PDA

View Full Version : ρατσισμος

epote
26-08-2004, 13:23
βασίζομαι στους χαρακτηρισμούς από αυτό (http://www.offtopic.gr/viewtopic.php?p=7582#7582) το τοπικ για να αναρωτηθώ: ποιες είναι οι βάσεις του ρατσισμού.

βιολογικές σαφώς δεν μπορεί να είναι. Ως γνωστόν όλοι οι κάτοικοι της Ευρώπης προέρχονται από 7 διαφορετικές μητέρες. Όλη η ανθρωπότητα από περίπου 30 και το εγγενές ανθρώπινο χρώμα είναι το μαύρο (εμείς ξεθωριάσαμε γιατί ήρθαμε βόρια και δεν μπορούσαμε να μετατρέψουμε τη προβιταμίνη β12 [νομίζω] σε κανονική βιταμίνη διαδικασία που απαιτεί ήλιο).

επίσης οι γενετικές διαφορές όταν μελετηθεί μια στατιστική κατανομή αρκετά μεγάλου εύρους ανάμεσα σε τυχαία δείγματα ανθρώπων είναι απειροελάχιστες, της τάξης του 0,02% επί του γενετικού υλικού.

οι περισσότεροι απαντούν ότι δεν είναι γενετικές οι διαφορές αλλά γνωσιακες. Έτσι οι νέγροι συλλογικά ως λαός είναι φτωχότεροι και έχουν διαφορετικές ηθικοπολιτιστικες συνήθειες από τους αμερικάνους. Η διαφορετικότητα είναι κατακριτέα γιατί μολύνει τον πάγιο τρόπο ζωής ενός έθνους.

συνειδητοποίησα ότι δεν επιχειρήματα να αντιτάξω σε κατι τοσο προφανες. Η βάση του ρατσισμού είναι η άρνηση στην αλλαγή....

εδώ θα σταματήσω

paschalia
26-08-2004, 13:36
Ασχημο θεμα ανοιξες εποτε..
Βασικα για μενα θα μπορουσα να πω οτι το θεμα του ρατσισμου ειναι περισσοτερο συνδεδεμενο με την ιστορια παρα με το χρωμα ενος λαου .
Ειμαι ρατσιστρια οσο αφορα τους Τουρκους και τους Γερμανους και αρχιζω να γινομαι και για τους Αμερικανους και για οποιον εχει βλαψει σε πρωτη φαση την χωρα μου και παει να την βλαψει και σε δευτερη φαση απεναντι σε οποια χωρα το παιζει ανωτερη ..

PeiramatoZwo
26-08-2004, 13:42
Paschalia eisai ratsistria me olous tou Tourkous ? Mipos tautoxrona eisai ratsistria kai me kapoious ellines ? Den einai mono thema istorias, einai kai thema koinonikwn synthikwn. Px enan plousio Tourko me europaika xaraktiristika (uparxoun para polloi...), tha ton evlepes poio thetika apo enan Tsigano.

LL_NEO
26-08-2004, 13:52
Δεν θεωρώ ότι εγώ είμαι Πητμπουλ, οι Αλβανοί Ροντβάιλερ και οι Τούρκοι Ντόπερμαν.
Τους μισώ και θέλω να ψοφήσουν όλοι απο το νεογέννητο μέχρι τον υπερήλικα για καθαρά οικονομικούς/πολιτικούς και ηθικούς λόγους. Δεν είμαι ναζιστής για να πιστεύω ότι έχω κατι διαφορετικό εκ κατασκευής. Δεν πιστεύω σε αρία φυλή. Το μόνο που θέλω είναι δυο μεγάλες πυρηνικές και επαρκή αντίμετρα για να μη μεταδοθεί η ραδιενέργεια στην Ελλάδα.

epote
26-08-2004, 13:54
Βασικα για μενα θα μπορουσα να πω οτι το θεμα του ρατσισμου ειναι περισσοτερο συνδεδεμενο με την ιστορια παρα με το χρωμα ενος λαου .

poia einai ta istorika stoixia pou kathistoun ena lao aksio perifronishs kai misous?

Ειμαι ρατσιστρια οσο αφορα τους Τουρκους και τους Γερμανους και αρχιζω να γινομαι και για τους Αμερικανους και για οποιον εχει βλαψει σε πρωτη φαση την χωρα μου και παει να την βλαψει και σε δευτερη φαση απεναντι σε οποια χωρα το παιζει ανωτερη ..

en toiayth periptosi ksereis pou se exoun gramenh ta 60 ekatomiria tourkoi ta 80 ekatomiria germanoi kai ta 380 ekatomiria amerikanoi e?

na se rotiso kati, pisteveis oti OLOI oi tourkoi, OLOI oi germanoi kai OLOI oi amerikanoi exoun kapoio koino xaraktiristiko pou tous kathista misitous? kai an nai poio einai ayto?

erotima deytero

o tyxaios tourkos pou ergazete sthn agira os kathigiths mathimatikon se ena sxoleio se exei blapsei?

kat antistoixia o germanos kai o amerikanos

οικονομικούς/πολιτικούς και ηθικούς λόγους.

tha mporouses na tous prosdioriseis?

paschalia
26-08-2004, 13:57
Πειραματοζωο ολους .
Δεν κοιταζω ευρωπαικα η οχι χαρακτηριστικα .
Ειναι απο τους χειροτερους λαους .-
Λιγη ιστορια βρε παιδια ..τπτ δεν σας λεει η ιστορια ?

PeiramatoZwo
26-08-2004, 14:03
Paschalia ligi istoria anoikse kai des tous ellines... emeis den kaname varvarotites sthn Mikra Asia ? Epeidi oi alloi ekanan perissoteres svinontai oi dikes mas? Gia des sthn ameriki oti oi ellines eixan ta ypsilotera pososta egglimatikotitas ... (twra emeis vrizoume tous alvanous gia ton idio logo). Min ksexnas oti progonoi mas einai oloi oi ellines kai oxi mono autoi pou theloume.

paschalia
26-08-2004, 14:04
Ειναι η ιστορια Εποτε που με κανει να ειμαι αρκετα σιγουρη οτι αυτος ο α η β η γ πολιτης αν του δωσεις δυναμη θα την χρησιμοποιησει με τροπους που ΟΛΟΙ ξερουμε.
Ειναι στα γονιδια ενος λαου δυστυχως η συμπεριφορα του και αυτη την συμπεριφορα την εχουμε δει ΟΛΟΙ .
Και δεν μιλαω για την Ελλαδα αλλα για ολο τον κοσμο

PeiramatoZwo
26-08-2004, 14:07
Paschalia epeidi den to prolaves gia apanta kai sto diko mou post. Kai fysika poio afeli proseggisi apo auti me ta gonidia den exo ksanadei. Sinithos i morfosi einai pou paizei rolo (koinoniki kai akadimaiki).

LL_NEO
26-08-2004, 14:08
Όλοι οι Τούρκοι μπορούν εν δυνάμει να με βλάψουν και άρα όλοι πρέπει να ψοφήσουν. As simple as that.
Να σου θυμήσω τις περιπτώσεις όπου βρεθήκαμε αντιμέτωποι με Τούρκους και Αλβανούς στην Ιστορία μας; Ε εγώ δε λέω ποτέ ξεχασμένα περασμένα. Και ο καλύτερος άνθρωπος του κόσμου αν είναι για μένα παραμένει σκατότουρκος.
Τους οικονομικούς λόγους νομίζω ότι μπορείς να τους φανταστείς και απο μόνος σου Γιάννη

PeiramatoZwo
26-08-2004, 14:10
Na sou thymiso LL Neo oti oi Arvanites itan orthodoksoi Alvanoi ? (oi opoioi fysika me ta xronia exasan thn glossa tous kai eginan simantiko kommati ths ellinikis koinonias? )

LL_NEO
26-08-2004, 14:14
αμφιβάλλω για αυτό που λες (το μόνο που ξέρω για τους Αρβανίτες είναι οτι τους έφερε ο Πουτάνας γιος ο Δράμαλης στην Πελ/σο) αλλά ακόμα και με αυτό τι θες να μου πεις;

paschalia
26-08-2004, 14:14
Πειραματοζωο σοβαρολογεις.. ?!
Τις φρικαλεοτητες των Τουρκων και των Γερμανων (και τωρα των Αμερικανων) δεν τις εχει κανει κανενας λαος .
Νομιζεις οτι αυτες τις φρικαλεοτητες τις εκαναν μονο αμορφωτοι ?!
Ισως εισαι εσυ που πρεπει να διαβασεις ιστορια και να την ξαναθυμηθεις ισως ..
Εγω δεν την ξεχναω και δεν θα ηθελα να την ξεχασω ..

ClouD
26-08-2004, 14:15
Και να μην ξεχνάμε το άλλο, όταν μιλάμε για ρατσισμό σε μία κοινωνία που δένεται όλο και περισσότερο με τις ανακαλύψεις σε μία κίνηση παγκοσιμοποιήσης, μιλάμε για ένα αστείο.

π.χ. Η τεχνολογία που χρησιμοποιείται στις τηλεπικοινωνίες, βασίζεται σε μελέτες, άρθρα και ανακαλύψεις, ανθρώπων από την Καμπότζη μέχρι την Αμερική.

Όλοι όσοι καλύπτονται πίσω από ρατσιστικές τάσεις αδυνατώντας να δούν ότι "life is too short to be angry all the time", ξεχνάνε να απορρίψουν όσα προέρχονται από τους μισητούς τους, γιατί απλά δεν ξέρουν τι έρχεται από ποιόν. Κάποτε μπορεί η Τουρκία ή η Γερμανία ή οποιαδήποτε μεγαλύτερη ή μικρότερη κοινωνική ομάδα να είχε σαφή διαχωρισμό από τις άλλες με τα πολιτισμικά στοιχεία της, αλλά τώρα όχι. Και ειδικά στο χώρο της επιστήμης.

Έχω την εντύπωση ότι ένας ρατσιστής είναι καθαρά προσκολημένος στην ιστορία και σε πράγματα που σχετίζονται με κακούς χειρισμούς της ηγεσίας (που πολλές φορές αναπτύσει παρόμοιες ρατσιστικές τάσεις).

Παράδειγμα : ποιος μπορεί να σκεφτεί το θέμα της Σμύρνης και γενικότερα της Μ.Ασίας και να μην στεναχωρηθεί απίστευτα από τις βιαιότητες; Εκεί είναι ένα σημείο "ηθικό" που μπορεί να γεννήσει μίσος αν το εξετάσει κανείς βιαστικά.

Ποιός μπορεί να σκεφτεί θετικά έναν Τούρκο, ως μέλος μίας ομάδας (του Τουρκικού έθνους) όταν στο λύκειο μπαίνει μέσα αξιωματικός με στολή και κάνει μάθημα, καθαρή προπαγάνδα στα εληνοτουρκικά θέματα;

Το θέμα είναι ότι όλοι μπορούμε να το κάνουμε, δεν είναι οι Τούρκοι που δεν συμπαθούμε ως Έλληνες, δεν είναι οι Τούρκοι ως σύνολο, είναι επιλογές αυτών που έχουν τη δύναμη να αποφασίσουν. Αλλά πόσο βολικό είναι ;

Ύστερα μπορούμε να δούμε ότι τα οξύμωρα τα σχήματα της ρατσιστικής προπαγάνδας, παίρνουν μεγάλη έκταση όταν έρχονται να καλύψουν σημεία στα οποία η ισορροπία της κάθε μονάδας που θα την αντιμετωπίσει, είναι διαταραγμένη και δεν μπορεί να αποκατασταθεί εύκολα. Και είναι πάντοτε η εύκολη λύση.

Αλλά , να μην συνεχίσω, θα επανέλθω όταν περισσότεροι θα έχουν απαντήσει.

Π.Σ. Ενδιαφέρον θέμα Γιάννη, μήπως το ξεκίνησες επειδή κατάλαβες τη βιολογική ανωτερότητα μου απέναντί σου ; :Ρ

PeiramatoZwo
26-08-2004, 14:16
Ego sou eipa allo pragma alla fainetai den to pianeis. Tis "kales prakseis" twn ellinwn tis ksexnas ? Emeis pou eimastan morfomenoi kai anthropistes giati kaname oti ekanan kai oi alloi pou katakrinoume (esto kai se mikroteri klimaka)? Kai se ksanarotao, epeidi oi alloi to ekanan se megalyteri klimaka automata ta dika mas den metrane ?

LL_NEO
26-08-2004, 14:22
Δεν έχω απαίτηση προσωπικα να μη με μισούν εμένα οι Τούρκοι για ότι τους έχω κάνει...

Keyser_Soze
26-08-2004, 14:23
Mhpws to thema na allaxei section????

Anyway,an den zisete anamesa se allous pote pragmatika den tha deite an eiste ratsistes. Se auton ton ftwxo 1 xrono pou zw sta xena exw na prosapsw polla se pollous OXI omws analoga me tin fyli tous. P.x. emena me 2 Ellhnes ,1 Tourko kai 1 Kinezo.E to xerete poso kalytera ta pigena me ton ena Tourko apoti me ton 1 Kinezo pou kai kala exoun politismo oi Kinezoi?

Opws eipa gia ton Kenterh,pote oi praxeis enos i mias meridas anthrwpw den tha einai xarakthristikes gia olokliro to genos. Kai 99,9999999% na einai skata auto to pososto pou perisseuei tha to antimetwpizw (me kapoia kaxypopsia vevea) ws anexartito

paschalia
26-08-2004, 14:24
Δεν ξεχνιονται τα δικα μας Πειραματοζωο ,φυσικα και οχι.
Δεν ειμαστε και αγιοι ,κανενας λαος δεν ειναι .
Αλλα αυτο δεν παει να πει κατι .. σωστα ?
Ισως εχω δωσει την εντυπωση -και εν μερει σωστη μιας και εχω χρονια να ανοιξω ιστορια- αλλα ευτυχως εχω καλη μνημη ωστε να μπορω να τεκμηριωσω καπως την γνωμη μου απεναντι σε αλλους που διαβαζουν καθημερινα ,οποτε τα περι ανοιξε και καμια ιστορια αστα .. :)

ClouD
26-08-2004, 14:24
Όλοι οι Τούρκοι μπορούν εν δυνάμει να με βλάψουν και άρα όλοι πρέπει να ψοφήσουν. As simple as that.

Μια μερίδα και για τους αγαπημένους σου Έλληνες Γιάννη, γιατί ό Αλέξανδρος μας απέδειξε ότι γαμούσε όταν είχε δύναμη !

Ρε πάρτε το χαμπάρι. Όλοι οι άνθρωποι όταν δεν έχουν το αίσθημα της ενοχής (μεγάλο επίτευγμα του πολιτισμού) θα κάνουν ακριβώς τις ίδιες μαλακίες αν έχουν δύναμη σε σχέση με τους άλλους !

Αυτό που λέω το λέω και για εσένα πασχαλία , περιμένω να δω τι σκέφτεσται.

Φιλικά.

PeiramatoZwo
26-08-2004, 14:26

Me prolave kai apantise poio eustoxa o Cloud kai o KeyserSoze ...

Ps ego exo gnorisei polla atoma apo polles ethnotites. Me tourko epiasa filia, me ton aderfo tou omos antalazoume kantilia... opote min tous vazoume olous sto idio kazani.

LL_NEO
26-08-2004, 14:29
Εννοώ να με βλάψουν ως έθνος. Τώρα αν μου λες ότι οι βορειο ελλαδίτες σκοπεύουν να κάνουν τους Μεσσήνιους δούλους, τότε ναι να ψοφήσουν και αυτοί

paschalia
26-08-2004, 14:30
Διαφωνω.
Δεν ειναι μονο το ποιος κανει σφαγες και καταστροφες ..αλλα και το ποιος ειναι αρκετα μορφωμενος ωστε να αφηνει και κατι πισω του παρα τις καταστροφες .
Ειναι αστειο να λες το παραδειγμα του Μ.Αλεξανδρου .. για να ισοφαρισεις τα οσα εκαναν αυτοι οι λαοι ..
Οπως λες και εσυ και νωριτερα ο LL παιζει και το θεμα της ηθικης και της συνειδησης .

paschalia
26-08-2004, 14:31
LL liga gia toys voreioelladites pls

Keyser_Soze
26-08-2004, 14:36
Pasxalia diladi to gegonos oti o Alexandros eixe ton Aristoteli shmainei oti kala ekane kai esfaxe 1 ekatomyrio Perses?An thes na yperaspisteis ton Alexandro yparxoun poly kalytera epixeirhmata

PeiramatoZwo
26-08-2004, 14:37
Pantos mou aresei pou emeis oi ellines exoume epafi me thn pragmatikotita. Arxizete na sizitate gia ton Mega Alexandro pou ezise p.X. kai na sygrinete me thn simerini katastasi ( merikes ekatontades xronia meta ) les kai endiamesa den egine tpt ... o ratsismos o simerinos den pigazei apo thn epoxi tou megalou aleksandrou alla apo tis sygrouses tou teleutaiou kyrios aiona... (tou proigoumenou esto :? )

Keyser_Soze
26-08-2004, 14:37
LL liga gia toys voreioelladites pls
Wpa wpa,ti liga gia tous VoreoElladites den katalava?Diladi esy eisai ratsistria me tous Tourkous alla am kapoios ginei ratsistis me sena ,"liga me tous VoreoElladites"?Den mas ta les kala.LL xwse

LL_NEO
26-08-2004, 14:39
Pz ο Cloud ανέφερε το Μέγα Αλέξανδρο με τον οποίο καταρχής έδειχνες να συμφωνείς. Πασχαλιά διάβασε ρε κοριτσάκι μου τι γράφω παραπάνω. Υποθετική στάση ήταν σε μια υποθετική κατάσταση, έλεος. Και ναι αν κάνουν ντου τα καρντάσια κατα νότο τους πήραμε φαλάγγι να ούμε :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

ClouD
26-08-2004, 14:41
Διαφωνω.
Δεν ειναι μονο το ποιος κανει σφαγες και καταστροφες ..αλλα και το ποιος ειναι αρκετα μορφωμενος ωστε να αφηνει και κατι πισω του παρα τις καταστροφες .

Μπαίνει ένας μέσα και σφάζει τον αδερφό και τον πατέρα σου , και μετά σου βάζει έναν άσχετο να κανονίζει με διατάξεις πως θα επιβιώσει η οικογένεια σου. Ή έστω αφήνει τους λίγους που επιβίωσαν από τις μάχες (γερόντια) να διοικούν την οικογένια σου με τη νομοθεσία τους. Και αυτό το λες πολιτισμό...
Μπορεί να είναι διπλωματική κίνηση και καλή, αλλά δεν είναι τρόπος να δικαιολογήσεις μάχες, σφαγές, καταστροφές ΠΟΛΕΜΟ.

Ειναι αστειο να λες το παραδειγμα του Μ.Αλεξανδρου .. για να ισοφαρισεις τα οσα εκαναν αυτοι οι λαοι ..

Αναλογίσου το μέγεθος του τότε γνωστού κόσμου και το ποσοστό αυτού του χώρου στο οποίο είχαν διεξαχθεί μάχες υπέρ της ιμπεριαλιστικής ελληνικής πολιτικής. ΧΕΣΤΑ ΟΛΑ και σκέψου τους νεκρούς...

Οπως λες και εσυ και νωριτερα ο LL παιζει και το θεμα της ηθικης και της συνειδησης .

