε να σε ρωτάμε για να πιουμε και να καπνίσουμε..... Δεν είναι ναρκωτικά που απαγορεύονται, κάτι νόμιμο κάνουμε...

ΣΚΑΤΑ στη κωλοσημαια σας, να εξαφανιστητε ολοι να καθαρισει ο τοπος

Δεν νομίζω (τουλάχιστον εγώ και οι γνωστοί μου) ότι είμαστε τίποτα... Απλά έχουμε ένα Α πολιτισμό....δεν ήμασταν ποτέ απολίτιστοι....Έλληνες είμαστε...
Όσο για την σημαία που την βρίζεις....και λες σκατά.....σκατά σε σένα...η σημαία είναι κάτι που με εκφράζει...είναι ένα σύμβολο της πατρίδας μου και κάτι το οποίο κάποιοι πέθάναν για να το υπερασπίσουν...αρα βρίζεις και αυτούς και μέσα σε αυτούς είναι και ο παππούς μου...για κάνε μας την χάρη λοιπόν....

Για το τελευταίο που λες να εξαφανιστούμε να καθαρίσει ο τόπος, δεν το κατάλαβα? να φύγουμε εμείς και να μείνεις εσυ? Σιγά μην σε χάσουμε και απο πελάτη... δεν φεύγεις εσύ και οι όμοιοι σου γιατι με κάτι σαν και σένα έχουμε καταντισει σε αυτό το χάλι....

Ξέρω ότι το ποστ μου δεν είναι τπτ άλλο παρά μια προσωπική επίθεση....άρα λόγος ban. Απο το 97 που είμαι στο νετ δεν έχω κάνει ποτέ τέτοιο τόπικ και να επιτίθεμαι σε άλλον.....αλλά τον μ@λ@κ@ δεν τον κάνω άμα με βρίζουν...
Εγώ θα δέχτω το ban μιας και παραβίασα τους κανόνες....αλλά το ίδιο θέλω και για τον epote...δεν είναι εδώ το μαγαζί του να μας βρίζει και να τα ακούμε.... Δεν ανέχομαι τέτοιες συμπεριφορές απο άτομα που δεν ξέρω και δεν με ξέρουν....

PS:Κωλοέλληνας είσαι και φαίνεσαι... Εγώ είμαι περήφανος που είμαι Έλληνας!

PeiramatoZwo
07-10-2004, 23:57
Os enas ek twn 2 armodiwn mod, o monos logos pou den logokrino to topic i den kleidono einai gia na do ti tha katalavei. Sygxoreste me alla to topic ftiaxtike gia thn "pei" se mena prosopika. Den exo xrono kai diathesi na asxolitho, sas proteino na agnoisete to topic san xarh pros emena. Euxaristo gia thn prosoxi sas.

Ps Fysika ego den tha katso na analyso ti trexei mesa sto mialo tou kathenos edo mesa... exo kai eksetastiki.

Ps 2 An thelete na apeuthinthite se mena , kante mou thn xarh na mou steilete pm kai na min to kanete apantontas se auto to topic. Exo eksetastiki opos proeipa kai tha sas apantiso opote mporeso.

Ps 3 Ellinika grafo, kai pistevo oti oi perissoteroi edo mesa ta katalavainoun. Yparxoun kai ta pm...

epote
08-10-2004, 10:20
εγώ αυτό το παίρνω σαν προσωπική επίθεση σε κάθε μέλος του φόρουμ που είναι Έλληνας

AKRIBOS

den ftiaxtike gia SENA peiramatozoo, ftiaxtike gia na ypodeikso oti oso prosvlitiko einai na les "o ellinas einai malakas" allo toso kai to "o tourkos einai malakas"

blizard
08-10-2004, 11:17
ftiaxtike gia na ypodeikso oti oso prosvlitiko einai na les "o ellinas einai malakas" allo toso kai to "o tourkos einai malakas"
Υποθέτω ότι το ίδιο προσβλητικό είναι και το "ο Ναζιστής είναι μαλάκας", ή έστω "οι Αμερικάνοι είναι μαλάκες" κλπ.

Κατάλαβε όμως ότι το μίσος μας στους Τούρκους προέρχεται από μακροχρόνιες εμπόλεμες καταστάσεις, και ουσιαστικά δεν τους κάνουμε απλά προσωπικές επιθέσεις.
Πχ, αν οι Γερμανοί δεν είχαν χάσει τον πόλεμο και συνέχιζαν να θέλουν να κατακτήσουν τον κόσμο, οι αν το κάνουν τώρα οι Αμερικάνοι, οι αν συνεχίζουν τα ίδια όπως παλιά οι Τούρκοι, το ίδιο θα τους συμπεριφερόμασταν.
Από την μεριά τους θα έλεγαν αυτά που λες και εσύ τώρα, αλλά ρε φίλε έτσι είναι τα πράγματα, ο κάθε λαός τα βλέπει διαφορετικά.

Αν δίνεις μάλιστα πραγματική σημασία στον Ρατσισμό ή στις προσωπικές επιθέσεις, κοίτα πρώτα μήπως υπάρχει κάποιος που να βρίζει δημόσια έναν άλλο άτομο χωρίς σοβαρό λόγο, και οι υπέυθυνοι να έχουν από πάνω απαγορέψει στο δευτερο άτομο να απαντήσει με ανάλογο τρόπο.
Αυτό θα ήταν και το άκρον άοτον της γελοιότητας από πάνω , αλλά μην νομίζεις ότι είναι κάτι που δεν υπάρχει δίπλα μας.... ;)
Μετά πάμε στα πιο αμφισβιτούμενα και πολύπλοκα θέματα της συμπεριφοράς ανάμεσα σε Ελληνες - Τούρκους κλπ.

ΥΓ
Sorry peiramatoZwo που απάντησα αλλά κανείς δεν είναι τέλειος, και σίγουρα όχι εγώ :)
Πάτως δεν θα πω τίποτα άλλο σε αυτό το topic.

lalaki_2
08-10-2004, 14:13
epestrepse o eksoristos apo thn makronhso!!!
leo na kano aksiopreph epanastash pia...

parapano graftike gia ton epote oti koitaei thn parti tou.

ayto mallon to kanoun oi ellhnes oi toulaxiston to megalytero pososto ton ellhnon.

an theoreite oti ellhnes den einai oi fileleytheroi anthropoi xoris synora kai me dhmokratia alla einai oi kafroi kai oi psyxastheneis pou bgainoun kai peithoun ton kathe anideo thleorasakia oti oi ellhnes exoun paei mexri to meksiko kai oloi oi politismoi einai katoteroi kai exoume 2 xromosomata parapano ti na sas po...

opoios ta pisteyei ayta einai sigoura gia ta sidera.

drm
08-10-2004, 15:14

Ήξερα ότι είναι καυ?α να είσαι Έλληνας, αλλά σε ευχαριστώ που μου θύμισες τους λόγους.....

lalaki_2
08-10-2004, 21:49
Ήξερα ότι είναι καυ?α να είσαι Έλληνας, αλλά σε ευχαριστώ που μου θύμισες τους λόγους.....

xaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxa xaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxa!!!!!!!!!!!! :lol: :lol: :lol:

xriste mou ti treles einai aytes!!!???

NullException
10-10-2004, 03:47

ΣΚΑΤΑ στη κωλοσημαια σας, να εξαφανιστητε ολοι να καθαρισει ο τοπος

Ας υπερασπιστεί και κάποιος τον κακομοιρο τον έποτε μιας και εγω κάποτε πιστευα τα ίδια , με το πάθος που τα πιστεύει εκείνος τώρα.

Έχω καταλήξει , οτι οι Έλληνες είναι ένας λαός για τον οποίο υπάρχουν πολλοί λόγοι να τους μισήσεις και πολλοί να τους αγαπήσεις.
Επειδή όμως ζούμε εδώ, και τα καλά της ράτσας μας τα θεωρούμε δεδομένα , μας φαινονται μόνο τα κακά. Το ίδιο ισχύει και αντίστροφα βέβαια (για τους φανατικούς Ελληναράδες) που βλέπουν μόνο τα τρωτά των άλλων λαών. Οι Γάλλοι ειναι βρωμιάρηδες, οι Τουρκοι ζώα, οι Αμερικάνοι χαζοί, οι Γερμανοί ψυχροι, οι Ιάπωνες δολοφόνοι, οι Άγγλοι αδερφές, κτλ, κτλ, κτλ. Αλλα οι Έλληνες;; Όσο και αν ψάξετε δεν θα βρείτε καμια καραμέλα που να μην εκθειάζει ακόμα και τα κακώς κείμενα της φυλής μας.

Ο Νίτσε έλεγε οτι ο καλύτερος Γερμανός , είναι ο Αντιγερμανός. Ο έποτε μέσα στην υπερβολή του, ειναι σίγουρα καλύτερος απο τον τυπικό Ελληναρά, που ειναι άντρας και το κέφι του θα κάνει, και θα πιεί και ένα ποτήρι παραπάνω (και θα πάρασύρει και ένα άτομο παραπάνω αργότερα όντας μεθυσμένος στην παραλιακή). Ποιον λόγο έχουμε να μην θέλουμε να βελτιώσουμε τις κακές μας συνήθειες, τις οποίες μάλιστα φροντίζουμε είτε να τις εκθειάζουμε είτε να τις κατακεραυνώνουμε ανάλογα με την περίσταση. Εντάξει, καταλαβαίνω οτι είσαι περήφανος που είσαι Έλληνας (χωρίς να συμμερίζομαι το συναίσθημα, πρώτα αισθάνομαι περήφανος που είμαι άνθρωπος), αλλά εχεις κανενα λόγο (και αν ναι, ποιος;; ) να επιθυμείς να έχουμε ετήσια μεγαλύτερες απώλεις σε τροχαία απο οτι ο πόλεμος του Ιρακ για τους Αμερικάνους; Η Ελλάδα, κάθε χρόνο χάνει 2500 ανθρώπους απο βλακώδη τροχαία ατυχήματα, που στο 90% των περιπτώσεων τα προκαλεί η ανευθυνότητα του οδηγού; Αυτό το "χαλλλαρααα" που έχουμε και αισθανόμαστε περήφανοι, ειναι αυτό που μας σκοτώνει κάθε χρόνο. Αργά και σταθερά.

