PDA

View Full Version : pos skata kaneis burn-out.... [MHN ΤΡΕΧΕΤΕ - OFF TOPIC]

Pages : [1] 2

epote
22-12-2006, 18:19
dark son:

ανοικεις σε αυτους που θεωρουν την μηχανοκινηση απολαυση.

λεπον, α little tip: κανε περισοτερο σεξ, βαζεις τους αλλους σε λιγοτερο αμμεσο κινδυνο

^BOOMBOOM
22-12-2006, 18:20
Όποιος ασχολείται με μηχανικόνητα θέματα είναι σεξουαλικά στερημένος και αντίστροφα όποιος δεν ασχολείται είναι κορεσμένος?

Αλητάκος
22-12-2006, 18:49
λεπον, α little tip: κανε περισοτερο σεξ, βαζεις τους αλλους σε λιγοτερο αμμεσο κινδυνο

τι να κανουμε ετσι ειναι σε καποιους ακομα βραζει το αιμα τους..... :rant2:
σε καποιους αλλους..... εποτε ειναι :takataka: αυτο που λες.....:fist:
κ εγω κανω πολλες μαλακιες με τη μηχανη κ η σεξουαλικη μου ζωη ειναι καλη...
δηλαδη καποιος σαν τον μικαελ η τον φισικελα δεν μαμαει??? ας σοβαρευτουμε λιγο........

^ΒΒ ναι γουσταρω......

epote
22-12-2006, 20:54
Όποιος ασχολείται με μηχανικόνητα θέματα είναι σεξουαλικά στερημένος και αντίστροφα όποιος δεν ασχολείται είναι κορεσμένος?
οχι αναφερομαι στον γελειο βλακα που θεωρει οτι το να φλομωνει καμενο λαστιχο ολο το πλανητη και να τρεχει σα πουστης στη καβαλας βαζοντας σε κυνδηνο τη δικη του και τη ζωη των αλλων θα επρπε να κοιταξει να βρει καποιο αλλο πιο ουσιοδες νοημα στην υπαρξη. Η να ψωφησει να ξεμπερδευουμε.

κακως κανεις μαλακιες με τη μηχανη γιατι αν μια μερα σπασεις το κεφαλι σου εγω θα πληρωνω τα 5000Ε την ημερα της εντατικης και πιθανον η δικια σου μαλακια να αποτρεψει τον αλλο που γνησια τραυματιστικε απο το να επιβιωσει γιατι του εχεις φαει τη ΜΕΘ.

θες να κανεις μαλακιες με τη μηχανη? by all means, αλλα αν χτυπησεις επετρεψε μου να ερθω να κατουρησω στον χυμενο εγγεφαλο σου. Και αν τυχει και κανεις κακο σε αλλο ανθρωπο να κατουρησω στα βγαλμενα ματια της γυναικας σου. Fair enough?

ο σουμαχερ και ο φισικελα τρεχουν σε ελεγχομενες συνθηκες μεσα σε μια πιστα, οχι εκει που προσπαθεις να περασεις το δρομο για να πας σπιτι σου. Και αν τρεχουν ετσι σε δημοσιους δρομους (πολυ αμφιβαλω) ιδια σκατα καραγκιοζηδες ειναι και χειροτεροι γιατι δινουν κακο παραδειγμα.

και δεν ειναι "βραζει το αιμα μου" ειναι "ειμαι κενος και ηληθιος αρα καγκουρας"

^BOOMBOOM
22-12-2006, 21:06
Ξέρεις φαντάζομαι πως πληρώνει κανείς ασφάλιστρα για τη μηχανή ε?

Το τι είναι μαλακίες είναι σχετικό, τα ακριβά χειρουργία στα οποια υποβάλεται ένας αθλητής είναι μαλακία ή όχι?

epote
22-12-2006, 21:25
μα τα πληρωνει, απο τη ΤΣΕΠΗ του mind you! Γιατι αν ΔΕΝ τα πληρωσει δεν θα εχει να φαει αυτος και η οικογενεια του.

μην κρινεις απο το μπεκαμ. Για καθε ενα μπεκαμ υπαρχουν 10.000 αλλοι που βγαζουν μεροκαματο. Απο την αλλη βεβαια μαζι σου, δεν βλεπω απολυτος κανενα λογο να πληρωνεις το καθε παπαρα απειρα λεφτα γιατι μπορει να κλοτσαει ενα τοπι.

Κοιτα το κλασικο αθλητισμο και συγκρινε ομως. Καμια σχεση στις αμοιβες. Το 99% των στιβικων αθλητων το κανουν απο μερακι, οχι γιατι βγαζουν λεφτα, ισα ισα ξοδευουν κιολας.

και βεβαια, δεν βαζουν κανενα αλλο σε κυνδινο.

προσεξε να δεις, δεν με νοιαζει αν θα παει σε μια πιστα και σακατευει, μαζι του, θα τον βοηθησω κιολας. Αλλα οχι στους δρομους, ειναι απο καθε οπτικη γωνια μαλακια.

Αντιλαμβανομαι το λογο για τον οποιο η ταχυτητα ειναι ωραια. Και δεν εχω απολυτος κανενα προβλημα να το κανεις υπο ελεγχομενες συνθηκες. Αλλα εχει διαφορα να γαμας ολο το κοσμο γιατι εισαι καυλογκαζος και θεωρεις οτι το να εχεις 450 αλογα (και εκπομπη καυσαεριων οσο ο τιτανικος) για να πηγαινεις στη καφετερια λογικο. Πολυ απλα δεν ειναι

^BOOMBOOM
22-12-2006, 21:52
Ε τότε και αυτος που κάνει λαμακίες με μηχανάκια απο τη τσέπη του τα πληρώνει, μην κοιτάς τον evil kanievel.

epote
22-12-2006, 22:01
οχι δεν τα πληρωνει απο τη τσεπη του, ειναι ατυχημα τον καλυπτει το ικα

και ειναι και ηθικα μεμπτο ρε boom πως να γινει τωρα? επειδη εσυ εισαι τρομπας θα φας τη θεση του κακομοιρη που χτυπησες? Ειναι επικυνδηνο και για τους αλλους.

το να τραυματιζεται καποιος σοβαρα ειναι ακριβη υποθεση, καλο θα ηταν λοιπον να μην το επιδιοκουμε.

^BOOMBOOM
22-12-2006, 22:18
Δηλαδή ένα χειρουργείο στο γόνατο δεν το καλύπτει το ΙΚΑ?

ποιός επιδιώκει να τραυματιστεί?

epote
23-12-2006, 01:24
lol και ο αθλητης θα παει να κανει το χειρουργιο στο γονατο (στο οποιο βασιζεται η καριερα του) στο ικα? No fucking way.

οκ το επιδιοκει ηταν λαθος, αλλα το να τρεχεις με μηχανη ειναι σαν να παιζεις με τη φωτια.

ρε μαλακα boom ενταξι, κανεις λαθος, let it be, αντιλεγεις μονο για να αντιλεγεις, απο τον ιδιο το τονο της γραφης σου φαινεται οτι δεν το πιστευεις αυτο που λες. Δηλαδη ειλικρινα πες μου, το να τρεχεις στο δρομο δεν ειναι απο ολες τις αποψεις μαλακια? Ενα ναι η οχι αρκει

^BOOMBOOM
23-12-2006, 01:31
Είναι όσο μαλακία είναι να καταπονείς το σώμα σου σε ένα άθλημα.

Και το "τρέχεις"¨όπως και το "κάνεις μαλακίες" στο δρόμο είναι πολύ σχετικό, ειδικά όσον αφορά την επικινδυνότητα.

lalaki_2
23-12-2006, 01:38
ναι

Lucifer
23-12-2006, 01:42
βασικά αν το ποστ του εποτε ήταν "εισαι απο αυτους που θεωρουν τα 300 χλμ στην μεσογείων απόλαυση, κανε σεξ να ξελαμπικαρεις" αντί για "εισαι απο αυτους που απολαμβανουν τη μηχανοκινηση..." θα ήμουν 100% μαζί του.

Τώρα όμως είμαι αλλού και να μη μου ξανατηλεφωνήσεις.

Pantelwolf
23-12-2006, 01:49
βασικά αν το ποστ του εποτε ήταν "εισαι απο αυτους που θεωρουν τα 300 χλμ στην μεσογείων απόλαυση, κανε σεξ να ξελαμπικαρεις" αντί για "εισαι απο αυτους που απολαμβανουν τη μηχανοκινηση..." θα ήμουν 100% μαζί του.

Τώρα όμως είμαι αλλού και να μη μου ξανατηλεφωνήσεις.

O Λούσι είναι η αδερφή ψυχή μου :love: :love:

+1 από μενα. Ναι στο μηχανοκίνητο αθλητισμό Όχι στις καγκουριές στο δρόμο.

BadBoy
23-12-2006, 03:08
Δηλαδή το θέμα είναι αν τα πληρώνει ο ίδιος ή οι άλλοι; Χέστε τα λεφτά. Όταν κάποιος "Schummacher" σκοτώσει 5 σε καραμπόλα γιατί την είδε Formula 1 αξίζει να εκτελεστεί με ανασκολοπισμό (αυτός και όλοι οι όμοιοί του). Ο αθλητής με το χειρουργείο δεν βλάπτει κανέναν (το πόσα λεφτά παίρνει ο κάθε Beckham είναι τελείως άλλη ιστορία). Και στο κάτω κάτω ο αθλητής ας καταπονήσει το σώμα του όσο θέλει, δικαίωμα του είναι. Ο ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ όμως που τρέχει με 200 σε δημόσιους δρόμους δεν έχει κανένα δικαίωμα να παίζει με τις ζωές των άλλων.
Και για να προλάβω τον Dark_Son_20, που σίγουρα σκέφτεται τι σχέση έχει το τρέξιμο με το να κάνεις φιγούρα με burn out, να σου πω ότι είναι το αμέσως προηγούμενο στάδιο. Εϊναι η ίδια νοοτροπία. Δεν θέλει και πολύ για να πάρεις τη μηχανή και να πιάσεις 250 "για την καύλα", όπως λες.

epote
23-12-2006, 03:13
ναι ναι ακριβως αυτο που λεει ο bad boy λεω και εγω

και το να τρεχεις σε δημοσιους δρομους δεν εχει βαθμους επικυνδηνοτητας. Ειναι επικυνδηνο τελεια.

^BOOMBOOM
23-12-2006, 03:25
Μα δε νομίζω να είναι κανείς υπέρ της εγκληματικής συμπεριφοράς στο δρόμο.

τεσπα, μπορούμε να γυρίσουμε στο θέμα του τόπικ? :P

LL_NEO
23-12-2006, 03:45
κακως κανεις μαλακιες με τη μηχανη γιατι αν μια μερα σπασεις το κεφαλι σου εγω θα πληρωνω τα 5000Ε την ημερα της εντατικης και πιθανον η δικια σου μαλακια να αποτρεψει τον αλλο που γνησια τραυματιστικε απο το να επιβιωσει γιατι του εχεις φαει τη ΜΕΘ.

Γιάννο με την ίδια λογική όποιος καπνιστείς πάσχει απο καρκίνο λάρυγγα/πνευμόνων να τον αφήσουμε να πεθάνει αβοήθητο;

Και επειδή είδα πολλούς να την μπαίνετε στον έποτε, back off μουνιά για να μη σας γαμήσω το Χριστό.

Φεύγω για Λονδίνο, καλά Χριστούγεννα τα λέμε on boxing day (26/12)

Pantelwolf
23-12-2006, 08:46
Γιάννο με την ίδια λογική όποιος καπνιστείς πάσχει απο καρκίνο λάρυγγα/πνευμόνων να τον αφήσουμε να πεθάνει αβοήθητο;

Ναι. Αν δεν το έχετε καταλάβει σας διώχνουμε από τον πλανήτη βρωμοκαπνιστές. Πρεζάκια της νικοτίνης.

HULK
23-12-2006, 09:52
το θεμα της αυτοκινησης εχει πολλες παραμετρους δεν ειναι η ταχυτητα που σκοτωνει
εγκλημα ειναι να εχεις λαδωσει για να παρεις διπλωμα, να εισαι 80 ετων και να οδηγεις με 30 εστω, να περνας τα στοπ με 30 χωρις να νοιαζεσαι για τους αλλους, να αλλαζεις λωριδες οποτε σου ερθει, να περνας πεζος μια λεωφορο οπως σου κατεβει και οχι απο τις διαβασεις...........................
η ταχυτητα θεωρειται ο αποκλειστικος υπαιτιος και σου λενε οτι αν πηγαινες με πιο λιγα θα γλιτωνες. Απο τι ομως ? απο τις μαλακιες που εχουν κανει οι αλλοι?
αλλα οι μαλακιες των αλλων δε μετρανε ποτε?
απο κει και περα καθενας εχει τις ευθυνες του και καλα παθαινει οτι παθαινει

Αλητάκος
23-12-2006, 10:07
εροτε συγνωμη κιολας αλλα να σε ρωτησω κατι? εχεις οδηγησει ποτε? κ αν ναι αυτοκινητο,τη καυλα κ την "ελευθερια"(οι 2τροχοι θα καταλαβουν) που σου προσφερουν οι 2 τροχοι την εχεις νιωσει ποτε?εχεις νιωσει πως ειναι να μη μπορεις να κρατησεις το κεφαλι σου κ να νομιζεις οτι θα σου φυγει το σαγονι απο την ταχυτητα αλλα παρολα αυτα να γουσταρεις ακομη πιο πολυ που εισαι σε 2 τροχους....να πεφτεις με το ξερο να γελας να σηκωνεσαι κ να συνεχιζεις τα πατηλικια??? να εχεις ολες τις ταχυτητες στον αερα με το κωλοφτιαγμενο 100αρη προην 50αραη παπακι του μπαμπα??? αν οχι ε τοτε αντε γεια........ :tongue:
δε μπορεις να καταλαβεις γιατι ακριβως ζηταει να μαθει ο Dark_Son20 πως γινεται το burn out....:fist:
P.S. δεν θελω σε καμμια περιπτωση να επιδειξω ικανοτητες ουτε να μιωσω των εποτε αλλα ετσι μπορεις να μπεις στο πνευμα του Dark_Son20 καταλαβεις τι εννοει εδω κ σε αλλα τοπικ.
αυτα.! :weep:

epote
23-12-2006, 10:17
δεν εχω καταληξει ακομα να σου πω την αληθεια, απο τη μια το να παθεις καρκινο επειδη καπνιζεις δεν ειναι δεδομενο (ενω το να σπασεις το κεφαλι σου πεφτοντας με 150 ειναι). Απο την αλλη οποσδηποτε οι κπανιστες δεν θα επρεπε να χαιρουν τα ιδια δικαιοματα με τους μη τουλαχιστον σε αυτο το τομεα, ηταν επιλογη τους και θα επρεπε να ζουν με αυτη.

δεν ειναι η ταχυτητα που σκοτωνει
το αποτομα σταματημα ειναι

τι μαλακιες θεε μου, μου θυμιζεις το παπαρα το θεοχαρακη και τις μαλακιες του.

Αν στουκαρεις με 30 επειδη παραβιασες στοπ με τα συγχρωνα αυτοκινητα πληρωνεις 300 ευρω σε ζημια, αν στουκαρεις με 160 πληρωνεις κηδεια. Δεν ειναι το ιδιο.

σε λιγο θα μας πεις και το αλλο με τους δρομους "δεν φταινε οι γρηγοι, οι δρομοι φταινε που ειναι για το πουτσο"

ΑΦΟΥ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ΡΕ ΜΑΛΑΚΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΥΤΣΟ ΓΙΑΤΙ ΤΡΕΧΕΙΣ ΓΑΜΩ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ?

για να μην νομιζεται οτι λεω μαλακιες, εγω το εχω περασει πρωτο χερι το ζητημα. Η μαμα σκοτωθηκε οταν ενας τυπος (πιο μικρος τοτε απο οτι εγω τωρα) την χτυπησε με αυτοκινητο. Η εκθεση ελεγε οτι αν πηγαινε με ταχυτητα εντως οριου για την περιοχη θα ειχε προλαβει να σταματησει/αποφυγει. Αλλα αυτος πηγαινε με 130. Παραλογη ταχυτητα, καθολου, αλλα υπαρχει *λογος* που η ποσειδονος ΔΕΝ θεωρηται ταχειας κυκλοφοριας και ειναι ακριβως αυτος

εροτε συγνωμη κιολας αλλα να σε ρωτησω κατι? εχεις οδηγησει ποτε? κ αν ναι αυτοκινητο,τη καυλα κ την "ελευθερια"(οι 2τροχοι θα καταλαβουν) που σου προσφερουν οι 2 τροχοι την εχεις νιωσει ποτε?εχεις νιωσει πως ειναι να μη μπορεις να κρατησεις το κεφαλι σου κ να νομιζεις οτι θα σου φυγει το σαγονι απο την ταχυτητα αλλα παρολα αυτα να γουσταρεις ακομη πιο πολυ που εισαι σε 2 τροχους....να πεφτεις με το ξερο να γελας να σηκωνεσαι κ να συνεχιζεις τα πατηλικια??? να εχεις ολες τις ταχυτητες στον αερα με το κωλοφτιαγμενο 100αρη προην 50αραη παπακι του μπαμπα??? αν οχι ε τοτε αντε γεια........ :tongue:
δε μπορεις να καταλαβεις γιατι ακριβως ζηταει να μαθει ο Dark_Son20 πως γινεται το burn out....:fist:
P.S. δεν θελω σε καμμια περιπτωση να επιδειξω ικανοτητες ουτε να μιωσω των εποτε αλλα ετσι μπορεις να μπεις στο πνευμα του Dark_Son20 καταλαβεις τι εενοει κ σε αλλα τοπικ.
αυτα.! :weep:
εγω να σε ρωτησω κατι? Εχεις βιασει ποτε γυναικα? Εχεις νοιωσει αυτη την απολυτη ηδωνη της εξουσιας που σου παρεχει το μαχαιρι στο λαιμο της και το σφιχτο αιδιο που τα ουρλιαχτα της και ο πανικος της προκαλουν? Αν δεν το εχεις κανει δεν μπορεις να μπεις στη ψυχοσυνθεση μου δεν μπορεις να καταλαβεις.