Πρόσεξε, εγώ λέω ότι όλοι οι άνθρωποι είναι ίδιοι: θα προσπαθήσουν να πατήσουν πάνω στον άλλο αν έχουν τη δυνατότητα να το κάνουν, όλοι οι λαοί είναι το ίδιο (επαγωγικά ως άνθρωποι), μέχρι τη στιγμή που θα αναπτύξουν ένα είδος προσωπικότητας κάτω από κάποια πολιτισμικά στοιχεία (= επιλογές των εκάστοτε πολιτικών και φορέων του εκπαιδευτικού συστήματος), μέσα σε αυτά τα στοιχεία , μπορεί να είναι (που σχεδόν ποτέ δεν είναι) το αίσθημα της ενοχής και αυτή η τάση του ανθρωπισμού, που είναι και το μόνο πράγμα που σε κρατάει από το να εφαρμόζεις το νόμο της ζούγκλας όταν μπορείς. Όμως, αν μπορείς να δεις, δεν φταίνε οι Τούρκοι ως έθνος που έχουν ή δεν έχουν το αίσθημα της ενοχής, αλλά μερικοί καραγκιόζηδες πολιτικοί. Δεν φταίνε οι Έλληνες που έχουν ή δεν έχουν το αίσθημα ενοχής, αλλά μερικοί καραγκιόζηδες πολιτικοί και μερικοί καραγκιόζηδες φορείς του εκπαιδευτικού συστήματος. Παρόλαυτα, δεν το βλέπεις έτσι, γιατί τώρα δεν έχεις εσύ τη δύναμη στα χέρια σου ώστε να αισθάνεσαι ασφάλεια (και ίσως υπεροχή)...

Εννοώ να με βλάψουν ως έθνος. Τώρα αν μου λες ότι οι βορειο ελλαδίτες σκοπεύουν να κάνουν τους Μεσσήνιους δούλους, τότε ναι να ψοφήσουν και αυτοί

Αυτό είναι λοιπόν, μισούμε για να μην φοβόμαστε. Για να είμαστε έτοιμοι βρε αδερφέ !

PeiramatoZwo
26-08-2004, 14:42
Mhpws to thema na allaxei section????

Anyway,an den zisete anamesa se allous pote pragmatika den tha deite an eiste ratsistes. Se auton ton ftwxo 1 xrono pou zw sta xena exw na prosapsw polla se pollous OXI omws analoga me tin fyli tous. P.x. emena me 2 Ellhnes ,1 Tourko kai 1 Kinezo.E to xerete poso kalytera ta pigena me ton ena Tourko apoti me ton 1 Kinezo pou kai kala exoun politismo oi Kinezoi?

Opws eipa gia ton Kenterh,pote oi praxeis enos i mias meridas anthrwpw den tha einai xarakthristikes gia olokliro to genos. Kai 99,9999999% na einai skata auto to pososto pou perisseuei tha to antimetwpizw (me kapoia kaxypopsia vevea) ws anexartito

Me auto symfonisa kai oxi me tis epomenes anafores sthn proistoria...

LL_NEO
26-08-2004, 14:49
Μισώ γιατί πολύ απλά πιστεύω ότι ο κάθε λαός εμποτίζεται στο πέρασμα των αιώνων με κάποια στοιχεία. Κοινώς ο λύκος και αν εγέρασε. Άρα δέστο όπως θες. Αν εσύ και ο καθένας βλέπεται το μίσος ενάντια σε μερίδα των ξένων ως μαλακία είναι δικαίωμα σας. Όπως είναι και εμένα δικαίωμα μου να βλέπω τη δικιά σας στάση κατά τον ίδιο ακριβώς τρόπο.

ClouD
26-08-2004, 14:50
Pantos mou aresei pou emeis oi ellines exoume epafi me thn pragmatikotita. Arxizete na sizitate gia ton Mega Alexandro pou ezise p.X. kai na sygrinete me thn simerini katastasi ( merikes ekatontades xronia meta ) les kai endiamesa den egine tpt ... o ratsismos o simerinos den pigazei apo thn epoxi tou megalou aleksandrou alla apo tis sygrouses tou teleutaiou kyrios aiona... (tou proigoumenou esto )

Στέλιο, η ιστορία μας διδάσκει πολλά, όπως για παράδειγμα ότι δεν είναι θέμα λάων αυτές οι πράξεις αλλά είναι στη φύση του ανθρώπου να εκμεταλεύεται τον αδύναμο και ο μόνος τρόπος να το αποφύγει κανείς είναι η αίσθηση της ενοχής, η μόρφωση που θα τον οδηγήσει εκεί.

Όσο για το θέμα της ιστορίας και τους Τούρκους όσο και τους Αλβανούς.

1) Υπάρχουν εγκληματίες Αλβανοί και υπάρχουν και Έλληνες εγκληματίες.
2) Υπάρχουν εγκληματίες Τούρκοι και υπάρχουν και Έλληνες εγκληματίες.
3) Υπάρχουν πολύ σοβαρά θέματα τα οποία θέλουν αντιμετώπιση, όπως Ήπειρος και Αλβανία. Περπατάς στα Γιάννενα και έχεις κάθε Αλβανό να σου λέει "Εδώ είναι Αλβανία", και γνωρίζεις ότι πίσω τους έχουν πλέον έναν οργανωμένο στρατό και εξοπλισμένο μετά τα γεγονότα με την Γιουγκοσλαβία.
4) Υπάρχουν σοβαρά θέματα με τους Τούρκους, αντίστοιχα με αυτά τις Ηπείρου.
5) Υπάρχουν Σοβαρά θέματα με τη Μακεδονία και τα Σκόπια.
6) Υπάρχουν σοβαρά θέματα με τη Θράκη.

Οπότε λοιπόν, ας τους μισήσουμε όλους και ας μην προσπαθήσουμε να δούμε πως είναι ορθότερο διπλωματικά να κινηθεί η Ελλάδα ώστε να αποφύγουμε κάθε αιματηρή συμπλοκή. Δεν μας ενδιαφέρει τι γίνεται σε κάθε περιοχή. Απλά το ότι κινδυνεύουμε, (και καμία φορά όχι χωρίς λόγο) αρκεί για να μισήσουμε τους πάντες. LL αυτός είναι ο εθνισμός σου; Τον βρίκσεις χρήσιμο ;

paschalia
26-08-2004, 14:51
LL kai kaizer πλακα κανω..
Αν οι κατωελλαδιτες καναν κανα αστειο για ντου κλπ ..το ιδιο θα ελεγα..!
Θα επαιζε το θεμα της επιμερους καταγωγης τοτε ..οποτε θα το εβλεπα απο την ιδια πλευρα που βλεπω και το θεμα στην ολικη του αποψη .
Συννεφε με τις δυο πρωτες παραθεσεις σου συνοψιζεις λιγο πολυ τις αποψεις του ρατσισμου ... οποτε ειναι ευκολο να καταλαβετε το γιατι υπαρχει ακομα ρατσισμος .

Θα μπορουσα να πω και με την τριτη παραθεση το ιδιο με την μονη διαφορα οτι παιζει ρολο η εθνικη μνημη και συνειδηση καθε λαου .
Ε μη τα κανουμε ολα ιδια και ομοια ..!

ClouD
26-08-2004, 14:57
Συννεφε με τις δυο πρωτες παραθεσεις σου συνοψιζεις λιγο πολυ τις αποψεις του ρατσισμου ... οποτε ειναι ευκολο να καταλαβετε το γιατι υπαρχει ακομα ρατσισμος .

Τι ενοείς ? Εξηγησέ το αυτό σαν να είμαι 5 χρονών παιδί σε παρακαλώ.

Να διευκρινίσω ότι όλα όσα λέω τα λέω με φιλική διάθεση. Περιμένω...

LL_NEO
26-08-2004, 15:00
Χρησιμότερες θα έβρισκα δυο γενοκτονίες μαζεμένες αλλά και έτσι κάτι γίνεται

PeiramatoZwo
26-08-2004, 15:01
Οπότε λοιπόν, ας τους μισήσουμε όλους και ας μην προσπαθήσουμε να δούμε πως είναι ορθότερο διπλωματικά να κινηθεί η Ελλάδα ώστε να αποφύγουμε κάθε αιματηρή συμπλοκή. Δεν μας ενδιαφέρει τι γίνεται σε κάθε περιοχή. Απλά το ότι κινδυνεύουμε, (και καμία φορά όχι χωρίς λόγο) αρκεί για να μισήσουμε τους πάντες. LL αυτός είναι ο εθνισμός σου; Τον βρίκσεις χρήσιμο ;

Den se piano, ego aplos kano diaxorismou kratous kai anthropwn... fysika prepei na eimaste egrigorsi gia tis apeiles. Apo thn alli otan ennooume min eisai ratsistis den einai anagi na eisai kollitari kai na diloneis filos me ton allon... aplos na ton apodexese os iso kai to kyriotero os anthropo.

ClouD
26-08-2004, 15:07
Den se piano, ego aplos kano diaxorismou kratous kai anthropwn... fysika prepei na eimaste egrigorsi gia tis apeiles. Apo thn alli otan ennooume min eisai ratsistis den einai anagi na eisai kollitari kai na diloneis filos me ton allon... aplos na ton apodexese os iso kai to kyriotero os anthropo.

Λέω ρε Στέλιο, είναι δυνατόν να μισούμε ως σύνολο κάποιους ανθρώπους επειδή κάπου έχουμε θιχτεί, αδικηθεί, όταν δεν πρόκειται καν για τους ίδιους ανθρώπους που το κάνανε ?

Λέω ρε Στέλιο, είναι δυνατόν να μισούμε ως σύνολο κάποιους ανθρώπους επειδή κάπου κινδυνεύουμε ?

Βοηθάει αυτό πουθενα ?

paschalia
26-08-2004, 15:13

Oπως βλεπεις και στην παραθεση εγω βλεπω τον ρατσισμο απο αυτην την μερια.
Και πιστευω οτι ο ρατσισμος στην γενικη του μορφη εχει για ριζες τις αιτιες που εσυ ανεφερες σαν παραδειγματα .
Δεν ειναι κατι απλο ?

Πρόσεξε, εγώ λέω ότι όλοι οι άνθρωποι είναι ίδιοι: θα προσπαθήσουν να πατήσουν πάνω στον άλλο αν έχουν τη δυνατότητα να το κάνουν, όλοι οι λαοί είναι το ίδιο (επαγωγικά ως άνθρωποι), μέχρι τη στιγμή που θα αναπτύξουν ένα είδος προσωπικότητας κάτω από κάποια πολιτισμικά στοιχεία (= επιλογές των εκάστοτε πολιτικών και φορέων του εκπαιδευτικού συστήματος), μέσα σε αυτά τα στοιχεία , μπορεί να είναι (που σχεδόν ποτέ δεν είναι) το αίσθημα της ενοχής και αυτή η τάση του ανθρωπισμού, που είναι και το μόνο πράγμα που σε κρατάει από το να εφαρμόζεις το νόμο της ζούγκλας όταν μπορείς. Όμως, αν μπορείς να δεις, δεν φταίνε οι Τούρκοι ως έθνος που έχουν ή δεν έχουν το αίσθημα της ενοχής, αλλά μερικοί καραγκιόζηδες πολιτικοί. Δεν φταίνε οι Έλληνες που έχουν ή δεν έχουν το αίσθημα ενοχής, αλλά μερικοί καραγκιόζηδες πολιτικοί και μερικοί καραγκιόζηδες φορείς του εκπαιδευτικού συστήματος. Παρόλαυτα, δεν το βλέπεις έτσι, γιατί τώρα δεν έχεις εσύ τη δύναμη στα χέρια σου ώστε να αισθάνεσαι ασφάλεια (και ίσως υπεροχή)...

=
Μισώ γιατί πολύ απλά πιστεύω ότι ο κάθε λαός εμποτίζεται στο πέρασμα των αιώνων με κάποια στοιχεία. Κοινώς ο λύκος και αν εγέρασε. Άρα δέστο όπως θες. Αν εσύ και ο καθένας βλέπεται το μίσος ενάντια σε μερίδα των ξένων ως μαλακία είναι δικαίωμα σας. Όπως είναι και εμένα δικαίωμα μου να βλέπω τη δικιά σας στάση κατά τον ίδιο ακριβώς τρόπο.

Βασικα το ιδιο λετε οσο αφορα την μνημη ενος λαου ..
Και πιστευω οτι καταλαβαινεις το γιατι καποιοι υπαρχει και θα υπαρχει ο ρατσισμος .

ClouD
26-08-2004, 15:18
Βασικα το ιδιο λετε οσο αφορα την μνημη ενος λαου ..

Αν νομίζεις ότι λέμε το ίδιο, τότε δεν κατάλαβες καλά.

Ο ρατσισμός είναι σύνθεση κατάστασης και αντίληψης. Έρχεται στην ψυχολογία των ανθρώπων να καλύψει τα λογικά αδιέξοδα... Όπου είναι κάποιος αδικημένος εύκολα φυτρώνουν τα βάτα του ρατσισμού δηλητηριάζοντας τα πάντα. Αλλά είναι λάθος γιατί δεν βοηθάει πουθενά. Πόσο μάλλον κάνει κακό και στον ίδιο τον άνθρωπο που θα τον υιοθετήσει. Αν νομίζεις ότι αυτό είναι το ίδιο με ότι λέει ο LL, τότε παραιτούμαι.

theobabis
26-08-2004, 15:24
ClouD,
απο απορια, σε πια λογικα αδιεξοδα αναφερεσαι?

paschalia
26-08-2004, 15:28
Αν δεν καταλαβα καλα απο οτι εγραψες.. σορρυ .
Αλλα δεν θεωρω τον ρατσισμο σαν εκφραση ενος αδικημενου λαου-ατομου .
Οπως ειπες για μενα ο ρατσισμος ειναι συνθεση καταστασης και αντιληψης αλλα και μορφωσης .
Εσυ μιλας για ασυνειδητο ρατσισμο που καλλιεργειται σε ενα περιβαλλον φτωχο και του τον εμφυτευουν ενω εγω για συνειδητοποιημενο που θα τον βρεις σε ατομα που ειναι μορφωμενα και που ξερουν τους λογους για τους οποιους ειναι ρατσιστες απεναντι σε καποιους λαους .
Ειναι διαφορετικος ο ρατσισμος για τον οποιο μιλαμε .

Π.χ. δεν θα συγκρινα ποτε μα ποτε το πως καταλαβαινω εγω τον ρατσισμο οπως τον εννοω απεναντι στους Τουρκους και τους Γερμανους ειναι συνειδητοποιημενος ρατσισμος με την ματια της εθνικης και οικογενειακης ιστοριας ,με τον ρατσισμο οπως τον εννοουν οι Αμερικανοι απεναντι στους μαυρους αμερικανους και απεναντι σε ολους τους αλλους λαους που τον βλεπουν με την ματια του εμεις ειμαστε και ολοι οι αλλοι ειναι ...αστο τι ειναι καλυτερα..και τον ρατσισμο οπως τον εννοουν οι τουρκοι της επαρχιας απεναντι σε εμας ο οποιος ειναι φανατισμενος ρατσισμος τον οποιον του τον εχουν εμφυτευσει.

υ.γ. γιατι μπαινω σε τετοιες συζητησεις και στον πειρασμο να μπαινω στην διαδικασια να διαβαζω ξανα ιστορικα και πολιτικα βιβλια..?Καλα ειμαι και χωρις να εχω ξανα αυτη την γνωση μιας και το μονο που θα καταφερω ειναι να φανατιστω απεναντι σε οσους κακομεταχειριστηκαν την πατριδα μας..(με αποτελεσμα να γινω μεροληπτικη ρατσιστρια) και το πως εφτασε η Ελλαδα ως εδω απο πολιτικη αποψη ..το οποιο θα με κανει να μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι .. και να ανακατευομαι και να τα χωνω οταν βλεπω πολιτικη συζητηση ..

blizard
26-08-2004, 15:55
Όντως, αυτό που λέει ο Cloud είναι μεν απαράδεκτο, αλλά δεν μου φαίνετε ακριβός για ρατσισμός...
Σαν υπερβολικό μίσος προς κάποιον λαό ή κάποια ομάδα που νομίζεις ότι σε αδικεί μου μοιάζει, και οδηγεί σε γενικευμένες άσχημες αντιδράσεις εναντίών τους.

Πχ, οι μουσουλμάνοι που σκοτώνουν Αμερικάνους, εκτός από όλα τα άλλα(που είναι) θα τους λέγαμε και ρατσιστές?

epote
26-08-2004, 16:58
Ειναι η ιστορια Εποτε που με κανει να ειμαι αρκετα σιγουρη οτι αυτος ο α η β η γ πολιτης αν του δωσεις δυναμη θα την χρησιμοποιησει με τροπους που ΟΛΟΙ ξερουμε.

οχι. Απλοποιεις εκνευριστικα πολυ. Οι τροποι με τους οποιους ενας φυσιολογηκος ανθρωπος γινεται κτηνος ειναι πολυ διαφορετικοι και πιο παραδοξοι

Ειναι στα γονιδια ενος λαου δυστυχως η συμπεριφορα του και αυτη την συμπεριφορα την εχουμε δει ΟΛΟΙ .

θα σε παρακαλουσα να βρεις καποιο τροπο να υποστηριξεις αυτη την ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ χιτλερικη αποψη. Αν δεν βρεις τροπο σε εκληπαρω να ανακαλεσεις γιατι με θιγεις αμεσα.

να σου θυμισω μηπος οτι ελληνες στη χουντα εβαζαν συριγκες στην ουριθρα κρατουμενων τις οποιες ζεστεναν. Ελληνες βιαζαν μεχρι θανατου κρατουμενους, στον εμφηλιο ελληνες σκοτωναν μωρα χτυποντας τα σε τοιχους (εχω προφωρικες μαρτυριες για τετοια γεγονοτα).

μια ερωτηση, τι σας διαχωρηζει απο τους χαρακτηρες στο american history X. Τι σε διαχωρηζει πασχαλια απο τις αποψεις που ειχε ενας γερμανος πριν ξεκινησει να ανοιγει με τη ξυμφολογχη του την κοιλια μιας εγγυου εβραιας οσο ηταν ζωντανη για να σκοτωσει το εμβρυο?

στο τελος τελος, τι νομιζεις οτι σε καθιστα ανωτερη? Για να γινω πιο σαφης, τι ειναι αυτο που καθοριζει την ανωτεροτητα, τα κοινονικα και πολιτισμικα επιτευγματα, γιατι τελευταια φορα που κοιταξα ειχα τη δυνατοτητα να σε σκοτωσω αρα ο ανωτερος ημουν εγω...

μπορουμε να κινουμαστε με τετοιες αντιληψεις? Μηπος, λεω μηπος θα επρεπε να δινουμε λιγο περισοτερη σημασια στην ηθικη που οποτε μας βολευει κραδενουμε σαν ασπιδα και οποτε οχι πεταμε στον καλαθο των αχρηστων?

paschalia
26-08-2004, 17:28
Εποτε ασχημα τα παραδειγματα που μου λες αλλα ειναι μεμονωμενα .
Και δεν εκφραζουν ενα ολοκληρο λαο οπως ισως αντιλαμβανεσαι οτι συμβαινει με την ιδεολογια καποιων αλλων λαων .
Οποτε δεν μπορω να ανακαλεσω γιατι αντιληφθηκες κατι αλλο απο αυτο που ηθελα να πω.
Η αναλογια των παραδειγματων που μου λες σε σχεση με τους λαους τους ειναι δυσαναλογα μεγαλη για να θεωρηθει καποιος οτι θα επρεπε να προσβληθει .
Δεν θα χαρακτηριζα ετσι την αποψη μου αφου εχουμε δει παραδειγματα για πολλα χρονια τα οποια καταριπτουν τον ισχυρισμο σου και θα σε παρακαλουσα με την σειρα μου να διαγραψεις αυτο το χιτλερικη αποψη .

Οσο για το μερος απο το : μια ερωτηση...μεχρι το τελος του ποστ σου αν καταλαβα καλα μετακινεις το θεμα σου σε αλλη κατηγορια... η οποια δεν εχει να κανει με τον ρατσισμο οπως τον αντιλαμβανομαι ..

epote
26-08-2004, 17:49
Εποτε ασχημα τα παραδειγματα που μου λες αλλα ειναι μεμονωμενα .

μεμονομενα? Ενας ολοκληρος λαος τα εκανε επι 7 χρονια στη χουντα και αλλα τοσα στον εμφυλιο, πως ειναι μεμονομενα, δεν τα εκανε ΕΝΑΣ ανθρωπος αλλα πολλοι. Στατιστικοι το ιδιο πολλοι με τους ναζι.