Καταλαβαίνω ένα πράγμα. Ακόμα και η μάνα του Χίτλερ, θα ήθελε να τον υπερασπίσει αν τον πρόσβαλαν με αντίστοιχο τρόπο που ο εποτε προσβάλει τους Έλληνες. Κάποια στιγμή όμως θα πρέπει να δούμε μήπως τελικά είμαστε αυτοί εμείς που πηγαίνουμε ανάποδα στην Εθνική....

My point: Οσο και αν θέλουμε να το πιστεύουμε, όσο και αν μας χαιδεύει τα αυτιά, δεν είμαστε τίποτα περισσότερο απο ένας λαός (και μάλιστα όχι ο ίδιος, μιας και αν ακούγεται ωραίο, δεν είμαστε όλοι σπέρματα του Σωκράτη και του Πλάτωνα) που βοήθησε και αν απαλλαγεί απο τα κόμπλεξ που του έχουν φυτέψει στο κεφάλι διάφοροι καλοθελητές, θα μπορεί να βοηθήσει και στο μέλλον την εξέλιξη των αποδείξεων της ανωτερότητας του ανθρώπου.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα της Ελλάδας, δεν ειναι οι Έλληνες. Ο σύγχρονος Έλληνας σέρνει έναν "νταλκά" που του τον φυτέψαν τεχνιέντως οι κομπλεξάρες πατριδοκάπηλοι. Δεν ειναι εύκολο, να πρέπει να δικαιολογείς κάθε φορά οτι υπήρξες ανώτερος, και απλώς τα τελευταία 2000 χρόνια, κατι δεν πήγε καλά και εξαφαντίστηκες....

Και όμως, οι λευκοκόλλαροι και μαυροφορεμένοι αλητες αυτού του έθνους έχουν φροντίσει για εμάς πριν για εμάς. Μας έμαθαν να δικαιολογούμε τους εαυτούς μας με μύθους (κρυφά σχολειά που δεν υπήρχαν, η ανώτερη γλώσσα μας, οι ομάδες Ε, οι μυθοποιημένοι αρχαίοι πολιτισμοί κτλ, κτλ) για τα 2 χιλιάδες χρόνια απραξίας μας. Απο την άλλη, λαοί που ποτέ δεν έτυχαν των ανέσεων των Ελληνων, στην καλύτερη των περιπτώσεων τους έχουμε ορίσει ώς ηλίθιους, στην χειρότερη δεν τους ξέρουμε καν. Το Πυθαγόρειο θεώρημα είχε ανακαλυφθεί πολύ καιρό πριν απο τον Πυθαγόρα, και μάλιστα για βιοποριστικούς λόγους. Ο Πυθαγόρας, ώς ανεπάγγελτος είχε όλη την ευχέρεια να παίζει με τα τετράγωνα για να προωθεί την ανωτερότητα της σέκτας του ( μάλιστα σκότωσε και μαθητη του γιατι τόλμησε να υποστηρίξει οτι υπάρχουν οι άρρητοι αριθμοί).
Ο μέγας Δ. Σολωμός είχε πεί: "Πρέπει να ταυτίσουμε το αληθές με το εθνικόν". Εμείς κάνουμε το αντίθετο. Και μάλιστα το χαιρόμαστε.
Τα πήραμε στο κρανίο όταν μας γιουχάραν τον Εθνικό Ύμνο οι Αλβανοί. Αλλα κανένα αυτί δεν ίδρωσε οταν γιουχάραμε τις Ιταλίδες στην απονομή μεταλλίων του τελικού γυναικών στο Πόλο, κανενας δεν καταδίκασε το γιούχο στον Κορεάτη, κανένας δεν μίλησε άσχημα για το γιούχο στην αντίπαλο της Δανιηλίδου. Είμαστε τόσο ανώτερος σαν λαός , που δεν μπορούμε να παραδεχτούμε την νίκη ενός άξιου και έντιμου αντιπάλου, ο οποίος μάλιστα είχε το κουραγιο εν μέσω κατακραυγής να σηκώσει τον Έληλνα και να πανηγυρίσουν μαζί;
Για σκεφτείτε το.
Ο περιούσιος λαος δεν θα έπρεπε να ειναι και μεγαλόψυχος;
Η μήπως , δεν μας αρέσει να χάνουμε;

Founes
10-10-2004, 13:11
goustarw pou eimai ellinas, goustarw ti simaia, sta @@ oi "prwsopikes epithseis"
den aforoun mono 1 i 2 atoma ola auta.
NAI oi tourkoi einai malakes, oi amerikanoi megalyteroi kai an auto simainei oti
eimai ratsistis tote NAI EIMAI!!! kai eimai akoma xeiroteros se autous pou den
sevontai oti kapoia symvola gia orismenous anthrwpous einai IERA kai an auto
DEN tous aresei toulaxiston min prokaloun!

lalaki_2
10-10-2004, 13:46
kai to xeirotero akoma einai kati typoi san kai esas pou ayta ta iera symvola opos ta lete ta ekprosopeite me idees entelos asxetes me ayto pou kanonika antiprosopeyei h ennoia ths elladas.teleytaia fora pou koitaksa sthn istoria h ellada exei meinei se aythn giati oi arxaioi ellhnes htan h kalyteroi ekrosopoi ths dhmokratias(an kai sthn ousia oi galloi thn ekanan praksh)kai oxi ratsistes pou goustaroun na vrizoun allous laous etsi apo to pouthena...

Founes
10-10-2004, 13:52
otan les san ki esas lalaki ti enoeis ?
egina kakos pou den goustarw na milane etsi gia ti simaia???
i mipws egina ki egw fasistas kai xrysavgitis ??? mipws den thes ki esy sinora?

epote
10-10-2004, 14:44
NAI oi tourkoi einai malakes, oi amerikanoi megalyteroi kai an auto simainei oti
eimai ratsistis tote NAI EIMAI!!!

φφφφφφφφφφφφσσσσσσσσσσσσσσστττ, ποινγκ!

kai eimai akoma xeiroteros se autous pou den

γιατι, τι θα κανεις? :roll:

lalaki_2
10-10-2004, 15:18
γιατι, τι θα κανεις?

ela re.....mhn plakothite!!!

otan les san ki esas lalaki ti enoeis

ennoo oti anthropos pou paradexetai kai malista parathetontas kai epixeirhmata oti einai ratsisths den einai kala....

egina kakos pou den goustarw na milane etsi gia ti simaia

oxi alla esy thn kseftilizeis pio poly me tis nootropies pou pernas meso ayths.

i mipws egina ki egw fasistas kai xrysavgitis ???

gia to deytero den gnorizo yparxoun omos arketes pithanothtes na exei idies apopseis.to proto to eipes monos sou.

mipws den thes ki esy sinora?

den thelo antiparatheseis metaksy ton laon oi opoioi xorizontai apo ta synora dioti etsi den einai dynaton na epikrathsei h pagkosmia galhnh.kathe mera pethainoun paidakia epeidh enas maniakos nomizei oti einai o arxontas tou kosmou epeidh exei opla.kathe mera skotonontai negroi sthn amerikh apo organoseis ratsistikes.sigoura kathe mera sthn ellada pethainoun alvanoi epeidh tolmhsan na perasoun mprosta apo enan ellhnara.etsi ksero oti o kosmos DEN paei mprosta.poso mallon h ellada pou kanonika tha eprepe na einai h proth pou tha pei stop re gamoto aksioprepeia sta anthropina dikaiomata.

paschalia
10-10-2004, 15:35
Δεν γινεται θα το πω.
Λαλακης ξαναπες πλζ αυτο το αλβανοι πεθαινουν γιατι τολμησαν να περασουν μπροστα απο ενα Ελληναρα ...

Ελεος ρε παιδια .
Ειπαμε ... αλλα οχι κι'ετσι ..

stathispap
10-10-2004, 16:07
Ας υπερασπιστεί
...
να χάνουμε;

Θα μπορουσα ισως και να συμφωνησω με το κειμενο σου... Βλεπω ομως τα πραγματα απο τελειως διαφορετικη οπτικη γωνια...

Αυτοπροσδιοριζομαι ως "ελληνας" με την εννοια του ανθρωπου που γεννηθηκε και μεγαλωσε στο κομματι-κλουβι του πλανητη που ονομαστηκε "ελλαδα", που γαλουχηθηκε με ηθη και εθιμα ενος πολιτισμου (δηλαδη ενος γενικοτερου αξονα πανω στον οποιο κινειται ο τροπος ζωης μιας ομαδας ανθρωπων) που ονομαστηκε ελληνικος, που μιλαει μια αρκετα ομορφη, εξυπνη, λειτουργικη και συνεχως εξελισσομενη γλωσσα που ονομαστηκε ελληνικη, που συμμετεχει στην οργανωση και λειτουργια ενος συστηματος εξουσιων που ονομαστηκε "ελληνικο κρατος"...

Let the story begin:
Ενα IBM-compatible PC που αγορασε ο Α (και κατασκευαστηκε λιγα χιλιομετρα εξω απο την πρωτευουσα της Ταιβαν), και ενα IBM-compatible PC που αγορασε ο Β (και κατασκευαστηκε απο κατι ταλαιπωρα παιδακια στο Αφγανισταν) ειναι πανομοιοτυπα. Αλλαζει μονο η μαρκα, οι δυνατοτητες, η εξωτερικη εμφανιση, το λειτουργικο, τα προγραμματα, οι λειτουργιες, η χρηση... Αποτελουνται ομως και τα δυο (οπως και τα αλλα ομοια τους) απο τα ιδια τσιπακια και διαυλους που συνδεονται μεταξυ τους καθως και με αλλα υλικα, τα οποια ειναι επισης τα ιδια. Επισης, αυτοι οι δυο υπολογιστες επικοινωνουν μεταξυ τους με διαφορα πρωτοκολλα επικοινωνιας: TCP/IP, SMTP, IPX... Παρ' ολα αυτα επικοινωνουν, δηλαδη ανταλλαζουν δεδομενα... Ανηκουν σε διαφορετικες ομαδες (desktop, office, server, multimedia) αλλα παρ' ολα αυτα ο καθενας μπορει να κανει και τη δουλεια του αλλου, ισως οχι ομως το ιδιο αποτελεσματικα... Και τα δυο ΠιΣι μπορουν να τρεξουν linux ή Windows ή BeOS ή DOS... Απλως, αναλογα με τα χαρακτηριστικα του το καθενα θα ειναι λιγοτερο ή περισσοτερο συμβατο και λειτουργικο... Στο PC του Α εχουν εγκατασταθει πρωτοκολλα μονο TCP/IP, ενω στου Β μονο IPX... Ετσι μπορουν να επικοινωνησουν μονο με υπολογιστες που εχουν το αντιστοιχο πρωτοκολλο για να παραγουν αποτελεσμα... Κι ομως, εχουν και οι δυο LAN καρτες, Serial, παραλληλες, firewire...