τι αλλη μαλακια θα ακουσω θεε μου..."εχω καυλα να τρεχω αρα πρεπει να με καταλαβεις" δεν παμε καλα μου φαινεται

και τα αντε γεια να τα λες μπροστα μου οχι πισω απο πληκτρολογια

Αλητάκος
23-12-2006, 10:32
εγω να σε ρωτησω κατι? Εχεις βιασει ποτε γυναικα? Εχεις νοιωσει αυτη την απολυτη ηδωνη της εξουσιας που σου παρεχει το μαχαιρι στο λαιμο της και το σφιχτο αιδιο που τα ουρλιαχτα της και ο πανικος της προκαλουν? Αν δεν το εχεις κανει δεν μπορεις να μπεις στη ψυχοσυνθεση μου δεν μπορεις να καταλαβεις.
ειναι το ιδιο με αυτο που ειπα εγω? αυτο που δε καταλαβαινεις ειναι οτι κανουμε την μαλακια μας αλλα ελεγχομενα οχι εκει που θα προκαλεσεις βλαβη στον συνανθρωπο.κ ο παραλληλισμος που αναφερες ειναι εντελως ακυρος.

τι αλλη μαλακια θα ακουσω θεε μου..."εχω καυλα να τρεχω αρα πρεπει να με καταλαβεις" δεν παμε καλα μου φαινεται
αν αυτο καταλαβες απο ολο μου το ποστ τοτε τι να πω...

και τα αντε γεια να τα λες μπροστα μου οχι πισω απο πληκτρολογια
χαλαρωσε ρε δεν το ειπα οπως το πηρες αλλα κ αν το εννοουσα τσι οπως το λες εσυ δε δε ειχα κανενα προβλημα να το πω κ μπροστα σου...:rant2:

HULK
23-12-2006, 12:04
αυτο ειπα κι εγω πριν
αν πηγαινει καποιος πιο σιγα υπαρχει περιπτωση να προλαβει καλυτερα μαλακια ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΑΛΛΟΣ
με την εννοια αυτη καλυτερα να πηγαινουμε με 2 ολοι ή 0.1
ή ακομα καλυτερα να καθομαστε μεσα στο σπιτι μας

δεν ειμαι υπερ του να τρεχεις σαν τρελλος μεσα σε κατοικημενες περιοχες
αλλα μην τα ριχνουμε ολα στην ταχυτητα
ολα ειναι θεμα προσοχης και σεβασμου απο ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ

lalaki_2
23-12-2006, 14:28
εγω το μονο που ξερω ειναι οτι ηταν 21 ετους και σκοτωθηκε το μαλακισμενο γιατι 7:30 το πρωι με σπασμενο το αριστερο χερι του ετρεχε με 160 χιλιομετρα στην Θηβων και στουκαρε σε μια κολωνα.

το πιρουνι του τρυπησε την κατω σιαγονα

το κουτελο του ειχε τρυπα απο τον καδο στην κολωνα

τα ποδια του ηταν σπασμενα και τα χερια του

αυτο ξερω μαλακες ολοι!

αν θελει να πατησει την μηχανη κατω να παει να το κανει σε πιστα με εξοπλισμο το μαλακισμενο! και οχι στον δρομο που η γιαγιακα περναει απεναντι, το μωρο παιζει, εγω προχωραω!

γαμω το σπιτι τους πλεον με αυτο το ζητημα. οχι δεν εχεισ δικαιωμα καταχρησης του δρομου ΜΟΥ! γιατι εγω φορολογουμαι για να τον φτιαχνουν για να κυκλοφορω με ασφαλεια ΕΓΩ!

ουστ πρωι πρωι!

blizard
23-12-2006, 16:11
H "προσοχή" είναι αυτό που έχουμε βαρεθεί να ακούμε από τις γιαγιάδες μας και δεν δουλεύει παιδιά...

Ο Σεβασμός προς την ζωή των άλλων και την δικιά σου ναι, αλλά οι περισσότεροι δεν έχουν συνειδητοποιήσει καν πόσο μεγάλος πραγματικά είναι ο κίνδυνος για να σεβαστούν μετά κάτι.

Σε όσους πάντως έχουν καταλάβει σε τι εκθέτουν τον εαυτό τους και το κάνουν για να ξεσκάσουν τι μπορείς να πεις ? όλοι μας έχουμε ανάγκη κυρίως στις νεαρές ηλικίες για ανάλογα πράγματα , και υπάρχουν πολύ χειρότερα.
(Μια πρόταση είναι όσοι θα πάτε στρατό να μην βάλετε βύσμα για γραφείο, αλλά πηγαίνετε στον Έβρο πχ να οδηγήσετε κανά άρμα και θα το χαρείτε κιόλας)

Nicolas
06-01-2007, 10:41
εροτε συγνωμη κιολας αλλα να σε ρωτησω κατι? εχεις οδηγησει ποτε? κ αν ναι αυτοκινητο,τη καυλα κ την "ελευθερια"(οι 2τροχοι θα καταλαβουν) που σου προσφερουν οι 2 τροχοι την εχεις νιωσει ποτε?εχεις νιωσει πως ειναι να μη μπορεις να κρατησεις το κεφαλι σου κ να νομιζεις οτι θα σου φυγει το σαγονι απο την ταχυτητα αλλα παρολα αυτα να γουσταρεις ακομη πιο πολυ που εισαι σε 2 τροχους....να πεφτεις με το ξερο να γελας να σηκωνεσαι κ να συνεχιζεις τα πατηλικια??? να εχεις ολες τις ταχυτητες στον αερα με το κωλοφτιαγμενο 100αρη προην 50αραη παπακι του μπαμπα??? αν οχι ε τοτε αντε γεια........
δε μπορεις να καταλαβεις γιατι ακριβως ζηταει να μαθει ο Dark_Son20 πως γινεται το burn out....
P.S. δεν θελω σε καμμια περιπτωση να επιδειξω ικανοτητες ουτε να μιωσω των εποτε αλλα ετσι μπορεις να μπεις στο πνευμα του Dark_Son20 καταλαβεις τι εενοει κ σε αλλα τοπικ.
αυτα.!

Κάποιος είπε ότι η ελευθερία μου σταματάει εκεί που αρχίζει να καταπιέζεται η ελευθερία των άλλων.

Σήμερα το βράδυ βίωσα το εξής. Γυρνούσα απο Δροσιά στις 3 το πρωί. Στο ύψος της Εκάλης που η Κηφισίας είναι 1 λωρίδα ανα κατεύθυνση, κάποιος από το αντίθετο ρεύμα - που οδηγούσε σαν τον κάφρο - ξεκίνησε προσπέραση απότομα. Διαπίστωσα ότι ξεκινούσε προσπέραση ενώ ήταν σχετικά κοντά μου και με τον χρόνο αντίδρασης που χρειάζεσαι (διαφορά οπτικής διαπίστωσης - δράσης) τίναξα το τιμόνι δεξιά (το τεστ του ταράνδου) και ο τύπος πέρασε λίγο μόνο μέτρα μπροστά μου (5-6) ανάμεσα σε μένα και το αυτοκίνητο που προσπερνούσε. Αλλίως μετωπική, με σχετική 150χμ/ω. Με το που συνειδητοποίησα τι έγινε έκανα επιτόπου να τον προλάβω, να αδείασει όλα του τα δόντια στο καπό ο αλητόπουστας, αλλά είχε φύγει...

Οι δρόμοι Αλητάκο (και λοιποί κρετίνοι) είναι για οδηγούς και όχι για ζώα. Η αδρεναλίνη με το φτιαγμένο σου παπί με τα 100cc που έχει γίνει αεροθούμενο ενώ οι προδιαγραφές του σκελετού του είναι για πολύ λιγότερα μπορεί να στοιχήσει ζωή κάποιου άλλου. Ακόμα χειρότερα όμως, μπορεί να μείνεις ανάπηρος από το λαιμό και κάτω, και να σου τρέχει το σάλιο και να μη μπορείς ούτε να χέσεις χωρίς την αποκλειστική και θα σε πληρώνουμε μια ζωή και χωρίς να φορολογείσαι κιόλας.

Αν λοιπόν έχεις φετιχ με την ταχύτητα, τράβα μια βολτά από το ΚΑΤ, αγόρασε ένα κράνος και πήγαινε σε μία πίστα.Η ψυχοσύνθεση σου δεν είναι για τον δρόμο. είναι για μπάτσες.

BadBoy
06-01-2007, 11:49
http://www.pcmaster.gr/forum/smileys/smiley32.gif

^BOOMBOOM
06-01-2007, 12:15
Νικόλα στο παράδειγμα που αναφέρεις τι έφταιγε? Το ότι έτρεχε ή το ότι έκανε τυφλή προσπέραση?

Αν έκανε το ίδιο πράγμα με 50χαω θα ήτανε οκ μια μετωπική με 100χ.α.ω?

Δεν είναι κουτό απο το παράδειγμα αυτό το συμπέρασμά σου να είναι "μην τρέχετε" αντί για το "μην οδηγάτε σαν δολοφόνοι, με τυφλές προσπεράσεις κλπ"?

Απο τον συγκεκριμένο δρόμο περνάω κάθε μέρα, έχουν γίνει πολλά ατυχήματα, κυρίως βράδυ και κυρίως απο αυτούς που βγαίνουν απο τα κάθετα στενάκια χωρίς να κοιτάξουν.

Η τροχαία το αντιμετωπίζει έχοντας βάλει ένα όριο 40χαω που είμαι σίγουρος πως το παραβαίνεις εσύ (και όλοι) κάθε φορά που περνάς απο εκεί. Επίσης μια στο τόσο βγαίνει ένα περιπολικό ένα μεσημέρι, τη στήνει έξω απο ένα τεννις club στη μεγάλη ευθεία, γράφει τα πρώτα 20 αυτοκίνητα που θα περάσουν (όλοι είναι παράνομοι άλλωστε εκεί), γεμίζει ένα μπλοκάκι και φεύγει.

Εγω αυτό έλεγα σε κάθε τόπικ, η δαιμονοποίηση της ταχύτητας είναι στάχτη στα μάτια. Η υπερβολική ταχύτητα σαν αιτία συνεισφέρει ελάχιστα στο συνολικό αριθμό ατυχημάτων, αν το βλέπει κανείς σαν μοναδική αιτία τότε χάνει όλες τις πραγματικές.

Στο δικό σου παράδειγμα λοιπόν το πρόβλημα είναι η παράνομη και επικύνδηνη προσπέραση και ο ανάλογος ελιγμός, η ταχύτητα δεν βλέπω που κολάει.

Επίσης ένα φτιαγμένο παπί μπορεί να είναι επικύνδηνο, μπορεί και όχι. Το να λές πως όλα τα 'γρήγορα' παπια είναι επικύνδηνα και καφρίλα, αν έχεις αυτοκίνητο με πάνω απο 30 άλογα είναι μέγιστη υποκρισία.

edit:

2 σχετικά τόπικ:
http://www.offtopic.gr/showthread.php?t=720
http://www.offtopic.gr/showthread.php?t=538

-

Nicolas
06-01-2007, 15:00
πρεπει να φύγω οπότε απάντηση στα γρήγορα. Φταίει ότι ο τύπος ξεκίνησε προσπέραση στα 70 μέτρα - η πολύ κοντά εν πάση. δεν έβγαλε φλας. δεν πήρε καμιά προφύλαξη. αντίθετα το έκανε σε στύλ σφήνας και σε απόσταση που ίσα πρόλαβα να αντιδράσω. βασικά έκανε κάκιστο υπολογισμό και υποπτεύομαι ότι ο υπολογισμός του βασιζόταν στο ότι εγώ θα κάνω στην άκρη - άκρως επισφαλές δλδ.

Υπερασπίζεσαι τα αδικαιολόγητα ΒΒ. Τα περισσότερα τεχνικά που μου ανέφερες είναι σοφιστίες - η ουσία είναι ότι αν οδηγάς σαν καμικάζι, προκάλεις την τύχη σου και θέτεις σε κίνδυνο όλους τους άλλους. Θα μπορούσε ο εν λόγο κύριος/κυρία να προσπεράση λογικά , σε λογική απόσταση και όχι να κάνει "μαγκιά" (καραγκιοζιλίκη).

Αν έχω ένα ντεσεβό, και το έχω κάνει αεροπλάνο με δύο μπούκες και βγάζει 150 άλογα, είναι έγκλημα. Καταλαβαίνεις γιατί. Το ίδιο έκγλημα είναι και το φτιαγμένο παπί.

^BOOMBOOM
06-01-2007, 15:06
Φταίει ότι ο τύπος ξεκίνησε προσπέραση στα 70 μέτρα - η πολύ κοντά εν πάση. δεν έβγαλε φλας. δεν πήρε καμιά προφύλαξη. αντίθετα το έκανε σε στύλ σφήνας και σε απόσταση που ίσα πρόλαβα να αντιδράσω. βασικά έκανε κάκιστο υπολογισμό και υποπτεύομαι ότι ο υπολογισμός του βασιζόταν στο ότι εγώ θα κάνω στην άκρη - άκρως επισφαλές δλδ.

Πρόσεξε τι λες, σε όλα αυτά που υπάρχει το αυτοκίνητο/μηχανή που οδηγούσε ή η ταχύτητα?

-=ShaolinWoodenMen-=
06-01-2007, 16:31
Live Fast Die Young

Live Smart Die Later

Nicolas
07-01-2007, 21:32
η ταχύτητα μειώνει τον διαθέσιμο χρόνο αντίδρασης δραστικά. Αυτοί που κάνουν "μαγκιές" δεν τις κάνουν στα 25χμ/ω τις κάνουν πολύ παραπάνω. Άλλωστε η χαμηλές ταχύτητες δεν δίνουν αυτή την "δόση αδρεναλίνης".

Αν λοιπόν κάνουν μαγκιές σε υψηλές ταχύτητες, και επικινδυνοι είναι ανεξαρτήτως ταχύτητας, και παραπάνω επικίνδυνοι επείδη τις κάνουν σε ταχύτητες που ο χρόνος διόρθωσης είναι πρακτικά μηδενικός.

Ο εν λόγο τύπος δεν είχε καμία ανάγκη να προσπεράσει στα 25χμ/ω. Δεν θα του έδινε κανένα excitement. Η ταχύτητα για όλους αυτούς είναι το σημείο αφετηρίας, όχι ένας από τους παράγοντες.Από κει και πέρα η πόρωση τους είναι πόσο αυτοκτονικοί θα γίνουν δεδομένης της υψηλής ταχύτητας.

Dark_Son20
08-01-2007, 05:39
ara ta endo kai ta burnout pou leo den se pirazoun etsi?
oxi tpt kai ta 2 ginonte sxedon stamatimenos....

epote
08-01-2007, 10:35
Πρόσεξε τι λες, σε όλα αυτά που υπάρχει το αυτοκίνητο/μηχανή που οδηγούσε ή η ταχύτητα?
οι αρχιδιες που λεει ο μαλακας ο clarckson και ο καραγκιοζης ο καβαθας γαμω τα σπιτια τους καρκινο να βγαλουν στα δοντια.

ναι η ταχυτητα δεν φταιει, η επιβραδυνση σε 80cm φταιει αρα αυτη πρεπει να στοχευσουμε. Ασε μας ρε boom.

Τι εξυπηρετει το να πηγαινεις με 180? Τι εξυπηρετει περα απο το να ικανοποιησεις μια ανοητη (και επικυνδηνη) καυλα. Το οτι θα γλιτωσεις μια ωρα σε μια διαδρομη 5?

Ναι *τεχνικα* δεν ειναι η ταχυτητα το προβλημα (ουτε το πιστολι, ουτε η σφαιρα, ουτε η σπροξια απο το μπαλκονι, ουτε η πτωση) αλλα ο τροπος σκεψης του μαλακα πισω απο το τιμονι που θεωρει το δρομο τσιφλικι του και το να τρεχει σα πουτανα δικαιολογημενο.

Δηλαδη για να καταλαβω εσυ τι σκατα λες? Οτι ενταξι η ταχυτητα δεν ειναι το προβλημα αρα αν οι συνθηκες ειναι καταληλες το να πας με 200 δεν ειναι προβλημα.

Εισαι ΒΛΑΚΑΣ?! Ποτε οι συνθηκες ειναι καταληλες σε ενα δημοσιο δρομο? Γιατι να πρεπει η δικια μου ζωη, η η ζωη της αδερφης μου η των παιδιων μου να βασιζεται σε αυτο που εσυ θεωρεις ασφαλες?

και στη τελικη δεν ειναι nagotiable, απαιτηση ειναι να μην με θετεις σε αδικαιολογητο κινδυνο.

^BOOMBOOM
08-01-2007, 12:52
Όλα αυτά θα ήταν πολύ χαριτωμένα αν και οι 2 σας, εποτε και νικόλας δεν παραβιάζατε καθημερινά το όριο ταχύτητας.

HULK
08-01-2007, 13:44
η μεγαλη ταχυτητα ειναι επικινδυνη αλλα πολυ λιγοτερο απο τον μαλακα βλαχο που βγαινει με 20 καθετα στην εθνικη
απο τη μαλακισμενη που βγαινει με 20 αερα στα στοπ
απο το γερο 99 ετων που οδηγα με 20 τυφλά.........................................

epote
08-01-2007, 14:52
Όλα αυτά θα ήταν πολύ χαριτωμένα αν και οι 2 σας, εποτε και νικόλας δεν παραβιάζατε καθημερινά το όριο ταχύτητας.

again, scemantics...

και λες μαλακιες γιατι, ναι, συμφωνω οτι τα ορια ειναι πολλες φορες γελεια (πχ 120 στην αττικη οταν ολοι προφανως πανε με 140 πολυ ανετα). Αλλα thats not the point, δεν λεω ουτε εγω ουτε ο νικολας οτι ξαφνικα το κρατος εχει δικιο.

και σε καμια περιπτοση δεν δικαιολογει το μαλακα που τρεχει, αλλο να παραβιαζεις το παραλογο οριο για 20-30-40km/h και αλλο για 100.

^BOOMBOOM
08-01-2007, 15:00
OK, όταν καταλήξεις στο τι ακριβώς θες να πεις το συζητάμε.

lalaki_2
08-01-2007, 15:08
πραγματικα γιατι να προσπαθειτε να δικαιολογεισετε τους μαλακες που τρεχουν? αν ανηκετε σε αυτους απλα αποδεχθειτε οτι ειστε μαλακες και εσεις.

το τοπικ ειναι burn-out αλλα ηταν προφανες οτι θα εξελισσοταν σε θεμα ταχυτητας και "καγκουρες & μαγκια στο δρομο"

WARNING! THE FOLLOWING SCENES CONTAIN EXPLICIT VIOLENCE...

δειτε κατι λιγο:
http://img182.imageshack.us/img182/4134/liakos4zk0.jpg

δεν ζει πια και η μηχανη στην ακρη ηταν δικη του...ξερετε γιατι?! γιατι ετρεχε με 120 σε στενακι με αποτελεσμα να μην προλαβει να φρεναρει!

και μετα απο αυτο το συντομο γκροτεσκο διαλειμμα δεν εχω να πω τιποτα αλλο παρα: ΚΑΛΗΜΕΡΑ γρηγοροι...

epote
08-01-2007, 15:29
OK, όταν καταλήξεις στο τι ακριβώς θες να πεις το συζητάμε.