Κατ αναλογια ο γερμανικος στρατος ηταν ενα εκατομυριο, μπροστα στα (Τοτε) 45 εκατομυρια λαου δεν ηταν τιποτα, απολυτος μεμονομενο γεγονος. Το ιδιο και για τους τουρκους.

Δεν θα χαρακτηριζα ετσι την αποψη μου αφου εχουμε δει παραδειγματα για πολλα χρονια τα οποια καταριπτουν τον ισχυρισμο σου και θα σε παρακαλουσα με την σειρα μου να διαγραψεις αυτο το χιτλερικη αποψη .

δεν καταλαβαινω τι εννοεις. Δειξε μου τα παραδειγματα.

ο χιτλερ πιστευε οτι μπορεις να διακρηνεις ανθρωπους βαση του γενετικου τους υλικου, εσυ ειπες οτι ειναι στα γονιδια τους το να ειναι "κακοι" αρα η αποψη σου ειναι χιτλερικη. Ανακαλεσε για να ανακαλεσω και εγω

η οποια δεν εχει να κανει με τον ρατσισμο οπως τον αντιλαμβανομαι

πως αντιλαμβανεσαι το ρατσισμο? γιατι ο ρατσισμος ειναι ενα πραγμα. Το πως τον εφαρμωζεις (σκοτωνοντας παιδακια η απλα μισοντας τους γερμανους) διαφερει, αλλα το να περασεις απο το μισος στην εφαρμογη βιας ειναι τραγικα ευκολο.

Και το απελπιστικο ειναι το ποσο απλο ειναι ενας ανθρωπος με χαρισματικο λεγειν μπορει να μετατρεψει εσενα σε φωνια...

και ξαναρωταω

τι ειναι αυτο που κανει τον ελληνα ελληνα και το τουρκο τουρκο, τι ειναι αυτο που σε κανει να μισεις το γερμανο και το τουρκο και σε τι διαφερεις απο τους χαρακτηρες του american history X επισης αρνησε τη συνθηκη των ανθρωπινων δικαιοματων που δηλωνει οτι ολοι εχουμε το δικαιομα χωρις καταπιεση και διακρηση να επιλεξουμε τη χωρα διαμονης μας ελευθερα?

blizard
26-08-2004, 17:50
Paschalia, δεν έχει αποδειχτεί ο ακριβής ρόλος των γονιδίων στην συμπεριφορά ενός λαού ( και ούτε πρόκειται ) οπότε μην το λες σαν δεδομένο.
Πες ότι από όσα έχεις δει, η συμπεριφορά ενός λαού δεν αλλάζει ,και θα είσαι εντάξει.

Epote, τα παραδείγματα που έθεσες δεν έχουν σχέση τόσο με τον ρατσισμό, αλλά περισσότερο με την ηθική .
Το πόσο χαμηλά θα πέσεις για να καταβάλεις και να εξαλείψεις τον αντίπαλό σου δηλαδή, και έχει εφαρμογή σε κάθε επίπεδο της ζωής μας.

epote
26-08-2004, 17:53
Πες ότι από όσα έχεις δει, η συμπεριφορά ενός λαού δεν αλλάζει ,και θα είσαι εντάξει.

για παραδειγμα η συμπεριφορα των ελληνων απο την αρχαια ελλαδα μεχρι τωρα δεν εχει αλαξει.

οι αρχαιοι αγγλοι ειναι το ιδιο με τους συγχρωνους και φανταζομαι οτι οι φιλανδοι ακομα πινουν αποσταγμα μηλου στα κρανια των αντιπαλων τους οπως οι βικινγκ;)

επισις ειναι γνωστο οτι η τουρκια δεν εξευρωπαιζεται και η αμερικη ακομα κατασφαζει ινδιανους και μισει τους νεγρους

Epote, τα παραδείγματα που έθεσες δεν έχουν σχέση τόσο με τον ρατσισμό, αλλά περισσότερο με την ηθική .

και τον εχθρο πως τον οριζεις?

Keyser_Soze
26-08-2004, 17:56
epote asxeto alla pisteuw oti to American History X htan perisotero gia ton fanatismo kai tin via para gia ton idio ton ratsismo(oxi vevea oti den yparxei kai auto se genees doseis).Anyway go on with the conversation.

Keyser_Soze
26-08-2004, 18:05
A,kai nai i Leuki Ameriki akoma katasfazei Indianous kai misei tous Negrous. Alla vevea kai i Mauri Ameriki misei tous leukous opote asta....

paschalia
26-08-2004, 18:09
μεμονομενα? Ενας ολοκληρος λαος τα εκανε επι 7 χρονια στη χουντα και αλλα τοσα στον εμφυλιο, πως ειναι μεμονομενα, δεν τα εκανε ΕΝΑΣ ανθρωπος αλλα πολλοι. Στατιστικοι το ιδιο πολλοι με τους ναζι.

Κατ αναλογια ο γερμανικος στρατος ηταν ενα εκατομυριο, μπροστα στα (Τοτε) 45 εκατομυρια λαου δεν ηταν τιποτα, απολυτος μεμονομενο γεγονος. Το ιδιο και για τους τουρκους.

Epote διευκρινισε οταν λες αυτο το : ενας ολοκληρος λαος .
Γιατι αλλο να κανει κατι τετοιο μια ομαδα ανθρωπων και αλλο να ταυτιζεις αυτη την ομαδα που τα εκανε για τοσα χρονια με τους ναζι + ΣΣ+ την ιδεολογια που ειχε καταφερει να περασει ο Χιτλερ !
Δλδ ελεος αν οντως τα πιστευεις ..!
Η αναλογια -θα πω και παλι- ειναι δυσαναλογα τεραστια .

[Δεν θα χαρακτηριζα ετσι την αποψη μου αφου εχουμε δει παραδειγματα για πολλα χρονια τα οποια καταριπτουν τον ισχυρισμο σου και θα σε παρακαλουσα με την σειρα μου να διαγραψεις αυτο το χιτλερικη αποψη . ]

[δεν καταλαβαινω τι εννοεις. Δειξε μου τα παραδειγματα.

ο χιτλερ πιστευε οτι μπορεις να διακρηνεις ανθρωπους βαση του γενετικου τους υλικου, εσυ ειπες οτι ειναι στα γονιδια τους το να ειναι "κακοι" αρα η αποψη σου ειναι χιτλερικη. Ανακαλεσε για να ανακαλεσω και εγω]

Οταν μιλαω για γονιδια εννοω την συλλογικη μνημη ενος λαου εποτε,δεν ειπα για γενετικα γονιδια οπως το καταλαβες .
Δεν υπαρχει τπτ να ανακαλεσω σε αυτο αρα εφοσον εσυ το καταλαβες λαθος δεν τιθεται θεμα να ανακαλεσω οτιδηποτε ,κατι το οποιο δεν θα ελεγα οτι ισχυει και για σενα.
Πριν απαντησεις θα επρεπε να ρωτησεις πρωτα αν καταλαβες οτι ηθελα να πω πριν με κατηγορησεις για χιτλερικη..ειδικα εφοσον εχω δηλωσει ρατσιστρια απεναντι σε αυτον τον λαο και σαν επακολουθο στην ιδεολογια που εχει σαν κληρονομια.

η οποια δεν εχει να κανει με τον ρατσισμο οπως τον αντιλαμβανομαι
/quote]

πως αντιλαμβανεσαι το ρατσισμο? γιατι ο ρατσισμος ειναι ενα πραγμα. Το πως τον εφαρμωζεις (σκοτωνοντας παιδακια η απλα μισοντας τους γερμανους) διαφερει, αλλα το να περασεις απο το μισος στην εφαρμογη βιας ειναι τραγικα ευκολο.

Και το απελπιστικο ειναι το ποσο απλο ειναι ενας ανθρωπος με χαρισματικο λεγειν μπορει να μετατρεψει εσενα σε φωνια...

και ξαναρωταω

τι ειναι αυτο που κανει τον ελληνα ελληνα και το τουρκο τουρκο, τι ειναι αυτο που σε κανει να μισεις το γερμανο και το τουρκο και σε τι διαφερεις απο τους χαρακτηρες του american history X επισης αρνησε τη συνθηκη των ανθρωπινων δικαιοματων που δηλωνει οτι ολοι εχουμε το δικαιομα χωρις καταπιεση και διακρηση να επιλεξουμε τη χωρα διαμονης μας ελευθερα?

Σε ολα τα παρακατω δεν αναλυεις το θεμα του ρατσισμου αλλα το πηγαινεις σε αλλα μονοπατια ..οποτε ισως το θεμα του τοπικ ειναι ακυρο .

blizard
26-08-2004, 18:16
για παραδειγμα η συμπεριφορα των ελληνων απο την αρχαια ελλαδα μεχρι τωρα δεν εχει αλαξει.
Τουλάχιστον στα αρνητικά δεν πρέπει να έχουμε αλλάξει πολύ... έχουμε κρατήσει όλα σχεδόν τα ελαττώματα τους :)
Χωρίς πλάκα, ήθελα να πω ότι δεν αλλάζει καθόλου μα καθόλου έυκολα.

και τον εχθρο πως τον οριζεις?
Όπως θες... οι Σέρβοι τους Βόσνιους, οι Κινέζοι τους αντιστασιακούς, οι παλαβοί μουσουλμάνοι τους άπιστους, οι 17Ν τους πλούσιους , οι χουντικοί τους Κομουνιστές, κλπ.
Το αν θα φτάσεις στα άκρα, είναι θέμα ηθικής και όχι ρατσισμού.

Keyser_Soze
26-08-2004, 18:16
o Xitlerismos pasxalia kai ta uber alles den einai mono twn Germanwn. Mporeis aneta na thewreis ton eauto sou panw apo tous allous kai na miseis taytoxrona tous Germanous.P.x. oi Aggloi se pio hpia morfh thewroun oti einai TO ethnos kai misoun omws ton Nazismo

epote
26-08-2004, 18:20
epote asxeto alla pisteuw oti to American History X htan perisotero gia ton fanatismo kai tin via para gia ton idio ton ratsismo(oxi vevea oti den yparxei kai auto se genees doseis).Anyway go on with the conversation.

to kinitro ths vias htan ratsistikes pepithiseis

Γιατι αλλο να κανει κατι τετοιο μια ομαδα ανθρωπων και αλλο να ταυτιζεις αυτη την ομαδα που τα εκανε για τοσα χρονια με τους ναζι + ΣΣ+ την ιδεολογια που ειχε καταφερει να περασει ο Χιτλερ !

το εμπολεμο τμημα του ελληνικου λαου τα εκανε αυτα.

οι ss και οι stazi οπως επισις και η βερμαχτ ηταν το εμπολεμο τμημα του γερμανικου λαου.

δεν βλεπω τη διαφορα

παρεπιμπτοντος, η χουντα του μεταξα, των συνταγματαρχων και ο εμφυλιος κρατησαν ολα μαζι πανω απο 30 χρονια

οι ναζι ηταν ενα κινημα 15ετιας...

Οταν μιλαω για γονιδια εννοω την συλλογικη μνημη ενος λαου εποτε,δεν ειπα για γενετικα γονιδια οπως το καταλαβες .

γονιδιο: τμημα του DNA που καθορηζει και διαταζει την παραγωγη πρωτεινων

αυτο ξερω οτι ειναι γονιδιο

επισις, τι ακριβος ειναι η συλογικη μνημη ενος λαου?
υπαρχει απο τη γενηση?

Πριν απαντησεις θα επρεπε να ρωτησεις πρωτα αν καταλαβες οτι ηθελα να πω πριν με κατηγορησεις για χιτλερικη..

πριν απαντησεις οφειλεις να μαθαινεις το νοημα των λεξεων που χρησημοποιεις. Οκ οι αποψεις σου δεν ειναι χιτλερικες, ειναι νεο-ναζιστικες

Σε ολα τα παρακατω δεν αναλυεις το θεμα του ρατσισμου αλλα το πηγαινεις σε αλλα μονοπατια ..οποτε ισως το θεμα του τοπικ ειναι ακυρο .

εξακολουθεις να αποφευγεις να απαντησεις

se kathe periptosh

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΩΝ ΔΙΚΑΙΟΜΑΤΩΝ

αρθρο 1
Ολοι οι ανθρωποι γενιουνται ελευθεροι και ισοι σε διακαιοματα και αξιοπρεπια. Ειναι εγγενος εφοδιασμενοι με λογικη και συνειδηση, οφειλουν δε να συμπεριφορενται μεταξυ τους με αισθημα αδελφοσηνης

αρθρο 2
Ολοι υποκεινται στα αρθρα της παρουσας διακυρηξης χωρις διακρησεις κανενος ειδους τετοιες σαν φυλετικες, χρωματικες, γλωσσικες, θρησκευτικες, πολιτικες η αλλων πεποιθησεων, κοινωνικης η εθνικης προελευσης. Καμια διακριση δεν θα γινει στη βαση του πολιτικου, θεσμικου η χωρικου στατους της πατριδας στην οποια ανηκει το ατομο

αρθρο 3
ολοι εχουν το δικαιομα στη ζωη την ελευθερια και την ασφαλια του ατομου τους

αρθρο 4
κανενας δεν θα κρατητε σε καθεστος δουλειας. Η δουλεια και το δουλεμποριο απαγορευονται σε ολες τις μορφες τους
.
.
.
αρθρο 14
1)ολοι εχουν το δικαιομα να αναζητησουν ασυλο σε αλλες χωρες
2)το δικαιομα αυτο αρεται οταν ανακυπτουν γνησια λογοι μη πολιτικης υφης που αντιτιθεντε στη παρουσα διακυρηξη

αρθρο 15
1)ολοι εχουν δικαιομα σε εθνοτητα

2)δεν μπορει να αφαιρεθει αυθερετα το δικαιομα αλαγης εθνοτητας

paschalia
26-08-2004, 18:24
Δεν μιλας για ρατσισμο αρα εποτε.. και λαθος εβαλες αυτο τον τιτλο .
Εν παση περιπτωσει μπορει καποιος να δωσει τον ορισμο του ρατσισμου ?
ετσι για να ξερουμε ολοι που στεκομαστε ..

Keyser_Soze
26-08-2004, 18:32
to kinitro ths vias htan ratsistikes pepithiseis

Oxi aparaithta.O Derrek misouse tous allous giati nomize oti tou pernoun tin douleia,tou xalane tin geitonia kai auta.Tous misei giauto pou kanoun oxi giauto pou einai.Kai leukoi na ta kanane kai na htan enantion tou pali auta tha ekane.Exallou to leei kai ston monologo tou prin dialysoun to super-market.Apla o allos o arxi-Nazi tous eixe valei se auto to trypaki giati einai pio eukolo na piseis kapoion na misei kai na einai fanatikos an tou deixeis ton Mauro i ton Mexikano kai tou peis "Autos einai o exthros sou".Episis ton kaneis pio eukola organo ama ton valeis se mia omada "omoiwn" tou. Stin fylaki omws vlepei pws ekei den yparxoun omades kai autos einai o "mauros" kai oti akoma kai oi ratsistes leukoi den einai toso fantikoi wste na mhn kanoun doulies,mia xara doulies kanoun. Kai otan gyrnaei den leei ston aderfo tou "Mhn miseis tous maurous" tou leei prwta "Mhn eisai fanatikos"

Opws soupa ASFALWS kai exei arketh sxesh me ton ratsismo alla to pernei thewrw ws aformh kai to paei ena vima parapera,giauto isws einai tso gamath tainia

epote
26-08-2004, 18:37
Quote:

το εμπολεμο τμημα του ελληνικου λαου τα εκανε αυτα.

οι ss και οι stazi οπως επισις και η βερμαχτ ηταν το εμπολεμο τμημα του γερμανικου λαου.

δεν βλεπω τη διαφορα

παρεπιμπτοντος, η χουντα του μεταξα, των συνταγματαρχων και ο εμφυλιος κρατησαν ολα μαζι πανω απο 30 χρονια

οι ναζι ηταν ενα κινημα 15ετιας...

Quote:

γονιδιο: τμημα του DNA που καθορηζει και διαταζει την παραγωγη πρωτεινων

αυτο ξερω οτι ειναι γονιδιο

επισις, τι ακριβος ειναι η συλογικη μνημη ενος λαου?
υπαρχει απο τη γενηση?

Quote:
Πριν απαντησεις θα επρεπε να ρωτησεις πρωτα αν καταλαβες οτι ηθελα να πω πριν με κατηγορησεις για χιτλερικη..

πριν απαντησεις οφειλεις να μαθαινεις το νοημα των λεξεων που χρησημοποιεις. Οκ οι αποψεις σου δεν ειναι χιτλερικες, ειναι νεο-ναζιστικες

Quote:

εξακολουθεις να αποφευγεις να απαντησεις

ρατσισμος:
κινημα συλογικης κρισης που διατηνεται οτι τα ιδεοδη και τα ηθικα χαρακτηριστικα ενος ατομου σχηματιζονται απο τη φυλη του - i.e. την φυσιολογια η/και τη γενεωλογια του η τα χαρακτηριστικα των προγωνων του- αντι για το περιεχομενο του χαρακτηρα του - i.e. τις επιλογες και τις πραξεις του

καιζερ σοζε

αυτο ακριβος ειναι ο νεο ρατσισμος, δεν εχει απολυτος καμια διαφορα απο τον κανονικο ρατσισμο απλα ειναι πιο κρυπτικος και μεταμφιεσμενος

wraeththu
26-08-2004, 18:39
http://dictionary.reference.com/search?q=racism

rac·ism ( P ) Pronunciation Key (rszm)
n.

1. The belief that race accounts for differences in human character or ability and that a particular race is superior to others.
2. Discrimination or prejudice based on race.

wraeththu
26-08-2004, 18:43
Άρα paschalia όταν δηλώνεις ότι οι Τούρκοι, Γερμανοί κλπ σου τη σπάνε είσαι ρατσίστρια. Είναι απόλυτο αυτό? Σύμφωνα με όσα έχεις πει ότι πιστεύεις ναι είσαι απόλυτη.
Άρα μπορείς να κάνεις μια εκτίμηση του που θα οδηγηθούμε ως ανθρώπινο γένος αν αυτό το φαινόμενο γενικευτεί? (δεν εξετάζουμε ακόμα το πως και το γιατί αν και ο epote έδωσε κάποια παραδείγματα-απαντήσεις. Ας τα αφήσουμε για πιο μετά).\
1) Τι κερδίζεις με το να πιστεύεις πως κάποιοι λαοί δεν πρέπει να υπάρχουν?
2) Τι θα έλεγες και τι θα έκανες αν ερχόταν κάποιος άλλος μέλος ενός άλλου λαού και έλεγε ότι οι Έλληνες δεν πρέπει να υπάρχουν στον κόσμο?

blizard
26-08-2004, 19:02
Άρα paschalia όταν δηλώνεις ότι οι Τούρκοι, Γερμανοί κλπ σου τη σπάνε είσαι ρατσίστρια.
Όχι ρε εσύ... αν κάνεις διακρίσεις βάση μόνο αυτού, είσαι ρατσιστής.
Δηλαδή, αν πληρώνεις λιγότερα κάποιον που είναι Αλβανός κλπ.
Αν πεις δεν γουστάρω τους Αμερικάνους, εννοείς τον μέσο όρο, και τον πολιτισμό - συμπεριφορά που έχουν ως σύνολο.

Μην το παίρνεις στην υπερβολή του , γιατί και οι νόμοι που δίνουν την Εθνική υπηκοότητα βάση του τι είναι οι γονείς σου, και όχι αποκλειστικά βάση του πού γεννήθηκες ή μεγάλωσες, είναι ρατσιστικοί.