Εστω λοιπον ο Γ και ο Δ, δυο συνανθρωποι μας. Ο Γ γεννηθηκε λιγα χιλιομετρα μακρυα απο μια πολη που λεγεται Λιμνουπολη, πρωτευουσα του Ποταμισταν, και ο Δ στο κεντρο της Κουλουρίας, μιας μικρης πολης της Βουνανιας. Εχουν διαφορετικο υψος, βαρος, χρωμα μαλλιων, χρωμα ματιων, μυϊκη δυναμη, χρωμα δερματος, και χιλια-δυο αλλα χαρακτηριστικα. Ομως αποτελουνται και οι δυο απο εγκεφαλο, φλεβες, καρδια, στομαχι και πολλα αλλα ιδια οργανα, κυλαει στις φλεβες τους ιδιο αιμα, με λιγα χαρακτηριστικα (ομαδα, Rhesus) διαφορετικα, αναπνεουν τον ιδιο αερα, αρρωσταινουν με τον ιδιο τροπο απο μικροβια... Ο Γ εχει μεγαλωσει με εναν πολιτισμο υλιστικο και χρηματοκεντρικο. Αγωνιζεται να δουλευει και να παραγει ωστε να κερδιζει χρηματα. Ο Δ απο την αλλη, μεγαλωσε σε εναν πολιτισμο πιο ανθρωπιστικο, οπου το κερδος δεν εχει τοση σημασια, και οπου δεν νοειται ο συνανθρωπος να πειναει. Τρεφονται ομως απο την ιδια τροφη, ισως διαφορετικης ποιοτητας και προελευσης, χωνευουν και χεζουν με τον ιδιο τροπο, πινουν το ιδιο αλλα διαφορετικης ποιοτητας νερο... Τοσο ο Γ οσο και ο Δ εχουν γεννητικα οργανα... Μονο που ο Γ δεν μπορει να συνευρεθει σεξουαλικα με ατομο του ιδιου φυλου, αηδιαζει και μονο στη σκεψη... Αντιθετα ο Δ ελκεται απο ατομα του ιδιου φυλου, καθως βρισκει μεγαλυτερο αισθησιασμο σε μια τετοια επαφη... Και οι δυο ομως αισθανονται την ιδια ηδονη οταν φτανουν σε οργασμο... Ο Γ μεγαλωσε υλιστικα και με ποιοτητα διασκεδασης αθλια. Του ειναι δυσκολο να συζητησει για Πλατωνα, Υπερρεαλισμο και Αιτιοκρατια. Ετσι οι παρεες του ειναι ατομα που ασχολουνται με το Fame Story, τον Παναθηναϊκο, διασκεδαζουν ακουγοντας σκυλαδικα του κιλου ή βλεποντας αμερικανικες teen movies... Αντιθετα ο Δ μεγαλωσε πιο ιδεαλιστικα, ανατριχιαζει οταν ακουει Μπετοβεν ή Χατζιδακι, του αρεσει να συζηταει για τα παραδοξα του Ζηνωνα, να ψυχαγωγειται με Παζολινι και προφανως οι φιλοι του εχουν παρομοιες ιδιοτητες. Ομως και οι δυο εχουν παρεες, εχουν φιλους, επικοινωνουν, διασκεδαζουν, ψυχαγωγουνται...

Ο υπολογιστης του Α εχει γινει ενα ΠιΣι εγκληματιας... Ο Α ειναι hacker, cracker, κανει συνεχως e-απατες, κλεβει λεφτα απο ανυποψιαστους πολιτες, στελνει e-mail bombs για να καταστρεψει mailboxes, προγραμματιζει και στελνει ιους και worms που καταστρεφουν αλλα συστηματα... Ο υπολογιστης του Β χρησιμοποιειται ως κεντρο προγραμματισμου. Ο Β αναπτυσσει ενα προγραμμα που βοηθαει τους τυφλους να χρησιμοποιουν το GPS για να μετακινουνται πιο ευκολα στους δρομους, ενω τις ωρες που δεν εργαζεται, ο υπολογιστης του συνδεεται με VPN με το "Κεντρο καταπολεμισης του καρκινου" και προσφερει εθελοντικα υπολογιστικη ισχυ για τα πειραματα θεραπειας του καρκινου.

Ο Γ ειναι ενας τιμιος πολιτης που εργαζεται σε μια εταιρεια, εχει οικογενεια και μεγαλωνει τα παιδια του σωστα, διδασκοντας τα την ανθρωπια και την αγαπη, ενω οποτε μπορει ενισχυει τα φιλανθρωπικα σωματεια. Ο Δ ειναι ενας εγκληματιας, πληρωμενος δολοφονος που μισει καποιες ομαδες συνανθρωπων του και δερνει, βιαζει, σκοτωνει...
That's all folks...

lalaki_2
10-10-2004, 16:18
Δεν γινεται θα το πω.
Λαλακης ξαναπες πλζ αυτο το αλβανοι πεθαινουν γιατι τολμησαν να περασουν μπροστα απο ενα Ελληναρα ...

Ελεος ρε παιδια .
Ειπαμε ... αλλα οχι κι'ετσι ..

theleis na valeis stoixhma oti den symvainei????

stathispap
10-10-2004, 16:20
goustarw pou eimai ellinas, goustarw ti simaia, sta @@ oi "prwsopikes epithseis"
den aforoun mono 1 i 2 atoma ola auta.
eimai ratsistis tote NAI EIMAI!!! kai eimai akoma xeiroteros se autous pou den

Γουσταρω που ειμαι ανθρωπος, γουσταρω το ειδος μου, στα @@ μου οι προσωπικες επιθεσεις.
Οσα λεω τους αφορουν ολους.
Ναι οι ρατσιστες ειναι μαλακες, οι φασιστες μεγαλυτεροι και αν αυτο σημαινει πως ειμαι αριστερος τοτε ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ
Και ακομα περισσοτερο σε αυτους που τους αρεσει να βρισκουν τον εαυτο τους μεσα σε ομαδες ή πισω απο λεξεις, δεν ειμαι "αντι-" τιποτα, ουτε "φιλο-" κατι
Για μενα τα συμβολα και οι αρχες ειναι απλα συμβασεις που δεν με αγγιζουν και αν καποιον δεν του αρεσει μαγκια του, δεν ασχολουμαι με το τι εχει στο μυαλο του...

Για σενα η σημαια και ο σταυρος ειναι ιερα... Ετσι αν καποιος τα βρισει ή τα προσβαλλει αντιδρας.
Για μενα ο ανθρωπος ειναι η υπερτατη αξια. Ετσι αν καποιος αυτοχαρακτηρισθει ρατσιστης και βρισει καποιους ανθρωπους με προσβαλλει και καλυτερα να σταματησει να προκαλει...

PeiramatoZwo
10-10-2004, 16:20
Stathispap auto me thn Ibm kai ta loipa den to epiasa katholou, paroti to diavasa 2 fores... ta polla paradeigmata kai symvolismoi den epitygxanoun panta to epithymito apotelesma.

Founes
10-10-2004, 16:30
@ epote : eisai poly proklitikos den prokeite na to synexisw edw mesa

@ lalaki : mou fenete den katalaveneis... boris na mou peis ti akrivws nootropies
pisteveis oti pernaw mesw tis simaias? den borw na katalavw giati panta
xaraktirizeis etsi enan anthrwpo otan exei diaforetikes idees apo tis dikes sou...
mipws telika auto einai fasismos?
oso gia auto...

den thelo antiparatheseis metaksy ton laon oi opoioi xorizontai apo ta synora dioti etsi den einai dynaton na epikrathsei h pagkosmia galhnh.kathe mera pethainoun paidakia epeidh enas maniakos nomizei oti einai o arxontas tou kosmou epeidh exei opla.kathe mera skotonontai negroi sthn amerikh apo organoseis ratsistikes.
sigoura kathe mera sthn ellada pethainoun alvanoi epeidh tolmhsan na perasoun mprosta apo enan ellhnara.etsi ksero oti o kosmos DEN paei mprosta.poso mallon h ellada pou kanonika tha eprepe na einai h proth pou tha pei stop re gamoto aksioprepeia sta anthropina dikaiomata.

mipws nomizeis oti zeis se mia outopia ??? mou thimizeis tis glastres twn
kallistiwn... "thelw tin pagosmia eirini". NAI ki egw thelw enan kosmo xwris xrimata
me anakatanomi tis gis kai twn porwn isotima se olous tous anthrwpous panw sti gi

sigoura kathe mera sthn ellada pethainoun alvanoi epeidh tolmhsan na perasoun mprosta apo enan ellhnara

PAS KALA ??? otan pethenoun POLLOI ELLINES (kai alloi metanastes) epeidi etyxe na einai pio tyxeroi kai na xoun merika euro parapanw kai paei o alvanos kai ton
sakatevei-skwtonei gia na ta parei einai ola OK etsi ??? pros theou den lew pws
prepei na pethenoun oi alvanoi (kai oi kathe alvanoi)

LL_NEO
10-10-2004, 16:36
Θα μπορουσα ισως και να συμφωνησω με το κειμενο σου... Βλεπω ομως τα πραγματα απο τελειως διαφορετικη οπτικη γωνια...

Αυτοπροσδιοριζομαι ως "ελληνας" με την εννοια του ανθρωπου που γεννηθηκε και μεγαλωσε στο κομματι-κλουβι του πλανητη που ονομαστηκε "ελλαδα", που γαλουχηθηκε με ηθη και εθιμα ενος πολιτισμου (δηλαδη ενος γενικοτερου αξονα πανω στον οποιο κινειται ο τροπος ζωης μιας ομαδας ανθρωπων) που ονομαστηκε ελληνικος, που μιλαει μια αρκετα ομορφη, εξυπνη, λειτουργικη και συνεχως εξελισσομενη γλωσσα που ονομαστηκε ελληνικη, που συμμετεχει στην οργανωση και λειτουργια ενος συστηματος εξουσιων που ονομαστηκε "ελληνικο κρατος"...