καλα το γαμησες και ψωφισε. Τι λεμε? Λεμε οτι ο κοσμος με τα κωλαμαξα του δεν πρεπει να τρεχει, τι πιο απλο αυτο?

Nicolas
08-01-2007, 15:31
δλδ ΒΒ, για να καταλάβω. το ότι στην κηφησίας πιάνω τα 100 σε σημείο με 3 λωρίδες (η και δύο) με εξισώνει με αυτόν που κάνει σφήνες, κτλ κτλ κτλ?ελεος.

^BOOMBOOM
08-01-2007, 15:43
Σύμφωνα με όσα λες εσύ φταίς για τα ατυχήματα (πας με 100 με όριο 70 -και αν- άρα ΤΡΕΧΕΙΣ) ενώ αυτός που κανει σφήνες με 70 στη κηφισίας (άρα δεν τρέχει) δεν φταίει.

Αμα λες λοιπον πως επειδή οι σφήνες είναι επικύνδηνες φταίει η ταχύτητα τότε είσαι παράλογος.

Nicolas
08-01-2007, 15:49
το είπα και σε προηγούμενο ποστ. οι μαλακίες είναι επικίνδυνες σε όλες τις ταχύτητες και είναι πιο επικίνδυνες γιατί γίνονται σε μεγάλες ταχύτητες. δες προγ. ποστ.

epote
08-01-2007, 15:51
οκ boom ενταξι, μας τσακωσες, πως δεν το ειχαμε σκεφτει τοση ορα.

shiiiieeeet

^BOOMBOOM
08-01-2007, 15:57
Νικόλα εσύ γιατι τρέχεις λοιπόν αφου όλα είναι πιο επικύνδηνμα αν τρέχεις? Γιατι πας με 100 εκεί που μπορείς να πας με 5? Τόσο πολύ βιάζεσαι?

epote μου την είπες με το shieeeeeeeeet οποτε νταξ, νίκησες, φράφο.

λαλάκη αφού αυτός σκοτώθηκε με 120 στο στενάκι εσύ να ξέρεις -σαν δίδαγμα- πως αυτό που σκοτώνει είναι το να τρέχεις με 120 (γενικά) όχι το να τρέχεις σε στενάκια. :takataka:

epote
08-01-2007, 16:06
ρε μαλακα boom φυσικα το να τρεχεις με 120 ΓΕΝΙΚΑ δεν σκωτωνει, ΤΩΡΑ τρεχουμε γυρω απο το κεντρο του γαλαξια με 100.000Km/sec τι λεει αυτο?

Μην λες μαλακιες, use common sence οχι τεχνικοτητες.

Το να τρεχεις με 120 σε στενακια σκοτωνει, το να πηγαινεις με 120 στην εθνικη ειναι πιο ασφαλες αλλα το να πηγαινεις με 220 στην εθνικη ΔΕΝ ειναι. Λες μαλακιες και τωρα προσπαθεις να τις καλυψεις με τεχνικοτητες. Πως να το κανουμε το να τρεχεις ειναι επικυνδηνο και με τη λεξη τρεχεις εννοουμε να παραβιαζεις καταφωρα τα ορια ταχυτητας σε καθε περιπτοση.

ΤΙ ΛΕΕΙ Η ΓΑΜΗΜΕΝΗ Η ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ ΟΧΙ ΟΙ 4ΤΡΟΧΟΙ

HULK
08-01-2007, 16:07
το οτι για ολα φταει η ταχυτητα ειναι κατι που το λενε οι γεροι και οι γριες και εχει ξεπεραστει εδω και δεκαετιες αυτη η αντιληψη
το ειπα και πιο πανω
λενε συνηθως μην τρεχεις για να προλαβεις τη μαλακια που εκανε ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΠΟΛΥ ΜΑΛΑΚΑΣ
ο οποιος φυσικα σφου δεν ετρεχε αλλα εκανε τη μαλακια του - παρανομια του με 20χλμ δε φταει ο καημενος σε τιποτα

φυσικα δεν υποστηριζω οτι αυτος που τρεχει μεσα σε στενα ή στο κεντρο δεν ειναι μεγαλος μαλακας
ολα ειναι θεμα προσοχης παιδειας και σωστης εκπαιδευσης

lalaki_2
08-01-2007, 16:11
προσοχη

120 χιλιομετρα σε δρομο για 80

τοση ειναι η αποσταση και πολυ μεγαλυτερη. χεσε με ρε HULK! δηλαδη αμα προσεχεις μπορεις να πηγαινεις με 120 οπου θες? σε παρακαλω πολυ το ζητημα το βλεπω πολυ θερμα και ειμαι απολυτος γιατι ειχα περιστατικο που με συνταραξε στη ζωη μου...ποσο μαλλον αλλους...

pity.

Nicolas
08-01-2007, 16:15
Νικόλα εσύ γιατι τρέχεις λοιπόν αφου όλα είναι πιο επικύνδηνμα αν τρέχεις? Γιατι πας με 100 εκεί που μπορείς να πας με 5? Τόσο πολύ βιάζεσαι?

epote μου την είπες με το shieeeeeeeeet οποτε νταξ, νίκησες, φράφο.

λαλάκη αφού αυτός σκοτώθηκε με 120 στο στενάκι εσύ να ξέρεις -σαν δίδαγμα- πως αυτό που σκοτώνει είναι το να τρέχεις με 120 (γενικά) όχι το να τρέχεις σε στενάκια. :takataka:

υπεκφευγεις.

δεν είπα ότι το να τρέχεις κάνει την ζημιά, είπα ότι το να τρέχεις και να κάνεις μαλακίες κάνει την ζημιά, γιατί είναι πρακτικά ανύπαρκτοι οι χρόνοι αντίδρασης. και ως επί το πλείστον μαλακία και ταχύτητα πάνε μαζί. η ειρώνεια είναι ότι όλοι αυτοί που κάνουν μαλακίες κατά συρροήν νομίζουν ότι το ελέγχουν μέχρι που καταλίγουν όπως στην pic του λαλακη.

Dark_Son20
08-01-2007, 16:17
an to peristatiko pou tarakse ti zoi sou einai i photo...
pou einai o eksoplismos tou kiriou?
mia formitsa vlepo athlitiko papoutsaki...ena mpoufanaki me poupoulakia?
mpotes? mpoufan me kokkala? kranos? agnostes lekseis?

nai exw dei mprosta mou alisida mxanis na tou kovei to podi giati pire to prada me 200 euro na to paiksei mouri stin kafeteria kai oxi mia mpotoula mixanis....

exw glitosei to xeri mou apo tous lemokoftes (mparieres) epidi to mpoufan mou eixe kokala....exw glitosei to na mou ginei i mouri kreas kai o sverkos 2 komatia (me sxedon 10xlm pesimo alla se gonia pezodromiou) logo tou kranous...

epote
08-01-2007, 16:25
dark son, hulk και boomboom

εσεις τρεχετε? και αν ναι με ποσο και κατω απο ποιες συνθηκες?

εγω θα ηθελα να ξερω, αφου η ταχυτητα δεν σκοτωνει γιατι εχουμε 20.000 νεκρους απο τροχαια καθε χρονο και τι θα επρεπε να κανουμε για να τους αποφυγουμε?

ναι ξερω καλυτερη παιδια (η οποια θα οδηγουσε στην μειωση της αναγκης να δειξεις ποσο μικρο καυλι εχεις με τη μηχανη η το σαξοραλο σου και ολοι να πηγαιναν ασφαλως στις δουλειες τους) αλλα λεμε τωρα

και μια ερωτηση:

μηπος θα πρεπει να ειναι και οι πεζοι ντυμενοι με φορμες απο νομεξ, σκελετο και κρανος? Γιατι πως βγαινεις ετσι εξω φιλτατε αφου ο αλλος θελει και κρινει οτι ειναι ασφαλες να τρεξει!

βασικα ΔΕΝ επρεπε να την ειχες γλιτωσει, θα φοβομουν λιγοτερο οταν κυκλοφωρω στο δρομο

^BOOMBOOM
08-01-2007, 16:35
υπεκφευγεις.

δεν είπα ότι το να τρέχεις κάνει την ζημιά, είπα ότι το να τρέχεις και να κάνεις μαλακίες κάνει την ζημιά,

Που υπεκφεύγω? Το να κάνεις μαλακία κάνει τη ζημιά, είτε τρέχεις είτε όχι.

Τουλάχιστον εδώ λες -πλέον- πως το να τρέχεις απο μόνο του δεν κάνει τη ζημιά. Αυτό λέω απο την αρχή και εγω ασχέτως αν διαβάζετε άλλα.

γιατί είναι πρακτικά ανύπαρκτοι οι χρόνοι αντίδρασης. και ως επί το πλείστον μαλακία και ταχύτητα πάνε μαζί. η ειρώνεια είναι ότι όλοι αυτοί που κάνουν μαλακίες κατά συρροήν νομίζουν ότι το ελέγχουν μέχρι που καταλίγουν όπως στην pic του λαλακη.

Με ποια έννοια μαλακία και ταχύτητα πάνε μαζί? Εσύ είσαι μαλάκας που τρέχεις στην κηφισίας δηλαδη. (ενίοτε φυσικά μπορεί και αυτό να συνιστά μαλακία).

epote απο τους νεκρούς αυτούς πόσοι πιστεύεις πως είχαν σαν αίτιο θανάτου ατύχημα που προκλίθηκε απο υπερβολική ταχύτητα?

Μην μου πεις πως σε όλες τις περιπτώσεις τα αυτοκίνητα "έτρεχαν" γιατι είναι σαν να λές πως φταίει η βενζίνη για τα ατυχήματα :takataka:

Γενικά για την ταχύτητα οδήγησης τα πράγματα είναι πολύ απλά και εγω αυτά ακολουθώ.

Τρέχεις τόσο όσο:

- να μπορείς να σταματήσεις εγκαίρως μέχρι εκεί που βλέπεις, ώστε αν υπάρχει κάποιο εμπόδιο ή οτιδήποτε να φρενάρεις έγκαιρα.

- να έχεις πάντα και συνεχώς τον έλεγχο του αυτοκινήτου/μηχανής

Αυτά, τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο. Αν κάποιος ακολουθεί τους άνωθεν κανόνες είναι ασφαλέστατος και δεν ενοχλεί κανέναν.

Ειπώθηκε πριν πως το να πηγαίνεις με 220χαω είναι έγκλημα. Αυτό δείχνει τη στενοκεφαλιά σε όλο της το μεγαλείο αν εκληφθεί σαν γενίκευση και κανόνας. Πολλά σύγχρονα αυτοκίνητα απο ένα μέγεθος και επάνω είναι ικανά να κινούνται με 220χαω (τηρώντας τα παραπάνω) με απόλυτη ασφάλεια και εφόσον οι συνθήκες το επιτρέπουν.

Τώρα αν υπάρχει κάποιο κόμπλεξ (καυλιά και αυτοκίνητα κλπ) ο καθένας μπορέι να στρουνθοκαμιλίζει και να βγάζει χολή έναντι οτιδήποτε δεν του αρέσει, δεν είναι σοβαρό θέμα προς συζήτηση όμως, ας τα βρεί εμ τον ψυχολόγο του.

Το πρώτο βήμα για να αντιμετωπιστούν τα ατυχηματα είναι να μην κοροιδευόμαστε για τα αιτιά τους. Απο εκεί και πέρα είναι άπειρα τα πράγματα που μπορούν να διορθωθούν αν θέλετε τα συζητάμε.

Nicolas
08-01-2007, 16:47
το ταχύτητα/μαλακία το είπα από την αρχή. και το έθεσα ως γενικό πρόβλημα νοοτροπίας.

τώρα, επειδή δεν είμαστε όλοι οδηγοί αγώνων, το κράτος προέβλεψε κάποια όρια ταχύτητας τα οποία επινοήθηκαν με κάποια στάνταρντς. όταν το όριο ταχύτητας στους αυτοκινητόδρομους είναι 120, αυτό ισχύει για κάποιο λόγο. τα 220 είναι απλώς suicidal κατ' εμε εκτός αν έχεις ferrari or smth που και πάλι..

προφανώς και αν είσαι μόνος στην κηφησίας θα το φτάσεις και 100..αλλά προσωπικά πάνω απο τα 110 νιώθω περίεργα (και αυτό όταν είναι ΑΔΕΙΑ), και έχω και καλό αμάξι. για μένα παραμένει μυστήριο πως ο τυπάκος με το πούντο που είναι σχεδιασμένο για χ άλογα και αυτός το έχει φτάσει 10χ αισθάνεται άνετα να πηγαίνει με 150 και να κάνει σφήνες. το δύστυχες είναι ,και εδώ είναι το ζούμι, ότι δεν αισθάνεται ασφαλής, και αυτό είναι το "fix" του. δλδ γουστάρει με την ανασφάλεια που προκαλεί στον εαυτό του.

μπορεί να κάνεις μαλακία από βλακεία - δεν διαφωνώ. δλδ μπορείς να κάνεις αναστροφή εκεί που δεν σε παίρνει π.χ και να σε πάρουν παραμάζωμα. μπορεί απλώς να παραβιάσεις κόκκινο. θεωρώ όμως ότι η πλειοψηφεία της μαλακίας προέρχεται από πατημένους που πάνε συνειδητά πατημένοι. Η ταχύτητα (είτε οδηγείς ασφαλώς, είτε όχι) είναι καθοριστικός παράγοντας στο πόσο προκαλέις την τύχη σου. αν κάποιος που κάνει μαλακία την κάνει στα 50 ίσως τουλάχιστον αφήσει περιθώριο σε σένα να την διορθώσεις (κάνοντας στην άκρη κτλ). αν την κάνει στα 150..κλάφτα.

epote
08-01-2007, 16:54
epote απο τους νεκρούς αυτούς πόσοι πιστεύεις πως είχαν σαν αίτιο θανάτου ατύχημα που προκλίθηκε απο υπερβολική ταχύτητα?

οι περισοτεροι. και σε οσους δεν εφταιγε η ταχυτητα (εδω που τα λεμε *ποτε* δεν φταιει η ταχυτητα, φταιει ο οδηγος, φταιει ο κατασκευαστης κτλ κτλ ελεος) δεν θα ειχαν σκοτωθει αν το ατυχημα τους ειχε γινει με 60Km αντι για 160

Τρέχεις τόσο όσο:

- να μπορείς να σταματήσεις εγκαίρως μέχρι εκεί που βλέπεις, ώστε αν υπάρχει κάποιο εμπόδιο ή οτιδήποτε να φρενάρεις έγκαιρα.

- να έχεις πάντα και συνεχώς τον έλεγχο του αυτοκινήτου/μηχανής

Αυτά, τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο. Αν κάποιος ακολουθεί τους άνωθεν κανόνες είναι ασφαλέστατος και δεν ενοχλεί κανέναν.

στην περιπτοση που γινει η στραβη τι κανεις? Που χου πεταχτει παιδακι, σε τσιμπισει σφηγκα, παθεις εμφραγμα? Αν πηγαινες με 100 πρακτικα ανεξαρτητος οχηματος κατα πασα πιθανοτητα θα τη γλυτωνες και εσυ και οι αλλοι. Με 220 ακομα και με φεραρι να εισαι ΔΕΝ τη γλιτωνεις.

so κανεις αυτα που λες ΚΑΙ πας λιγο πιο αργα απο οσο κρινεις οτι ειναι βελτιστο για να μην κινδυνευουν οι αλλοι. Και αν ο δρομος σου επιτρεπει να πας με 220 (και να φτασεις σε 2 ωρες) ενω το να πας με 140 (και το να φτασεις σε δυομισι ωρες) σημαινει οτι πρεπει να πας με 220?

μπορει να αυτοκινητα να μπορουν πια να φρεναρουν σε 60μ απο τα 160 η οτι σκατα αλλα ο χρονος αντιδρασης ειναι ο ιδιος και σε αυτο το περιθοριο ουτε φρενα εχει ουτε τεχνολογιες ουτε τιποτα.

και ναι τα πραγματα που μπορουν να διορθοθουν ειναι απειρα ας ξεκινησουμε λοιπον με το να μην παραβιαζουμε καταφορα καθε ιχνος λογικης αναφορικα με την ταχυτητα και βλεπουμε

Nicolas
08-01-2007, 17:12
ως προς το speeding:

"Speeding
Speeding is considered to be a major cause for many accidents and also a major cause for
accident fatalities and heavy injuries both in rural and urban areas. According to Nilsson,
(1990), Finch et al, (1994) and Taylor et al, (2000), a speed reduction in the mean speed of
traffic by 1 mile/hour could produce a reduction in the number of injury accidents by 2-7%
[1]."

αν πάρεις ως δεδομένο ότι κάθε χρόνο έχεις 2.500 νεκρούς από ατυχήματα, 2-7% σημαίνει 50-175 λιγότεροι θάνατοι ΑΝΑ ΜΙΛΙ. Και αυτό ισχύει σε χώρες που οι οδηγοί είναι λιγότερο suicidal από ότι στην Ελλάδα.

πηγή: http://www.ictct.org/workshops/02-Brno/Papaioannou.pdf

lalaki_2
08-01-2007, 17:13
οχι το περιστατικο δεν ηταν ο θανατος αυτου του ανεγκεφαλου κωλοπαιδου.

ηταν κατι πολυ χειροτερο...σε καθε περιπτωση οποιος τρεχει ειναι δολοφονος και αυτο που του αξιζει ειναι να τον κατεβασεις και να τον γαμησεις με το χειροφρενο μπροστα στην γκομενιτσα-κοτιτσα που ειναι στη θεση του συνοδηγου. και οχι δεν μπορει να με δειρει γιατι εχο λοστο και αυτος οχι.

^BOOMBOOM
08-01-2007, 17:24
Εγω υπολόγισα πως αν βάλουμε όριο 0 (μηδέν) και το τηρούμε θα μηδενιστουν τα ατυχήματα. Στο συμπέρασμα αυτό πάνω κάτω καταλήγει το pdf που έδωσες αλλά και η ελληνική αστυνομία και το κράτος (έχει την μεγαλύτερη απόδοση). Χρησιμοποιεί τα πολύ αξιόπιστα στοιχεία της ελληνικής αστυνομίας, άλλωστε όλοι όσοι έχετε εμπλακεί σε ατύχημα σίγουρα μείνατε εντυπωσιασμένοι απο την ενδελεχή έρευνα και αξιολόγηση συνθηκών που έκανε η τροχαία στον τόπο του ατυχήματος...

Η αξιολόγηση γίνεται με βάση το σκεπτικό epote. πχ γίνεται ένα ατύχημα, τίθεται το ερώτημα "αν δεν έτρεχαν ή ήταν σταματημένα τα αυτοκίνητα θα είχαμε ατύχημα?"--->όχι---->φταίει η ταχύτητα.