ΥΓ
Ο ορισμός που έδωσε ο epote μου φαίνετε χαζός....
Κανείς δεν πιστεύει αυτά τα πράγματα ( αμφιβάλω αν το πίστευε και ο χίτλερ ακόμα)

Keyser_Soze
26-08-2004, 19:09
epote,anyway,mhn diafwnisoume edw gia tin tainia,apla o ratsistis isws exei kapoies apopsis pou na einai pio dialaktikos.Spanio alla symvainei.O fanatikos ratsistis omws einai tyflos

paschalia
26-08-2004, 19:23
wraeththu δεν ειναι ρητορικο το 3ο ερωτημα σου γιατι για ρητορικο το παιρνω..
Ειναι φανερο απο πολλα πραγματα οτι πολλοι μεταξυ τους το λενε απο αλλους λαους (οι μεταξυ τους ρατσιστες)
Τι θα κερδισω αν (θεωρητικα ) εκλειψουν οι Τουρκοι ,οι Αμερικανοι και οι Βουλγαροι και οι Αλβανοι ?(δεν λεω για τους Γερμανους γιατι οι βασεις του ρατσισμου μου οσο αφορα αυτους ανηκουν στο παρελθον)
Δεν απανταω, αφηνω στην δικη σας κριση να σκεφτειτε τι θα κερδιζαμε ..και σαν λαος και παγκοσμια (οσο αφορα τους Αμερικανους)
Εποτε διαβασε αυτο το ποστ σου : Δημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 26, 2004 6:20 pm
και αυτο : Δημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 26, 2004 6:37 pm
Απαντανε μεταξυ τους περιπου στο τι ειναι συλλογικη μνημη ενος λαου .
Η συλλογικη μνημη -οπως την αντιλαμβανομαι- ειναι η ιστορια ενος λαου .

- Αν εχεις την καλοσυνη ξανακανε την ερωτηση .

- Μηπως μπλεκεις τις ιστοριες ?
Εσυ εχεις ανακατεψει τα του εμφυλιου με την δικτατορια και και και.
Και εν πασει περιπτωσει ακομα και αν βαλουμε δυο τρεις εμφυλιους + δικτατοριες μαζι ειναι αδυνατον να φτασουν τα 15 χρονια της γερμανικης κατοχης .

Τι αλλο θα με πεις εποτε και θα το αποριψω?
Με ειπες χιτλερικη και στο απεριψα ,θα σου αποριψω και το νεοναζι.. τι εχει σειρα?

paschalia
26-08-2004, 19:46
Επισης για να ξεκαθαρισω λιγο το δικο μου ρατσισμο .
Δεν ειμαι ρατσιστρια χωρις λογο .. οπως οι νεοναζι και οι οποιοιδηποτε ρατσιστες ανα τον κοσμο ..
Οπως λεει και ο Καιζερ , εχει αιτιολογια ο ρατσισμος μου ,δεν ειναι φανατικος,ουτε τυφλος .
Αυτο δεν μπορεις να καταλαβεις εποτε.
Οι ριζες του ρατσισμου μου απεναντι σε καποιους συγκεκριμενους (και ΜΟΝΟ ) λαους εχουν βασεις ,δεν παιρνω σβαρνα ανεξαιρετως ολους τους λαους και λεω ο λαος μας ειναι και κανεις αλλος .
Ειμαι ρατσιστρια απεναντι στους Τουρκους και στους Βουλγαρους γιατι κατεσφαξαν τον λαο μου (και τους δυο λαους μου-και τους Ελληνες και τους Ποντιους),καθως και τους Αρμενιους ,και συνεχιζουν τοσα χρονια τωρα με την Κυπρο .
Αφηνω τις υπολοιπες πλευρες -οικονομικες,πολιτικες κλπ κλπ .

Ειμαι ρατσιστρια απεναντι στους Γερμανους γιατι οι γενοκτονιες που εκαναν σε αλλους λαους δεν εχουν συγκριση
Ειμαι ρατσιστρια απεναντι στους Αμερικανους (οι λογοι εκει ειναι εμφανεις πιστευω)

Απο εκει και περα δεν με νοιαζει -στην τελικη- τι θα πεις εσυ και ο αλλος και ο τριτος που το παιζετε και καλα υπερμαχοι των Ανθρωπινων δικαιωματων κλπ κλπ..

wraeththu
26-08-2004, 19:55
Υπεκφεύγεις γιατί ρώτησα τη δική σου άποψη όχι τη δική μου.
Η δική μου είναι πως θα αναλωνόμασταν σε έναν παγκόσμιο πόλεμο με νικητή κανέναν.

epote
26-08-2004, 20:02
Και εν πασει περιπτωσει ακομα και αν βαλουμε δυο τρεις εμφυλιους + δικτατοριες μαζι ειναι αδυνατον να φτασουν τα 15 χρονια της γερμανικης κατοχης .

μηπος μπερευεις ορισμενα πραγματα? οι γερμανοι ειχαν την ελλαδα υπο κατοχη απο το 1940 μεχρι το 1945, 5 χρονια οχι 15:(

ο χιτλερ ηταν καγκελαριος απο το 1933 μεχρι την αυτοκτονια του το 45, αρα 12 χρονια (οχι 15).

ο ελληνικος εμφυλιος ηταν ενας, οχι δυο η τρεις, ξεκινησε το 45 και τελειωσε επισιμα το 49, ανεπισημα πολυ πολυ αργοτερα. Η δικτατορια των συνταγματαρχων κρατησε 7 χρονια και του μεταξα απο το 36 εως το 40. Συνολικα εχουμε 15 (επισιμα) χρονια βιαιοτητων.

Η συλλογικη μνημη -οπως την αντιλαμβανομαι- ειναι η ιστορια ενος λαου .

η ελληνικη ιστορια ευθυνεται για τις πραξεις και τα πιστευω σου?

Τι αλλο θα με πεις εποτε και θα το αποριψω?
Με ειπες χιτλερικη και στο απεριψα ,θα σου αποριψω και το νεοναζι.. τι εχει σειρα?

μη με προκαλεις;)

παμε με λιγη απλη λογικη

δηλωνεις ρατσιστρια
ο χιτλερ ηταν (προφανως) ρατσιστης
----------------------------------------
εισαι χιτλερικη

απλο δεν ειναι? πες μου που κανω λαθος. Μη μου πεις οτι σιχαινεσαι τους γερμανους, απλα πες μου σε τι διαφερεις απο το χιτλερ

Δεν απανταω, αφηνω στην δικη σας κριση να σκεφτειτε τι θα κερδιζαμε ..και σαν λαος και παγκοσμια (οσο αφορα τους Αμερικανους)

εχεις αναλογιστει τι θα χαναμε?

Ο ορισμός που έδωσε ο epote μου φαίνετε χαζός....
Κανείς δεν πιστεύει αυτά τα πράγματα ( αμφιβάλω αν το πίστευε και ο χίτλερ ακόμα)

αυτος ειναι ο γενικα αποδεκτος ορισμος του ρατσισμου και ταυτιζεται με τον ορισμο του wraethuthu απλα ειναι λιγο πιο αναλυτικος.

αλλα απο περιεργια για πες μου ΕΣΥ τι πιστευεις οτι ειναι ο ρατσισμος

Απο εκει και περα δεν με νοιαζει -στην τελικη- τι θα πεις εσυ και ο αλλος και ο τριτος που το παιζετε και καλα υπερμαχοι των Ανθρωπινων δικαιωματων κλπ κλπ..

συνεπως αρνησαι τη διακυρηξη των ανθρωπινων δικαιοματων.

για να γινω πιο κατανοητος. Δεν συμπαθω τις πραξεις των αμερικανων αλλα δεν τους τσουβαλιαζω τοσο ακριτα. Γνωριζω οτι οι ελληνες στη θεση και την ισχυ των αμερικανων το ιδιο θα εκαναν, οπως επισις γνωριζω οτι ΚΑΠΟΙΟΙ αμερικανοι ευθυνονται για τις φρικαλεοτητες στο ιρακ και οχι ΟΛΟΙ οι αμερικανοι

ετσι για πλακα θα παραθεσω ενα κειμενακι

"Η αλβανια ειναι ενα κρατος αεθνο, ποτε δεν υπηρξε δημοκρατικο. Μονο μια πολυ μικρη ανεμικη καστα ανθρωπων κυβαρνα οχι μονο τους αλλοεθνεις που ζουν στην αλβανια αλλα και τους ιδιους τους αλβανους.

ενα κρατος που βασιστηκε στην βια και κυβαρναται απο την αστυνομια και το στρατο. Η τυχη των ελληνων σε αυτο το κρατος ηταν και ειναι φρικτη. Υπαρχει μια διαφορα αναμεσα στο να κυβερνουνται ανθρωποι μικρης πολιτιστικης εμβελιας να κυβερνονται απο εκλεπτισμενους και πλουσιους ιστορικα ανθρωπους και ανθρωποι μεγαλης πολιτισμικης εμβελειας να εχουν την κακοτυχια να κυβερνονται σχεδον με τη βια απο κατωτερους.

Αυτοι οι λιγοτερο συμαντικοι θα βγαλουν ολα τα κομπλεξ κατωτεροτητας τους στους ανθρωπους φεροντες του πολιτισμου. Αυτοι θα τυγχανουν φρικτης και βαρβαρης μεταχειρησης. Οι ελληνες ειναι αποδειξη αυτου του πραγματος τα τελευταια 20 χρονια."

paschalia
26-08-2004, 20:06
Δεν υπεκφευγω wraeththu , απλα το θεωρω πολυ απλο για να το ρωτας κιολας..
Αλλα για να μην λες οτι υπεκφευγω θα απαντησω.
Τι θα κερδιζαμε αν εξαφανιζονταν οι Τουρκοι ?
Την Κυπρο -σε πρωτη φαση, τα μερη μας στην Μ.Ασια και στον Ποντο -σε 2η, τεραστια οικονομικα συμφεροντα και πολιτικα επισης (μη με βαζεις να το αναλυσω γιατι εχω χρονια που απεχω απο τετοιες συζητησεις),ηθικη ικανοποιηση οτι θα εξαφανιζοταν ενας λαος που μας εχει κανει τα πανδεινα και που εν μερει συνεχιζει να κανει .
Τι θα κερδιζαμε αν εξαφανιζονταν οι Αμερικανοι ?
Την ουσιαστικη παγκοσμια ειρηνη (πως σου φαινεται ?)
Τι θα κερδιζαμε αν εξαφανιζονταν οι Γερμανοι (απλα -οσο αφορα εμενα - μια ηθικη ικανοποιηση ,τα υπολοιπα ρωτα καλυτερα αυτους που εχουν πληγει απο αυτους)
Τι θα κερδιζαμε αν εξαφανιζονταν οι Αλβανοι ?
Την επανακτηση της χωρας που λεγεται Ελλαδα .
Ημουν πανω στην Ξανθη για κοντα ενα μηνα..
Αν θες το πιστευεις αλλα δεν υπαρχουν Αλβανοι εκει , και ηταν τελεια.
Αν θες το πιστευεις αλλα ειδα μεχρι και αμαξια ξεκλειδωτα μεσα στην πολη κατι που εδω κατω ειναι αδιανοητο πλεον .
Αφηνω πια τις δουλειες κλπ κλπ .

Σου αρκει η απαντηση μου ?

epote
26-08-2004, 20:09
"Η αλβανια ειναι ενα κρατος αεθνο, ποτε δεν υπηρξε δημοκρατικο. Μονο μια πολυ μικρη ανεμικη καστα ανθρωπων κυβαρνα οχι μονο τους αλλοεθνεις που ζουν στην αλβανια αλλα και τους ιδιους τους αλβανους.

ενα κρατος που βασιστηκε στην βια και κυβαρναται απο την αστυνομια και το στρατο. Η τυχη των ελληνων σε αυτο το κρατος ηταν και ειναι φρικτη. Υπαρχει μια διαφορα αναμεσα στο να κυβερνουνται ανθρωποι μικρης πολιτιστικης εμβελιας να κυβερνονται απο εκλεπτισμενους και πλουσιους ιστορικα ανθρωπους και ανθρωποι μεγαλης πολιτισμικης εμβελειας να εχουν την κακοτυχια να κυβερνονται σχεδον με τη βια απο κατωτερους.

Αυτοι οι λιγοτερο συμαντικοι θα βγαλουν ολα τα κομπλεξ κατωτεροτητας τους στους ανθρωπους φεροντες του πολιτισμου. Αυτοι θα τυγχανουν φρικτης και βαρβαρης μεταχειρησης. Οι ελληνες ειναι αποδειξη αυτου του πραγματος τα τελευταια 20 χρονια."

κατα ποσο αυτο σε βρισκει συμφωνη?

Keyser_Soze
26-08-2004, 20:09
paschalia, to oti den eisai tyflh ratsistria alla exeis skeftei kai exetasei tous logous pou se kanoun ratsistria OUTE kanei tin stash sou swsth OUTE kanoun autous tous logous swstous.Isa-isa,egw proswpika vriskw pio logiko na einai kapoios tyfla ratsistis kai na leei "Misw tous maurous giati misw tous maurous" eite giati den exei krisi kai ton exoun fanatisei eite giati exei krisi apla den tin exei xrhsimopoiisei giati stin prwth periptwsi apla den "pianei",ti na katseis na sizitiseis kai stin 2i elpizeis kapote na ton kaneis na dei.Omws an eisai meta apo sovarh skepsi kat'epilogin ratsistis me provlimatizei: Ti sixainesai stous Germanous pou den exoun kanei oi Norvigoi,oi Keltes,oi Agglosaxones,oi Moggoloi,oi Ellhnes,oi Soudanoi,oi Amerikanoi,oi Perses,oi Tourkoi, oi Portogaloi kai oi Ispanoi,i akoma kai oi Ollandoi stis apoikies,oi Kinezoi sto Thivet kai allou kai genika to 80-90% tou planthh

wraeththu
26-08-2004, 20:13
Τι θα χάναμε αν εξαφανίζονταν οι Τούρκοι?
Τα "ελληνικα" φαγητά και τον "ελληνικό" καφέ.

Τι θα χάναμε αν εξαφανιζονταν οι Αμερικανοι ?
Δε θα είχαμε ανακαλύψει διάφορα πράγματα που χρησιμοποιούμε αυτή τη στιγμή

Τι θα χαναμε αν εξαφανιζονταν οι Γερμανοι?
Παρομοίως

Τι θα χαναμε αν εξαφανιζονταν οι Αλβανοι ?
Δηλ. ένα κομμάτι γης? Τότε να σφάξουμε όλους τους λαούς μέχρι την Ινδία γιατί κάποτε ήταν Ελλάδα εκει?

Ημουν πανω στην Ξανθη για κοντα ενα μηνα..
Αν θες το πιστευεις αλλα δεν υπαρχουν Αλβανοι εκει , και ηταν τελεια.
Αν θες το πιστευεις αλλα ειδα μεχρι και αμαξια ξεκλειδωτα μεσα στην πολη κατι που εδω κατω ειναι αδιανοητο πλεον .
Αφηνω πια τις δουλειες κλπ κλπ .

Α εκεί δεν έχει τούρκους?

Σου αρκει η απαντηση μου ?

ΟΧΙ!
:twisted:

LL_NEO
26-08-2004, 20:14
δηλωνεις ρατσιστρια
εισαι χιτλερικη

Εγώ ρε γιάννη ξέρω ένα καλύτερο

-Έχεις χρυσόψαρο
-Όχι
-Άντε γαμήσου παλιόπουστα

Τι σοι λογική είναι αυτή ρε;

epote
26-08-2004, 20:14
Quote:

κατα ποσο αυτο σε βρισκει συμφωνη?

ll_neo

δειξε μου το λαθος.

οκ πιο αναλυτικα

ο χιτλερ ειχε ορισμενες αποψεις
οι αποψεις του χιτλερ ονομαζονται χιτλερικες(α ειναι προφανες αυτο:P)
οι χιτλερικες αποψεις ειναι ισοδυναμες με το ρατσισμο(α-β)
ο πασχαλια εχει ορισμενες αποψεις
οι αποψεις της πασχαλιας ειναι ρατσιστικες (γ-β)

απο αρχη μεταφορας γ=β=α αρα οι αποψεις της πασχαλιας ειναι χιτλερικες

blizard
26-08-2004, 20:21
παμε με λιγη απλη λογικη

δηλωνεις ρατσιστρια
εισαι χιτλερικη
:D :D :D :D :D

To κειμενάκι σου καλό μου φαίνετε... οι Αλβανοί δεν φέρθηκαν σωστά στους Έλληνες, δεν τους επέτρεψαν να ξεδιπλώσουν την καλλιέργεια και τις δυνατότητες που είχαν από την παράδοση μας, και τους καταπίεσαν.
Παρόλα αυτά , δεν ξέρω αν είναι απλό θέμα ρατσισμού όμως ...
Ήξεραν ότι αν τους είχαν στα όπα-όπα και αναπτύσσονταν όσο θα μπορούσαν , στο τέλος θα είχαν μεγάλη δύναμη και θα τους έκαναν ζημιά.

Εγώ ρατσισμό θεωρώ το να φερθείς διαφορετικά σε κάποιο άτομο, μόνο γιατί έχει κάποιο συγκεκριμένο γενετήσιο χαρακτηριστικό.
(το οποίο δεν επηρεάζει όμως στην συγκεκριμένη περίπτωση)

wraeththu
26-08-2004, 20:22
Ειμαι ρατσιστρια απεναντι στους Τουρκους και στους Βουλγαρους γιατι κατεσφαξαν τον λαο μου (και τους δυο λαους μου-και τους Ελληνες και τους Ποντιους),καθως και τους Αρμενιους ,και συνεχιζουν τοσα χρονια τωρα με την Κυπρο .

Ειμαι ρατσιστρια απεναντι στους Γερμανους γιατι οι γενοκτονιες που εκαναν σε αλλους λαους δεν εχουν συγκριση
Ειμαι ρατσιστρια απεναντι στους Αμερικανους (οι λογοι εκει ειναι εμφανεις πιστευω)

Επειδή και οι Έλληνες έχουν κάνει παρόμοια να υποθέσω δεν έχεις πρόβλημα να είναι και μέλη άλλων λαών ρατσιστικά διακείμενοι απέναντί σου.
Άρα αν σου στερήσουν τα ανθρώπινα δικαιώματά σου με αυτή την αιτιολογία εσύ θα νιώσεις ένα αίσθημα δικαιοσύνης να σε κυριεύει? :shock:

paschalia
26-08-2004, 20:25
μηπος μπερευεις ορισμενα πραγματα? οι γερμανοι ειχαν την ελλαδα υπο κατοχη απο το 1940 μεχρι το 1945, 5 χρονια οχι 15:(
ο χιτλερ ηταν καγκελαριος απο το 1933 μεχρι την αυτοκτονια του το 45, αρα 12 χρονια (οχι 15)
ο ελληνικος εμφυλιος ηταν ενας, οχι δυο η τρεις, ξεκινησε το 45 και τελειωσε επισιμα το 49, ανεπισημα πολυ πολυ αργοτερα. Η δικτατορια των συνταγματαρχων κρατησε 7 χρονια και του μεταξα απο το 36 εως το 40. Συνολικα εχουμε 15 (επισιμα) χρονια βιαιοτητων.

Gia des kalytera ta grafta soy .
Egw το εχω ηδη πει οτι εχω χρονια να διαβασω ιστορια αλλα καποια βασικα πραγματα μπορω να τα πω .

η ελληνικη ιστορια ευθυνεται για τις πραξεις και τα πιστευω σου?

Φυσικα εν μερει, γιατι εσενα δεν ευθυνεται ?
Ολωνων τα πιστευω απο καπου ξεκινησαν ,δεν φυτρωσαν μια μερα..
Οσο για τις πραξεις μου ειναι φυσικο να ειναι πολλων παραγοντων αποτελεσμα.
Μορφωμενος εισαι μπορεις να το καταλαβεις.

μη με προκαλεις;)

παμε με λιγη απλη λογικη

δηλωνεις ρατσιστρια
εισαι χιτλερικη

απλο δεν ειναι? πες μου που κανω λαθος. Μη μου πεις οτι σιχαινεσαι τους γερμανους, απλα πες μου σε τι διαφερεις απο το χιτλερ

Ελεος Εποτε .