Let the story begin:
Ενα IBM-compatible PC που αγορασε ο Α (και κατασκευαστηκε λιγα χιλιομετρα εξω απο την πρωτευουσα της Ταιβαν), και ενα IBM-compatible PC που αγορασε ο Β (και κατασκευαστηκε απο κατι ταλαιπωρα παιδακια στο Αφγανισταν) ειναι πανομοιοτυπα. Αλλαζει μονο η μαρκα, οι δυνατοτητες, η εξωτερικη εμφανιση, το λειτουργικο, τα προγραμματα, οι λειτουργιες, η χρηση... Αποτελουνται ομως και τα δυο (οπως και τα αλλα ομοια τους) απο τα ιδια τσιπακια και διαυλους που συνδεονται μεταξυ τους καθως και με αλλα υλικα, τα οποια ειναι επισης τα ιδια. Επισης, αυτοι οι δυο υπολογιστες επικοινωνουν μεταξυ τους με διαφορα πρωτοκολλα επικοινωνιας: TCP/IP, SMTP, IPX... Παρ' ολα αυτα επικοινωνουν, δηλαδη ανταλλαζουν δεδομενα... Ανηκουν σε διαφορετικες ομαδες (desktop, office, server, multimedia) αλλα παρ' ολα αυτα ο καθενας μπορει να κανει και τη δουλεια του αλλου, ισως οχι ομως το ιδιο αποτελεσματικα... Και τα δυο ΠιΣι μπορουν να τρεξουν linux ή Windows ή BeOS ή DOS... Απλως, αναλογα με τα χαρακτηριστικα του το καθενα θα ειναι λιγοτερο ή περισσοτερο συμβατο και λειτουργικο... Στο PC του Α εχουν εγκατασταθει πρωτοκολλα μονο TCP/IP, ενω στου Β μονο IPX... Ετσι μπορουν να επικοινωνησουν μονο με υπολογιστες που εχουν το αντιστοιχο πρωτοκολλο για να παραγουν αποτελεσμα... Κι ομως, εχουν και οι δυο LAN καρτες, Serial, παραλληλες, firewire...

Εστω λοιπον ο Γ και ο Δ, δυο συνανθρωποι μας. Ο Γ γεννηθηκε λιγα χιλιομετρα μακρυα απο μια πολη που λεγεται Λιμνουπολη, πρωτευουσα του Ποταμισταν, και ο Δ στο κεντρο της Κουλουρίας, μιας μικρης πολης της Βουνανιας. Εχουν διαφορετικο υψος, βαρος, χρωμα μαλλιων, χρωμα ματιων, μυϊκη δυναμη, χρωμα δερματος, και χιλια-δυο αλλα χαρακτηριστικα. Ομως αποτελουνται και οι δυο απο εγκεφαλο, φλεβες, καρδια, στομαχι και πολλα αλλα ιδια οργανα, κυλαει στις φλεβες τους ιδιο αιμα, με λιγα χαρακτηριστικα (ομαδα, Rhesus) διαφορετικα, αναπνεουν τον ιδιο αερα, αρρωσταινουν με τον ιδιο τροπο απο μικροβια... Ο Γ εχει μεγαλωσει με εναν πολιτισμο υλιστικο και χρηματοκεντρικο. Αγωνιζεται να δουλευει και να παραγει ωστε να κερδιζει χρηματα. Ο Δ απο την αλλη, μεγαλωσε σε εναν πολιτισμο πιο ανθρωπιστικο, οπου το κερδος δεν εχει τοση σημασια, και οπου δεν νοειται ο συνανθρωπος να πειναει. Τρεφονται ομως απο την ιδια τροφη, ισως διαφορετικης ποιοτητας και προελευσης, χωνευουν και χεζουν με τον ιδιο τροπο, πινουν το ιδιο αλλα διαφορετικης ποιοτητας νερο... Τοσο ο Γ οσο και ο Δ εχουν γεννητικα οργανα... Μονο που ο Γ δεν μπορει να συνευρεθει σεξουαλικα με ατομο του ιδιου φυλου, αηδιαζει και μονο στη σκεψη... Αντιθετα ο Δ ελκεται απο ατομα του ιδιου φυλου, καθως βρισκει μεγαλυτερο αισθησιασμο σε μια τετοια επαφη... Και οι δυο ομως αισθανονται την ιδια ηδονη οταν φτανουν σε οργασμο... Ο Γ μεγαλωσε υλιστικα και με ποιοτητα διασκεδασης αθλια. Του ειναι δυσκολο να συζητησει για Πλατωνα, Υπερρεαλισμο και Αιτιοκρατια. Ετσι οι παρεες του ειναι ατομα που ασχολουνται με το Fame Story, τον Παναθηναϊκο, διασκεδαζουν ακουγοντας σκυλαδικα του κιλου ή βλεποντας αμερικανικες teen movies... Αντιθετα ο Δ μεγαλωσε πιο ιδεαλιστικα, ανατριχιαζει οταν ακουει Μπετοβεν ή Χατζιδακι, του αρεσει να συζηταει για τα παραδοξα του Ζηνωνα, να ψυχαγωγειται με Παζολινι και προφανως οι φιλοι του εχουν παρομοιες ιδιοτητες. Ομως και οι δυο εχουν παρεες, εχουν φιλους, επικοινωνουν, διασκεδαζουν, ψυχαγωγουνται...

Ο υπολογιστης του Α εχει γινει ενα ΠιΣι εγκληματιας... Ο Α ειναι hacker, cracker, κανει συνεχως e-απατες, κλεβει λεφτα απο ανυποψιαστους πολιτες, στελνει e-mail bombs για να καταστρεψει mailboxes, προγραμματιζει και στελνει ιους και worms που καταστρεφουν αλλα συστηματα... Ο υπολογιστης του Β χρησιμοποιειται ως κεντρο προγραμματισμου. Ο Β αναπτυσσει ενα προγραμμα που βοηθαει τους τυφλους να χρησιμοποιουν το GPS για να μετακινουνται πιο ευκολα στους δρομους, ενω τις ωρες που δεν εργαζεται, ο υπολογιστης του συνδεεται με VPN με το "Κεντρο καταπολεμισης του καρκινου" και προσφερει εθελοντικα υπολογιστικη ισχυ για τα πειραματα θεραπειας του καρκινου.

Ο Γ ειναι ενας τιμιος πολιτης που εργαζεται σε μια εταιρεια, εχει οικογενεια και μεγαλωνει τα παιδια του σωστα, διδασκοντας τα την ανθρωπια και την αγαπη, ενω οποτε μπορει ενισχυει τα φιλανθρωπικα σωματεια. Ο Δ ειναι ενας εγκληματιας, πληρωμενος δολοφονος που μισει καποιες ομαδες συνανθρωπων του και δερνει, βιαζει, σκοτωνει...
That's all folks...

Σαν να λέμε όσοι ακούνε Μπετόβεν είναι πούστηδες :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

blizard
10-10-2004, 17:07
γιατι, τι θα κανεις? :roll:
Tι να κάνει μωρέ.. τίποπτα.
Εδώ είναι ένα forum στο internet, που θα μπορούσες να πεις ακόμα και ότι σου αρέσει να βιάζεις μικρά αγοράκια,(για να μας αποδείξεις και καλά κάτι) και πάλι δεν θα σου έκανε κανένας τίποτα.

Στην ζωή έξω όμως, τέτοιοες απόψεις αλλά κυρίως συμπεριφορές, "επιτρέπονται" μόνο ως περιθωριακές, και αν αρχίσουν να ξεφεύγουν πέρνονται μέτρα.
Βέβαια υπάρχει και το γήπεδο,τα ναρκωτικά και άλλα... που σηνήθος "ξεσπάνε" πολλά περίεργα άτομα και δεν προκαλούνε ή ενοχλούνε με τις πράξεις-απόψεις τους την υπόλοιπη κοινωνία.

Να είσαι σίγουρος ότι αφου κάνουμε κάτι για να αποτρέψουμε τις απόψεις μίσους των Ναζιστών για τους Εβραίους-μαυρους κλπ , σιγουρα κάτι θα κάναμε και για τις "δικές σου" απόψεις μίσους, αφού αφορούν εμάς, και είναι και πολύ χειρότερες , ξεκάρφωτες και επικίνδυνες αν τις έπαιρνε κανείς στα σοβαρά.

Γιάννης
10-10-2004, 18:20
Ειχα αποφασισει να μην ξαναγραψω εδω αλλα δεν το αντεχω αλλο.Καποιοι θα νομισουν οτι το επερχομενο ban μου ειναι ποινη αλλα εγω το θεωρω τιτλο τιμης να αποκαλεσω οσους εχουν τις αντηληψεις του epote απλα ......

stathispap
10-10-2004, 18:20
PeiramatoZwo δεν εισαι ο πρωτος που μου το λεει, οποτε καλυτερα να το αναλυσω λιγο περισσοτερο, αν και πιστευω πως ειναι σαφες...
Αναλυση λοιπον σε δυο επιπεδα, #1 για τον ανθρωπο, #2 για τον υπολογιστη...

Επιπεδο #1, μερος Α: Ολοι οι ανθρωποι ειμαστε ιδιοι, αλλα διαφορετικοι. Μαθημα βιολογιας ή "αρχιτεκτονικης ανθρωπων": Ειμαστε οργανικες χημικες ενωσεις που ενωνονται με την καταλληλη μορφη και φτιαχνουν μακρομορια, τα οποια ενωνονται σε πιο πολυπλοκες μορφες που ενωνονται σε ακομα πιο πολυπλοκες και φτιαχνουν κυτταρα. Τα κυτταρα οργανωνονται σε ομαδες και φτιαχνουν ιστους και οργανα, που ολα μαζι σε συνεργασια φτιαχνουν λειτουργικους ζωντανους οργανισμους.