Μάλλον δεν το έχετε καταλάβει αλλά και εσείς είσαστε θύματα της άποψης αυτής. Θυματα επειδή Νικόλα θα φας τρελό πρόστιμο όταν σε πιάσουν να πηγαίνεις με 60 στη Δροσσιά ενώ νομίζεις πως κινείσαι σωστά και με ασφάλεια (έχει όριο 30-40, το οποίο παραβιαζουν ΟΛΟΙ) και φυσικά επειδή όλα οι άλλοι παράγοντες αμελούνται, ακόμα και αν συνεισφέρουν 90+% στα ατυχήματα .

Αντί να απαιτείτε σαν πολίτες να έχεις ασφαλείς και άνετες μετακινήσεις αναλώνωσαστε στο να λέτε μην τρέχετε. (παραδεχόμενοι ταυτόχρονα πως εσείς τρέχετε αλλα με κάποιο τρόπο έχετε απαλαγή).

Αν δεν βαριέσται διαβάστε τα τόπικ που είναι στη πρωτη σελίδα. Όλα αυτά έχουν ξαναειπωθεί.

^BOOMBOOM
08-01-2007, 17:25
ηταν κατι πολυ χειροτερο...σε καθε περιπτωση οποιος τρεχει ειναι δολοφονος και αυτο που του αξιζει ειναι να τον κατεβασεις και να τον γαμησεις με το χειροφρενο μπροστα στην γκομενιτσα-κοτιτσα που ειναι στη θεση του συνοδηγου. και οχι δεν μπορει να με δειρει γιατι εχο λοστο και αυτος οχι.

Εσύ λαλάκη όταν δείς το Νικόλα στη Κηφισίας με 100 θα τραβήξεις χειρόφρενο και θα τον σπάσεις στο ξύλο με το λοστό που έχεις μπροστά στη γκόμενά του? :takataka: :takataka:

Nicolas
08-01-2007, 17:28
εγω δεν εβγαλα αυτό το πόρισμα , και δεν είμαι ηλίθιος. έβγαλα το συμπέρασμα ότι από τα 120 στα 100 και από τα 100 στα 50 (σε στενά) μειώνεται δραστικά η πιθανότητα θανάτου. νομίζω κάθε μη-προκατειλλημένος άνθρωπος αυτό το συμπέρασμα βγάζει.

Και μάλλον δεν είμαστε θύματα...εσύ μάλλον μας βλέπεις ως θύματα.

Nicolas
08-01-2007, 17:33
σίχαινομαι να κάνω σύγκριση με το εξωτερικό. αλλά θα την κάνω.

στο εξωτερικό ισχύει όριο 90-120 σε αυτοκινητοδρομους/δρόμους ταχείας κυκλοφορείας και 50 σε αστικές περιοχές. γιατί λοιπόν είμαι επικίνδυνος όταν τρέχω με 90-100 στην κηφησίας κρατάω λωρίδα και είμαι απόλυτα προβλέψιμος.?και γιατί ΔΕΝ έιναι επικίνδυνος αυτός που πάει με 90-100 και κάνει μαλακίες?

^BOOMBOOM
08-01-2007, 17:33
Αμα σε έγραφαν στη Δροσιά θα αισθανόσουνα θύμα αλλά ήσουνα τυχερός ;)

Απο τα 50 στα 20 δεν μειώνεται δραστικά η πιθανότητα θανάτου?

Nicolas
08-01-2007, 17:34
ΥΓ3: και αυτός που κάνει μαλακίες στα 100 δεν είναι πιο επικύνδινος από αυτόν που κάνει μαλακίες στα 50? ο οποίος είναι 100χ επικύνδινος από αύτόν που πάει φυσιολογικά στα 50.

Nicolas
08-01-2007, 17:35
τα 50, είναι το όριο στο οποίο θεωρείται ότι έχεις αρκετό χρόνο - δεδομένης της τεχνολογίας - να αντιδράσεις στο απρόοπτο.

σου είπα, άσε τις σοφιστίες.

lalaki_2
08-01-2007, 17:39
Εσύ λαλάκη όταν δείς το Νικόλα στη Κηφισίας με 100 θα τραβήξεις χειρόφρενο και θα τον σπάσεις στο ξύλο με το λοστό που έχεις μπροστά στη γκόμενά του? :takataka: :takataka:

τσου γιατι τον Νικολας τον εχω στην καρδια μου. ειναι απο τους λιγους ανθρωπους που συμφωνουν μαζι μου αρκετες φορες σε πολλα θεματα:);):hehe:

^BOOMBOOM
Καλα εγω λέω σοφιστίες το "θεωρείται" που κολας στα 50 τι είναι?

τελικά δεν μου απάντησες όμως γιατι εσύ τρέχεις ;)

lalaki_2
εγω δεν τρεχω. μονο στο 5x5:P

^BOOMBOOM
08-01-2007, 17:40
Επίσης όποιος έχει αυτοκίνητο με περισσότερα απο 30 άλογα και λέει "μην τρέχετε" είναι τουλάχιστον υποκριτής .

epote
08-01-2007, 17:46
ρε μαλακα βοομ το καταλαβαινεις οτι ειναι αλλο να παρανομεις με 20km/h πανω απο το οριο και ΑΛΛΟ να παρανομεις 100km πανω απο το οριο? Τι διαολο ηληθιος εισαι? Στη μια περιπτοση ειναι το κρατος που ειναι συντηρητικο (γιατι θελει να μην ξοδευει λεφτα σε νοσοκομεια ξερω γω) και στην αλλη ειναι ο καλος στο κεφαλι σου

Nicolas
08-01-2007, 17:52
Καλα εγω λέω σοφιστίες το "θεωρείται" που κολας στα 50 τι είναι?

τελικά δεν μου απάντησες όμως γιατι εσύ τρέχεις ;)

τρέχω στα όρια και αν πηγαίνω πάνω από 100 στην κηφησίας είμαι παράνομος και ας με μπουζουριάσουν.εσυ όμως δεν μου απαντησες αν είναι επικίνδυνος αυτός που πάει με 800 και κάνει καφρίλες.

HULK
08-01-2007, 17:59
δε νομιζω οτι κανεις απο εδω υποστηριζει το να τρεχουμε σαν τρελοι μεσα στην πολη και να κανουμε σφηνες
αυτο που νευριαζει εμενα ειναι οτι σε καθε ατυχημα βγαινουν οι γριες απο τα σπιτια και λενε αι στο διαολο το κωλοπαιδο που ετρεχε ενω ο ταριφας που κοκαλωσε ή η ξανθουλα που δε σταματησε καθολου στο στοπ δεν εφταιγε σε τιποτα

εγω αντιπαθω τις σφηνες και βριζω οσους τις κανουν
κοβω σε καθε στενο εχει δεν εχει στοπ
προσεχω τι γινεται 5 αυτοκινητα μπροστα και 5 πισω
παρολαυτα τρεχω οταν ειναι ελευθερος και μεγαλος ο δρομος
επισις προτιμω να τρεχω σε ενα βουνο οπου η ταχυτητα των 70 ειναι υπερβολικη παρα στην εθνικη με 200
και παροτι τρεχω εχω τρακαρει 2 φορες οντας σταματημενος

τα ορια που υπαρχουν ειναι γελοια
και ειναι αδυνατον να υπαρχουν τα ιδια ορια για τα σημερινα αυτοκινητα με αυτα που υπηρχαν πριν 20 χρονια

το συμπερασμα ολων πιστευω ειναι οτι η ταχυτητα "φταει" περισσοτερο οταν κανεις μαλακιες
το θεμα ειναι να μειωσεις την ταχυτητα ή τις μαλακιες ?
και οι μαλακιες φταινε περισσοτερο ή λιγοτερο απο την ταχυτητα ?

^BOOMBOOM
08-01-2007, 18:00
Φυσικά και όποιος κάνει καφρίλες είναι επικύνδηνος (πουθενά και ποτέ δεν είπα το ανάποδο, ασχέτως τι μυ προσάπτετε). Το αν πηγαινει με 800 (σχήμα λόγου προφανώς) για το αν είναι επικύνδηνο σας παραπέμπω στο προηγούμενο ποστ μου.

Μπορεί να είναι μπορεί και όχι.

epote εξήγησέ μου τι εννοείς με το ΑΛΛΟ να σου πω αν το καταλαβαίνω, είμαι σοφιστής βλάκας.

Αν εννοείς πως όποιος και όταν πηγαίνει με 100 πάνω απο το όριο είναι επικύνδηνος θα έλεγα πως ειναι πολύ πιθανόν αλλά όχι απόλυτα*.

Βλέπω πάντως κάνετε έναν πολύ βολικό διαχωρισμό. Στο μέτρο που παρανομείτε εσείς είναι δικό σας θέμα και αν σας μπουζουριάσουνε μαγκιά σας. Όταν το κάνουν οι άλλοι θα έρθει ο λαλάκης να τους σαπίσει στο ξύλο με το λοστό...

* Στην εθνική οδό, κάποια χλμ πριν την τρίπολη είχε στηθεί μονάδα μαζικής παραγωγής κλίσεων (είναι εποχιακό, στήνεται και ξεστήνεται, ανάλογα το ταμείο), υπήρχε ταμπέλα με όριο 40. Όποιος πήγαινε με 140 (ΟΛΟΙ πηγαίνουν με πάνω απο 100 άλλωστε εκεί) ήτανε δολοφόνος και μακελάρης μάλλον. Το σημείο είναι ασφαλέστατο, ούτε πρόβλημα ορατότητας ούτε τυφλά σημεία ούτε τίποτα απολύτως.

epote
08-01-2007, 18:04
whatever βαρεθηκα απλα φροντιστε να μην κανετε πραγματα που εγω θεωρω καφριλες οσο μπορω να σας αγκιζω γιατι δοντια και τετοια δεν παιζουν σε αυτη τη περιπτοση

δικτατορια σε οποιον αρεσει οι αλλοι ας παρουνε πιστολια

^BOOMBOOM
08-01-2007, 18:09
epote η συνεισφορά σου στο τόπικ αυτό είναι φαντασμαγορική, χρειάστηκαν 10 εξυπνακίστικα ποστ για να μας -ξανα-πεις πως μαμας και δερνεις

ΥΟ.

HULK
08-01-2007, 18:09
μπορω να σου πω οτι η ταχυτητα με εχει σωσει κιολας
πχ περναω απο μια διασταυρωση οπου μια κυριουλα που πηρε με λαδωμα το διπλωμα και κοιταγε τα @@ του συνοδηγου της περναει το στοπ χωρις να κοιταξει
αν εγω ερχομουν με 80 που ηταν το οριο πεφτω επανω της και σκοτωνομαστε 4
αν περναγα με 100 προλαβαινα και περναγα πριν βγει αυτη και δε σκοτωνοταν κανενας

μπορει να βγει καποιο συμπερασμα απο αυτο?

^BOOMBOOM
08-01-2007, 18:10
HULK θα τις φας, θα σε ξεδοντιάσει :hehe:

HULK
08-01-2007, 18:12
αν με προλαβει ευχαριστως :)

Keyser_Soze
08-01-2007, 18:44
BB

Εισαι μετα απο δεξια στροφη στο υψος του Ξυλοκαστρου στην Εθνικη,ο θεος να την κανει. Δεξια λωριδα. Αποφασιζεις να πας αριστερη. Ξαφνικα ερχεται ενας καρφωτος απο πισω στην αριστερη. Παθαινεις αμοκ, το κοβεις δεξια,βρισκεσαι στα χωραφια. Αυτος το ιδιο, το κοβει αριστερα, βρισκεται αγκαλια με τον οδηγο του ΚΤΕΛ στο αντιθετο

Μαλακιες πολλες και λαθος αντιδρασης, αν ο ιδιος τυπος εκοβε στην στροφη στα 60, και δεδομενου πως οι δυο οδηγοι ΔΕΝ ειναι ο Μπολεκ και ο Λολεκ, τα αποτελεσματα θα ειναι πιο ανωδυνα?

Ακομα και αν συμπεριλαβουμε το γεγονος πως γενικα εισαι τυπος που γουσταρει να πηγαινει κοντρα στο "ρευμα" γιατι σε κανει να δειχνεις επαναστατης και πιο "ψαγμενος" λες και το "ρευμα" δεν γιγαντωθηκε απο καποιες βασικες ορθες παραδοχες (παραδεξου το, τετοιος εισαι, αν οχι τοτε τετοιος δειχνεις και αν δεν σου αρεσει θαταν καλο να αλλαξεις καποια πραγματα στην γραφη σου) και θα απαντησεις "Μπορει ναι , μπορει ομως και οχι", δεν αξιζει αυτη η ελλατωση των πιθανοτητων του "οχι" την μειωση της ταχυτητας του μαλακα που πηγαινε με τις μπαντες?

Α, και κατι αλλο, αν περασω το ΣΤΟΠ με 1 εκ την μερα δεν σκοτωνω ουτε σαλιγκαρι. Αρα οι μαλακιες δεν φταινε, φταινε μονο οι ταχυτητες και μπορω να κανω οτι μαλακια θελω αρκει να πηγαινω σιγα?Δεν νομιζω, και εδω υποθετω συμφωνεις

^BOOMBOOM
08-01-2007, 19:00
Πόσταρα για να πάω κόντρα στο ρεύμα, τώρα που με αποκάλυψες ξενέρωσα. Keyser το παλιό τόπικ που έβαλα στην πρώτη σελίδα έχει την ίδια συζήτηση με δική σου συμμετοχή, δεν έχω να αλλάξω κάτι.

Το παράδειγμά σου είναι βλακώδες ώς προς το συμπέρασμα στο οποίο καταλήγει. Με ρωτάς αν στην περίπτωση που κάνεις έναν επικύνδηνο και δολοφονικό ελιγμό θα έχεις μικρότερες επιπτώσεις αν τον κάνεις με 60 (φαντάζομαι σε σχέση με >60).

Η απάντησή μου είνα ναι θα έχεις μικρότερες επιπτώσεις αν πηγαίνεις πιο αργά.

Οπότε εσύ κάνε μαλακίες, απλώς πήγαινε αργά.

spiros
08-01-2007, 20:51
Αν και δεν τρεχω συμφωνω περισσοτερο με τον ^BB στο θεμα.

Οσοι λετε οτι το "τρεξιμο" σκοτωνει να απαντησετε στο εξης ερωτημα

Που αισθανθηκατε πιο ασφαλεις?
α.Ετρεχα με 200 στην Γερμανια (αυτοκινητοδρομο)
β. Πηγαινα με 110 στην Αθηνων-Πατρων (τοσο ειναι το οριο) και ειχα νταλικες να μου αναβουν φωτα, μαλακες να με περνανε με 115χλμ/ω απο δεξια (στη λωριδα εκτακτης αναγκης) και ειχα και πισω μου κολητα ενα 106rallye που μου εκανε το λεγομενο tailgating (και αυτο με 110 πηγαινε)
γ. Η κρυφη επιλογη (σπιτι μου ποσταροντας στο offtopic :hehe: )

YΓ. Επειδη εχω κανει διαδρομες, φαινομενα (συνθηκες) σαν το Β(Ελληνικη πραγματικοτητα) απουσιαζουν στη Γερμανια

^BOOMBOOM
08-01-2007, 20:54
Τι θα πει "δεν τρεχω" στην Κηφισίας αμα γυρνάς στις 12 το βράδυ και είναι άδεια πας με 60?

spiros
08-01-2007, 20:57
"δεν τρεχω" = στην αδεια Κηφισιας βράδυ πηγαινω με 70-80 ενω ολοι που "τρεχουν" με περνανε με 100+
Μπορει να σου φαινεται αστειο αλλα ειναι ΧΑΩΤΙΚΗ διαφορα.

(στο τονιζω γιατι ξερω οτι σου αρεσουν αυτα :hehe: )

^BOOMBOOM
08-01-2007, 21:07
Πρόσεξε μη βρεθείς με σπασμένα δόντια και με ένα λοστό στον κώλο :hehe:

spiros
08-01-2007, 21:13
Οκ.. το οριο ειναι 60-70 στην Κηφησιας στο υψος που προφανως αναφερεις (μαρουσι κτλ) δε νομιζω οτι ουτε καν ο Εποτε και οι αλλοι αναφερονται σε παραβιασεις 10-20 χλμ, μην κανεις πως δε καταλαβαινεις.

Αλλο τεντωνω λιγο τα ορια 10-20 χλμ αλλο τους γαμαω οτι εχουν και δεν εχουν. Για εμενα η Κηφισιας ειναι κατοικημενος δρομος. Παντα υπαρχει ενας μαλακας που θα πηδηξει τη νησιδα και θα περασει το δρομο για να παει απο το ενα κλαμπιδι στο αλλο, απο ενα σουβλακι στο αλλο, απο το Λουναπαρκ στο Βιλατζ. Δε θα επρεπε, αυτος φταιει που θα τον φανε λαχανο συμφωνω, αλλα και εσυ ρε φιλε αν πηγαινεις με 160 αντι για 60, για εμενα φταις. πως να το κανουμε δλδ

Nicolas
08-01-2007, 21:39
έχει ξεφύγει η κουβέντα:

1ον. δεν αναφέρθηκα μόνο στην ταχύτητα. αναφέρθηκα στην ταχύτητα σε συνδιασμό με μαλακισμένη οδήγηση. 60 και αριστερά σε άδεια κηφησίας είναι ηλίθιο (αλλά καθόλου ηλίθιο στην δεξιά, είσαι καθόλα νομόταγης). 100 με σε σφήνες σε μποτιλιαρισμένη είναι εξίσου ηλίθιο.

η διαφορά στα ποστ μας είναι ότι εγώ θεωρώ ότι όσοι κάνουν μαλακίες συνειδητά, τρέχουν, χειροτερεύντας την μαλακία τους γιατί δεν αφήνουν ούτε στον εαυτό τους, ούτε στους άλλους περιθώριο διόρθωσης. εσύ(εις) σε αντιπαράθεση λέτε (καθ' υπερβολήν για μένα) ότι να πηγαίνεις με 20 δεν μειώνει την πιθανότητα ατυχήματος. Αυτό είναι παντελώς άσχετο με την ουσία του θέματος.

2ον. Για να καταλάβω, εσύ νομιμοποιήσαι να πηγαίνεις με 220χμ/ω επίδη τα όρια είναι γελοία και η αστυνόμευση κακή? γιατί ας πούμε στην ελβετία που τα όρια δεν είναι γελοία (και είναι παρόμοια με τις καλές οδικές αρτηρίες της ελλάδας) αν σε πιάσουν 50 χμ πάνω από το όριο έχεις αφαίρεση διπλώματος για 6 μήνες, την δεύτερη για 2 χρόνια και την τρίτη δια βίου. εκεί που έχουν δρομάρες δλδ γιατί δεν νομιμοποιήσε να πηγαίνεις με 220?