Ο χιτλερ δεν ηταν ρατσιστης
Αμφιβαλλω και αν ηξερε τον ορο αυτο στην ουσια του
Ο χιτλερ ηταν ενας κομπλεξικος παραφρων ανθρωπακι που τον βολευε ο ορος αυτος και τον χρησιμοποιησε κατα κορον.
Θα με πεις και κομπλεξικη και παραφρων κατοπιν ?

εχεις αναλογιστει τι θα χαναμε?

Εσυ εχεις αναλογιστει τι θα κερδιζαμε ?

συνεπως αρνησαι τη διακυρηξη των ανθρωπινων δικαιοματων.

για να γινω πιο κατανοητος. Δεν συμπαθω τις πραξεις των αμερικανων αλλα δεν τους τσουβαλιαζω τοσο ακριτα. Γνωριζω οτι οι ελληνες στη θεση και την ισχυ των αμερικανων το ιδιο θα εκαναν, οπως επισις γνωριζω οτι ΚΑΠΟΙΟΙ αμερικανοι ευθυνονται για τις φρικαλεοτητες στο ιρακ και οχι ΟΛΟΙ οι αμερικανοι

An οι Ελληνες και ο οποιοδηποτε λαος εκανε κατι τετοιο το ιδιο ρατσιστρια θα ημουν .-

wraeththu
26-08-2004, 20:32
paschalia πήγαινε ζήσε μόνη σου να ησυχάσεις από αυτά τα προβλήματα. Τότε ναι το ανθρώπινο γένος θα κέρδιζε πολλά.
Θα είχαμε μείνει στις σπηλιές και δε θα μπορούσαμε να λειτουργήσουμε σαν ομάδα. Άρα εσύ πιστεύεις πως είμαστε αυτάρκεις σαν άτομα και δε χρειαζόμαστε κανέναν άλλο.
Αν λέω, αν γνωρίσεις κάποιον αμερικάνο, γερμανό, εξωγήινο πες του ότι δεν μπορείς να τον κάνεις παρέα γιατί σου τη σπάει ο λαός του.

Επίσης με βάση τον ορισμό περί ρατσισμού που δόθηκε πιο πριν ο Χίτλερ ήταν ρατσιστής. Αν εσύ παίζεις με τις λέξεις για να μη δεχθείς το προφανές τότε τι να πω...

An οι Ελληνες και ο οποιοδηποτε λαος εκανε κατι τετοιο το ιδιο ρατσιστρια θα ημουν .-

Ρατσίστρια ως προς ποιο? Το λαό που ανήκεις? Άρα θέμα είναι τι επιλογές κάνεις ή το που γεννήθηκες? Ή τι κάνανε άλλοι πριν απο σένα?

epote
26-08-2004, 20:39
Gia des kalytera ta grafta soy .
Egw το εχω ηδη πει οτι εχω χρονια να διαβασω ιστορια αλλα καποια βασικα πραγματα μπορω να τα πω .

ειναι ασυναρτητη και εκτος θεματος του quote η απαντηση αυτη, πραγματικα δεν καταλαβα ΤΙΠΟΤΑ

Ελεος Εποτε .

Ο χιτλερ δεν ηταν ρατσιστης
Αμφιβαλλω και αν ηξερε τον ορο αυτο στην ουσια του
Ο χιτλερ ηταν ενας κομπλεξικος παραφρων ανθρωπακι που τον βολευε ο ορος αυτος και τον χρησιμοποιησε κατα κορον.
Θα με πεις και κομπλεξικη και παραφρων κατοπιν ?

ο χιτλερ ειχε ορισμενες αποψεις
οι αποψεις του χιτλερ ονομαζονται χιτλερικες(α ειναι προφανες αυτο)
οι χιτλερικες αποψεις ειναι ισοδυναμες με το ρατσισμο(α-β)
ο πασχαλια εχει ορισμενες αποψεις
οι αποψεις της πασχαλιας ειναι ρατσιστικες (γ-β)

απο αρχη μεταφορας γ=β=α αρα οι αποψεις της πασχαλιας ειναι χιτλερικες

ο χιτλερ ηταν ρατσιστης γιατι κατηγοροιοποιουσε τους ανθρωπους συμφωνα με την εθνοτητα και τη φυλη τους, αρα ηταν ρατσιστης

σε βρισκει συμφωνη το κειμενακι που παρεθεσα?

LL_NEO
26-08-2004, 20:43
Στους φυσικούς αριθμούς περιλαμβάνεται και ο αριθμός 1
Οι ζυγοί αριθμού περιλαμβάνονται στους φυσικούς αριθμούς

Άρα ο 1 είναι ζυγός αριθμός.
Το σφάλμα λογικής που οδήγησε στην προηγούμενη πρόταση είναι το ίδιο με το δικό σου και ξέρω όπως και ξέρεις ότι είσαι πολύ έξυπνος για να μην το έκανες επίτηδες. 8)

stathispap
26-08-2004, 21:15
Στιχοι του Νικου Γκατσου:

"Δεν εχω σπιτι κι ονομα
και κωδικες και νόμους.
Αιωνες τωρα περπατω
σε στοιχειωμενους δρομους...

Την πικρα εχω μανα μου
γυναικα την αναγκη
στα χωματα που χορεψαν
Αγαρηνοι και Φραγκοι...

Ειναι απ' το δεντρο του Θεου
η ριζα που κρατει με
δωστε μου μια ταυτοτητα
να θυμηθω ποιος ειμαι..."

Για να ξερουμε τι λεμε, εγω ειμαι ρατσιστης! Ναι ναι βεβαια! Κυριως με τα σκυλια! Γιατι ως γνωστον οι Γερμανικοι Ποιμενικοι (λυκοσκυλα) ανηκουν στην αρια φυλη και ειναι ανωτεροι. ΑΝ ΤΟΛΜΗΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΝΙΣ Η ΚΟΛΕΥ Η ΑΛΛΗ ΑΤΙΜΗ ΚΩΛΟΡΑΤΣΑ ΝΑ ΧΕΣΕΙ ΣΤΟ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ ΜΟΥ ΘΑ ΤΟΥ ΚΟΨΩ ΤΟ ΛΑΡΥΓΓΙ!

Ειμαι επισης ρατσιστης με τους υπολογιστες. Ε, τι γινεται εδω? Αφεντικα και δουλοι σκ@τ@ γινηκαμε ουλοι? Απο σημερα ΑΠΑΓΟΡΕΥΩ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ IBM, HP, ACER ή DELL ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΜΟΥ! Μαζευτηκαν ολα τα μπασταρδα, οι απομιμες εδω και θελουν να τους στειλω και e-mail!

Και τελος ειμαι ρατσιστης με τους ανθρωπους. Ε τι νομιζατε? Λοιπον, ετσι και τολμησει να αναπνευσει τον αερα που αναπνεω ανθρωπος που εχει ενα απο τα παρακατω χαρακτηριστικα:
-εχει προσκολλημενους λοβους αυτιων
-η ομαδα αιματος του ειναι Β+ ή ΑΒ-
-το δεξι του @ρχιδι εχει διαμετρο μικροτερη απο 0,83423 εκατοστα ή συντελεστη καμπυλοτητας μεγαλυτερο του 0,9324523745236
-ο αριθμος των τριχων του κεφαλιου του ειναι ακεραιο πολλαπλασιο του 139
-ειναι ψηλοτερος απο 2.01 ή κοντυτερος απο 1.57
θα ΕΚΤΕΛΕΙΤΑΙ ΠΑΡΑΥΤΑ ΔΙΑ ΠΥΡΟΒΟΛΙΣΜΟΥ

Διαβαστε το παρακατω ποιημα:

"Και να τι θελω τωρα να σας πω:
Μες στις Ινδιες μεσα στην πολη της Καλκουτας
φραξαν το δρομο σ' εναν ανθρωπο!
Αλυσοδεσαν εναν ανθρωπο 'κει που εβαδιζε!
Να, το λοιπον, γιατι δεν καταδεχομαι να υψωσω το κεφαλι στα αστροφωτιστα διαστηματα...
Θα πειτε:
"Τ' αστρα ειναι μακρια! Κι η Γη μας τοσο δα μικρη!"
Ε, το λοιπον, ο,τι και να ειναι τ' αστρα
εγω τη γλωσσα μου τους βγαζω!
Για μενα, το λοιπον, το πιο εκπληχτικο, πιο επιβλητικο, πιο μυστηριακο και πιο μεγαλο
ειναι ενας ανθρωπος που τον 'μποδιζουν να βαδιζει,
ειναι ενας ανθρωπος που τον αλυσοδενουνε!"

Του Ναζιμ Χικμετ ειναι, του κωλοτουρκου...

Το παιδακι στο Ιρακ που εμεινε χωρις χερια και ποδια απο τη βομβα του Λευκου Δυτικου Χριστιανου πιθηκου Τζ. Μπους ειναι κατωτερο ετσι? Ειναι βρωμορατσα... Δεν παει να γ@μηθει, λεω 'γω! Ενας κωλομουσουλμανος ητανε μωρε! Κι οταν μεγαλωνε θα μισουσε τον χριστιανισμο. Ηξερε τι εκανε ο Μπους, ο σωτηρας της Αριας Λευκης Φυλης ειναι! Και φυσικα αναγνωριζεται απο τον πολυ λαο ως γνησιος εκπροσωπος της ανωτεροτητας της!

Τα παιδακια που θαφτηκαν κατω απο τα ερειπια οταν εγιναν οι σεισμοι στην Τουρκια? Τα αλβανοπουλα που μεχρι να ανοιξουν τα συνορα πεθαιναν απο πεινα? Τα σκοπιανοπουλα που δολοφονηθηκαν απο τον UCK? ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΤΩΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ???

Ωρες ωρες οταν διαβαζω κατι πραγματα θυμαμαι τον Νετσαγιεφ... Και το κακο ειναι πως καποτε τα εγραφα κι εγω αυτα τα πραγματα :( :cry: :oops: :oops: :oops:

Keyser_Soze
26-08-2004, 21:17
Xaxa,tin patises,twra emplexes me synola kai ton epote.To epomeno post anamenw na exei 13423 seires mathimatikes thewries.Anyway,LL,apoti katalaba isxyrizese: Ratsismos=Synolo A/Xitlerikes apopseis=synolo B pou einai yposunolo tou A/Pasxalikes apopseis=sunolo C uposunolo tou A

Kai les ston epote:Den exei dikaiwma na tautizeis to B=C i estw na exoun kapoia tomh(an kai den nomizw oti kai dikio naxes tha rnousoun tin tomh) giati mporei ta synola na einai anexartita(i asymvivamasta?den thymai?)

kai sou lew egw: Ma auto rwtaei o epote tin pasxalia ao tin arxh->Pou stirizei oti oi dikes tis apopseis einaianexarthtes tou Xitler?

paschalia
26-08-2004, 22:49
Θα πω κατι που ειπα στο πρωτο ποστ μου και σε καποια αλλα οταν το μυαλο μου ηταν αρκετα καθαρο ωστε να μπορω να απαντησω με καποια σαφηνεια και θα κλεισει για μενα εδω το τοπικ.
Οσοι ικανοποιηθηκατε απο τις απαντησεις μου ,εστω και λειψες ,εχει καλως .
Οσοι δεν ικανοποιηθηκατε .. λυπαμαι το φροντιστηριο εκλεισε .

<Ειμαι ρατσιστρια οσο αφορα τους Τουρκους και τους Γερμανους και αρχιζω να γινομαι και για τους Αμερικανους και για οποιον εχει βλαψει σε πρωτη φαση την χωρα μου και παει να την βλαψει και σε δευτερη φαση απεναντι σε οποια χωρα το παιζει ανωτερη ..>

Εποτε θα πω ξανα οτι ο Χιτλερ αμφιβαλλω οτι ηξερε τι ειναι ρατσισμος..
Ο Χιτλερ ηταν ενας ανθρωπος εντελως παραφρων και κομπλεξικος που μισουσε πολλες φυλες και δημιουργησε την αρεια φυλη για να επιβεβαιωθει .
Το να ταυτιζεις εμενα -υστερα απο οτι εχω πει - με τον Χιτλερ που ηταν κομπλεξικος του κερατα και παραφρων με προσβαλλεις .. αλλα απο την στιγμη που εισαι κολλημενος με κατι δεν ωφελει να στο επισημανω .. απο την στιγμη που εκατσες και εκανες αυτην την ταυτιση .
Η δικη μου θεωρια (καλη η κακη -ειτε σωστη ειτε μπαζει απο παντου ) δεν εχει να κανει με την ανωτεροτητα μιας φυλης απεναντι στις αλλες αλλα βασιζεται σε αλλα στοιχεια τα οποια εχω πει στις 6 σελιδες του τοπικ .
Απο εκει και περα απλα θα αναλωθω να λεω ξανα και ξανα τα ιδια και να προσπαθειτε -προσπαθω να βγει ο καθενας απο πανω .. οποτε σας καληνυχτω και αποχωρω απο το τοπικ :)

Keyser_Soze
26-08-2004, 23:17
egine,kalinixta

ClouD
27-08-2004, 00:55

Cool, Καλή ακρόαση του Σφακιανάκη και καλό βράδυ !!! :-)

@wraeththu, keyser , epote

Νομίζω ότι αυτό που δείχνει το american history-x και αυτό που προσπάθησα να πω, είναι ότι η αδυναμία κάποιον ανθρώπων να βελτιώσουν κάποιες καταστάσεις που δεν είναι καλές γι αυτούς, αδυναμία κάποιων ακόμα ακόμα και εργαστούν σωστά, τροφοδοτεί ρατσιστικές απόψεις. Για έναν λαμπρό μαθητή του τύπου του Derek στο american history-x δεν ήταν πρόβλημα να βρει μία καλή δουλεία, δεν ήταν πρόβλημα να προοδεύσει σημαντικά σε κάποιον χώρο, είχε άλλωστε ταλέντα. Αλλά όταν πέθανε ο πατέρας του, ένιωσε μίσος (μίσος για μία αδικία - έτσι φαινόταν στο μυαλό του - ) που ήταν το πιο γόνιμο έδαφος για να μετατραπεί σε ρατσιστή. Τράβηξε όλους τους και καλά "αδικημένους" - θυμηθείτε τον άχρηστο χασικλή πριν μπουκάρουν στο σουπερμαρκετ- για να τους καλέσει στην επανάκτηση των χαμένων ευκαιριών τους από ... απλά εργαζόμενους ξένους.

Και ναι ο ρατσισμός, είναι η εύκολη λύση για όλους τους τεμπέληδες και τους άχρηστους.

Και να δεν λύνει τίποτα γιατί όλη η παγκόσμια πολιτισμική ενότητα είναι έτοιμη να αντιταχθεί όσο γίνεται περισσότερο σε αυτόν.

Και ναι το μίσος είναι αποδεδειγμένα λάθος δρόμος.

Και όχι ο Χίτλερ μπορεί κανείς να πει ότι ήταν παράφρων, αυτό δεν σημαίνει χαζός (δεν πιστεύω ότι ήταν παράφρων, αλλά δεν ξέρω και πολλά ώστε να έχω άποψη, πέρα από απλές υποψίες), ήταν πανέξυπνος και με πολύ καλό λόγο, διαβασμένος (αν δεν κάνω λάθος στηρίχτηκε πάνω σε νιτσεϊκή φιλοσοφία) και μπορούσε εύκολα να τραβήξει όλους τους "αδικημένους" και λογικά αμόρφωτους...

Ύστερα να κάνω ένα ακόμα σχόλιο.

Ναι ναι, μισήστε τους Τούρκους, και μην κοιτάτε τα εθνικά θέματα για να μπορείτε να ψηφίζετε σωστά. Απλά μισήστε τους και να εύχεστε καρκίνους, γιατί με αυτό τον τρόπο βοηθάτε πολύ την Ελλάδα, είστε ... ΧΡΗΣΙΜΟΙ !!

δεν αντέχω, κι αλλο ένα.

Μήπως να κλείσουμε τα σύνορα κιόλας ? Το έκανε η Αλβανία νομίζω παλιότερα, τι λέτε , δελεαστικό δεν ακούγετε ?

Έχω μια καλύτερη λύση, σφακιανάκης, clubaki και απείρες όρες μαλακίας θα οδηγήσουν στην νιρβάνα όσους "αδικημένους" δεν βλέπουν να πεθαίνουν όσοι τους "αδικούν"...

Με χαρά !

LL_NEO
27-08-2004, 01:16
Στρώστους cloud αγόρι μου και πέστους να έρθουν να κοιμηθούν στο κρεβάττι σου αν γουστάρεις.

aquarius
27-08-2004, 01:19
pantws gia mena o ratsismos einai mia "kalh" efeyresh merikwn paranoikwn kai kompleksikwn atomwn poy prwspathontas na kalypsoyn tis dikes toys atelies estisan mia kalostimenh thewria opou oti diaforetiko apo to fysiko einai kai kako kai prepei na perithriopoihte

h akoma kai prwspathontas merikoi na epidiksoun ta "prwterimata" toys apenanti stoys alloys kai na mh ksexnamai ti legan oi arxaioi mon prwgonoi pws
pan mh ellhn barbaros

kai phsteyw pws ayth h propaganda tha eprepe na exei lyksei,logo tis morfwshs pou yparxei, kai pleon na theoroun oloi olous isoys alla logo symferontwn twn dithen athanatwn synexizei ayth h pragmatika ashmh thewria,pou antiproswpeyei stena kai opistodromika myalla

h opoia tinei na mazopoiei koinonika synola(px o gytonas mou o negros einai apatewnas ara oloi oi enxrwmoi einai apatewenes) kai na diairei to synolo-anthrwpous mias xwras koinonias ktl k allwste lene "diairei kai bashlaiye" opote katalugoume pali na milame gia smferonta "anoterwn

den mporw na pw pws eimai ratsistria alla misw toys amerikanous gia twn aplo logo oti oloi einai idioi alla,opws exw pei kai se kapoio allo topic, den payoyn na yparxoyn eksereseis kai eimai anoixthse aytes

ClouD
27-08-2004, 01:20
Στρώστους cloud αγόρι μου και πέστους να έρθουν να κοιμηθούν στο κρεβάττι σου αν γουστάρεις.

Ναι, αν και θέλει προσοχή, μην βρω κανέναν "Έλληνα" να με απειλεί για τη σχέση μου ...

ClouD
27-08-2004, 01:23
pan mh ellhn barbaros

Βασικά, ήταν "Πας μη Έλλην, βάρβαρος"

Και το λέγανε για τη γλώσσα, "βαρ-βαρ" και ισχύει ακόμα, όταν δεν ξέρεις μια ξένη γλώσσα σου ακούγεται "βαρ-βαρ".

Εκτός αν έχεις την ευγενή καλοσύνη να μου δώσεις ένα χωρίο όπου χρησιμοποιείται διαφορετικά η φράση από έναν αρχαίο Έλληνα.

alla misw toys amerikanous gia twn aplo logo oti oloi einai idioi alla,opws exw pei kai se kapoio allo topic, den payoyn na yparxoyn eksereseis kai eimai anoixthse aytes

eh ?

Dark_Son20
27-08-2004, 01:35
stathispap :shock: :shock: :shock:

pws alazei o kosmos :D

alios se eixa gnorisei stin arxi sto insomnia...

me to post den tha asxolitho toso....den thelo na mplekome se flames :P

Keyser_Soze
27-08-2004, 02:13
pan mh ellhn barbaros

Exw tin entypwsi oti ennousa opoios den metexei tis Ellhnikis paideias kai dianoisis,oxi gonidiaka Ellhnas

epote
27-08-2004, 03:47

εισαι ειρωνική και επιθετική, δεν σου συμπεριφερθήκαμε ετσι αρα μην κανεις το ιδιο σε μας. Το οτι διαφωνούμε (εστω και εντονα) δεν σου δινει κανενα δικαίωμα χλεύης

<Ειμαι ρατσιστρια οσο αφορα τους Τουρκους και τους Γερμανους και αρχιζω να γινομαι και για τους Αμερικανους και για οποιον εχει βλαψει σε πρωτη φαση την χωρα μου και παει να την βλαψει και σε δευτερη φαση απεναντι σε οποια χωρα το παιζει ανωτερη ..>

το ζητημα ειναι οτι ο ρατσισμος ειναι μια πολυ συγκεκριμένη λεξη με πολυ συγκεκριμένο νοημα.