Επιπεδο #2, μερος Α: Ολοι οι υπολογιστες ειναι ιδιοι, αλλα διαφορετικοι. Μαθημα αρχιτεκτονικης υπολογιστων, ή "υπολογιστολογιας": Ειναι μεταλλα και αλλα υλικα, τα οποια ενωνονται στην καταλληλη μορφη και φτιαχνουν κυκλωματα, τα οποια ενωνονταν μεταξυ τους και φτιαχνουν τσιπακια που ενωνονται μεταξυ τους και φτιαχνουν υλικο που σε συνεργασια φτιαχνει εναν λειτουργικο "ζωντανο" υπολογιστη.

----

Επιεπδο #2, μερος Β: Ενας λειτουργικος υπολογιστης ομως απο μονος του ειναι αχρηστος, καθως τα κυκλωματα του χρειαζονται ερεθισματα για να αποκριθουν. Ετσι προγραμματιζεται ο virtual κοσμος του λειτουργικου συστηματος (γενικη κοσμοθεωρια και βασικοι κανονες λειτουργιας και οργανωσης) και τα διαφορα προγραμματα που εκτελουν λειτουργιες (υπολογισμος μαθηματικων συναρτησεων, αποτυπωση αποτελεσματος πνευματικης εργασιας με μορφη πολυμορφικων δεδομενων, καταστροφη δεδομενων, αλληλεπιδραση με αλλα συστηματα). Ετσι, πανω στον "αντικειμενικο" απτο hardware υλικο κοσμο, στεκεται ο "υποκειμενικος" software virtual (πνευματικος) κοσμος, στον οποιο εκτελουνται οι λειτουργιες.

Επιπεδο #1, μερος Β: Ενας ανθρωπινος οργανισμος απο μονος του ειναι απολυτα αχρηστος. Το μονο που ξερει "φυσει" να κανει ειναι να τρωει, να αφοδευει, να κοιμαται και να αναπαραγεται. Για να μπορεσει λοιπον να βελτιωσει τον κοσμο στον οποιο κατοικει και να εξελιχθει, δημιουργει εναν virtual κοσμο, μεσα απο την συνυπαρξη με αλλους ανθρωπους. Επινοει λοιπον κοινωνιες (βασικες αρχες λειτουργιας), ιδεολογιες και συστηματα οργανωσης (λειτουργικα συστηματα), πολιτισμους (interface), θρησκειες (bugs και λαθη δομησης που περιοριζουν το πνευμα και την αντιληψη), προτυπα συμπεριφορων (τροποι γαλουχισης και οργανωσης σκεψης), παραγωγικη διαδικασια (λογισμικο που εκμεταλλευεται τις σωματικες ή/και τις πνευματικες δυνατοτητες του υλικου)... Ετσι πανω στον "αντικειμενικο" απτο hardware υλικο κοσμο, στεκεται ο "υποκειμενικος" (software) virtual (πνευματικος) κοσμος, στον οποιο εκτελουνται οι λειτουργιες.

----

Επιπεδο #1, μερος Γ: Ο πνευματικος κοσμος ειναι ο τροπος με τον οποιο ανακαλυπτουμε, εξηγουμε, χρησιμοποιουμε - εκμεταλλευομαστε τον υλικο κοσμο, τα υλικα μας.

Επιπεδο #2, μερος Γ: Το software λοιπον ειναι ο τροπος με τον οποιο ανακαλυπτουμε, εξηγουμε, εκμεταλλευομαστε το υλικο, τα υλικα μερη του υπολογιστη.

----

Επιπεδο #2, μερος Δ (και τελευταιο): Οταν λοιπον τελειωσει και η εγκατασταση/προγραμματισμος του software, το συστημα ειναι ετοιμο για λειτουργια. Μπορει να επεμβει στον κοσμο και σε συνδιασμο με τις αλλες επεμβασεις των αλλων συστηματων να τον τροποποιησει, δηλαδη να τον εξελιξει ή να τον καταστρεψει. Μπορει λοιπον με τη χρηση ενος υπολογιστη να επιτυχουμε μια πυρηνικη εκρηξη ή ενα φαρμακο για τον καρκινο, την αναπτυξη ενος προγραμματος για να κανουμε ευκολοτερη τη ζωη των συνανθρωπων μας ή την αναπτυξη ενος προγραμματος για την οικονομικη (και οχι μονο) καταστροφη τους κλπ κλπ...

Επιπεδο #1, μερος Δ (και τελευταιο): Οταν λοιπον τελειωσει και η εγκατασταση του λογισμικου (κοσμοθεωριες, ιδεολογιες, θρησκειες, συμπεριφορες, αντιδρασεις) το "ον" ειναι σε θεση να επιρεασει τον κοσμο γυρω του, σε συνδιασμο με τις πραξεις των αλλων οντων, και να τον εξελιξει ή να τον καταστρεψει. Μπορει με τις πραξεις του ενας ανθρωπος να σκοτωσει καποιον αλλο ή να τον βοηθησει να ζησει καλυτερα, μπορει να τον τραυματισει ή να τον γιατρεψει κλπ κλπ.

----

Και τωρα που τα εκανα πιο σαφη (εδω γελαμε :D ) τα πραγματα, ερχεται η στιγμη να μου πειτε "βρε π@λιομ@λ@κ@, αλλη δουλεια δεν εχεις απο το να καθεσαι και να γραφεις κατεβατα και να μας τα πριζεις?"

Πού κολλανε τα οσα γραφω με το θεμα μας:

Μια σειρα ερωτησεων σε επιπεδο #2:

Ερωτηση: Ενας υπολογιστης που ανηκει σε μια ομαδα υπολογιστων που χρησιμοποιουνται απο hackers και crackers, μπορει να θεωρηθει "κατωτερος" υπολογιστης? Θεωρειται μηπως ανωτερος?
Ερωτηση: Μια ομαδα υπολογιστων που τρεχουν linux debian server edition χωρις γραφικο περιβαλλον και δεν μπορουν να τρεξουν παιχνιδια ή να αναπαραγουν πολυμεσα, θεωρειται κατωτερη απο μια αλλη ομαδα που τρεχουν Windows XP Media Center Edition και μπορουν να αναπαραγουν DVD αλλα μολις πανε να rout-αρουν ενα απλο LAN crashαρουν? Θεωρειται μηπως ανωτερη?
Ερωτηση: Ενας υπολογιστης στον οποιο εγκατασταθηκε linux (δλδ unix-based) ειναι κατωτερος απο εναν που του εγκατασταθηκε windows (δλδ DOS-based)? Ειναι μηπως ανωτερος?
Ερωτηση: Ενας υπολογιστης που εχει εγκατεστημενο μονο TCP/IP πρωτοκολλο, ειναι κατωτερος απο καποιον αλλο που εχει εγκατεστημενο IPX? Ειναι μηπως ανωτερος?
Ερωτηση: Ενας υπολογιστης που συνετεθη απο τελεια καρτα γραφικων με μνημη 2048MB σε συχνοτητα 800MHz και μπορει να παιζει παιχνιδια με αναλυση 2000x1800 στα 48bit και στα 250Hz, ειναι ανωτερος/κατωτερος απο εναν υπολογιστη που εχει θυρες δικτυωσης firewire, LAN 1.000Mbps, Wifi 108Mbps, hardware router και hardware firewall?

Επαναδιατυπωση των ΙΔΙΩΝ ερωτησεων σε επιπεδο #1:

Ερωτηση: Ενας ανθρωπος που μεγαλωσε σε ενα περιβαλλον οπου του εμαθαν να σκοτωνει, να βιαζει και να κλεβει, καθως ποτε δεν γνωρισε αγαπη και δεν του περασαν εννοιες οπως "συμπονοια, συμβιωση, σεβασμος", ειναι κατωτερος/ανωτερος απο εναν ανθρωπο που μεγαλωσε με αγαπη και κατανοηση?
Ερωτηση: Ενας ανθρωπος που μεγαλωσε σε μια φτωχογειτονια-γκετο και απο μικρος εμαθε να επιβιωνει με το ξυλο, τη βια και τις απειλες, ειναι ανωτερος/κατωτερος απο εναν ανθρωπο που μεγαλωσε σε μια μεγαλοαστικη οικογενεια, εκπαιδευτηκε και καταρτιστηκε στα καλυτερα σχολεια και εμαθε να επιβιωνει χρησιμοποιωντας το μυαλο του?
Ερωτηση: Ενας ανθρωπος που μορφωθηκε με την ελληνικη παιδεια και εμαθε να μιλαει την ομορφη και εξυπνη ελληνικη γλωσσα, ειναι κατωτερος/ανωτερος απο εναν αλλο που μορφωθηκε στον πολιτισμο των αθιγγανων και μιλαει μια γλωσσα που δεν εχει καν γραπτο λογο?
Ερωτηση: Ενας ανθρωπος που εκλεται απο ατομα του ιδιου φυλου και βρισκει την ηδονη στον ομοφυλοφιλικο ερωτα, ειναι κατωτερος/ανωτερος απο εναν ανθρωπο που εχει τα ιδια ακριβως οργανα αλλα προτιμα συντροφους του αλλου φυλου?
Ερωτηση: Ενας ανθρωπος που γεννηθηκε με καποιο κινητικο προβλημα λογω γονιδιων, ειναι κατωτερος/ανωτερος απο εναν ανθρωπο που γεννηθηκε τυφλος ή με εναν που γεννηθηκε αρτιμελης?

----

Για να μπορεσουμε να προσεγγισουμε και να ερμηνευσουμε με τον καλυτερο δυνατο τροπο τον κοσμο μας, και τις μεταξυ μας σχεσεις, ας ερευνησουμε τον τροπο με τον οποιο οργανωσαμε τον virtual κοσμο των δημιουργηματων μας, τον κοσμο των υπολογιστων. Ισως ετσι καταφερουμε μια μερα να καταλαβουμε τι ειναι (αν υπαρχει) ο θεος, ποια η σχεση μας μαζι του και πώς ακριβως μεταφραζεται στη γλωσσα μηχανης του εγκεφαλου μας η φραση "κατ' εικονα και καθ' ομοιωσιν"

Μεχρι τοτε, ομως, ας καταλαβουμε πως κανενας απο μας δεν ειναι καλος ή κακος, ανωτερος ή κατωτερος, καλυτερος ή χειροτερος... Κανενας απο μας δεν γεννηθηκε για να καταστρεφει ή να δημιουργει... Οσο ισοπεδωτικο κι αν ακουγεται, ειμαστε ολοι κομματια κρεατος, και μεσα στο κλουβι των οστων του κρανιου μας φτιαχνουμε τον δικο μας virtual κοσμο. Αναλογα με τα αποτελεσματα των συναρτησεων συμπεριφορας μας, βγαζουμε προς τα εξω δεδομενα, ή καλυτερα σηματα. Τα σηματα αυτα τα παιρνει ο συνανθρωπος μας, τα επεξεργαζεται (δυστυχως δεν μπορει να τα επεξεργαστει πληρως, παρα μονο κομματι απο αυτα, στις συχνοτητες που του επιτρεπει το λογισμικο του) και συνεχιζει παραγοντας καινουργια σηματα...