Στην ελλάδα άλλου τα όρια είναι σωστά και αλλού είναι λάθος, και με την λογική σου ερμηνεύονται κατά το δοκούν και χρησιμοποιούνται και έτσι και αλλιώς στην κουβέντα:στην εθνική που είναι σωστά δεν είναι μαλακία να τρέχεις, αλλα στην κηφησίας που είναι λάθος είσαι μαλάκας αν πηγαίνεις με πάνω από 60 αρά τρέχεις, άρα ή είσαι παράνομος, η ίδιος με αυτούς που κάνουν καφριλίκια.αυτό εννοώ σοφιστία.

^BOOMBOOM
08-01-2007, 22:18
Εντάξει, να απαντάμε για πράγματα που έχουμε πει, δεν είναι όμως λίγο υποτιμιτικό για τον άλλο να απαντάει (μη πω απολογείται) για πράγματα που δεν έχει πεί?

PeiramatoZwo
08-01-2007, 23:32
:takataka::nervy::nervy::offtopic:what was the fucking point of this fucking topic!!!!:offtopic::offtopic::nervy::nervy::na:

Dark_Son20
08-01-2007, 23:39
to topic eixe thema....apla to gamise o epote....
gia endo vrika akri sto moto.gr...
gia burnout den ksekolaei apo kato to gamimeno...

^BOOMBOOM
09-01-2007, 00:32
gia endo vrika akri sto moto.gr...

για δωσε λινκ

wraeththu
09-01-2007, 00:48
ΧΑΩΤΙΚΗ διαφορα.

Από το Χιλιόμετρα Ανά Ώρα? Έχεις υπερατού? :bleh::D

Sylvana
09-01-2007, 01:06
επισις προτιμω να τρεχω σε ενα βουνο οπου η ταχυτητα των 70 ειναι υπερβολικη παρα στην εθνικη με 200
Προτιμάς να τρέχεις σε ΒΟΥΝΟ παρά στην εθνική???????Τι άλλο θα ακούσω....?????

Πας με 60περίπου κατηφορίζοντας στην Πεντέλη- ύψος Αγιου Πέτρου- προς τα κάτω.... και σε προσπερνάνε σαν σταματημένο/η κάποιοι τυπάδες που στάνταρ πάνε 100++ σε ένα δρόμο που δεν έχει:1) ούτε προστατευτικά κιγκλιδώματα στα δεδομένα σημεία και κάθε βδομάδα περίπου ένα αυτοκίνητο το μαζεύουν από τη ράχη του βουνού,2) που οι στροφές είναι κλειστές και μπορεί στρίβοντας την τελευταία στιγμή να διαπιστώσεις ότι επί του δρόμου που κινείσαι έχει πέσει βράχος από κατολίσθηση(άρα πρέπει να μπεις στο αντίθετο ρεύμα για να μην τρακάρεις με το βράχο ή τα κλαδιά/δένδρα), 3) που έχει στροφές φουρκέτες... και 4) που κινούνται φορτηγά που σου κλείνουν την ορατότητα, 5) που πολύ συχνά πιάνει πάγο.
Πώς πρέπει να χαρακτηριστεί αυτός που πάει με 100-120-150χλμ/ω???
---------------------------------------------------------

Και φυσικά η ταχύτητα δεν είναι το μόνο πρόβλημα στους ελληνικούς δρομους. Κατ'εμέ φταίει η τροχαία και οι μελέτες των συγκοινωνιολόγων που θέτουν ως όρια ταχύτητας παράλογες τιμές. Πχ στην Μαραθώνος, τη Συγγρού, την Αττική οδό δεν μπορείς να ΜΗΝ παραβιάσεις τα όρια.
Λόγω των χαμηλών και παράλογων ορίων...ο οδηγός αναγκάζεται να τρέξει παραπάνω για να προσαρμοστεί στα φυσιολογικά της κυκλοφορίας... Έτσι όταν ΟΛΟΙ παραβιάζουν τα όρια(έστω και με +10,20,30χλμ)... το να τα παραβιάζει με +50/60/70/80 χλμ ο άλλος... καθίσταται ανεκτό:na: . Αφού ΟΛΟΙ το κάνουν εν πολλοίς....:na: :na:
Eπομένως, όταν όλοι καταστρατηγούν ένα μέτρο... πλέον αυτό χάνει σε ισχύ... και έτσι χαίρει ατιμωρησίας ο πραγματικός γκαζοφονιάς, τη στιγμή που μόνο δειγματοληπτικά τιμωρούνται κάποιοι άτυχοι που μπορεί απλά να τρέχουν 10χλμ παραπάνω.

Άρα, όταν το Κράτος σοβαρευτεί και καταλάβει ότι τα πρόστιμα της τροχαίας δεν είναι φοροεισπρακτικά μέτρα, αλλά ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΑ της ανθρώπινης ζωής... θα βάλει ΣΩΣΤΑ όρια ταχύτητας! Τότε ο μέσος οδηγός θα τα σέβεται... και τότε θα αρχίσουν και αρκετοί άλλοι να προσαρμόζονται. Αλλά αυτό δεν πρόκειται να γίνει ΠΟΤΕ, γιατί το Κράτος δεν θέλει να χάσει έσοδα!:na: :na: :na: :na: :na: :na: :na: :na:

spiros
09-01-2007, 01:19
Sylvana epeidi kserw kala to dromo pou perigrafeis.

Den mporw na pistepsw oti kapoios paei me 150.*
Hmarton na prosexoume ti leme

*oxi gia 1 sec sthn ey8eia kai meta olo frena

^BOOMBOOM
09-01-2007, 01:21
Με 60 πάντως είσαι ασφαλής στον δρόμο αυτό :hehe: :hehe: :hehe: . Αφου δεν τρέχεις λοιπόν είσαι οκ

ζωή σε λόγου μας.

Keyser_Soze
09-01-2007, 01:28
Πόσταρα για να πάω κόντρα στο ρεύμα, τώρα που με αποκάλυψες ξενέρωσα.Σιγα μην ποσταρες ειδικα εδω για να το παιξεις καποιος.Παντα το κανεις, δεν θα τολμουσα να θεωρησω πως το κανεις εδω ειδικα.

Το παράδειγμά σου είναι βλακώδες ώς προς το συμπέρασμα στο οποίο καταλήγει. Με ρωτάς αν στην περίπτωση που κάνεις έναν επικύνδηνο και δολοφονικό ελιγμό θα έχεις μικρότερες επιπτώσεις αν τον κάνεις με 60 (φαντάζομαι σε σχέση με >60).

Το οποιο συμπερασμα θες να μου πεις πιο ειναι??Γιατι μαλλον δεν εχεις πιασει και πολλα. Και φυσικα ειναι υπεροχο οτι χαρακτηριζεις στην δολοφινικο ΕΛΙΓΜΟ -αυτο είναι οντως το αριστουργημα σου- στην ουσια την κινηση ενος οχηματος στην δεξια και ενος στην αριστερη!!Αν δεν το καταλαβες, στο παραδειγμα μου δεν γινεται κανεις ελιγμος εκτος αν θεωρηθει "ελιγμος" το "αλλαζω νομιμα λωριδα.Βεβαια κατ'αυτη την αποψη η αλλαγη κατευθυνσης του Μπσικαν θα επρεπε να θεωρειται τριπλα.

Βεβαια οντως η κινηση δυο οχηματων σε διπλανες λωριδες μπορει να ειναι "δολοφονικη":takataka: οποτε εγω είμαι νιντζα δολοφονος, lean mean mathafackin' killing machine

Οπότε εσύ κάνε μαλακίες, απλώς πήγαινε αργά.
Kαλα, και συ πηγαινε με 200 αλλα ελα μωρε τωρα που ο BoomBoom θα κανει μαλακιες, αφου ο BoomBoom ξερει ταμαξι και τον δρομο και ειναι ο Ελβις του βολαν και στο φιναλε αμα τρεχεις δεν μπορει να σου συμβει τιποτα

αρκει να μην κανεις μαλακιες ετσι;:takataka:

^BOOMBOOM
09-01-2007, 01:30
Αστο καιζερ, μη ζορίζεσαι τσάμπα.

Keyser_Soze
09-01-2007, 01:33
Αστο καιζερ, μη ζορίζεσαι τσάμπα.
Ετσι, ετσι, να μην εχουμε τι να πουμε και να το παιζουμε ":whistle: Πατουλιδου"

Ο KSWN ξερει τι εννοω

^BOOMBOOM
09-01-2007, 01:40
:takataka:

Ο Νίκος Μασαμπλόκος ξέρει τι εννοώ..

^BOOMBOOM
09-01-2007, 01:50
Εισαι μετα απο δεξια στροφη στο υψος του Ξυλοκαστρου στην Εθνικη,ο θεος να την κανει. Δεξια λωριδα. Αποφασιζεις να πας αριστερη. Ξαφνικα ερχεται ενας καρφωτος απο πισω στην αριστερη............

Το οποιο συμπερασμα θες να μου πεις πιο ειναι??Γιατι μαλλον δεν εχεις πιασει και πολλα. Και φυσικα ειναι υπεροχο οτι χαρακτηριζεις στην δολοφινικο ΕΛΙΓΜΟ -αυτο είναι οντως το αριστουργημα σου- στην ουσια την κινηση ενος οχηματος στην δεξια και ενος στην αριστερη!!Αν δεν το καταλαβες, στο παραδειγμα μου δεν γινεται κανεις ελιγμος εκτος αν θεωρηθει "ελιγμος" το "αλλαζω νομιμα λωριδα.Βεβαια κατ'αυτη την αποψη η αλλαγη κατευθυνσης του Μπσικαν θα επρεπε να θεωρειται τριπλα.

Διάβασε τον ΚΩΚ για το τι προβλέπεται για αλλαγή λωρίδας και ποιός έχει προτεραιότητα και ρώτα τη δασκάλα που σου έκανε ΓΛΩΣΣΑ στην 4η δημοτικού να σου εξηγήσει την λέξη "ελιγμός" και αν η αλλαγή κατεύθηνσης θεωρείται ελιγμός.

Αμα σε δυσκολεύουν οι λέξεις μην ταράζεσαι, δεν είμαστε όλοι φιλόλογοι.

Keyser_Soze
09-01-2007, 10:18
A. Για πες τι προβλεπει ο Κωδικας Ωδικης (εκ της ωδης) Κυκλοφοριας για "νομιμη" αλλαγη λωριδας και ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ οτι ειναι παρανομη ή ΚΥΡΙΩΣ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ η κινηση που περιεγραψα...this's gotta be fun...

Β. Ο Τριανταφυλλίδης πάντως λέει
ελιγμός ο [eliγmós] O17 : 1.κίνηση με κατεύθυνση ελικοειδή, οφιοειδή, ημικυκλική κτλ., για την αποφυγή ή την παράκαμψη εμποδίου που δεν επιτρέπει ή κάνει επικίνδυνη την κίνηση σε ευθεία γραμμή: Kατάλληλος / επιδέξιος / απότομος ~. Kάνω ελιγμούς / ελιγμό, ελίσσομαι. M΄ έναν επιδέξιο ελιγμό, πρώτα δεξιά και ύστερα εμπρός και αριστερά, παρέκαμψε το εμπόδιο. O δρόμος ήταν γεμάτος λακκούβες και το αυτοκίνητο προχωρούσε με συνεχείς ελιγμούς. || ελικοειδής καμπή δρόμου, κατεύθυνση σχεδόν κυκλική· (πρβ. κλειστή στροφή, φουρκέτα): «Προσοχή! ~ σε 500 μέτρα». O δρόμος ανέβαινε ως την κορυφή με συνεχείς ελιγμούς. 2. (μτφ.) για οποιαδήποτε ενέργεια με την οποία κάποιος επιδιώκει να αποφύγει μια επικίνδυνη ή δύσκολη περίσταση, ή να αναγκάσει έναν αντίπαλο να αλλάξει θέση, άποψη, σχέδιο δράσης κτλ.: Πολιτικός / διπλωματικός ~. Oι ελιγμοί της αντιπολίτευσης έφεραν σε δύσκολη θέση την κυβέρνηση. || (ειδ. στρατ.) συνδυασμός κινήσεων και ενεργειών στρατιωτικού τμήματος, για να αναγκαστεί ο αντίπαλος να αλλάξει τη διάταξη των δυνάμεών του: Tακτικός / στρατηγικός ~. [λόγ.: 1: αρχ. ἑλιγμός· 2: σημδ. γαλλ. circonvolution]

Βλεπεις κατι? Ή ακόμα?Να στο σπάσω σε φθόγγους μπας και...? Ή επιμενεις πως γινεται επικίνδυνος "ελιγμος"?

Γ. Tελικα ΟΝΤΩΣ πιστευεις οτι ο Μπισκαν τριπλαρει...Ρισπεκ'

^BOOMBOOM
09-01-2007, 11:56
A. Εντάξει, είμαι ανορθόγραφος, νίκησες. Δεν ξέρεις τι λέει ο ΚΟΚ? Δε μπορεί, για να γαυγίζεις έτσι θα είσαι σίγουρος.

Β. Σπάστο και σε φθόγγους άμα θες αλλά δεν βλέπω τι σε εξόργισε τόσο..

Γ. Δε ξέρω καν τι είναι ο Μπισκαν, μάλλον προσπαθείς να κάνεις κάποιο αστείο.

Δ. Το έχω καταλάβει πως σου τη σπάω, δεν χρειάζεται να επιμένεις έτσι.

HULK
09-01-2007, 12:40
Προτιμάς να τρέχεις σε ΒΟΥΝΟ παρά στην εθνική???????Τι άλλο θα ακούσω....?????

εννοω σε ερημη ορεινη διαδρομη οπου και να γινει στραβη θα την πληρωσω μονο εγω και κανεις αλλος

epote
09-01-2007, 13:13
η διαφορετικα πως να σας κανει πλυση εγγεφαλου ο καβαθας.

χαρακτηριστικο συμπτομα ΟΛΩΝ των πολυτεχνιτων μηχανολογων μηχανικων.

μα το θεο δεν εχω βρει ουτε ΕΝΑ που να μην λεει ακριβως τα ιδια με ακριβως τον ιδιο (ζηλοτικο) τροπο που τα λεει ο boomboom.

too much reading jack ass reporters i say

εννοω σε ερημη ορεινη διαδρομη οπου και να γινει στραβη θα την πληρωσω μονο εγω και κανεις αλλος

α ναι εσυ εχεις το χαρισμα του να βλεπεις το μελλον αρα ξερεις ποτε ο δρομος ειναι απολυτος αδειος.

ενταξι σε αυτη τη περιπτοση master jedi εχεις δικιο, οι αλλοι ομως που ακομα ειμαστε padowan τι κανουμε?

Αλητάκος
09-01-2007, 13:42
τοσο καιρο δε σου απαντησα στις μαλακιες που λες λογω ατυχηματος
γιατι σε δρομο που ειχα προταιρεοτητα κ ενω πηγαινα προσεκτικα κ με περιπου 30χλμ/ω τρακαρα με αυτοκινητο σε "διασταυρωση".
πειτε μου λιγο νικολας κ λυποι τι εφταιγε σε αυτη (http://www.offtopic.gr/showthread.php?p=57674#post57674) την περιπτωση?
εφταιγα εγω η ο αλλος ο καγκουρας?η ταχυτητα? η απροσεξια? τι?
πειτε μου την γνωμη σας...

α ναι εσυ εχεις το χαρισμα του να βλεπεις το μελλον αρα ξερεις ποτε ο δρομος ειναι απολυτος αδειος.

ενταξι σε αυτη τη περιπτοση master jedi εχεις δικιο, οι αλλοι ομως που ακομα ειμαστε padowan τι κανουμε?

οπως εχει πει κ ο ΒΒ αναρωτιεμαι αυτο που κανεις το να παριστανεις οτι δε καταλαβαινεις τι εννοει καποιος κ απαντας επιφανειακα αν ειναι χειροτερο
απο το να μην καταλαβαινεις οντως.:hmmm:

HULK
09-01-2007, 13:49
εξυπνουλη σε κλειστες διαδρομες μπορεις να ξερεις αν ειναι ερημος ο δρομος η οχι χωρις να εισαι μαγος

^BOOMBOOM
09-01-2007, 13:54
Κακό πράγμα ο φανατισμός και η ξεροκεφαλιά epote.

Τι ακριβώς λέει ο Καββαθάς δηλαδή?

Αλητάκος
09-01-2007, 14:01
εξυπνουλη σε κλειστες διαδρομες μπορεις να ξερεις αν ειναι ερημος ο δρομος η οχι χωρις να εισαι μαγος

συμφωνω κ αυτο το αποκτας με την εμπειρια κ οταν οδηγεις να μη
σταματα το μυαλο-αλλα να σκεφτεται στο κοφτη.....
αλλα δυστηχως για καποιους απο εδω μεσα δυσκολα μπορει να το χωρεσει ο νους τους! :bleh:

spiros
09-01-2007, 14:17
hulk kserw anthrwpo pou ton sakatepsan(htan me mhxanh) se "erhmh" diadromoi atoma pou anazitousan thn odigiki apolaysh kai eixan parei ta metra asfaleias :takataka: kai pou an efeygan apo to dromo tha thn plhrwnan mono aytoi...
Telika fysika otan kapoios "grhgoros" efyge sth strofh epese panw se ayton me th mhxanh. :(

epote
09-01-2007, 14:29
τοσο καιρο δε σου απαντησα στις μαλακιες που λες λογω ατυχηματος
γιατι σε δρομο που ειχα προταιρεοτητα κ ενω πηγαινα προσεκτικα κ με περιπου 30χλμ/ω τρακαρα με αυτοκινητο σε "διασταυρωση".
πειτε μου λιγο νικολας κ λυποι τι εφταιγε σε αυτη (http://www.offtopic.gr/showthread.php?p=57674#post57674) την περιπτωση?
εφταιγα εγω η ο αλλος ο καγκουρας?η ταχυτητα? η απροσεξια? τι?
πειτε μου την γνωμη σας...

shit happens, τι ακριβως θα γινοταν αν ειχες το ιδιο ατυχημα οχι με 30km/h αλλα με 80? Geddit?

εξυπνουλη? Οχι εγω ειμαι πιο ευθυς. Τι λες ρε ανεγγεφαλε ποια διαδρομη ειναι "κλειστη"? Οι μονες κλειστες ασφαλεις διαδρομες ειναι οι πιστες.

Τι ακριβώς λέει ο Καββαθάς δηλαδή?