το να ομαδοποιείς αδιάκριτα ειναι οτι χειροτερο μπορεις να κανεις. Νοιώθω φαιδρός οταν προσπαθώ να εξηγήσω σε μια γυναικα κατι τετοιο. Γυναίκες...υπήρξατε θύματα ρατσιστικών αντιλήψεων το μεγαλύτερο μερος της σύγχρονης ιστοριας, ειναι απορίας άξιον το πως δεν καταλαβαίνεις τι ειναι να σε αντιμετωπίζουν ετσι.

ηξερε και πολυ καλα μαλιστα, αλλα το ερωτημα ειναι: ξερεις εσυ?

Το να ταυτιζεις εμενα -υστερα απο οτι εχω πει - με τον Χιτλερ που ηταν κομπλεξικος του κερατα και παραφρων με προσβαλλεις .. αλλα απο την στιγμη που εισαι κολλημενος με κατι δεν ωφελει να στο επισημανω .. απο την στιγμη που εκατσες και εκανες αυτην την ταυτιση

αναρωτιεμαι ποιος ειναι κολημενος, ο ανθρωπιστης που ισχυριζεται οτι ολοι οι ανθρωποι ειναι ισοι η αυτος που λεει οτι η ανθρωποτιτα θα κερδιζε αν εκανε ορισμενες γενεοκτονιες...χμμμμ...

σε καθε περιπτοση ο χιτλερ δεν ειχε τοσο διαφορετικες αποψεις απο σενα απλα ειχε τα μεσα και το ταλεντο να τις επιβαλει

το κείμενο το οποίο παρέθεσα ήταν από ένα λόγο του Χίτλερ (αλλάζοντας τα ελληνας=γερμανος και πωλονος=αλβανος) το 1939, κάθε άλλο παρά το προφίλ ενός παραφρόνα συνιστά. Ενός καλού δημαγωγού μάλλον.

ο Χίτλερ ήταν ρατσιστής, απ αυτού δεν τίθεται ζήτημα και δεν θα το αμφισβητήσεις. Ρατσιστής είναι ο άνθρωπος που κάνει a-priori καθολικές διακρίσεις βασιζόμενος σε φυλετικά-εθνικά χαρακτηριστικά.

Θα κλείσω και εγώ την παρουσία μου σε αυτό το τοπικ θέτοντας δυο θέματα. Πρώτων οι κοινονιωψυχολογοι προσδιορίζουν τον ρατσισμό ως κοινωνικό νόσημα που έχει τις βάσεις του στην αμορφωσιά, την ανελαστικότητα, τον φόβο για το διαφορετικό και την άρνηση. Μέχρι οι άνθρωποι να ξεπεράσουν πλήρως τα παραπάνω προβλήματα ο ρατσισμός σε όλες τις μορφές και εκφάνσεις του θα μας συνοδεύει. Δεύτερων, θλίβομαι να βλέπω νέους ανθρώπους με τόσο ολιστικές απόψεις, ο stathispap είναι ο καλύτερος για να σας πει ότι ποτέ δεν είναι αργά, αν και δεν νομίζω ότι θα καταφέρει κάτι. Ελπίζω κάποια στιγμή να αναγνωρίσεις πασχαλιά το γεγονός ότι κάθε άνθρωπος μέσα στη διαφορετικότητα του έχει κάτι μοναδικό να προσφέρει, να εκτιμήσεις την ανθρωπότητα για τα καλά της και να πολεμήσεις τα κακά.

Είναι καιρός να αρχίσουμε να αναγνωρίζουμε το άτομο, τις πράξεις, τις επιθυμίες. Να στοχεύουμε να γίνουμε καλύτεροι και να κάνουμε τους άλλους καλύτερους. Το να καταστρέφεις είναι απλό, το να δημιουργείς απαιτεί θέληση, υπομονή και αφοσίωση. Τις μεγαλύτερες αρετές του ανθρώπου.

κινδυνεύοντας να γίνω μελοδραματικός δεν μπορώ παρά να παραθέσω τους παρακάτω στοίχους, μόνο και μόνο για να υπενθυμίσω ότι ο άνθρωπος που τους έγραψε έζησε αρκετά μεγάλο μέρος της ζωής του στην Αμερική

magine there's no heaven,
It's easy if you try,
No hell below us,
Above us only sky,
Imagine all the people
living for today...

Imagine there's no countries,
It isnt hard to do,
Nothing to kill or die for,
No religion too,
Imagine all the people
living life in peace...

Imagine no possesions,
I wonder if you can,
No need for greed or hunger,
A brotherhood of man,
Imagine all the people
Sharing all the world...

You may say Im a dreamer,
but Im not the only one,
I hope some day you'll join us,
And the world will live as one.

ευχαριστω

LL_NEO
27-08-2004, 09:43
Τι περιμένεις ρε απο έναν σαβουρογάμη να είχε γράψει. Τον είχε χτυπήσει η ντόπα στο κεφάλι και δεν έβλεπε καλά καλά τι μπάζο πήδαγε....

Feanaro
27-08-2004, 23:50
Οι αποψεις μου ειναι γνωστες σε οσους με ξερουν και ειμαι αρκετα απολυτος σε ορισμενα πραγματα. Οσοι ειναι ρατσιστες για μενα προσπαθουν να καλυψουν δικες τους ατελειες. Δυστυχως, σε αυτο το συνολο περιλαμβανονται οι γονεις μου και καποιοι φιλοι μου, οπως ο ΛΛ... Ειμαι αρκετα ανεκτικος φαινεται τωρα τελευταια... :P Δεν εχει νοημα να συνεχιζεται η αντιπαραθεση για 2 λογους.
1ον: ειναι απαραιτητο για αυτα τα ατομα να συνεχισουν να πιστευουν σε καποια πραγματα γιατι σε αυτες τις παραδοχες εχει βασιστει η προσωπικοτητα τους (εστω ενα μερος της) και η διατηρηση ενος αισθηματος αυτοπεποιθησης και ικανοποιησης απο τον εαυτο τους.
2ον: Δεν βλεπω και πολλους να ενστερνιζονται την αποψη του Παπανουτσου (το ν με π; ) οτι σκοπος της συζητησης ειναι η ευρεση της αληθειας. Εδω ολοι απλα υπερασπιζονται τις αποψεις τους χωρις την παραμικρη υποχωρηση απο αυτες.

Δεν σταματησα ποτε να νιωθω απογοητευμενος απο την ανθρωποτητα...
Ουτε και να ανησυχω για τον κινδυνο αλαζονιας που ενεχει αυτη η απογοητευση.

ΥΓ: Ο Λενον την πατησε επειδη του αρεσαν τα μηλα και δη τα πρασινα.
Περισσοτερες πληροφοριες κατοπιν αιτησεως. Βαριεμαι τωρα...

ClouD
28-08-2004, 00:36
Δεν βλεπω και πολλους να ενστερνιζονται την αποψη του Παπανουτσου (το ν με π; ) οτι σκοπος της συζητησης ειναι η ευρεση της αληθειας. Εδω ολοι απλα υπερασπιζονται τις αποψεις τους χωρις την παραμικρη υποχωρηση απο αυτες.

Η συζήτηση ξεκίνησε από την ερώτηση : εφόσον δεν υπάρχουν βιολογικές διαφορές που να μπορούν να τον στηρίξουν, που πιστεύετε ότι στηρίζεται ?

Μία εκδοχή και πολύ γνωστή είναι αυτή της κοινωνικής ψυχολογίας που έγραψε παραπάνω ο έποτε. Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι κάποιοι εδώ δεν το αποδείξανε ; Χωρίς βέβαια να μιλάμε για μία απόδειξη με γενική ισχύ. Αλλά παρόλαυτα ήταν ένα πειραματάκι. Μπορείς να το δεις και έτσι.

Φιλικά :-)

Feanaro
28-08-2004, 09:24
Δεν ειπα οτι ΟΛΟΙ μιλησαν χωρις στοιχεια - επιχειρηματα. Ειπα οτι αυτα τα επιχειρηματα δε βρηκαν και τοσο προθυμα αυτια (μηπως ματια; )
Οσο για το φιλικα θελω να πιστευω οτι εννοειται και οτι ολοι μιλανε (γραφουν δεν ειπαμε; ) με τετοια διαθεση. Ισως εξαιρουμενων των ρατσιστων οταν απευθυνονται σε 'μαυρους' ολων των χρωματων...
Τι ακριβως προσπαθουσε να αποδειξει το πειραματακι; Γιατι αν δεν απατωμαι τα πειραματα γινονται για να ελενξουν / στηριξουν καποια θεωρια...
Στον αυτο βαθμο φιλικα :)

Γιάννης
28-08-2004, 12:21
Ναι ειμαι ρατσιστης με Τουρκους και Γερμανους γαιτι πιστευω οτι ο λυκος κι αν εγερασε .....Και με τους σκατο-Αμερικανους.Γιατι οχι ???

Για καποιον που ειπε για τον απλο Τουρκο καθηγητη που δουλευει στην Αγκυρα , ναι κι αυτος με ενοχλει γιατι ειναι υπευθυνος για την κυβερνηση του που ανεβαζει με την θελιση του ή οχι.Αυτος φταιει....

Δεν εχω τιποτρα απολυτως με τον νεγρο , τον Κινεζο και ολλες τις αλλες φυλες.Χωρις βεβαια να σημαινει οτι και τους συμπαθω ιδιαιτερα (με ελαχιστες εξαιρεσεις γιατι ποτε κανεις τους δεν μας υποστηριξε σε Εθνικα μας θεματα.Τους αδερφους Σερβους τους μαθαμε καλα. Ειμαστε Εθνος αναδελφο. Μεγαλη αληθεια απο ενα ισως παρεξηγημενο ανθρωπο. :D :D :D

Αν ολα αυτα μου αποδιοδουν το επιθετο του Εθνικιστη το δεχομαι με χαρα για την τιμη !!!!! :D :D :D

Keyser_Soze
28-08-2004, 12:38
Exm....negros kai Kinezos?Telika me to xrwma i me tin Ethnikothta tha to pame.As dialexoume.Oso gia tous Servous autoi na deis ti prepei na mas thewroun kai poso sto ftysimo na mas exoun.Edw dwsame tis vaseis gia na tous vomvardizoun!!Skata sta matia mas....

Ti???Den tokanem egw kai esy alla i kyvernhsh?Ti,emeis kaname toses synaulies(O Ntalaras akoma na xe-vraxniasei),edw i AEK pige na paixei filiko me tous "stoxous"? STA PAPARIA MOU.Afou eipame o daskalos stin Agyra einai o ypethinos gia tin Tourkiki exwteriki politiki kai malista grafoume sta paparia mas oti mporei na exei agwnistei antitheta me authn.Eimaste kai emeis enoxoi.Oso enoxoi thaprepe namaste sta matia tou laou tou Iraq kai tou Afganistan.Den eida na tou ypostirizoume autous. Ara as rixoun kai se mas tous enoxous kanena aeroplano

epote
28-08-2004, 14:41
Χωρις βεβαια να σημαινει οτι και τους συμπαθω ιδιαιτερα

xaxaxaxaxa....

oxi ethnikisth

ratsisth

den exo dei allous anthropous na tous lene ratsistes kai na tous aresei:P

timi sas

Γιάννης
28-08-2004, 22:30
Χωρις βεβαια να σημαινει οτι και τους συμπαθω ιδιαιτερα

xaxaxaxaxa....

oxi ethnikisth

ratsisth

den exo dei allous anthropous na tous lene ratsistes kai na tous aresei:P

timi sas

Μην δινεις παντα τα επιθετα που σου αρεσουν.Το οτι ας πουνε εγω δεν σε συμπαθω δεν σημαινει οτι ειμαι ρατσιστης. Ουτε το αναποδο βεβαια.Οταν καταλαβεις τη διαφορα της αντιπαθειας απο τον Εθνικισμο τα ξαναλεμε...

Lucifer
29-08-2004, 04:01
I am free of all prejudice. I hate everyone equally. :twisted:

epote
29-08-2004, 18:56
http://www.cgps.org/images/FrontPage_Kids_02.jpg

ειναι απο ενα σχολιο της Νεας Υορκης

τους αξιζει θανατος?

http://gladstone.uoregon.edu/~rsa/babies.jpeg

ποιο ειναι το ελληνακι και ποιο το αλβανακι που πρεπει να αφανηστει?

LL_NEO
29-08-2004, 19:11
Ρε μαλάκα γιάννη σου είπε κανείς ότι έχουμε διαφορές βιολογικές και άρα μπορούμε να κρίνουμε το ποιο είναι το αλβανάκι. Και για να σου απαντήσω στην ερώτηση σου, δεν ξέρω ποιο είναι το αλβανάκι αλλά ας σκοτώσουμε και τα τέσσερα. Τα υπόλοιπα είναι απλώς παράπλευρες απώλειες.
Τη συζήτηση τη γαμάτε. Δεν έχετε διάθεση να συζητήσετε αλλά να βρείτε ποιος είναι πιο κομπλεξικός. Ε σας έχω νέα. Ο κομπλεξισμός δεν είναι μαλαπέρδα για να τους βγάλουμε να τους μετρήσουμε

stathispap
29-08-2004, 19:32
Να σκοτωσουμε 4 παιδια?

Ειμαι σιγουρος πως κανεις πλακα :D :lol:

Keyser_Soze
29-08-2004, 19:38
Νο,κίλ δεμ ολ αι σέι!!!

LL_NEO
29-08-2004, 19:41
Ειμαι σιγουρος πως κανεις πλακα

Όντως κάνω πλάκα όσον αφορά τα τεσσερα μωρά. Το μαυράκι τη γλυτώνει καθώς δεν έχω δει πολλά αλβανάκια σε καφετί απόχρωση....

epote
29-08-2004, 20:05
η πασχαλια απαντησε οτι πρεπει να παιθανουν

λλ_νεο

συμφωνοι, αλλα δεν απαντησες. Δεν μιλαμε για κομπλεξισμο, για βασικες ανθρωπικες αρχες μιλαμε. Αν θες να αφανηστουν οι αλβανοι θες να αφανηστουν και τα παιδια τους i.e αυτα

LL_NEO
29-08-2004, 20:06
το έχω ξαναπει. Όλοι. Απο το νεογνό μέχρι τον γηραιότερο. Μου εμφανίζεις και συ μπλιζαρντιακά συμπτώματα και θα αρχίσουμε να σε τρέχουμε μου φαίνεται....

paschalia
29-08-2004, 20:09
H paschalia απαντησε να ξεκολλησεις πια .
Εχουμε αφησει το θεμα εγω πρωτη και υστερα εσυ και γυρνας βαζοντας φωτος για να μας κανεις να παραδεχτουμε τι?
Εγω δεν εχω προβλημα με την δικη σου (προσωπικα ) ιδεολογια, αλλα εσυ εχεις μεγαλο με οτι δεν συμφωνει με την ιδεολογια σου.
Eπισης η πασχαλιά θα πει κατι τελευταιο το οποιο εχει πει ξανα και θα αποχωρησει οριστικα απο το τοπικ .

Εγω νιωθω ελληνιδα και την ιστορια μου ΔΕΝ θελω να την ξεχασω ,και αυτο συνεπαγεται καποια πραγματα τα οποια οι αριστεροι ,οι φιλελευθεροι και δεν ξερω ποιοι αλλοι δεν τα παραδεχονται .
Με γεια σας με χαρα σας να μην δεχεστε και να μην θυμοσαστε την ιστορια σας , αλλα δεν μπορειτε να επικρινετε αυτους που εξακολουθουν να την θυμονται και δεν συγχωρουν ευκολα τους λαους που πειραξαν την πατριδα που τους γεννησε και στην οποια μεγαλωσαν .

Αυτα .

LL_NEO
29-08-2004, 20:11
αλλα εσυ εχεις μεγαλο με οτι δεν συμφωνει με την ιδεολογια σου

aka πρηξαρχιδισμός.... :lol:

epote
29-08-2004, 23:37
οκ, τεσπα, καταληξαμε οτι τα μωρα αξιζουν θανατο. Good

η ερωτηση ηταν σαφης, οι απαντησεις με υπεκφυγες αλλα ο πρηξαρχηδης ειμαι εγω.

χεχεχε...φαιδροτητες

btw πασχαλια ωραια μαμα θα γινεις :lol:

ο καθεις να βγαλει τα συμπερασματα του αν και ξαναλεω οτι δεν ειναι θεμα ιδεολογικο.

απο την αλλη εγω πιστευω οτι αξιζει θανατος σε οποιον δεν ασπαζετε το γεγονος οτι τα μωρα ειναι το μελλον, ειναι αθωα και αγνα. Οποτε καλυτερα να μην συναντηθουμε ε?

LL_NEO
29-08-2004, 23:38
φέρε και το μαχαίρι σου μαζί μωρή χαμούρα....

theobabis
30-08-2004, 00:26
john,

οκ, τεσπα, καταληξαμε οτι τα μωρα αξιζουν θανατο. Good

Καταληξαμε στο οτι τα μωρα αξιζουν θανατο, ή στο οτι
καποιοι, θελουν καποια μωρα να πεθανουν?
Γιατι θελουν? Μου επιτρεπεις να το αντιστρεψω?
Εσυ, αν καταλαβα καλα, γιατι θελεις να ζησουν?
Μπορεις απο το "θελω να ζησουν", να προχωρησεις σε
μια θεση της μορφης "Πρεπει/αξιζουν να ζησουν"?

epote
30-08-2004, 03:35
theobabis, σου υποσχομαι οτι θα σου αφιερωσω ενα ολοκληρο τοπικ αναφορικα με το επιχειρημα του hume μεχρι τοτε δεξου το γεγονος οτι σε βολευει το οτι θελω οι υπολοιποι να ζουν αρα επιβιωνεις (οχι συγκεκριμενα εγω, ο Χ ανθρωπος που σεβεται την ανθρωπινη ζωη)

Snake-4
14-09-2004, 19:42
http://athens.indymedia.org/local/webcast/uploads/metafiles/1fafhmy.jpg
ta leei ola pisteuw 8)

stathispap
14-09-2004, 22:41
ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΤΣΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ ΙΙ :D:D:D

(A)

PeiramatoZwo
14-09-2004, 22:48
Lol i anarxia einai eksisou afelhs oso alles akraies (deksia kai aristera) ideologies... otan de exeis epafi me thn pragmatikotita min perimeneis na se paroun sta sovara...

epote
14-09-2004, 22:52
Lol i anarxia einai eksisou afelhs oso alles akraies (deksia kai aristera) ideologies... otan de exeis epafi me thn pragmatikotita min perimeneis na se paroun sta sovara...

οπως ο φιλτατος Morpheous θα ελεγε

"what is real?"

PeiramatoZwo
14-09-2004, 23:00
οπως ο φιλτατος Morpheous θα ελεγε

"what is real?"

E kali i filosofia... alla alithino einai pou zeis sto ksypnio sou...

pezo akougete e?

Thiede
14-09-2004, 23:06
Κάποιοι από εμάς σε κάποια ηλικία ίσως να παρασυρθήκαμε από την ωραία εικόνα που δημιουργεί στο μυαλό ένα καθεστώς που βασιλεύει η απόλυτη ελευθερία (πράγμα που από πολλούς ερμηνεύεται ως αναρχία). Τελικά όμως κάτι τέτοιο είναι καθαρά ουτοπικό, αφού προϋποθέτει τέλειους ανθρώπους που δυστυχώς είναι αδύνατο να υπάρξουν. :cry:

Θα συμφωνήσω λοιπόν με τον PeiramatoZwo για τις ακραίες ιδεολογίες και θα προτείνω σε μερικούς λίγο παραπάνω διάβασμα. Μια πιο σφαιρική θεώρηση των πραγμάτων μέσα από τη μελέτη διαφόρων ιδεολογιών μπορεί να οδηγήσει στην απόρριψη των ακραίων αντιλήψεων.