Αυτη ειναι η δικη μου προσεγγιση στο οικοδομημα μας. Για μενα ολοι αυτοι οι γελοιοι χαρακτηρισμοι "τουρκος, ομορφος, ομοφυλοφιλος, αριστεροχειρας, εθνικιστης, βουδιστης, τρελος, αθλητικος τυπος κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ" δεν ειναι τιποτε αλλο απο τον τροπο ερμηνειας (επεξεργασιας δηλαδη) των ερεθισματων. Και φυσικα εχει να κανει με το "λογισμικο" που τρεχει ο καθενας μας στον virtual κοσμο του. Ο δικος μου στοχος ειναι το δικο μου λειτουργικο να μπορεσει να γινει οσο το δυνατον πιο ελευθερο, πιο ανοιχτο, να διορθωθουν τα bugs, να γινει οσο το δυνατον πιο συμβατο με ολα τα "μηχανηματα" και να βοηθησει στην εξελιξη αυτου του οικοδομηματος, χωρις να στερει κανενα δικαιωμα και καμια ελευθερια απο τις αλλες μηχανες, χωρις να απορριπτει ή να καταστρεφει κανενα αλλο λογισμικο...

Ελπιζω τωρα να εγινα οντως σαφεστερος απο πριν...

stathispap
10-10-2004, 18:24
Σαν να λέμε όσοι ακούνε Μπετόβεν είναι πούστηδες :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Απο ολο το κειμενο εσυ αυτο καταλαβες?

"Καποιοι ανθρωποι οταν τους δειχνουν τα αστερια κοιταζουν το δαχτυλο..."
Μενελαος Λουντεμης (αν θυμαμαι καλα)

vastravoud
10-10-2004, 18:27
Ας προσπαθήσουμε να επαναφέρουμε το θέμα σε πολιτισμένη συζήτηση.

Έχει τύχει κανείς από εσάς να διαβάσει αφηγήσεις για την Ειρηνική κοινή ζωή Ελλήνων και Τούρκων στη Μικρά Ασία, προτού ξυπνήσουν οι εθνικισμοί και πάρει φωτιά η περιοχή ολόκληρη; Η Διδώ Σωτηρίου στα Ματωμένα Χώματα δίνει μια πάρα πολύ καλή εικόνα της συνύπαρξης, και των μετέπειτα εξελίξεων. Το βιβλίο αυτό είναι καταπέλτης πραγματικός...

Είχα την τύχη να μάθω από γερόντους και άλλες αφηγήσεις για την κατάσταση στα μεικτά χωριά της Κρήτης, όσο συνυπήρχαν Έλληνες και Τούρκοι μέχρι και τις αρχές του περασμένου αιώνα. Σε προσωπικό επίπεδο οι άνθρωποι δεν είχαν τίποτα να χωρίσουν και υπάρχουν άπειρες προσωπικές ιστορίες για μεγάλες φιλίες μεταξύ Ελλήνων και Τούρκων που χάθηκαν για πάντα στην ανταλλαγή των πληθυσμών.

Τι θέλω να πω με αυτό; Μα φυσικά ότι είναι αδιανόητο να λέμε ότι υπάρχουν σύνορα ανάμεσα στις ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ σχέσεις των ανθρώπων. Τα άτομα λειτουργούν αλλιώς αυτόνομα και αλλιώς σαν μέλη ενός συνόλου. Γι αυτό δεν μπορώ με τίποτα να δεχτώ ότι οι Τούρκοι είναι μαλάκες. Γιατί είναι; Από που κι ως που;

Ίσως είναι βολικό να το ξεχνάτε καμμιά φορά, αλλά γεγονός είναι οτι η κουλτούρα είναι βαθιά εμποτισμένη από αυτούς. Από τα ντολμαδάκια και το γύρο μέχρι τη μουσική μας και το 'αι-σιχτίρ' που ρίχνουμε σε αυτούς που δε χωνεύουμε.

vastravoud
10-10-2004, 18:29
Ειχα αποφασισει να μην ξαναγραψω εδω αλλα δεν το αντεχω αλλο.Καποιοι θα νομισουν οτι το επερχομενο ban μου ειναι ποινη αλλα εγω το θεωρω τιτλο τιμης να αποκαλεσω οσους εχουν τις αντηληψεις του epote απλα ......

********BEEP********! :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Είναι τόσο δύσκολο να καταλάβεις ότι μιλά συμβολικά; Δε θέλει μάστερ στην ψυχολογία.....

epote
10-10-2004, 18:37
off the people αυτος που ειπε αυτο που θελω να πω ειναι ο blizard!

μου σηκωνεται η τριχα μονο που το λεω:P

το point μου ειναι προφανως, οτι οι εξτρεμισμοι και οι "επικυνδινες" αποψεις εχουν πολλες πλευρες, μια ειναι οτι οι τουρκοι ειναι μαλακες, μια οτι ειναι οι ναζιστες και μια...γιατι οχι οτι οι ελληνες ειναι βαρεμενα ζωα!

οσες βασεις εχει αυτο που λεω εγω αλλες τοσες εχουν και οι αλλες. Πρεπει να υπαρχει μια ισοτιμια στο πως αντιμετοπιζονται αυτα τα πραγματα, ειτε ΟΛΑ θα ειναι κατακριτεα και θα ΥΠΟΧΡΕΟΝΟΥΜΕ τους φεροντες των αποψεων σε μετριοπαθεια ειτε θα τα ανεχομαστε ολα.

να ξανατονισω οτι δεν θεωρω τους ελληνες ολα οσα λεω, εχουμε ορισμενα απο αυτα τα χαρακτηριστικα και αλλα οχι ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ

funes: ε μα με ερεθιζεις και συ :P (παντως το σηνεχιζουμε οπου και οπως θες :twisted: )

blizard
10-10-2004, 19:44
off the people αυτος που ειπε αυτο που θελω να πω ειναι ο blizard!
Μην ανυσηχείς, χαρακτηριστηκό παράδειγμα παρεξήγησης... :)

το point μου ειναι προφανως, οτι οι εξτρεμισμοι και οι "επικυνδινες" αποψεις εχουν πολλες πλευρες, μια ειναι οτι οι τουρκοι ειναι μαλακες, μια οτι ειναι οι ναζιστες και μια...γιατι οχι οτι οι ελληνες ειναι βαρεμενα ζωα!

Εντάξη, αλλά μπερδεύεις τις φυσιολογικές απόψεις με τις ακραίες ... και το δικαίωμα του κάθε έθνους για διαφοροποίηση με τον Ρατσισμό.
(τα πρώτα είναι απαραίτητα για ένα κόσμο που λειτουργεί σωστά , τα δευτερα επικίνδυνα.)

Πχ, στο Ιρακ είχαν φανατικές-Ρατσιστικές απόψεις, και καταλαβαίνω ότι με αυτές οδηγούμαστε σε πόλεμο.
Αλλά από την άλλη, φαντάσου να μην κατηγορούσαμε εμείς τους Αμερικάνους καθόλου και για τίποτα, και φαντάσου αυτοί να έπερναν και άλλο θάρος να κατακτήσουν όλο το κόσμο και να του φέρουν την δημοκρατία και την ειρήνη.

Όταν λοιπόν εμείς βρίζουμε τους Τούρκους, τους Ναζιστές κλπ, είναι μια πράξη "αμυνας" περισσότερο, ένωσης μεταξύ μας ,και προστασίας των δικαιωμάτων μας.
Δεν λέω , μπορεί να κάνουμε λάθος, μπορεί και ο Χιτλερ να είχε δίκιο σε όλα όσα έλεγε, ή οι Αμερικάνοι σε όσα κάνουν, αλλά αυτό δεν θα το μάθει κανείς ποτέ στα σίγουρα, και έτσι είναι λογικό που ένα έθνος εκφράζετε αρνητικά πρός τις συμπεριφορές ενώς άλλου.

PeiramatoZwo
10-10-2004, 20:11

Isos epeidi to offtopic apoteleitai apo ellines ? Kai kalos i kakos, sthn elliniki koinonia, einai euritera apodekto (kathestos anoxis kalytera), to na vrizeis tous Tourkous, Alvanous, Amerikanous ktl ktl...
I ennoia twn akrwn den yparxei fysika mono pros ta deksia (akrodeksia, ethnikistes, fasistes ktl ktl), yparxei kai pros ta aristera (akroaristeroi, diethnistes ktl ktl). To na vrizeis ena symvolo, epeidi esy aporipteis ta symvola einai vlakodes, mesa se mia koinonia opou zeis prota apo ola prepei na sevese tous allous.

Πρεπει να υπαρχει μια ισοτιμια στο πως αντιμετοπιζονται αυτα τα πραγματα, ειτε ΟΛΑ θα ειναι κατακριτεα και θα ΥΠΟΧΡΕΟΝΟΥΜΕ τους φεροντες των αποψεων σε μετριοπαθεια ειτε θα τα ανεχομαστε ολα.

Epeidi se vlepo na milas ston plithintiko, an to exeis parei eidisi, oi polloi diafonoun me tetoious tropous "drasis" kai me tetoies antilipseis. To thema ths anoxis einai ypokeimeniko, thn anoxi tha thn kathorisei to 5 % ? I to 50 % ?

LL_NEO
10-10-2004, 20:15

Απο ολο το κειμενο εσυ αυτο καταλαβες?