τις μαλακιες που λες και εσυ για τα ορια, ολοι τα παραβιαζουν αρα το +20 με το +120 ειναι το ιδιο παρανομο και η ταχυτητα πρεπει να εξαρτατε απο το οχημα και την ικανοτητα του οδηγου. Χαρακτηριστικη φραση απο τους 4Τ πριν απο αρκετα χρονια για το Lancer Evo IV "το απολυτο οπλο, σημαδευεις και πυροβολεις".

σοβαρα ε? Οπλο ε?

συμφωνω κ αυτο το αποκτας με την εμπειρια κ οταν οδηγεις να μη
σταματα το μυαλο-αλλα να σκεφτεται στο κοφτη.....
αλλα δυστηχως για καποιους απο εδω μεσα δυσκολα μπορει να το χωρεσει ο νους τους!

η πολυ απλα ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΚΓΟΥΡΙΕΣ ΣΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ. ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΥΝΔΗΝΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΟΠΟΙΕΣΔΗΠΟΤΕ ΣΥΝΘΗΚΕΣ.

βασικα κατι βλακες σαν και εσενα επρεπε να ειναι κρεμασμενοι στο συνταγμα για παραδειγματισμο, αλλα δεν ειναι στο χερι μου

^BOOMBOOM
09-01-2007, 14:29
Το έρημη διαδρομή είναι σχετικό. Γι'άυτό είπα πιο πριν πως πρέπει πάντα να τηρούμε το εξής:

να κινούμαστε το πολύ με όση ταχύτητα θα μας επιτρέψει να φρενάρουμε εγκαίρως μέχρι εκεί που έχουμε ορατότητα.

πχ είσαι σε μια στροφή, πρέπει να μπορείς να φρενάρεις μέχρι εκει που βλέπεις, αν δηλαδή υπάρχει ενα ΝΤΟΥΒΑΡΙ στο δρόμο που δεν το βλέπεις ακομα να προλάβεις να σταματήσεις.

(μετάφραση το ίδιο πράγμα για εποτε/κειζερ, για να τους βγάλω απο τον κόπο):

αλάνια σκίστε το παπί/σαξόραλλο, ο δρόμος είναι πιστα, πάρτε τους το σκαλπ, fast & the furious, οσο ΤΡΕΧΕΙΣ τοσο μεγαλώνει το κ@υλί σου κλπ

^BOOMBOOM
09-01-2007, 14:31
Χαρακτηριστικη φραση απο τους 4Τ πριν απο αρκετα χρονια για το Lancer Evo IV "το απολυτο οπλο, σημαδευεις και πυροβολεις".

σοβαρα ε? Οπλο ε?

Έτσι, πολύ σωστά τα λες. Εγω τα γουσταρα αυτά αλλά μετά είδα το bowling for columbine και άλλαξα γνώμη.

HULK
09-01-2007, 14:34
παραδειγμα κλειστης διαδρομης ειναι δρομος που οδηγει σε αδιεξοδο και τον κανεις περα δωθε ξεροντας οτι απο την αλλη δε θα ερθει κανεις
δε χρειαζεται τοσο μεγαλο IQ

spiros
09-01-2007, 14:44
Ο καβαθθας ειναι ενας Λιακοπουλος και τιποτα παραπανω.
Διακυρησει την ασφαλεια και την Οδικη παιδεια χωρις να πιστευει τιποτα απο αυτα, και εχει βρει μερικους (πολλους) που τον πιστευουν και αγοραζουν τις αηδιες του.

Και πολυ του ειναι που ασχολεισαι μαζι του Εποτε.

Αλητάκος
09-01-2007, 14:50
εξυπνουλη? Οχι εγω ειμαι πιο ευθυς. Τι λες ρε ανεγγεφαλε ποια διαδρομη ειναι "κλειστη"? Οι μονες κλειστες ασφαλεις διαδρομες ειναι οι πιστες.

:na: :dildo: :dildo: :dildo: :takataka: :takataka:

η πολυ απλα ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΚΓΟΥΡΙΕΣ ΣΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ. ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΥΝΔΗΝΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΟΠΟΙΕΣΔΗΠΟΤΕ ΣΥΝΘΗΚΕΣ.

βασικα κατι βλακες σαν και εσενα επρεπε να ειναι κρεμασμενοι στο συνταγμα για παραδειγματισμο, αλλα δεν ειναι στο χερι μου

γυναικες sorry but don't scroll down!

ειληκρινα θα μου κλασεις τα αρχιδια! ειτε μπροστα στη γαμωφατσα σου ειτε πιισω απο τα πληκρολογια! παλιοκαταραμενε:na:
κ ας εισαι μοντ...:rant2:8) στειλε εμεςεν να σε φτιαξω κ κανωνιζουμε κ απο κοντα αν θες... λουγκρα!

^BOOMBOOM
09-01-2007, 14:56
Το κλειδώνω προσορινά μέχρι να χωριστεί το burn-out απο τα υπόλοιπα.

edit: πρώτη φορά χώρισα τα εντός θέματος μιας και ήτανε κατα πολύ λιγότερα. :hehe:

Το τόπικ ξανα-ανοιγει, παράκληση, όχι προσωπικές επιθέσεις, ειδικά με άτομα που δεν γνωρίζετε.

spiros
09-01-2007, 15:07
Θερμη παρακληση, αν κανονισετε πειτε μας μερος και ωρα να ερθουμε κοινο!

Αλητάκος
09-01-2007, 15:21
anyway με συγχωρειτε για τις εκφρασεις αλλα βγηκα απο τα ρουχα μου με καποια πραγματα που λεγονται...
χωρις αυτο να αναιρει την προκληση...8)

spiros θα κανω τοπικ με την ακριβη ωρα κ τοποθεσια!...... :bleh:

lalaki_2
09-01-2007, 15:32
γελα το

να ξερεις οτι το αιμα νερο δεν γινεται. καλυτερα να φερεις τον πρωτο σου ξαδερφο μαζι σου.

http://www.e835.to.infn.it/people/fbertini/pulp.gif

jeeze
09-01-2007, 16:31
παραδειγμα κλειστης διαδρομης ειναι δρομος που οδηγει σε αδιεξοδο και τον κανεις περα δωθε ξεροντας οτι απο την αλλη δε θα ερθει κανεις

την ώρα που γυρνάς, κάνει την ίδια σκέψη με σένα κάποιος άλλος στο αντίθετο ρεύμα.

Sylvana
09-01-2007, 17:03

Bρε Χαλκ, αυτό σου λέω... ότι εφ'όσον είναι ΟΡΕΙΝΗ... έχει έξτρα κινδύνους: κατολισθήσεις, πεσμένα κλαδιά ή δένδρα, κλειστές στροφές με μηδέν ορατότητα, αν γίνει στραβή-είτε για σένα είτε για άλλον θα κατηφορίσετε το βουνό- συν ότι η ποιότητα του οδοστρώματος συνήθως δεν είναι σαν κι αυτή της Αττικής οδού. Βάλε και πολλές περιπτώσεις όπου πίσω από κλειστή στροφή στην βγαίνουν πρόβατα, κατσίκες, κοπάδια από ζώα ή ο κυρ-Μήτσος που φωνάζει το κοπάδι του καταμεσίς του δρόμου, κτλ...

Επιπλέον σε ΕΡΗΜΕΣ ΟΡΕΙΝΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ο πεσμένος βράχος (που στην Πεντέλη θα μαζευόταν το πολύ σε 2-3 μέρες, αφού είχε τοποθετηθεί ειδικό προσωρινό σήμα παράκαμψης αυθημερόν), θα μείνει τουλάχιστον κανα 10ήμερο πριν να τον μαζέψουν, γιατί πολύ απλά στην επαρχία λειτουργούν με άλλο ρυθμό.

ΑΡΑ... μόνο αν έχεις deathwish τρέχεις εκεί πάνω, γιατί ο αστάθμητος παράγων Χ είναι πολυπαραμετρικός.
Ενώ στην εθνική ξέρεις πάνω κάτω τι να περιμένεις...εκτός κι αν σου πέσει ελικόπτερο στο καπό, οπότε οκ... εκεί είσαι από χέρι χαμένος.

Lucifer
09-01-2007, 17:26
παλιοκαταραμενε:na:

Κλαίω μλκς

spiros
09-01-2007, 17:33
Μιλωντας σοβαρα, επειδη τον δρομο αυτον που λεει η Συλβανα τον κανω συχνα ισχυουν 2 πραγματα.(και αυτον που παει απο κηφισια και αυτον απο χαλανδρι προς μαραθωνα)
1.Οι περισσοτεροι οδηγοι νομιζουν οτι ξερουν περισσοτερα αποσα πραγματικα ξερουν
2.Απροοπτα τυχαινουν και σε "ερημικους" δρομους

Αυτο το λεω γιατι εχω δει ατυχηματα (1 live) και αρκετα συχνα βλεπω τρακαρισμενα, η γυαλια κλπ. Ισως ειμαι ατυχος και τυχαινει να τα δω, αλλα εμενα μου φαινεται οτι οι "ερημικη" αυτη διαδρομη παραεχει πολλα τρακαρισματα για την κινηση της...

HULK
09-01-2007, 17:34
οταν γυρναω δεν τρεχω
μονο σαν βγω στον πηγαιμο
και αν σκοτωθω εκει δεν παιρνω κανενα αλλο στο λαιμο μου
οποτε καλα να παθω

HULK
09-01-2007, 17:44
παρτε το χαμπαρι ΟΙ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ ΟΧΙ Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ
το να τρεχεις σαν τρελλος εκει που δεν πρεπει ειναι μαλακια
το να περνας στοπ με 10 ειναι μαλακια
το να κανεις σφηνες με 40 ειναι μαλακια
το να περνας κοκκινο με 5 ειναι μαλακια
το να σταματας οπου σου καυλωνει ειναι μαλακια
το να οδηγεις ενω εισαι 99 ετων ειναι μαλακια
το να εχεις παρει το διπλωμα λαδωνοντας ειναι μαλακια

αν απαιτεις να μην τρεχω εγω για να προλαβω ολες τις παραπανω μαλακιες που θα κανεις ΕΙΣΑΙ ΓΙΑ ΣΦΑΛΙΑΡΕΣ

Sylvana
09-01-2007, 18:02
Μιλωντας σοβαρα, επειδη τον δρομο αυτον που λεει η Συλβανα τον κανω συχνα ισχυουν 2 πραγματα.(και αυτον που παει απο κηφισια και αυτον απο χαλανδρι προς μαραθωνα)
1.Οι περισσοτεροι οδηγοι νομιζουν οτι ξερουν περισσοτερα αποσα πραγματικα ξερουν
2.Απροοπτα τυχαινουν και σε "ερημικους" δρομους

Αυτο το λεω γιατι εχω δει ατυχηματα (1 live) και αρκετα συχνα βλεπω τρακαρισμενα, η γυαλια κλπ. Ισως ειμαι ατυχος και τυχαινει να τα δω, αλλα εμενα μου φαινεται οτι οι "ερημικη" αυτη διαδρομη παραεχει πολλα τρακαρισματα για την κινηση της...

Σπύρο, δεν είσαι 'άτυχος'... όλοι έχουμε δει τέτοια ατυχήματα εκεί πάνω! Κάθε μα κάθε φορά που ανεβαίνω εγώ επάνω και πιο παλιά ήταν 2 φορές ανά εβδομάδα- μιλάω για 18 χρόνια δικής μου μνήμης, βάλε τις διηγήσεις των δικών μου- βλέπω ή εγκαταλελλειμένα τρακαρισμένα αυτοκίνητα ή άλλα ΘΡΥΨΑΛΛΑ να έχουν πέσει από το βουνό ή ασθενοφόρα ή.... παρά τρίχα ατυχήματα!
Έχει τύχει παιδάκι- δεν θα ήταν 6 ετών- να περάσει από το πλάτωμα που βρισκόταν με τον μπαμπά του και κοιτάζανε τη θέα... στο απέναντι ρεύμα όπου η μάνα του μάζευε κάτι(τώρα λουλούδια ήταν, χόρτα??- δεν ξέρω τι!) και παραλίγο να το 'κόψει' φορτηγό. Σε κλάσμα δευτερολέπτου γίνεται το κακό.
Άσε που τα φορτηγά εκεί πάνω κουβαλάνε τα πάντα, χωρίς καν να το έχουν στερεώσει σωστά, βάλε τη σκόνη(πολλά κουβαλάνε υλικά,κτλ) - έχει τύχει να πέσουν σωλήνες από φορτηγό που ήταν πιο μπροστά μας και αν βρισκόταν εκεί κοντά μοτοσυκλέτα θα θρηνούσαμε ΘΥΜΑΤΑ.
Άσε τους ασυνείδητους οδηγούς που ενώ έχει κάποια πλατώματα ανά κάποια χλμ... παρκάρουν όπου βρουν στην άκρη του δρόμου πίσω από κλειστή στροφή, κλείνοντας το 1/3 του ρεύματός τους ΥΠΟΘΕΤΩΝΤΑΣ (σαν το Χαλκ) ότι είναι ΕΡΗΜΙΚΟΣ ΔΡΟΜΟΣ και κανείς δεν θα περάσει από την Πεντέλη στις 10-11 το βράδυ το χειμώνα. :confused: :confused: :confused: :confused:

Στον συγκεκριμένο δρόμο μας έχει πεταχθεί τουλάχιστον 3 φορές αλεπού το βράδυ και άλλη μια στη στροφή από εθνική για βαρυμπόμπη, ύψος περίπου ΑΒ Βασιλόπουλου. Εκεί πρέπει να φρενάρεις με κίνδυνο πραγματικά να βρεθείς κάτω από το βουνό.

Άρα, Χαλκ, στο ΔΗΜΟΣΙΟ ΔΡΟΜΟ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ. Αυτη είναι μια βασική αρχή.

ΥΓ: Σπύρο έχεις περάσει με αυτοκίνητο από την ''ερημική'' ορεινή περιοχή των Δικαστικών του Μαραθώνα? )Εκεί κοντά που είναι το φέρυ της Αγ.Μαρίνας για Εύβοια...) Εκεί να δεις τι γίνεται....:crying: :crying: :crying: :crying: :crying: :shutup: :shutup: :shutup: :shutup: :shutup: :shutup: :shutup::rip: :rip: :rip: :rip: :rip: :rip:

Lucifer
09-01-2007, 18:23
θρηνούσαμε ΘΥΜΑΤΑ.

Είναι σοβαρό αυτό που λέει ο συνάδελφος νίκος τσιαμτσίκας

HULK
09-01-2007, 18:32
Έχει τύχει παιδάκι- δεν θα ήταν 6 ετών- να περάσει από το πλάτωμα

Άσε που τα φορτηγά εκεί πάνω κουβαλάνε τα πάντα, χωρίς καν να το έχουν στερεώσει σωστά, βάλε τη σκόνη(πολλά κουβαλάνε υλικά,κτλ)

Άσε τους ασυνείδητους οδηγούς που ενώ έχει κάποια πλατώματα ανά κάποια χλμ... παρκάρουν όπου βρουν στην άκρη του δρόμου πίσω από κλειστή στροφή, κλείνοντας το 1/3 του ρεύματός τους

το ιδιο δε λεμε?
δηλαδη αυτοι οι γονεις που αφηνουν το παιδακι να κανει βολτες στο δρομο
τα εγληματικα φορτηγα
αυτοι που παρκαρουν οπου θελουν................
δε φταινε σε τιποτα και δε μας πειραζουν
αλλα φταει ο αλητης που περναγε τρεχοντας και δεν ειχε προνοησει οτι ολοι αυτοι θα εκαναν ενα σωρο μαλακιες ωστε να κστσει σπιτι του και να μην περασει απο κει

δεν υποστηριζω εγω ουτε κανενας αλλος εδω μεσα οτι πρεπει να τρεχουμε σαν τρελλοι παντου και παντα χωρις να προσεχουμε τιποτα αλλα θεωρουμε οτι καποια χιλιομετρα παραπανω απο τα γελοια ορια που υπαρχουν ειναι λιγοτερα εγκληματικα απο τα χιλιαδες λαθη που κανουν ασχετοι αργοι οδηγοι καθημερινα

Sylvana
09-01-2007, 19:45
δε φταινε σε τιποτα και δε μας πειραζουν
αλλα φταει ο αλητης που περναγε τρεχοντας και δεν ειχε προνοησει οτι ολοι αυτοι θα εκαναν ενα σωρο μαλακιες ωστε να κστσει σπιτι του και να μην περασει απο κει

δεν υποστηριζω εγω ουτε κανενας αλλος εδω μεσα οτι πρεπει να τρεχουμε σαν τρελλοι παντου και παντα χωρις να προσεχουμε τιποτα αλλα θεωρουμε οτι καποια χιλιομετρα παραπανω απο τα γελοια ορια που υπαρχουν ειναι λιγοτερα εγκληματικα απο τα χιλιαδες λαθη που κανουν ασχετοι αργοι οδηγοι καθημερινα

Α, καλά... Χαλκ, νομίζω ότι πρέπει να σου θυμίσω ότι ΟΔΗΓΗΣΗ δεν γίνεται υπό Κ.Σ.(κανονικές συνθήκες) παρά μόνο σε πίστες της Φόρμουλα, όπου οι άλλοι οδηγοί που τρέχουν είναι κάτι τύποι καθημερινοί( σαν τη γιαγιά που στα 70της οδηγεί ακόμη, σαν το 18χρονο που κάνει σφήνες με το παπί, γιατί πρέπει να κάνει φιγούρα στην κοπέλα του,κτλ) και έχουν κάτι τυχαία καθημερινά ονόματα, πχ Σουμάχερ, Χάκκινεν, Μοντόγια,κτλ...!*

Αντίθετα, στους ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ, όπου έχεις να αντιμετωπίσεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ, από κακή σήμανση(κρυμμένες πινακίδες), κακούς δρόμους(λακούβες,έργα), κακές φυσικές συνθήκες(πάγος,κτλ), κακά απρόοπτα (κλαδιά,δένδρα,βράχους, ζώα-δίποδα ή τετράποδα) έως τον κακό σου εαυτό(πχ έναν πόνο στο στήθος=>έμφραγμα εσύ,έμφραγμα ΚΑΙ οι συγγενείς των ανθρώπων που θα πάρεις μαζί σου, ή απλά το τσίμπημα μιας σφήκας,κτλ...)

*Επίσης, αν γίνει σύγκρουση σε τέτοια πίστα... ίσαμε 10 ασθενοφόρα και οι καλύτεροι γιατροί θα σπεύσουν σε λιγότερο από 1'. Ενώ αν στην Πεντέλη κατηφορίσεις το βουνό και δεν έχεις την τύχη να περνάει κανείς, μπορεί να σε βρουν νεκρό από σηψαιμία το άλλο πρωί, επειδή άργησαν να ανακαλύψουν το ατύχημα.