Και πίστεψέ με stathispap το να κινείσαι από το ένα άκρο στο άλλο πραγματικά δεν βοηθάει στο να γίνει ο κόσμος καλύτερος. Γιατί πολύ απλά οι ακραίες αντιλήψεις καταργούν την ελευθερία μας, δεν την ενισχύουν... :wink:

PeiramatoZwo
14-09-2004, 23:09
Τελικά όμως κάτι τέτοιο είναι καθαρά ουτοπικό, αφού προϋποθέτει τέλειους ανθρώπους που δυστυχώς είναι αδύνατο να υπάρξουν.

100 % right...

stathispap
15-09-2004, 10:50
Κάποιοι από εμάς σε κάποια ηλικία ίσως να παρασυρθήκαμε από την ωραία εικόνα που δημιουργεί στο μυαλό ένα καθεστώς που βασιλεύει η απόλυτη ελευθερία (πράγμα που από πολλούς ερμηνεύεται ως αναρχία). Τελικά όμως κάτι τέτοιο είναι καθαρά ουτοπικό, αφού προϋποθέτει τέλειους ανθρώπους που δυστυχώς είναι αδύνατο να υπάρξουν. :cry:

Θα συμφωνήσω λοιπόν με τον PeiramatoZwo για τις ακραίες ιδεολογίες και θα προτείνω σε μερικούς λίγο παραπάνω διάβασμα. Μια πιο σφαιρική θεώρηση των πραγμάτων μέσα από τη μελέτη διαφόρων ιδεολογιών μπορεί να οδηγήσει στην απόρριψη των ακραίων αντιλήψεων.

Και πίστεψέ με stathispap το να κινείσαι από το ένα άκρο στο άλλο πραγματικά δεν βοηθάει στο να γίνει ο κόσμος καλύτερος. Γιατί πολύ απλά οι ακραίες αντιλήψεις καταργούν την ελευθερία μας, δεν την ενισχύουν... :wink:

Ειχα καποτε στο Γυμνασιο μια καθηγητρια που δεν εχανε ευκαιρια να μας μιλαει για το φανατισμο... Μας ελεγε το ποσο υποβιβαζει το ανθρωπινο πνευμα, ποσο καταστρεφει το πολιτισμικο μας υποβαθρο, ποσο εκμηδενιζει την ορθη μας σκεψη και κριση... Ξερεις ποσο φανατισμενη ηταν εκεινη η καθηγητρια εναντιον του φανατισμου?

Οσο υποστηριζα ρατσιστικες ιδεολογιες ηρθα σε επαφη με διαφορα ατομα, πολλοι εκ των οποιων αντιρατσιστες... Σε πληροφορω πως η πλειοψηφια τους ηταν τοσο αντιρατσιστες που δεν δισταζαν να διατυπωσουν την αποψη "ο κοσμος μας θα ηταν καλυτερος αν δεν υπηρχαν οι ρατσιστες"... Δεν ξερω πως το βλεπουν οι υπολοιποι, αλλα εμενα μου φαινεται αντιρατσιστικος ρατσισμος...

Εχω γνωρισει επισης δημοκρατες που για να προστατευσουν τη δημοκρατια τους θα μπορουσαν να σφαξουν φασιστες, χριστιανους που για την αγαπη του "Κυριου" προς τον ανθρωπο θα εσφαζαν τους αλλοθρησκους και απειρες αλλες τετοιες κατηγοριες...

Πού 'σαι epote με το παραδοξο του Russel ? :D

Το προβλημα δεν ειναι το κατα ποσον μια ιδεολογια ειναι ή οχι ακραια... Ολες ειναι. Ακομα και αυτο που γραφω (συμπεριλαμβανομενης και της παρουσας προτασης) ειναι ακραιο ;) Μηπως η αδιαφορια δεν ειναι ακραιο φαινομενο? Μηπως το "μετρον αριστον" - χωρις το "παν" παρακαλω - δεν ειναι το ιδιο ακραιο και απολυτο, επιβαλλοντας στην ουσια να βαζουμε μετρο στα παντα?

PeiramatoZwo και Thiede, ποιος ειναι για σας ο τελειος ανθρωπος? Το τελειος προερχεται απ οτο τελος = σκοπος. Τελειος ανθρωπος ειναι αυτος που εχει εκπληρωσει το σκοπο του. Αλλα ποιος ειναι ο σκοπος του ανθρωπου? Ειναι πολυ παλια η λεξη, εχασε πολλα βηματα εξελιξης, και δυσκολευομαι να την κατανοησω... Κατα τη γνωμη μου, το "τελειος" προσεγγιζει τον "πληρη"... Ενας ανθρωπος χωρις ελαττωματα και υπερβολες, ομως, μπορει να θεωρηθει πληρης? Ποσο μαλλον τελειος, αφου τα ελαττωματα ειναι μερος της φυσης του... Γιατι οι θεοι του Ολυμπου της αρχαιας ελλαδας ειχαν ανθρωπινες αδυναμιες?

Τελος, προς αποφυγην παρεξηγησεων που ηδη δημιουργηθηκαν, δεν αποδεχομαι τον τιτλο του αναρχικου... Ειναι κι αυτος αλλος ενας αυτοαναιρουμενος και περιοριστικος τιτλος... Το πανώ μου αρεσε για το νοημα του και οχι για τις λεξεις του ;)

paschalia
15-09-2004, 11:09
Mια παρενθεση .
ΣταθηςΠαπ οταν ελεγα για το ποσο υποκριτες θεωρω ολους τους δημοκρατικους και αυτους που μαχονται για το καλο της ανθρωποτητας και καλα ,εννοουσα αυτο ακριβως που γραφεις και ο ιδιος .
'''Εχω γνωρισει επισης δημοκρατες που για να προστατευσουν τη δημοκρατια τους θα μπορουσαν να σφαξουν φασιστες, χριστιανους που για την αγαπη του "Κυριου" προς τον ανθρωπο θα εσφαζαν τους αλλοθρησκους και απειρες αλλες τετοιες κατηγοριες...'''
Θα θεωρουσες αυτους τους ανθρωπους υποκριτες η οχι ?
Επισης ο ορος που χαρακτηριζει εσενα ειναι οχι αναρχικος (γιατι εχουμε δωσει συγκεκριμενο χαρακτηρισμο) ,αλλα αναρχος (αν και ουτε αυτο ειναι σωστο γιατι εξακολουθεις να εχεις αρχες ,προχτες ειπες ''να χτυπησω ξυλο'' ,αυτο δειχνει οτι δεν εχεις ξεφυγει απο τις ιδεολογιες που θα ηθελες )
Κλεινει η παρενθεση εδω .

υ.γ1) ΣταθηςΠαπ αν απαντησεις ,μια παρακληση, μην σε πιασει οιστρος και γραψεις απαντηση τριων ποστς .
υ.γ2) Δεν επιθυμω εμπλοκη στην παρουσα συζητηση εκτος απο το σχολιο μου προς τον ΣταθηςΠαπ το οποιο ηταν παρενθετικο :)

Snake-4
16-09-2004, 00:52
Kalispera prwta ap' ola.
i eisodos mou itan kapws fourioziki,aplos ithela na diksw tin apopsi mou me ena panw pou anartithike stin poreia pou egine prin liges meres stin athina kata tou ratsismou.Den eimai anarxikos (de simfwnw se arketa pragmata) aplos to pano pou evala einai auto pou tairiazei akrivos stis apopsis mou me to noima pou exei.
Kanenas den einai anoteros apo ton allo,oloi eimaste anthropoi...tipota perissotero tipota ligotero.Den kakizw ta atoma ta opoia einai ratsistes,o kathenas exei tis antilipseis tou,omws pisteuw oti yparxei toso megalos ethnikismos sto otidipote gyro mas,wste o ratsismos erxetai san fisiko epakoloutho.An den ypirxan ethnoi kai sinora kai zousame oloi mazi tote sigoura ta pragmata tha itan diaforetika.Gia mena loipon o ratsismos proerxetai apolita apo ton ethnikismos kai den einai kalo na yparxei.
auta ta liga eksarxis 8)

blizard
16-09-2004, 01:37
An den ypirxan ethnoi kai sinora kai zousame oloi mazi tote sigoura ta pragmata tha itan diaforetika.
Gia mena loipon o ratsismos proerxetai apolita apo ton ethnikismo kai den einai kalo na yparxei.
auta ta liga eksarxis 8)
Για εμένα συμβαίνει ακριβός το αντίθετο... αν δεν υπήρχαν έθνοι ο ρατσισμός θα γιγαντονόταν και θα εφαρμοζόνταν στην πράξη.
Θα βλέπαμε τον εξαθλιωμένο Πακιστανό δίπλα μας σαν κατώτερο,σαν σκλάβο και θα τον πατάγαμε ακόμα πιο πολύ.

Ανοιχτά σύνορα με καπιταλισμό, είναι χειρότερα από οτιδήποτε άλλο σε αυτό το τομέα.
Το καλύτερο στο θέμα του ρατσισμού ήταν τα απόλυτα κλειστά σύνορα με κομουνισμό.
Όλα τα άλλα είναι κάπου ανάμεσα.
(Δεν βάζω μέσα την πραγματικά Χριστιανηκή αντίληψη των ανοιχτών συνόρων, χωρίς ίχνος ρατσισμού, απλά γιατί νομιζω είμαστε πολύ μακριά ακόμα)

ΥΓ
Sorry για την ορθογραφία, θα διορθωθώ όταν ξαναβάλω τα Ελληνικά στο word. :)

Fidelio
16-09-2004, 09:00
Δεν προλαβαίνω να τα διαβάσω όλα γιατί δεν έχω χρόνο. Ξεκίνησα λίγο με τις πρώτες καταχωρήσεις και κάτι διάβασα για προδιάθεση και γονίδια όπου καθιστούν παράγοντες πάνω στους οποίους η άνιση διάταξη των ανθρώπων θεωρείται επιτακτική. Δηλαδή δεν επιδέχεται κοινωνική παρέμβαση και επίδραση από το περιβάλλον.

ΠΙΣΤΕΥΑ ότι μερικά πράγματα είναι αυτονόητα σε τούτη την κοινότητα την ηλεκτρονική τουλάχιστον (offtopic) , αλλά μάλλον γελιέμαι οικτρά μου φαίνεται !!!!

Καλό θα ήταν ΟΤΑΝ θυμώνουμε με ορισμένες καταστάσεις που αφορούν θέματα εθνικά να λαμβάνουμε υπόψη μας την θέση την δική μας ΟΧΙ μόνο από την πλευρά ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗΣ ιστορικής άποψης , ήτοι ΕΛΛΕΙΨΗ γνώσεων ή να το πω καλύτερα ελλιπής διατύπωση των γεγονότων (παραδέχομαι ότι από ιστορία είμαι λειψός οκ; ) , αλλά και από βιολογικής άποψης. Το τι είναι καταγραμμένο μέσα στα γονίδια ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ με τίποτα και δεν σχετίζεται ΠΟΥΘΕΝΑ με την γνωστή ολιστική συμπεριφορά των ΦΑΣΙΣΤΟΜΟΥΤΡΩΝ!!

Καλημέρα σας! :)
θα προσπαθήσω να επναλέθω.

Snake-4
16-09-2004, 12:18
blizard pisteuw oti an den ypirxan ek'arxis ta ethni tote de tha ginotan i diaxorisi anamesa stous anthropous kai auto giati de tha ypirxan kapoia kritiria kata tin apopsi mou opou tha mas ftanan se auto to simeio (an den ypirxan ta ethnoi pws tha prosdiorizame oti kapoios einai alvanos i ellinas?).
Oso gia tin xristianiki ORTHODOKSI ekklisia...kathe allo para tin agapi proothoun (de milaw genikotera gia ton xristianismo giati yparxoun kapoia thriskeumata ta opoia stirizonte stin agapi pragmatika), kai mia eikonitsa pou tairiazei me to sigkekrimeno thema...

http://www.grafistas.gr/omiloparmenos/tragoi_polemos.jpg

edited by offtopicTeam

paschalia
16-09-2004, 12:33
Νομιζω οτι το παρατραβας .
Καλα ειναι να εχεις και τα δικα σου πιστευω αλλα σεβασου και τα πιστευω του αλλου και κρατα τα δικα σου για τον εαυτο σου .
Παρακαλω καποιος μοντ η ο παρεδωσε να εσβηνε την αποπανω εικονα .

wraeththu
16-09-2004, 14:21
Το παρατραβάει άραγε?
Όταν εσύ προηγουμένως έχεις δηλώσει ότι 4 συγκεκριμένοι λαοί δεν πρέπει να υπάρχουν στον κόσμο σου δεν το παρατραβάς? :shock: :twisted:

paschalia
16-09-2004, 14:28
Τα πιστευω του τα εχει ηδη δηλωσει και εχει βαλει ηδη μια φωτο (διορθωση αν κανω λαθος.)
Το να συνεχιζει βαζοντας τετοιες φωτογραφιες , ειναι περιττο και προσβαλλει ,κυριως γιατι αυτο επιδιωκει .
Και το να λες οτι καποιος επειδη λεει τα πιστευω του ειναι παρατραβηγμενο .. ε καπου λανθανεις .

wraeththu
16-09-2004, 16:52
ξαναδιάβασε αυτά που έγραψες και αν δεν μου ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ότι δεν αντιφάσκεις μέσα σε 3 γραμμές τότε ναι θα συνεχίσω να πιστεύω κι εγώ αυτά που θέλω.
Και γιατί είναι περιττό? Δεν έχεις επιχειρήματα να αντικρούσεις αυτά που πιστεύει?
Κι εξάλλου μέαα από την υπερβολή γίνονται κάποια πράγματα εμφανή... Όπως συμφώνησες με τον stathipap για τους (ακραίους) δημοκράτες εδώ δηλαδή γιατί είναι διαφορετικά?
Μήπως θες μερικά quotes από τα λεγόμενά σου για να πειστείς? Anyway, όταν βρω χρόνο θα απαντήσω εκτενέστερα.

paschalia
16-09-2004, 17:07
Αντιφασκω?
Για δειξε μου σε παρακαλω το που εχει γινει αυτο ?
Και εν παση περιπτωσει η υπερβολη απο το να προσβαλλεις ειναι διαφορετικο .
Και αν θες ντε και καλα να συνεχιστει η κουβεντα που ανοιξες βρες ενα αλλο τοπικ γιατι μεχρι να βγει αυτη η φωτο δεν ξαναμπαινω εδω .

wraeththu
16-09-2004, 17:39
Το να συνεχιζει βαζοντας τετοιες φωτογραφιες , ειναι περιττο και προσβαλλει ,κυριως γιατι αυτο επιδιωκει .

Βάζει κάποιες φωτογραφίες που συνοψίζουν τα πιστεύω του.

Και το να λες οτι καποιος επειδη λεει τα πιστευω του ειναι παρατραβηγμενο .. ε καπου λανθανεις .

Επειδή υποθέτω πως λείπουν οι λέξεις "το παρατραβάς" (αλλιώς δεν βγαίνει νόημα), μόλις δικαιολόγησες τον/την Snake-4 γιατί δεν κάνει κάτι διαφορετικό από σένα που δηλώνεις να "εξαφανιστούν" από προσώπου γης 4 λαοί.

Άρα ποιο από τα δύο ισχύει? Λέει τα πιστεύω του (οπότε είναι οκ) ή προσβάλλει (οπότε "πρέπει" να επέμβει κάποιος)? Και τα δύο ταυτόχρονα ΔΕΝ μπορούν να ισχύουν και συνεπώς έχουμε την αντίφαση.

Αλλά ξέχασα πως όταν βρίσκεις τα σκούρα, δεν έχεις επιχειρήματα κλπ κλπ δε συμμετέχεις στο διάλογο. Δεν πειράζει, μια άλλη φορά... Ευκαιρίες θα υπάρξουν.

paschalia
16-09-2004, 18:17
Ειπα οτι δεν θα εμπαινα ,αλλα τεσπα..
Καλο μου ,τι ακριβως δεν μπορεις να καταλαβεις ?
Οτι υπαρχει ενα οριο μεταξυ του λεω τα πιστευω μου (τα οποια ειπε + εβαλε και μια φωτο και κανεις δεν ειπε κατι )με το οτι ξεπερναω τα ορια προσβαλλοντας τα πιστευω του αλλου ?
Η δηλωση μου οπως λες ,ειναι απλα η εκφραση των πιστευω μου και εκει παρεμεινε ,δεν εγινα προκλητικη με κανενα τροπο .

'''''Το παρατραβάει άραγε?
Όταν εσύ προηγουμένως έχεις δηλώσει ότι 4 συγκεκριμένοι λαοί δεν πρέπει να υπάρχουν στον κόσμο σου δεν το παρατραβάς?''''

Και ναι το παρατραβαει οταν βαζει ενα κειμενο η καποια εικονα που προσβαλλει κατι που πιστευω και εφοσον εχει ηδη πει το τι πιστευει .

Αν αυτο δεν μπορεις να το καταλαβεις και θεωρεις οτι ειμαι φασκω και αντιφασκω ,αποψη σου .

Και τι ακριβως ειδες ως οτι την κοπαναω σε οτι εγραψα παραπανω ?
'''Και αν θες ντε και καλα να συνεχιστει η κουβεντα που ανοιξες βρες ενα αλλο τοπικ γιατι μεχρι να βγει αυτη η φωτο δεν ξαναμπαινω εδω'''

Εκτος αν εισαι τοσο πολυ εμπαθης και δεν με πας ουτε με σφαιρες που γραφεις οτι σου ερθει .

offtopicTeam
16-09-2004, 19:10
Αφαιρείται προσωρινά η φωτογραφία του/της Snake-4 (παραμένει ως link) και θα αποφασιστεί τι θα γίνει.

Σκοπός του forum είναι μεν να μην υπάρχει λογοκρισία ΑΛΛΑ δεν επιτρέπεται το βρισίδι και η βλασφημία (που άλλωστε είναι και αδίκημα) χωρίς την, έστω νομιζόμενη, συναίνεση της άλλης πλευράς.

Εν αναμονεί.

epote
16-09-2004, 20:19
Οτι υπαρχει ενα οριο μεταξυ του λεω τα πιστευω μου (τα οποια ειπε + εβαλε και μια φωτο και κανεις δεν ειπε κατι )με το οτι ξεπερναω τα ορια προσβαλλοντας τα πιστευω του αλλου ?

το οποιο οριο ειναι καθαρα προσωπικο.Αλλωστε το οτι τα λογια δεν ειναι τοσο οπτικα προφανη οσο μια εικονα δεν συνεπαγεται οτι ειναι λιγοτερο προσβλητικα. Ως εκ τουτου το να ισχυριζεσαι οφελη απο τον ολικο αφανισμο ενος λαου (ανδρες-γυναικες-παιδια) ειναι πολυ πιο προσβλητικο απο το να ποσταρεις μια εικονα που το 99,99% των χριστιανων εχει κατα καιρους ασπαστει.

παραυτα ας παραμηνει η φωτογραφια ως λινκ κυριος γιατι η διαλακτικοτητα ειναι προνωμιο των....προνωμιουχων και επανερχομαστε

PeiramatoZwo
16-09-2004, 20:28
[quote]PeiramatoZwo και Thiede, ποιος ειναι για σας ο τελειος ανθρωπος? Το τελειος προερχεται απ οτο τελος = σκοπος. Τελειος ανθρωπος ειναι αυτος που εχει εκπληρωσει το σκοπο του. Αλλα ποιος ειναι ο σκοπος του ανθρωπου? Ειναι πολυ παλια η λεξη, εχασε πολλα βηματα εξελιξης, και δυσκολευομαι να την κατανοησω... Κατα τη γνωμη μου, το "τελειος" προσεγγιζει τον "πληρη"... Ενας ανθρωπος χωρις ελαττωματα και υπερβολες, ομως, μπορει να θεωρηθει πληρης? Ποσο μαλλον τελειος, αφου τα ελαττωματα ειναι μερος της φυσης του... Γιατι οι θεοι του Ολυμπου της αρχαιας ελλαδας ειχαν ανθρωπινες αδυναμιες?
[quote]

Me polly megali kathysterisi apantao ston stathispap... ego (kai o thiede apo oso katalava), leme oti kales oi ideologies kai oi theories, alla proypothetoun teleious anthropous... pou den yparxoun. Den anoiksame filosofiki sizitisi gia to poios anthropos einai teleios i oxi, aplos anaferame oti kamia theoria den lamvanei sovara ypopsi tis anomoiomorfia pou yparxei stous anthropous... theoreitai os dedomeno oti oloi tha einai opos tous epitasei to kathe systima, pragma pou den isxyei...