"Καποιοι ανθρωποι οταν τους δειχνουν τα αστερια κοιταζουν το δαχτυλο..."
Μενελαος Λουντεμης (αν θυμαμαι καλα)

ναι όμως το πρόβλημα αρχίζει όταν θέλοντας να τους πεις πόσο ωραίος είναι ο έναστρος ουρανός αρχίζεις λέγοντας.
"Στην αρχή ήταν το κενό και μέσα σε αυτό ένα σημείο με άπειρη πυκνότητα και μπλαμπλαμπλαμπλαμπλα"

stathispap
10-10-2004, 21:17
ναι όμως το πρόβλημα αρχίζει όταν θέλοντας να τους πεις πόσο ωραίος είναι ο έναστρος ουρανός αρχίζεις λέγοντας.
"Στην αρχή ήταν το κενό και μέσα σε αυτό ένα σημείο με άπειρη πυκνότητα και μπλαμπλαμπλαμπλαμπλα"

Ισως να 'χεις και δικιο... Το θεμα ομως ειναι, στην περιπτωση που δεν θελω απλα να πω ποσο ωραιος ειναι ο εναστρος ουρανος, αλλα να εξηγησω γιατι ο ουρανος ειναι οπως ειναι, γιατι τον βλεπουμε ετσι, πώς θα μπορουσε ή θα ηθελα να ειναι ή να φαινεται και απο τι εξαρταται η εμφανιση του, εσυ θα μου απαντησεις "ειναι μπλε επειδη η ΝΔ ειναι κυβερνηση" :?: :?: :?:

paschalia
10-10-2004, 22:18
ΣταθηςΠαπ ξερεις τι μου θυμιζει οτι γραφεις ?
Το ανεκδοτο με το πορτακι του υπολογιστη .
Δλδ εγω θα αρκεστω στην απλη λυση ενω εσυ θα καθησεις να γραψεις εκθεσεις σχετικα με το πως ,το γιατι κλπ κλπ .
Ειλικρινα ετσι οπως το διαβαζω λεω μεσα μου , ωχ παιδια μη τον κουρντιζετε γιατι παλι θα κατσει να γραφει και να γραφει και να γραφει ..

Και οχι δεν ειχα σκεφτει να πω ποτε οτι ο ουρανος ειναι μπλε γιατι η Ν.Δ. ειναι κυβερνηση αλλα τωρα που το ειπες .. ειναι καλο ( με κανεις να σιγοτραγουδω ξανα το τραγουδι της .. Ο ουρανός θα 'ναι γαλάζιος και πάλι ,απ' τον βοριά ως το πιο νότιο ακρογιάλι...)

PeiramatoZwo
10-10-2004, 22:39
Ok stathispap, pisteuo oti to proto isopedotiko post tou ll neo itan gia na katalaveis to eksis aplo: Oti grafontas ena katevato, to opoio aneferese se pc kai anthropous... den simainei oti kai oi alloi tha katalavoun oti milas gia ton ratsismo... kai akoma kai an katalavoun oti milas gia ratsismo, den prokeitai na katalavoun ti theleis na peis. Sygxorese me alla eidika auto me ta pc itan idiaitera atyxes. Pote anthropos den tha katalavei eukola, ena keimeno pou ton paromoiazei me Hlektroniko Ypologisti...

Ειλικρινα ετσι οπως το διαβαζω λεω μεσα μου , ωχ παιδια μη τον κουρντιζετε γιατι παλι θα κατσει να γραφει και να γραφει και να γραφει ..

Etsi opos diavazo to diko sou post, katalavaino oti den exei to gnothi s' auton... Giati pistepse me arketoi edo mesa parakalane na min arxizeis na grafeis esy. Toulaxiston o stathispap, den kanei post gia na kanei post, otan grafei kati exei kai kapoio stoxo kai kapoio noima.

stathispap
10-10-2004, 22:48
ΣταθηςΠαπ ξερεις τι μου θυμιζει οτι γραφεις ?
Το ανεκδοτο με το πορτακι του υπολογιστη .
Δλδ εγω θα αρκεστω στην απλη λυση ενω εσυ θα καθησεις να γραψεις εκθεσεις σχετικα με το πως ,το γιατι κλπ κλπ .

Και οχι δεν ειχα σκεφτει να πω ποτε οτι ο ουρανος ειναι μπλε γιατι η Ν.Δ. ειναι κυβερνηση αλλα τωρα που το ειπες .. ειναι καλο ( με κανεις να σιγοτραγουδω ξανα το τραγουδι της .. Ο ουρανός θα 'ναι γαλάζιος και πάλι ,απ' τον βοριά ως το πιο νότιο ακρογιάλι...)

Προφανως αγαπητη μου φιλη τα κειμενα μου δεν απευθυνονται σε σενα... Πώς θα μπορουσαν αλλωστε... Σε ευχαριστω παντως που κανεις μια φιλοτιμη προσπαθεια να τα διαβασεις :)

Οταν με το καλο ομως μπορεσεις να αναγνωρισεις πρωτα, και να ξεχωρισεις επειτα, θεμελιωδεις εννοιες της πολιτικης και της οικονομιας οπως επι παραδειγματι ο φιλελευθερισμος που τοσο βαναυσα βιασες σε παλαιοτερο post σου, ισως και να μπορεσουμε να ξεκινησουμε μια μορφη επικοινωνιας... Ξερω πως φυσικα "δεν σε ενδιαφερει" ή πως ειναι "αποψη σου" αλλα μου ακουγεται εξ' ισου φαιδρο με την Πεγκυ Ζηνα να προσπαθει να μου αποδειξει πως προαγει την ελληνικη μουσικη με τους ενορχηστρωμενους φθογγους που βγαζει απο το multitasking στομα της...

paschalia
10-10-2004, 22:52
Πειραματοζωο το παραπανω ποστ μου ηταν απλα χιουμοριστικου υφους αλλα το οτι παρεξηγηθηκε απο εσενα και βγηκε στην επιφανεια οτι πολλοι δεν γουσταρουν οτι γραφω ειναι καλο για να αποκτησω το γνωθι σ'αυτον οπως λες .
Θενκς :)

stathispap
10-10-2004, 22:56
Ok stathispap, pisteuo oti to proto isopedotiko post tou ll neo itan gia na katalaveis to eksis aplo: Oti grafontas ena katevato, to opoio aneferese se pc kai anthropous... den simainei oti kai oi alloi tha katalavoun oti milas gia ton ratsismo... kai akoma kai an katalavoun oti milas gia ratsismo, den prokeitai na katalavoun ti theleis na peis. Sygxorese me alla eidika auto me ta pc itan idiaitera atyxes. Pote anthropos den tha katalavei eukola, ena keimeno pou ton paromoiazei me Hlektroniko Ypologisti...

Χμμμ ισως δεν υπηρξα αρκετα αναλυτικος... Αλλα σε αντιθετη περιπτωση το κειμενο θα ηταν ακομα πιο μεγαλο :D

PeiramatoZwo
10-10-2004, 23:05
Paschalia, prin psakseis na vreis exthrous kai dikaiologies diavase auta pou grafeis... i deiksta se kanenan filo sou... Ego den exo pote provlima me tis apopseis twn allwn, arkei na mporoun na ypostiriksoun stoixeiodos tis apopseis tous...

To xioumoristiko yfos fainetai, kai esy den eisai kamia xthesini sto forum (den eixes kanena emoticon dipla tou styl : :P :lol: ) Kai sxetika... Kai an prosekses 2 atoma pou to diavasan katalavan akrivos to anapodo apo auto pou itheles na grapseis.

paschalia
10-10-2004, 23:17
Πρωτον δεν ψαχνω εχθρους και δικαιολογιες ,
Δευτερον θεωρω οτι ηταν αρκετα χαλαρο το υφος μου οταν εγραψα το εξης :
Ειλικρινα ετσι οπως το διαβαζω λεω μεσα μου , ωχ παιδια μη τον κουρντιζετε γιατι παλι θα κατσει να γραφει και να γραφει και να γραφει .. (ektos και αν εσυ η ο ΣταθηςΠαπ αυτο το θεωρειτε το ακρο αωτο της σοβαροτητας ανεξαρτητως το τι φατσουλες θα μπουν η οχι διπλα του )
Τριτον δεν χρησιμοποιω σχεδον ποτε φατσουλες .

PeiramatoZwo
10-10-2004, 23:27
Opos kai o stathispap, theorouse oti tha perasei kapoio minima h thn apopsi tou, me ekeino to katevato... den nomizo oti to katafere... omoios kai esy. Oti theoro ego oti exo xalaro yfos, den simainei oti to lamvanei kai allos etsi. Einai graptos logos, den einai proforikos opou yparxei kai i glossa tou somatos, kai sou dinei ta analoga minimta, an milas xioumoristika, kynika, prosvlitika, eironika, me glykitita ktl ktl...

stathispap
10-10-2004, 23:28
Αληθεια paschalia, μια και το εθεσες, αυτο το "Σε περιμενω να 'ρθεις και παλι" ξερεις ποιος το εγραψε, ποτε το εγραψε, ποιος το τραγουδαει και γιατι γραφτηκε?

Επισης, σε παρακαλω να μη μου κανεις μαθηματα νεοδημοκρατοσυνης γιατι εσυ δεν εχεις κανει ουτε το 10% αυτων που εκανα εγω για να γινει αυτο το κομμα κυβερνηση... Οποτε θελεις μπορουμε να αναμετρηθουμε σε ποσοτητα και ποιοτητα προεκλογικων αγωνων...

stathispap
10-10-2004, 23:31
Einai graptos logos, den einai proforikos opou yparxei kai i glossa tou somatos, kai sou dinei ta analoga minimta, an milas xioumoristika, kynika, prosvlitika, eironika, me glykitita ktl ktl...

Εγω παλι νομιζω πως εχει να κανει με την ικανοτητα καποιου να εκφραστει... Δεν νομιζω πως κανενας απο τους λογοτεχνες στον κοσμο χρησιμοποιει χαμογελακια για να περασει τα συναισθηματα που θελει...

PeiramatoZwo
10-10-2004, 23:35
Sorry stathispap, kaneis edo mesa den einai logotexnis apo oso ksero... Ego auto to egrapsa, gia na deikso oti prepei na eimaste poio prosextikoi se auta pou grafoume kai pos ta grafoume... otani grafoume tis skepseis mas, opos mas katevoun, apokleietai na yparxei kai allo atomo pou na skefete to idio me mas.

paschalia
10-10-2004, 23:39
Τεταρτον, ειναι η δευτερη φορα που ακουω αυτο το πολλοι ευχονται να μην αρχιζεις να μιλας κλπ κλπ
Πεμπτον δεν εψαξα για κανενα εχθρο και δικαιολογιες ... αντιθετα ισως απο εσενα που εσπευσες να πεις για εχθρους μου στο ασχετο ..