Keyser_Soze
09-01-2007, 22:27
παρτε το χαμπαρι ΟΙ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ ΟΧΙ Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ
το να τρεχεις σαν τρελλος εκει που δεν πρεπει ειναι μαλακια
το να περνας στοπ με 10 ειναι μαλακια
το να κανεις σφηνες με 40 ειναι μαλακια
το να περνας κοκκινο με 5 ειναι μαλακια
το να σταματας οπου σου καυλωνει ειναι μαλακια
το να οδηγεις ενω εισαι 99 ετων ειναι μαλακια
το να εχεις παρει το διπλωμα λαδωνοντας ειναι μαλακια

αν απαιτεις να μην τρεχω εγω για να προλαβω ολες τις παραπανω μαλακιες που θα κανεις ΕΙΣΑΙ ΓΙΑ ΣΦΑΛΙΑΡΕΣ
Oκ,δεδομενου πως οι ανθρωποι σκοτωνουν τοτε, οχι τα οπλα, ας γεμισουμε τον τοπο οπλο, οπου ραχουλα και ΑΚ47 οπου βουνο και Ουζι, να κανουμε τα Πατησια Ζωγιανα και μετα να λεμε "Οι ανθρωποι φταινε, οχι τα οπλα".Βεβαια τον τυπο που "εκλεισε το ματι" στην σφαιρα ΣΤΙΣ ΠΑΠΑΡΔΕΛΕΣ του αν πηγε απο μαλακα ανθρωπο ή απο G3 αλλα δεν γαμιεται...

epote
10-01-2007, 09:52
χαχα να "δωσω" το msn μου?

κοιτα το προφιλ μου genious, im waiting

Αλητάκος
10-01-2007, 10:40
χαχα να "δωσω" το msn μου?

κοιτα το προφιλ μου genious, im waiting

για αυτο το ειπα geniousοτερε! πρμενε ενα λεπτο.....

HULK
10-01-2007, 11:44
ηρεμια παιδια
αν ηταν με το να με δειρεις ή να σε δειρω να λυνοταν το προβλημα μας
δεν εχει νοημα η γραφη η αναγνωση ...................................

lalaki_2
10-01-2007, 13:52
δεν εχει νοημα να μου την λετε βασικα γιατι θα σας πλακωνα ολους

:P:P:P

-=ShaolinWoodenMen-=
10-01-2007, 14:43
Βασικα οι καγκουρες ειναι εκνευριστικοι αλλα απο την αλλη δεν σημαινει απαραιτητα οτι οποιος τρεχει και κανει καμμια σουζα & φοραει ρειμπαν γυαλια ειναι καγκουρας..

Ακομα πολλες φορες νιωθω πιο ασφαλης οταν ειμαι σε μηχανακι/αυτοκινητο ατομων που μπορει να πηγαινουν μεν με καποια χιλιομετρα παραπανω αλλα εχουν περισσοτερη εμπειρια και ελεγχο, απο το να μπω σε εναν απειρο οδηγο που θα χεστει & κινδινευει να χασει την ψυχραιμια του με το παραμικρο..

Βεβαια υπαρχουν κ κατι μαλακες που τρεχουν οπου να'ναι και γενικως καγκουροφερνουν, αλλα αλλο αυτο και αλλα να μου λες αν πας με 180 στην εθνικη εισαι μαλακας..

spiros
20-01-2007, 20:25
Oi 2 poy skwtothikan x8es sthn kifisias ^BB nomizw den etrexan :hehe:

^BOOMBOOM
20-01-2007, 20:50
Σταματημένοι σκοτώθηκαν?

δε ξέρω το περιστατικό, δώσε κανενα λινκ.

spiros
20-01-2007, 20:55
Exypnakismos htan ayto pou eipa :P

Den to eida sto net, se kanali to eida... Vasika klassika 2 22axrona bghkan sthn anodo ths khfisias apo to dromo kai kateliksan sto klassiko epipladiko (pali allakse vitrina o typos :hehe: )

Epeidi ton kanw syxna to dromo, etrexan kai kanan kontres h metragane me poso krataei to ergalio tou mpampa Octavia 1.8T kai alla tetoia..)

Αλητάκος
20-01-2007, 21:02
χαχα τι καλα που σκοτωθηκαν κ δε τους πληρωνουμε ε?
:na:

^BOOMBOOM
20-01-2007, 21:10
Και εγω τον κάνω συχνά (κάθε μέρα σχεδόν) αυτό το δρόμο αλλά ακόμα δεν έχω αποκτήσει το χάρισμα του να ξέρω απο τι προκλήθηκε το κάθε ατύχημα.

spiros
20-01-2007, 21:43
den lypamai tipakia pou trexoun* kai tin patane opws de lypame tipakia pou kanoun bungee-jumping kai thn patane. De katalavenw pou eine to periergo

Pablo_Hasan
20-01-2007, 22:13
poios thn pathse apo bungee-jumping?

Einai epinduno to bungee. ?

spiros
20-01-2007, 22:17
E merikoi thn patane....

http://youtube.com/watch?v=fudUIzKW0lU

an aytos sto 2o video skotwnotan tha eprepe na lypithw kai giayton??
http://youtube.com/watch?v=MzMyBthikaU

Pablo_Hasan
20-01-2007, 22:21
to prwto den to eida, 8elei login. to deutero den einai bungee, eleu8erh ptwsh einai

spiros
20-01-2007, 22:24
to bungee einai to 1o pragma pou mou irthe sto mialo ws epikindino pragma. Mh to perneis tis metritis....
Mesa vazw oles tis ahdies tou styl anemoptero, aleksiptwto plagias, skydiving, ktl...

Na kanei opios thelei alla na mh perimenei na poume krima an faei ta moutra tou. Ta idia isxyoyn (an kai de tha eprepe na trexoun giati kindineyoume kai emeis) gia osous trexoun san maniakoi stous dromous.

Keyser_Soze
21-01-2007, 15:42
kateliksan sto klassiko epipladiko (pali allakse vitrina o typos :hehe: )

Ρε μαλακα ειναι απιστευτο μαυτο το επιπλαδικο ποια, δηλαδη πραγματικα τοσα που δινει δεν τον συμφερει να το μετακομισει στα Σουρμενα or somethιng?

Pablo_Hasan
21-01-2007, 15:45
den bazei tipota strwmata toulaxiston :hehe:

spiros
21-01-2007, 16:11
Ρε μαλακα ειναι απιστευτο μαυτο το επιπλαδικο ποια, δηλαδη πραγματικα τοσα που δινει δεν τον συμφερει να το μετακομισει στα Σουρμενα or somethιng?

xwris plaka ayton den prepei na ton asfalizoune pia giati ginete kathe mhna ayth h douleia... :hehe: :hehe: aytos kai h BMW apo thn allh pleyra... Tous kanoun eidikes times stis vitrines...

mallon tyxenei sixna kapio allo aitio se ekeino akrivws to simio ektos apo to oti mpenoun me polla sth strofi... :smile3: :smile3:

epote
21-01-2007, 16:28
Και εγω τον κάνω συχνά (κάθε μέρα σχεδόν) αυτό το δρόμο αλλά ακόμα δεν έχω αποκτήσει το χάρισμα του να ξέρω απο τι προκλήθηκε το κάθε ατύχημα.

τα ηλεκτρομαγνητικα πεδια ρε φταινε οχι το οτι ετρεχαν.

τα ηλεκτρομαγνητικα πεδια φταινε για τα παντα εκτος απο αυτα που πιστευεουμε οτι ειναι ψευτικα (εξωγηινοι κτλ) για τα αλλα ισχυουν

^BOOMBOOM
21-01-2007, 16:31
Όπ, έχεις και εσύ το χάρισμα?:hehe:

r1ddl3r
21-01-2007, 16:59
τα ηλεκτρομαγνητικα πεδια φταινε για τα παντα εκτος απο αυτα που πιστευεουμε οτι ειναι ψευτικα (εξωγηινοι κτλ) για τα αλλα ισχυουν

Και για τα πόδια του acid?:P

epote
21-01-2007, 17:53
Όπ, έχεις και εσύ το χάρισμα?:hehe:

μαλακα ενταξι εχεις ξεφυγει τελειως, το *ειδες* το αυτοκινητο? Ηταν θρεμπελο, αυτο δεν γινεται με μικρη ταχυτητα. Jesus δηλαδη εσυ το εχεις γαμησει τελειως το ζητημα

^BOOMBOOM
21-01-2007, 18:33
Όχι δε το είδα, ούτε είπα πως δεν έτρεχε. Ο σπύρος έβγαλε διάγνωση χωρις καν να το δει (ο ίδιος το είπε).

Συνέχισε τη σταυροφορία σου και παράφραζέ με ελεύθερα :takataka:

spiros
21-01-2007, 20:59
re mlk ^BB to eida to olo skiniko sta kanalia sth TV.
Eipa de to eida sto internet. YO.

http://www.offtopic.gr/showpost.php?p=59608&postcount=136

Epeidi kolaei pare na xeis :hehe:

Συνέχισε τη σταυροφορία σου και παράφραζέ με ελεύθερα :takataka:

Pantelwolf
21-01-2007, 22:02
χαχα τι καλα που σκοτωθηκαν κ δε τους πληρωνουμε ε?
:na:

Νομίζω ναι.

Ηθελές τα και παθές τα.

^BOOMBOOM
22-01-2007, 12:26
2 παρατηρήσεις:

1) Για την στροφή με το επιπλάδικο στο μαρούσι:

Για τον σπύρο/εποτε αρκούσε το γεγονός πως το οκτάβια ήτανε ΤΟΥΡΜΠΟ ωστε να βγεί το πόρισμα πως έφταιγε η ταχύτητα. Εγω δεν λέω πως δεν έφταιγε, πιθανώς να ήταν αυτός ο λόγος, πιθανώς και όχι.
Δεν είναι άξιο απορίας γιατί γίνονται τόσα πολλά ατυχήματα στη συγκεκριμένη στροφή? Αν όλα έχουν σαν αιτία την υπερβολική ταχύτητα σημαίνει πως ειδικά εκεί "τρέχουνε" όλοι, στις υπόλοιπες στροφές της κηφισίας στην περιοχή εκείνει δεν "τρέχει" -τόσο έστω- ο κόσμος.

Τι έχει αλλάξει στο προβληματικό αυτό σημείο εδώ και 10 χρόνια? Τίποτα, δεν φταίει άλλωστε κάτι άλλο πέραν της υπερβολικής ταχύτητας.

2) Στην διαδρομή διονύσου νέας μάκρης έχουνε γίνει επίσης άπειρα ατυχήματα. Ειδικά το χειμώνα τα περισσότερα με ταχύτητες κάτω απο το όριο ταχύτητας . Φυσικά όπως προειπώθηκε απο τους εμπειρογνόμωνες πάλι έφταιγε το ότι ο κόσμος τρέχει και εκεί. Παρατηρήθηκε όμως ένα εντυπωσιακό φαινόμενο, πρίν λίγους μήνες -επιτέλους- ασφαλτοστρώθηκε το μεγαλύτερο (και πιο προβληματικό) μέρος με άσφαλτο που έχει συντελεστή τριβής (σε αντίθεση με την προηγούμενη).

Το αποτέλεσμα ήταν ο κόσμος πλέον να σταματήσει αν "τρέχει" αφού τα ατυχήματα έχουνε μειωθεί σε τεράστιο ποσοστό.

ΥΓ. Όλα αυτά τα λέω επειδή σας ΠΑΙΖΩ και τσιμπάτε, στη πργαματικότητα δεν έχω δίπλωμα και κυκλοφορώ με γάιδαρο :hehe:

Αλητάκος
22-01-2007, 18:43
2 παρατηρήσεις:

1) Για την στροφή με το επιπλάδικο στο μαρούσι:

Για τον σπύρο/εποτε αρκούσε το γεγονός πως το οκτάβια ήτανε ΤΟΥΡΜΠΟ ωστε να βγεί το πόρισμα πως έφταιγε η ταχύτητα. Εγω δεν λέω πως δεν έφταιγε, πιθανώς να ήταν αυτός ο λόγος, πιθανώς και όχι.
Δεν είναι άξιο απορίας γιατί γίνονται τόσα πολλά ατυχήματα στη συγκεκριμένη στροφή? Αν όλα έχουν σαν αιτία την υπερβολική ταχύτητα σημαίνει πως ειδικά εκεί "τρέχουνε" όλοι, στις υπόλοιπες στροφές της κηφισίας στην περιοχή εκείνει δεν "τρέχει" -τόσο έστω- ο κόσμος.

Τι έχει αλλάξει στο προβληματικό αυτό σημείο εδώ και 10 χρόνια? Τίποτα, δεν φταίει άλλωστε κάτι άλλο πέραν της υπερβολικής ταχύτητας.

2) Στην διαδρομή διονύσου νέας μάκρης έχουνε γίνει επίσης άπειρα ατυχήματα. Ειδικά το χειμώνα τα περισσότερα με ταχύτητες κάτω απο το όριο ταχύτητας . Φυσικά όπως προειπώθηκε απο τους εμπειρογνόμωνες πάλι έφταιγε το ότι ο κόσμος τρέχει και εκεί. Παρατηρήθηκε όμως ένα εντυπωσιακό φαινόμενο, πρίν λίγους μήνες -επιτέλους- ασφαλτοστρώθηκε το μεγαλύτερο (και πιο προβληματικό) μέρος με άσφαλτο που έχει συντελεστή τριβής (σε αντίθεση με την προηγούμενη).

Το αποτέλεσμα ήταν ο κόσμος πλέον να σταματήσει αν "τρέχει" αφού τα ατυχήματα έχουνε μειωθεί σε τεράστιο ποσοστό.

ΥΓ. Όλα αυτά τα λέω επειδή σας ΠΑΙΖΩ και τσιμπάτε, στη πργαματικότητα δεν έχω δίπλωμα και κυκλοφορώ με γάιδαρο :hehe:

+1 k απο εμενα ^ΒΒ
:tongue:

p-champ
22-01-2007, 19:15

:worship: :worship: :worship: :worship: :worship: :hehe:
^BB=offtopic.gr

wraeththu
23-01-2007, 01:30
BTW για ποια στροφή ακριβώς μιλάτε?

vpmech
23-01-2007, 01:36
νομιζω, στο υψος του κτηματος συγγρου, αν δεν απατωμαι.....ας με διορθωσει καποιος αν ειπα μαλακια....

Lucifer
23-01-2007, 02:37
πεντέλης και κηφισίας.

^BOOMBOOM
23-01-2007, 04:31
Όπως ανεβαίνεις από Αθήνα προς Κηφισιά στο Μαρούσι, αμέσως μετά τη διασταύρωση μειλσσίων.

epote
23-01-2007, 11:34

εχμ...γιατι κανουν κοντρες στα λιμανακια και οχι καπου αλλου? Γιατι εκει βολευει ο δρομος, οταν σε μια περιοχη κανεις κατι με υψηλο ρισκο τοτε στην περιοχη αυξανονται οι πιθανοτητες ατυχηματος, τοσο δυσκολο ειναι? Η στροφη αυτη φανταζομαι "γαμαει και δερνει" απο οδηγηκης πλευρας οποτε γαμιουντε...

τι θα επρεπε να αλαξει, να της δωσουν κλιση? Τοτε απλα θα ετρεχαν ΑΚΟΜΑ περισοτερο, εκτος αν πρεπει να ανοιξουμε νοσοκομειο και να βαλουμε armco η πως σκατα τα λενε για να μην παθαινει τιποτα ο κωσμος

^BOOMBOOM
23-01-2007, 11:52
Η απάντηση είναι στο δεύτερο μέρος του ποστ μου που φυσικά αγνόησες.

spiros
23-01-2007, 13:38
Οι στροφες εντος πολης δεν ειναι σχεδιασμενες για πολλα. Δηλαδη αν καποιος παει να παρει τη στροφη κηφισιας να μπει δεξια Αλεξανδρας και καρφωθει απεναντι θα του φταιει οτι δεν εχει κλιση η στροφη? Η η ασφαλτος. μεσα στην πολη καλα θα κανει να προσεχει.

^BOOMBOOM
23-01-2007, 13:45
Αρκεί να μην τρέχει και όλα οκ.

spiros
23-01-2007, 14:16
εντος πολης προφανεστατα αρκει να μην τρεχει ολα οκ.
Κατ'εσε δηλαδη αυτο που πρεπει να γινει ειναι να κανουμε ολους τους δρομους με κλισεις για πιστα, για να μπορουμε να τρεχουμε ολοι ελευθερα.

Παει ο αλλος με 100 σε δρομους αστικους με οριο 50 και μετα μας λεει για κακοτεχνιες, και λαθος κλισεις στις στροφες...

^BOOMBOOM
23-01-2007, 14:31
εντος πολης προφανεστατα αρκει να μην τρεχει ολα οκ.

Αυτό δεν θα ήτανε τρελή μαλακία αν όλα τα ατυχήματα εντός πόλης οφείλονται σε υπερβολική ταχύτητα, σωστά?

epote
23-01-2007, 16:54
ποσα *θανατηφορα* ατυχηματα γινονται μεσα σε πολεις που θα μπορουσαν να μην εχουν νεκρους αν δεν υπηρχε μεγαλη ταχυτητα.

δηλαδη για το ονομα του θεου δεν μπορεις να αγνοεις την αιτιοτητα, αν ΓΙΝΕΙ το ατυχημα (γιατι ο δρομος ειναι στραβος, γιατι δεν εχει φωτα, γιατι δεν εισαι οσο "χερας" οσο νομιζες, γιατι πεταχτικε γατα κτλ κτλ) αν τρεχεις σκοτωνεσαι αν ΔΕΝ τρεχεις δεν σκοτωνεσαι.

παιρνουμε σαν δεδομενο λοιπον το φυσικο περιβαλον (και οι δρομοι μαζι) και προσαρμοζομαστε σε αυτο, δεν λεμε "α ωραια φταιει το κρατος που οι δρομοι δεν ειναι πιστας αρα αμα σκοτωσω κανενα θα κατηγορησουμε αυτο no problem". Δεν παει ετσι γιατι καποιος σκοτωθηκε ομως.

και το δευτερο τμημα του post σου το αγνοησα επειδη θεωρησα οτι λες μαλακιες. Για πες μου ποσα απο τα ατυχηματα που εγιναν με ταχυτητες κατω απο το οριο στη συγκεκρημενη περιοχη ειχαν σαν αποτελεσμα δυο νεκρους και ενα κατεστραμενο μαγαζι...