Oi theoi tou olympou btw eixan anthropines adynamies gia na dikailogountai ta kakos keimena...

wraeththu
16-09-2004, 22:06
Αρχική θέση...

Posted: Thu Aug 26, 2004 1:36 pm Post subject:

Διευκρινιστική θέση...

Posted: Thu Aug 26, 2004 2:04 pm Post subject:
Και δεν μιλαω για την Ελλαδα αλλα για ολο τον κοσμο

Άκριτη γενίκευση...

Posted: Thu Aug 26, 2004 2:14 pm Post subject:
Πειραματοζωο σοβαρολογεις.. ?!
Τις φρικαλεοτητες των Τουρκων και των Γερμανων (και τωρα των Αμερικανων) δεν τις εχει κανει κανενας λαος .
Νομιζεις οτι αυτες τις φρικαλεοτητες τις εκαναν μονο αμορφωτοι ?!
Ισως εισαι εσυ που πρεπει να διαβασεις ιστορια και να την ξαναθυμηθεις ισως ..
Εγω δεν την ξεχναω και δεν θα ηθελα να την ξεχασω ..

Πρώτη υπεκφυγή...

Posted: Thu Aug 26, 2004 2:24 pm Post subject:
Δεν ξεχνιονται τα δικα μας Πειραματοζωο ,φυσικα και οχι.
Δεν ειμαστε και αγιοι ,κανενας λαος δεν ειναι .
Ισως εχω δωσει την εντυπωση -και εν μερει σωστη μιας και εχω χρονια να ανοιξω ιστορια- αλλα ευτυχως εχω καλη μνημη ωστε να μπορω να τεκμηριωσω καπως την γνωμη μου απεναντι σε αλλους που διαβαζουν καθημερινα ,οποτε τα περι ανοιξε και καμια ιστορια αστα ..

Ανοικτή δήλωση φανατισμού...

Posted: Thu Aug 26, 2004 3:28 pm Post subject:

υ.γ. γιατι μπαινω σε τετοιες συζητησεις και στον πειρασμο να μπαινω στην διαδικασια να διαβαζω ξανα ιστορικα και πολιτικα βιβλια..?Καλα ειμαι και χωρις να εχω ξανα αυτη την γνωση μιας και το μονο που θα καταφερω ειναι να φανατιστω απεναντι σε οσους κακομεταχειριστηκαν την πατριδα μας..(με αποτελεσμα να γινω μεροληπτικη ρατσιστρια) και το πως εφτασε η Ελλαδα ως εδω απο πολιτικη αποψη ..το οποιο θα με κανει να μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι .. και να ανακατευομαι και να τα χωνω οταν βλεπω πολιτικη συζητηση ..

Δεύτερη υπεκφυγή...

Posted: Thu Aug 26, 2004 7:23 pm Post subject:

Τρίτη υπεκφυγή...

Posted: Thu Aug 26, 2004 7:46 pm Post subject:
Επισης για να ξεκαθαρισω λιγο το δικο μου ρατσισμο .
Δεν ειμαι ρατσιστρια χωρις λογο .. οπως οι νεοναζι και οι οποιοιδηποτε ρατσιστες ανα τον κοσμο ..
Οπως λεει και ο Καιζερ , εχει αιτιολογια ο ρατσισμος μου ,δεν ειναι φανατικος,ουτε τυφλος .
Αυτο δεν μπορεις να καταλαβεις εποτε.
Οι ριζες του ρατσισμου μου απεναντι σε καποιους συγκεκριμενους (και ΜΟΝΟ ) λαους εχουν βασεις ,δεν παιρνω σβαρνα ανεξαιρετως ολους τους λαους και λεω ο λαος μας ειναι και κανεις αλλος .

Τέταρτη υπεκφυγή...

Posted: Thu Aug 26, 2004 8:25 pm Post subject:

Φυσικα εν μερει, γιατι εσενα δεν ευθυνεται ?
Ολωνων τα πιστευω απο καπου ξεκινησαν ,δεν φυτρωσαν μια μερα..
Οσο για τις πραξεις μου ειναι φυσικο να ειναι πολλων παραγοντων αποτελεσμα.
Μορφωμενος εισαι μπορεις να το καταλαβεις.

Σύνοψη, πέμπτη υπεκφυγή...

Posted: Thu Aug 26, 2004 10:49 pm Post subject:
Θα πω κατι που ειπα στο πρωτο ποστ μου και σε καποια αλλα οταν το μυαλο μου ηταν αρκετα καθαρο ωστε να μπορω να απαντησω με καποια σαφηνεια και θα κλεισει για μενα εδω το τοπικ.
Οσοι ικανοποιηθηκατε απο τις απαντησεις μου ,εστω και λειψες ,εχει καλως .

Ο Χιτλερ ηταν ενας ανθρωπος εντελως παραφρων και κομπλεξικος που μισουσε πολλες φυλες και δημιουργησε την αρεια φυλη για να επιβεβαιωθει .
Το να ταυτιζεις εμενα -υστερα απο οτι εχω πει - με τον Χιτλερ που ηταν κομπλεξικος του κερατα και παραφρων με προσβαλλεις .. αλλα απο την στιγμη που εισαι κολλημενος με κατι δεν ωφελει να στο επισημανω .. απο την στιγμη που εκατσες και εκανες αυτην την ταυτιση .
Η δικη μου θεωρια (καλη η κακη -ειτε σωστη ειτε μπαζει απο παντου ) δεν εχει να κανει με την ανωτεροτητα μιας φυλης απεναντι στις αλλες αλλα βασιζεται σε αλλα στοιχεια τα οποια εχω πει στις 6 σελιδες του τοπικ .
Απο εκει και περα απλα θα αναλωθω να λεω ξανα και ξανα τα ιδια και να προσπαθειτε -προσπαθω να βγει ο καθενας απο πανω .. οποτε σας καληνυχτω και αποχωρω απο το τοπικ

Αποφώνηση...

Posted: Sun Aug 29, 2004 8:09 pm Post subject:
H paschalia απαντησε να ξεκολλησεις πια .
Εχουμε αφησει το θεμα εγω πρωτη και υστερα εσυ και γυρνας βαζοντας φωτος για να μας κανεις να παραδεχτουμε τι?
Εγω δεν εχω προβλημα με την δικη σου (προσωπικα ) ιδεολογια, αλλα εσυ εχεις μεγαλο με οτι δεν συμφωνει με την ιδεολογια σου.
Eπισης η πασχαλιά θα πει κατι τελευταιο το οποιο εχει πει ξανα και θα αποχωρησει οριστικα απο το τοπικ .

Εγω νιωθω ελληνιδα και την ιστορια μου ΔΕΝ θελω να την ξεχασω ,και αυτο συνεπαγεται καποια πραγματα τα οποια οι αριστεροι ,οι φιλελευθεροι και δεν ξερω ποιοι αλλοι δεν τα παραδεχονται .
Με γεια σας με χαρα σας να μην δεχεστε και να μην θυμοσαστε την ιστορια σας , αλλα δεν μπορειτε να επικρινετε αυτους που εξακολουθουν να την θυμονται και δεν συγχωρουν ευκολα τους λαους που πειραξαν την πατριδα που τους γεννησε και στην οποια μεγαλωσαν .

Αυτα .

Υπενθύμιση θέσεων (και υπενθύμιση αποφυγής συζήτησης)...

Posted: Wed Sep 15, 2004 11:09 am Post subject:
Mια παρενθεση .
ΣταθηςΠαπ οταν ελεγα για το ποσο υποκριτες θεωρω ολους τους δημοκρατικους και αυτους που μαχονται για το καλο της ανθρωποτητας και καλα ,εννοουσα αυτο ακριβως που γραφεις και ο ιδιος .

υ.γ2) Δεν επιθυμω εμπλοκη στην παρουσα συζητηση εκτος απο το σχολιο μου προς τον ΣταθηςΠαπ το οποιο ηταν παρενθετικο

Το τελευταίο χτύπημα, το οριστικό χτύπημα... (lyrics by StereoNova)

Posted: Thu Sep 16, 2004 6:17 pm Post subject:
Ειπα οτι δεν θα εμπαινα ,αλλα τεσπα..
Καλο μου ,τι ακριβως δεν μπορεις να καταλαβεις ?
Η δηλωση μου οπως λες ,ειναι απλα η εκφραση των πιστευω μου και εκει παρεμεινε ,δεν εγινα προκλητικη με κανενα τροπο .

'''''Το παρατραβάει άραγε?
Όταν εσύ προηγουμένως έχεις δηλώσει ότι 4 συγκεκριμένοι λαοί δεν πρέπει να υπάρχουν στον κόσμο σου δεν το παρατραβάς?''''

Και ναι το παρατραβαει οταν βαζει ενα κειμενο η καποια εικονα που προσβαλλει κατι που πιστευω και εφοσον εχει ηδη πει το τι πιστευει .

Αν αυτο δεν μπορεις να το καταλαβεις και θεωρεις οτι ειμαι φασκω και αντιφασκω ,αποψη σου .

Και τι ακριβως ειδες ως οτι την κοπαναω σε οτι εγραψα παραπανω ?
'''Και αν θες ντε και καλα να συνεχιστει η κουβεντα που ανοιξες βρες ενα αλλο τοπικ γιατι μεχρι να βγει αυτη η φωτο δεν ξαναμπαινω εδω'''

Εκτος αν εισαι τοσο πολυ εμπαθης και δεν με πας ουτε με σφαιρες που γραφεις οτι σου ερθει .

Σου φτάνουν 5 φορές που αποφεύγεις να απαντήσεις, θεωρώντας προφανή σχεδόν τα πάντα και χωρίς να δώσεις στοιχεία?

Από τα παραπάνω quotes πάντως προκύπτει ότι εσύ είσαι αυτή που αποφεύγει τη συζήτηση όταν κάποιος δε συμφωνεί μαζί σου.

Επίσης έχω να δηλώσω πως ναι θεωρώ προκλητικές εώς επικίνδυνες τις απόψεις σου και οι οποίες με προσβάλλουν ως άνθρωπο. Μπορείς να τις έχεις αλλά δε μπορείς να μου απαγορεύσεις να τις αντικρούω ή να εκφράζω την άποψη μου επί των τοποθετήσεών σου. Καμία εμπάθεια από πλευράς μου.

Snake-4
16-09-2004, 22:36
kalispera again.
Prwta apo ola,den ithela oute na prokalesw oute na thiksw kapoion i ta pisteuw tou.H foto aplos sinopsizei ta pisteuw mou gia tin orthodoksi ekklisia opou emesa i amesa polles fores exei provalei ton ethnikismo kai kata sinepeia kai ton ratsismo.
H fotografia de kserw giati enoxlise opoion enoxlise (isws epeidi deixnei tin omi pragmatikotita gia to ti simvenei gyro mas kai kapoioi den theloun na ta dektoun,kyriws logo stenomyalias).
Episis de to thewrw ypervoliko pou periexei vrisia (edw gyro mas ginonte poli xeirotera pragmata kai den antidroume kai tha yparksei krisi kai timoria gia kati tetoio?)
tespa,ta ksanaleme 8)

paschalia
16-09-2004, 22:46
'''υ.γ. γιατι μπαινω σε τετοιες συζητησεις και στον πειρασμο να μπαινω στην διαδικασια να διαβαζω ξανα ιστορικα και πολιτικα βιβλια..?Καλα ειμαι και χωρις να εχω ξανα αυτη την γνωση μιας και το μονο που θα καταφερω ειναι να φανατιστω απεναντι σε οσους κακομεταχειριστηκαν την πατριδα μας..(με αποτελεσμα να γινω μεροληπτικη ρατσιστρια) και το πως εφτασε η Ελλαδα ως εδω απο πολιτικη αποψη ..το οποιο θα με κανει να μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι .. και να ανακατευομαι και να τα χωνω οταν βλεπω πολιτικη συζητηση .'''

Ayto to kommati perikleiei thn apanthsh se ola osa ekanes ton kopo na kathiseis na paratheseis .
Kai an se prosevala san anthrwpo me tis apopseis moy h oxi h an me prosevalles esy h o allos , einai diaforetiko me thn prosvolh poy deixnei (eskemmena) ayth h eikona .
Epeidh omws den moy aresei na ginetai thema kati poy prosvallei ,oxi emena san anthrwpo kai tis opoies apopseis mou ,alla ta thrhskeutika mou pisteyw .. ,den synexizw perissotero.
An thewreite oti kakws egine polu kako gia to tpt ,peste oti den eipa tpt kai proxwreiste apla .

Kalo vrady

PeiramatoZwo
16-09-2004, 22:52
Prwta apo ola,den ithela oute na prokalesw oute na thiksw kapoion i ta pisteuw tou.H foto aplos sinopsizei ta pisteuw mou gia tin orthodoksi ekklisia opou emesa i amesa polles fores exei provalei ton ethnikismo kai kata sinepeia kai ton ratsismo.

Poso symfono mazi sou... 8)

Alla
H fotografia de kserw giati enoxlise opoion enoxlise (isws epeidi deixnei tin omi pragmatikotita gia to ti simvenei gyro mas kai kapoioi den theloun na ta dektoun,kyriws logo stenomyalias).
Episis de to thewrw ypervoliko pou periexei vrisia (edw gyro mas ginonte poli xeirotera pragmata kai den antidroume kai tha yparksei krisi kai timoria gia kati tetoio?)

Apofeugoume tis vrisies se auta ta section tou forum, giati arketoi thigontai :) Oti esy den to krineis ypervoliko, den simainei oti isxyei to idio gia olous. Afairethike gia na min yparxoun grinies kai pareksigiseis. Krima tha itan na kleidosoun auto to topic. :roll: :roll:

stathispap
17-09-2004, 00:30
Αφαιρείται προσωρινά η φωτογραφία του/της Snake-4 (παραμένει ως link) και θα αποφασιστεί τι θα γίνει.

Σκοπός του forum είναι μεν να μην υπάρχει λογοκρισία ΑΛΛΑ δεν επιτρέπεται το βρισίδι και η βλασφημία (που άλλωστε είναι και αδίκημα) χωρίς την, έστω νομιζόμενη, συναίνεση της άλλης πλευράς.

Εν αναμονεί.

Απο μενα παντως εχει το ελευθερο ο καθενας να μιλαει (για μενα φυσικα) οπως θελει, να χρησιμοποιει ο,τι λεξεις ή εκφρασεις ή φωτογραφιες θελει χωρις να λογοκρινεται...

Μια παρατηρηση: Το εν αναμονει θα ηταν πιο σωστο να γραφει εν αναμονη... Ειναι η καταργηθησα δοτικη πτωση που στα αρχαια και την καθαρευουσα γραφεται με "η" και υπογεγραμμενη, που αρκετες φορες αντικαθισταται απο "ει", οχι ομως στα ουσιαστικα (εμενα τουλαχιστον η φιλολογος μου ετσι μου ειχε πει) Χωρις παρεξηγηση η διορθωση ελπιζω, παντα καλοπροαιρετα :)

blizard
17-09-2004, 00:32
blizard pisteuw oti an den ypirxan ek'arxis ta ethni tote de tha ginotan i diaxorisi anamesa stous anthropous kai auto giati de tha ypirxan kapoia kritiria kata tin apopsi mou opou tha mas ftanan se auto to simeio (an den ypirxan ta ethnoi pws tha prosdiorizame oti kapoios einai alvanos i ellinas?).
Ρατσισμός δεν είναι μόνο αυτό... αλλά και το μάυρος ή λευκός, πλούσιος η φτωχός, μορφωμένος ή αγράματος, ικανός ή ανίμπορος, ελέυθερος ή δούλος και άλλα πολλά.
Τα ανοιχτά σύνορα, μας φέρνουν άλλα είδη ρατσισμου, στην παρούσα φάση ακόμα και τον εθνικό ρατσισμό.
Ο ανθρωπος που βλέπει την πραγματικότητα και δεν θα ήθελε τον ρατσισμό κάνενός είδους, θα ήταν υπέρ των κλείστων συνόρων και της αυστηρά ελενχόμενης μετανάστευσης .

Τα έθνοι και τα κράτοι μας έμαθαν να αγαπάμε τον δίπλα μας και να προσπαθούμε σαν σύνολο...με την προσθήκη του Χριστιανισμου και της αγάπης για όλους τους ανθρώπους είναι το καλύτερο που θα μπορούσαμε πρακτικά να φτάσουμε.
Αντίθετα, τα ανοιχτά σύνορα προοθούν την εκμετάλευση ανθρώπου από ανθρωπο σε κάθε επίπεδο, και μας κάνει να μην έχουμε άλλη επιλογή από να το αποδεχτούμε ουσιαστικά και βαθιά μέσα μας.

Oso gia tin xristianiki ORTHODOKSI ekklisia...kathe allo para tin agapi proothoun (de milaw genikotera gia ton xristianismo giati yparxoun kapoia thriskeumata ta opoia stirizonte stin agapi pragmatika).
Καλά, και οι ψευτοαναρχικοί κάθε άλλο από την εισότητα προοθούν, αλλά φέρνουν σκλάβους μετανάστες στα χέρια των δούλεμπορών πλουσίων .
Οι πράξεις τους δεν διαφέρουν και πολύ, αλλά δεν μπορείς να τους κατηγορείς όλους ασύστολα, γιατί υπάρχουν και από της δύο μεριές κάποιοι ιδεολόγοι, ή έστω βλάκες που νομίζουν ότι έτσι υπηρετούν τον καλό θεωρητικό σκοπό τους.

.H foto aplos sinopsizei ta pisteuw mou gia tin orthodoksi ekklisia opou emesa i amesa polles fores exei provalei ton ethnikismo kai kata sinepeia kai ton ratsismo.
tespa,ta ksanaleme 8)
Το πρόβλημα δεν είναι στο επίπεδο που λές....
Πχ εγώ θα μπορούσα να φτιάξω μια εικόνα με ένα δούλο δεμένο, που τον φέρνουν οι αναρχικοί και οι αριστεροί στην Ελλάδα, και από κάτω να γράφει , "για την ελευθερία, όλοι είμαστε ίσοι, έτσι αγαμάμε τους ξένους εμείς"
(και προσβλητική δεν είναι ,και το 99% των αριστερών το έχει ασπαστεί και γενικα περισότερη αλήθεια έχει από την δική σου)

Αυτό εσένα δεν θα σε προσέβαλε ενώ εμάς κάτι ανάλογο μας προσβάλει, γιατί έχουμε πέσει θύματα οργανωμένης προπαγάνδας με τέτοια συνθήματα, και έχει πάψει πλέον να είναι αστείο και να γίνετε ανεκτό σαν βλακεία.
Είναι σαν να βγαίνει ένας Ναζι μετά την σφαγή των εβραίων, και να λέει τι πιστευει για τους εβραίους με τέτοιο προπαγανδιστηκό τρόπο.
Ολα έχουν ένα όριο... αν είσουν αυθεντικός και μας έλεγες πραγματικά τι πιστευεις χωρίς τέτοια γελοία τεχνάσματα, δεν θα είχε κανείς πρόβλημα.

epote
17-09-2004, 00:32
exei kantantisei aidia ayto to topic

either way, EGO toso vlakodeis topothetiseis sto section ths epistimhs den dexomai, that will be the last of it