ΣταθηςΠαπ ποιος σου κανει μαθηματα νεοδημοκρατοσυνης και που στο καλο το ειδες αυτο ?
Και που ειδες να εθεσα το στιχο που λες ?
Εγω εβαλα τον συγκεκριμενο στιχο γιατι ηταν τοσο τραβηγμενη η δικη σου θεωρια περι ουρανου και Ν.Δ. που μου εφερε κατευθειαν αυτο στο μυαλο ...!
Απο εκει και περα δεν εχω ψαξει το πως και το γιατι ..ουτε εκανα ιδιαιτερους αγωνες για το κομμα .

Ενιγουει , καλη συνεχεια και καλο βραδυ :)

paschalia
11-10-2004, 00:18
Οσο για το περι φαιδρου και αδυνατου στην επιχειρηματολογια ατομου .. εχεις δικιο..
Οταν δεν εχω την δυνατοτητα να υποστηριξω τα επιχειρηματα μου γιατι ο αλλος με εχει βαλει κατω και με χτυπαει σαν χταποδι .. ε ναι , δεν εχω επιχειρηματα..
Οταν εσυ εισαι τοσο κολλημενος και ψαχνεις ευκαιριες να μου την πεις και να με ξεφτυλισεις.. ε ναι , τα επιχειρηματα μου ειναι αδυνατα..γιατι απλα δεν μπορω να αμυνθω γιατι δεν ειμαι αρκετα δυνατη στο να κρατησω για ωρα το χτυπημα .

Ενιγουει 2η φορα . καλο βραδυ ολ

stathispap
11-10-2004, 01:03
Καλο μου κοριτσι, η αναγκη υπαρξης και χρησης επιχειρηματων ως προϋποθεση για τη συμμετοχη σε μια συζητηση εχει σταματησει να υφισταται, δεν σου το 'χει πει κανεις? Αυτα μονο στην εκθεση του λυκειου τα διδασκουν... Δεν κανουμε debate αμερικανικων κολλεγιων εδω, μια ελευθερη συζητηση κανουμε. Αλλα η ανατροπη της παντοδυναμιας ενος επιχειρηματος απαιτει τρια πολυ βασικα πραγματα, και εσυ δεν εχεις κανενα απο αυτα: Πρωτον γνωσεις (μονη σου παραδεχτηκες πως δεν εχεις), δευτερον ανοιχτο μυαλο (και παλι μονη σου παραδεχτηκες πως δεν εχεις) και τριτον δυνατοτητα του συνομιλητη να αντιλαμβανεται διαφορετικους τροπους σκεψης (που ταυτοχρονα αποτελει μετρο πολιτισμου και επισης μονη σου ξαναπαραδεχτηκες πως δεν εχεις)
Επιτελους αυτη η ταση που εχεις να αυτοθυματοποιεισαι και να μας παρουσιαζεις ολους ως αιμοσταγεις ιδεοδολοφονους που στοχο εχουμε την πνευματικη σου αφαιμαξη εκτος απο προσβλητικη ειναι και κουραστικη... Ο Νιτσε (που ειμαι σιγουρος πως ειναι ενας απο τους αγαπημενους σου αλλα δεν μπορεις να αντιληφθεις ουτε ενα κβαντο απο το μεγαλειο του πνευματος του, γιατι τον ερμηνευεις σε λαθος κατευθυνση) εχει γραψει πως "Το σκουληκι κουλουριαζεται οταν το πατουν, στην προσπαθεια του να μηδενισει τις πιθανοτητες να το ξαναπατησουν", και ωρες ωρες την εικονα αυτη διαβαζω στα κειμενα σου...

Τα περι οκταποδων δεν τα σχολιαζω, ο εχων νουν ψηφισατω... Η επομενη σου κουβεντα θα ειναι σιγουρα "ο ΣταθηςΠαπ ειναι φασιστας γιατι με απεκαλεσε σκουληκι", μαντεψα καλα? (Και επιτελους, το nickname μου ειναι stathispap και οχι ΣταθηςΠαπ, αν ηθελα το ΣταθηςΠαπ θα το εκανα register ετσι και οχι με greeklish)

Καταλαβε επιτελους πως μονη σου ξεφτυλιζεσαι με τα οσα γραφεις... Και δεν φταινε οι ουτως ή αλλως προβληματικες αποψεις σου, αλλα και η ολη σου νοοτροπια, που κατα συμπτωση ειναι αποτελεσμα των αποψεων σου... Το να παρουσιαστεις ως θυμα ειναι το μονο ευκολο... Τουλαχιστον ομως βρες εναν καλυτερο τροπο!!!

Keyser_Soze
11-10-2004, 02:03
Oi logoi pou agapw tous kwloEllhnes:

Giati mono emeis xekiname na ta xwnoume stous Ellhnes pou ta xwnoune stous Tourkous kai kataligoume na ta xwnoume stous Ellhnes pou ta xwnoune stous Ellhnes :lol: :lol: :lol:

paschalia
11-10-2004, 06:14
Τρια πραγματα θα πω οσο αφορα το χωσιμο σου ΣταθηςΠαπ το οποιο ειναι απαντηση σε κατι που δεν απεθυνοταν σε σενα .

1) Που ειδες να λεω οτι δεν εχω γνωσεις ? το οτι λεω οτι απο δικη μου επιλογη δεν εχω διαβασει καποια πραγματα δεν παει να πει οτι δεν εχω γνωσεις .
2)Αυτο περι επιχειρηματων μηπως πρεπει να το πεις αλλου γιατι αλλος ειναι που εχει φρικαρει με το συγκεκριμενο θεμα ?
3) αυτο το περι διαφορετικοτητας σκεψης μου αρεσε πολυ μα παρα πολυ !
Καλα ,συγνωμη κιολας αλλα το σκεφτηκες πριν το πεις ?
Πες μου εναν εδω που ειναι ανοιχτος στον τροπο σκεψης του αλλου ..! (οχι πολλους ,απλα 1)
Και οσο αφορα το αυτοθυματοποιηση μερος ... απλα δεν το σχολιαζω...

Παντως το ωραιο ειναι οτι εν αγνοια σου και με τον υπερβαλλοντα ζηλο σου να μου την πεις εκανες σκιαγραφηση ολων μας εδω .. γιατι αν αφαιρεσεις το καλο κοριτσι μου που ειπες τα υπολοιπα δειχνουν ολους μας .

Καιζερ αυτο ειναι που μας κανει ξεχωριστους .. η τρελλα μας .

Ενιγουει ,παλι καλα που εφυγε ο ΛΛ ,γιατι το Νεωκορος unlimited δεν βλεπω να το γλυτωναμε...

υ.γ Πειραματοζωο δεν νομιζεις οτι πρεπει να παμε για μπανακι και οι τρεις μας γιατι πρωτοι εσεις και μετα εγω το σκισαμε το τοπικ ?

midnite_man
11-10-2004, 11:51
Τ
3) αυτο το περι διαφορετικοτητας σκεψης μου αρεσε πολυ μα παρα πολυ !
Καλα ,συγνωμη κιολας αλλα το σκεφτηκες πριν το πεις ?
Πες μου εναν εδω που ειναι ανοιχτος στον τροπο σκεψης του αλλου ..! (οχι πολλους ,απλα 1)

εγώ

paschalia
11-10-2004, 12:16
Αντρα του Μεσονυχτιου εισαι ανοιχτος στον τροπο σκεψης του αλλου αλλα υποθετω για αυτον τον λογο δεν πολυπαιρνεις μερος οταν βλεπεις τους υπολοιπους κολλημενους να βριζονται .. (βασικα εννοουσα με οτι εγραψα αυτους οι οποιοι μιλανε μορ -δλδ σκοτωνονται εδω μεσα)

PeiramatoZwo
11-10-2004, 13:35
αλλα το οτι παρεξηγηθηκε απο εσενα και βγηκε στην επιφανεια οτι πολλοι δεν γουσταρουν οτι γραφω ειναι καλο για να αποκτησω το γνωθι σ'αυτον οπως λες .

Ekei anaferomoun otan elega, oti psaxneis gia exthrous. Dika sou logia einai. An einai na me katigoreis kai gia auta pou grafeis sothikame...

Kata ta alla i agnoia sou fainetai, apo thn alistou mnimis dilosi sou, oti ego me ton epote exo thn idia ideologia. Opoios diafonei mazi sou, den exei anagastika kai thn idia ideologia...

Αντρα του Μεσονυχτιου εισαι ανοιχτος στον τροπο σκεψης του αλλου αλλα υποθετω για αυτον τον λογο δεν πολυπαιρνεις μερος οταν βλεπεις τους υπολοιπους κολλημενους να βριζονται .. (βασικα εννοουσα με οτι εγραψα αυτους οι οποιοι μιλανε μορ -δλδ σκοτωνονται εδω μεσα)

Anoixtos ston tropo skepsis den simainei ypoxoro... simainei katalavaino thn thesi tou allou, kai dexomai na sizitiso mazi tou. Kati pou den kaneis esy.Kata ta alla i agnoia sou fainetai, apo thn alistou mnimis dilosi sou, oti ego me ton epote exo thn idia ideologia. Opoios diafonei mazi sou, den exei anagastika kai thn idia ideologia...

υ.γ Πειραματοζωο δεν νομιζεις οτι πρεπει να παμε για μπανακι και οι τρεις μας γιατι πρωτοι εσεις και μετα εγω το σκισαμε το τοπικ ?

Esy kane osa mpanakia theleis... eisai san to anekdoto me ton odigo pou akouei to radiofono na ton proeidopoiei oti enas trellos odigei antitheta sto reuma kykloforias. Kai o odigos leei: "Ti mono enas? , Xiliades odigoun anapoda!! "

btw o Epote auto to topic to ekane gia sygekrimeno logo, itan thema diafonias gia to pos tha prepei na antimetopizontai apaksiotikes anafores pros allous laous. Den vlepo na to polly peiran xampari oi perissoteroi syn oti ksefyge i sizitisi. Opote to topic paei gia kleidoma.