^BOOMBOOM
23-01-2007, 17:04
Τα ίδια παντελάκη μου τα ίδια παντελή μου...

lalaki_2
23-01-2007, 18:14
παντως αυτο που λεει ο εποτε ειναι απλο και δεν καταλαβαινω(χωρις να διαβασω το τοπικ ΦΥΣΙΚΑ) τι προβλημα υπαρχει

οποιος τρεχει ΣΚΟΤΩΝΕΤΑΙ

οποιος δεν τρεχει ΔΕΝ ΣΚΟΤΩΝΕΤΑΙ (ΤΟΣΟ ΣΥΧΝΑ)

^BOOMBOOM
23-01-2007, 18:18
κορυφαίο ποστ λαλακη

:takataka:

lalaki_2
23-01-2007, 18:21
ρε μαλακα ΒΒ ειλικρινα δεν καταλαβαινω τι δεν καταλαβαινεις!

ειναι απλο! ΟΣΟΙ ΤΡΕΧΟΥΝ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΞΙΖΕΙ!

period

Pantelwolf
23-01-2007, 18:24
Τα ίδια παντελάκη μου τα ίδια παντελή μου...

Τί έκανα πάλι εγώ;

^BOOMBOOM
23-01-2007, 18:41

period

Είσαι ηλίθιος period

lalaki_2
23-01-2007, 18:57
οκ

...

Pantelwolf
23-01-2007, 19:52
Συμφωνώ με το Λαλάκι.

1) Γιατι έχει δίκιο

2) Γιατι δε με μπλέκει στη συζήτηση :takataka:

Dark_Son20
23-01-2007, 20:36
oles oi gates einai kormoranoi, merikoi kormoranoi forane sandalia, forane oles oi gates sandalia? ;P

spiros
23-01-2007, 20:45
STFU n00b ;) :hehe:

Αλητάκος
24-01-2007, 01:32

period
ακομη ενα ρεσιταλ λογικης ανθρωπιας αντιμετωπισης κτλ. .κτλ..

^BOOMBOOM
24-01-2007, 01:51
Ο λαλάκης δεν έχει καταλάβει πως με το "ΟΣΟΙ ΤΡΕΧΟΥΝ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΞΙΖΕΙ!" συμπεριλαμβάνει τον εαυτό του, φίλους, συγγενείς, γνωστούς κλπ.

Αλητάκος
24-01-2007, 02:02
εκτος αυτου ειναι απολυτος. κ δε ξερω γιατι αλλα εχει περασει η αποψη οτι αυτος που τρεχει θα τρακαρει
(η δε ξερω κ εγω τι)κ για ολα θα φταιει η ταχυτητα.:confused:

εντιτ:σημερα τρακαρε ευτηχως δε χτυπησε πολυ ενας διανομεας απο το μαγαζι που δουλευω. ειναι απο τους πιο γρηγορους που ξερω αλλα παρολα αυτα κ προσεκτικος διανομεας. τον χτυπησε αντιθετα ερχομενως σε διασταυρωση μαλλον,αλλος διανομεας.... :takataka:
ειναι μαλακας!:rant2: φταιει το οτι ετρεχε
επρεπε να σκοτωθει γιατι βαζει σε κινδυνο αλλους οταν τρεχει.:eek1:
ας σοβαρευτουμε λιγο....
σα δεν ντρεπομαστε λεω εγω...
τελος εντιτ

lalaki_2
24-01-2007, 02:09
δεν οδηγω...ακομη...

και οταν θα οδηγω ΔΕΝ ΘΑ ΤΡΕΧΩ!

ξεσπαω αλλου δεν εχω την αναγκη να κανω καυλογκαζα και αν την νιωσω θα κρατηθω και θα παω σε μια πιστα με το αμαξι μου να το λιωσω που λενε και οι καγκουρες.

δεν ειμαι σαν το παιδακι που θελει παιχνιδι και το θελει τωρα ουτε σαν τα καυλωμενα μηχανοβια μαλακιστηρια 14-17 χρονων που ξερογκαζιαζουν καθε μερα και στα 21 τους σκοτωνονται...

και ναι ειμαι απολυτος γιατι ετσι εχω μαθει να ειμαι με αυτα που βλεπω γυρω μου...θελουν ριξιμο στη φωτια να δουν πως ειναι να παιζεις με την ζωη του αλλου γιατι αυτο κανουν οταν τρεχουν με 180 σε ενα στενο για 40...

αυτη η ιστορια εχει πονεσει εμενα και πιο πολυ συγγενικα μου προσωπα και δεν θα σταματησω ΠΟΤΕ να κατακρινω την ταχυτητα.

αν θες να φτασεις τα 400 μαχ το κλασμα του δευτερολεπτου καντο σε πιστα που διασφαλιζεις οτι θα πεθανεις μονο εσυ ΓΑΜΙΟΛΗ!

φιλοι συγγενεις γνωστοι που τρεχουν παυουν να ειναι φιλοι συγγενεις γνωστοι

γινονται μαλακες και παραδειγμα προς αποφυγην.

ανθρωπια δεν ειναι να θες ολοι να ζουν αλλα να ξεχωριζεις ποιοι αξιζει να ζουν και ποιοι οχι. Λουσιφερ που σας χρειαζεται...

^BOOMBOOM
24-01-2007, 02:14
Θυμήσου όσα λες όταν θα πρώτο-οδηγήσεις και θα παραβιάσεις (από την πρώτη κιόλας μέρα) το όριο ταχύτητας.

Θυμήσου τα όταν είσαι σε αυτοκίνητο που οδηγάει άλλος, φίλος σου πχ, όταν συνειδητοποιήσεις λοιπόν πως παραβιάζει το όριο ταχύτητας λούσε τον με όσα επίθετα ξέρασες εδώ.

lalaki_2
24-01-2007, 12:11
φυσικα και θα το κανω.

εγω δεν προκειται να τρεξω ποτε στη ζωη μου...

Keyser_Soze
24-01-2007, 13:07
Lalaki STAMATA NA LES MALAKIES

Fysika kai tha trexeis

Fysika kai tha xeperaseis ta 50 entos polis

Kai gw eimai enantion tis taxytitas. Alla sto OAKA skaw me 100+ stis strofes an den exei kosmo. Kai nai,xerw pws an ginei malakia me 100 den prolabainw na kanw osa me 50.Kai pws anti gia 2 spasmena kokkala tha brethw sto xwma.
Kai pws eimai malakas.

Apla to xewrw.Kai den briskw dikaiologies gia dromous kai paparies. ANagnwrizw pws feromai san malakas, den ta rixnw sto kratos pou den adeiazei olous tous dromous kai den skizei ta vouna gia na pigenw me 250 spiti mou kai se eythia

^BOOMBOOM
24-01-2007, 13:14
Επίσης μπορείς να μην οδηγάς σαν μαλάκας, ασχέτως ταχύτητας.

epote
24-01-2007, 13:22

ρε μαλακα boomboom τι στο διαολο επιτελους. Ωραια, εσυ εισαι γρηγορος και χερας και δεν οδηγεις σαν μαλακας. Και εκει που πας με τα ωραια 220 για τα οποιο το αυτοκινητο σου ειναι φτιαγμενο *σπαει ο διαολος το ποδι του* και σε πιανει ενας πονος στο στηθος, η μια ζαλαδα, η πεταγετε ενα ζωο η οποιοσδηποτε αλλος ασταθμητος παραγοντας. Then fucking what?

Αν ΔΕΝ πηγαινες με 200 θα ζουσες δεν ειναι εξαιρετικα απλο? Ελεος δηλαδη, να λεμε οτι πρεπει να ειμαστε συνετοι στους δρομους και να βγαινουμε και μαλακες? Ε οχι. Και μαλακα boomboom δεν την εχεις φαει ποτε στο κωλο απο τετοια ιστορια για να ξερεις τη γλυκα και το ποσο κριμα ειναι να χανεις ανθρωπο επειδη ο αλλος ηταν "γρηγορος". Συνεπως μεχρι να το παθεις σε παρακαλω ΜΗ ΜΑΣ ΠΡΙΖΕΙΣ ΤΟ ΜΠΟΥΤΣΟ

^BOOMBOOM
24-01-2007, 13:25
ρε μαλακα boomboom τι στο διαολο επιτελους. Ωραια, εσυ εισαι γρηγορος και χερας και δεν οδηγεις σαν μαλακας.

Αυτή ειναι η ουσία τελικά μικροί μου φίλοι, εγώ ποτέ δεν είπα πως είμαι χεράς ή γρήγορος ή πως δεν κάνω μαλακίες.

Εσύ (και άλλοι) διαβάζουν ότι γράφω εδω και στο μυαλό τους περνάει μόνο το "χεράς, γλήγορος κλπ".

Για τα υπόλοιπα έχω απαντήσει άπειρες φορές, βαριέμαι να το ξανακάνω.

epote
24-01-2007, 14:28
το *εσυ* ηταν γενικο, δεν αναφεροταν συγκεκριμενα σε εσενα. Το ειπα για να φερω το παραδειγμα. Και οχι ακομα δεν εχεις απαντησει στο τι θα γινοταν σε περιπτοση ατυχηματος λογο ασταθμητου παραγοντα. Εχεις αποφυγει να απαντησεις με σοφιστιες του στυλ "δεν ξερεις γιατι εγινε το ατυχημα" η "δεν εφταιγε η ταχυτητα το εμφραγμα εφταιγε" κτλ, αλλα αυτες οι μαλακιες δεν πειθουν κανενα για προφανεις λογους

^BOOMBOOM
24-01-2007, 14:34
Εχω πει εδώ και πολλές σελίδες πως τρέχουμε το πολύ ώστε να προλαβαίνουμε να σταματήσουμε έως εκεί που βλέπουμε.

Αν με ρωτάς τι θα γίνει αν σκάσει μετεωρίτης με την ταχύτητα του φωτός όταν πηγαίνεις με 120 θα σου πω ναι θα έχεις μεγαλύτερες ζημιές από το αν πήγαινες με 40, επίσης αν πήγαινες με 2 θα έχεις ακόμα μικρότερες, αν πήγαινες ανάποδα με όπισθεν θα γλίτωνες κ.ο.κ.

Αν πιστεύεις πως όταν κάποιος που πηγαίνει με 80 και πάθει εγκεφαλικό και τρακάρει η αιτία θα ήταν το ότι πήγαινε με 80 και όχι το εγκεφαλικό τότε πάσο.

lalaki_2
24-01-2007, 15:13
γλήγορος

:hehe::tongue:

Keyser_Soze
24-01-2007, 16:27

Oταν περναω ΣΤΟΠ χωρις να κοιταξω = Εγω μαλάκας

Οταν δεν παραβιαζω κανενα αλλο νομο ΠΛΗΝ αυτου του οριου ταχυτητας = Εγω μαλακας

Οταν δεν μπορεις να εξαγεις το απλο αυτο συμπερασμα και πεταγεσαι σαν σφηνοπουτσα απλα για να πεις αλλη μια μην πω τι για το "Η ταχυτητα δεν φταιει, τρεχατε σαν τους μαλακες με 200 αρκει να σταματησετε (υποθετω χαρη στα σκατουλονια β) στο ΣΤΟΠ" = ΕΣΥ μαλακας

^BOOMBOOM
24-01-2007, 16:28
ή απλούστερα:

Keyser_Soze=μαλάκας

SyBeRiA
24-01-2007, 18:27
well as pw thn apopsh mou me liga logia....
O KOK ftiaxthke meta apo meletes... exei mesa kai mpourdes... omws kapoia basika pragmata einai swsta...
p.x 50 km/sec se katoikhmenh perioxh ... opws stamatame sta STOP... opws bazoume tis zwnes mas... opws dinoume proteraiothta stous pezous... opws akolouthoume panta tous fwteinous shmatodotes (koinws fanaria)...
Twra ... an thes na trekseis... kanto kapou pou den diakinduneueis thn zwh kanenos allou pera apo thn dikh sou gia thn opoia dikaiwma sou...
trekse sthn ethikh... trekse se akurous dromous pou den uparxei kaneis...
Biazesai polu ??? trekse mexri kapoio orio exontas olh thn prosoxh sou sto dromo.. kai kserontas pws exeis estw ena kalo autokinhto pou tha se boithisei na stamathseis egkaira... an kai auto to egkaira... den egguatai tpt...

Prosthetwntas ena teleutaio sxolio....
Oso sigouros kai na eisai gia ton eauto sou .. pws mporeis na kaneis ta panta me to autokinhto sou.. pws mporeis na trexeis na kaneis sboures kolwtoumpes na odhgeis me thn mia roda klp.. genikws an nomizeis pws eisai o superman exe panta ston nou sou... pws den xreiazetai na einai diko sou lathos gia na patheis kati... mporei ekei pou esu odhgeis mia xara (me 120 xiliometra) na apofasisei kapoios na allaksei lwrida epeidh eixe lakouba mprosta kai den hthele na spasei thn kainouria tou mpempa leme twra..
uparxoun kai alloi stous dromous.. kai na prosexete prwta ekeinous...

lalaki_2
24-01-2007, 20:49
me liga logia....

:):hehe::tongue::innocent::innocent::innocent:

Dark_Son20
24-01-2007, 22:20
malaka exeis arxisei na trollareis eleina kai na ginese varetos...prosekse to...

lalaki_2
25-01-2007, 00:20
χαλαρωσε ρε. ποτε ποτε κανω τα γνωστα "εχω περιοδο γαμω την Ελλαδα" ποστς και ολοι σοβαρευουω/με βριζουν οποτε it's οκ;)

wraeththu
25-01-2007, 01:11
Μάλλον έχει πολύ χρόνο γιατί δεν έχει deadline για εργασία ;-p

lalaki_2
25-01-2007, 02:14
εχω αλλα για την διπλωματικη της σχολης μου...της οποιας δεν ξερω καν το θεμα:hehe:

Pablo_Hasan
25-01-2007, 03:07
o σπασαρχιδισμος στα ιντερνετικα φορα

lalaki_2
25-01-2007, 03:13
πολυ κλισε ασε που αλλοι εχουν μαστερ σε αυτο.

πρεπει να κανω κατι πιο πρωτοποριακο.

π.χ. πως να παρετε 5 Ιnfractions σε λιγοτερο απο μια εβδομαδα:hehe:

epote
25-01-2007, 09:45
Oso sigouros kai na eisai gia ton eauto sou .. pws mporeis na kaneis ta panta me to autokinhto sou.. pws mporeis na trexeis na kaneis sboures kolwtoumpes na odhgeis me thn mia roda klp.. genikws an nomizeis pws eisai o superman exe panta ston nou sou... pws den xreiazetai na einai diko sou lathos gia na patheis kati... mporei ekei pou esu odhgeis mia xara (me 120 xiliometra) na apofasisei kapoios na allaksei lwrida epeidh eixe lakouba mprosta kai den hthele na spasei thn kainouria tou mpempa leme twra..
uparxoun kai alloi stous dromous..
OXI! αν το παλουκαρι ειναι χερας και γκαζιαρης και το αμαξ ειναι γρηγορο τοτε ΤΙΠΟΤΑ δεν μπορει να παει λαθος.

και ναι εννοειται πως το να πεσει κομητης κτλ ειναι το ιδιο παραλογο με το να σε πονεσει ξαφνικα το στηθος σου ξερω γω, η να πεταχτει κανα γατι, οκ, ναι καταλαβα

^BOOMBOOM
25-01-2007, 11:39
OXI! αν το παλουκαρι ειναι χερας και γκαζιαρης και το αμαξ ειναι γρηγορο τοτε ΤΙΠΟΤΑ δεν μπορει να παει λαθος.

Νάτο πάλι :shifty:

epote
25-01-2007, 12:02
ρε παπαρα δενμιλαω για σενα γαμω το θεο μου, μιλαω για τον generic καγκουρα

η οποιος εχει τη μυγα?

spiros
25-01-2007, 13:47
http://www.laughatrice.com/gallery/albums/userpics/10001/g46p09.jpg

Εδω το αμαξι του ΒΒ... Κυκλοφορει με αυτο και σπερνει τον τρομο στο διαβα του. Στην φωτο διακρινεται καθαρα ο εποτε αψηφοντας την επικυνδηνοτητα κοροιδευει το αμαξι του ^ΒΒ στο meeting του οφφτοπικ

HULK
25-01-2007, 14:06
http://www.interstatebatteries.com/www_2001/content/about_us/current/may_2003/images/hulk_car.jpg

να και το δικο μου

^BOOMBOOM
25-01-2007, 14:18
Νόμιζα ήτανε αυτό το δικό σου:

http://www.moviecars.it/images/auto/vw_touran_tokyodrift_b2.jpg

HULK
25-01-2007, 16:24
το εχω κι αυτο αλλα παει μονο μεχρι 250 οποτε το παιρνω μονο οταν πηγαινω κεντρο

Pablo_Hasan
28-01-2007, 13:55

period

ηθελα να ηξερα λαλακη, αν εχεις ακομα την ιδια αποψη, ετρεχε δεν ετρεχε ο αδερφος σου.

ΥΓ. περαστικα του :)

spiros
28-01-2007, 14:14
mallon an etrexe i o aderfos tou h o allos parapanw tha eixe pethanei, enw twra ti glitose.

YO.

Lalaki pragmatika perastika ston aderfo sou, kai pes tou na mh ksananevei se mhxanh...

epote
28-01-2007, 15:39
ηθελα να ηξερα λαλακη, αν εχεις ακομα την ιδια αποψη, ετρεχε δεν ετρεχε ο αδερφος σου.

ΥΓ. περαστικα του :)

προσωπικα (γιατι και εμενα οικογενεια ειναι ο μικρος) εχω την ιδια αποψη. Προφανως δεν μπορω να πω "επρεπε να ψωφολογισει το μαλακισμενο" γιατι ενταξι, απλα δεν μπορω, τον αγαπαω, αλλα τα ηθελε και τα επαθε και καλα να παθει να κανει μαλακιες, παλι καλα που δεν τραυματισε σοβαρα κανενα απο το αυτοκινητο πανω στο οποιο πηγε και στουκαρε.

Lucifer
28-01-2007, 16:16
δουλευόμαστε λίγο μου φαίνεται.

spiros
28-01-2007, 16:29
Deite edw thn alitheia

http://youtube.com/watch?v=5vfs5-TO5ro

h taxythta de skotwnei

SyBeRiA
28-01-2007, 17:06
H alhtheia einai pws den xreiazetai na trexeis poly gia na skotwtheis...
kai me 80 na pas ginetai... apla oso perissotero trexeis toso pio polles pithanothtes uparxoun....
Paidia ginontai kai atyxhmata pou den exoun sxesh me thn taxythta...
kapoios perase stop... h kokkino.... h phge na allaksei poreia xwris flash...
osoi odhgoun prepei na to kseroun auto...
Lalaki mou kalo kouragio ....

hitachi
28-01-2007, 18:16
Eτσι ειναι.
Η ταχυτητα αυτη καθ'αυτη μπορει να αποτελεσει τον μονο η και τον κυριο παραγοντα ατυχηματος.
ΒΒ δεν δαιμονοποιουμε τιποτα, αλλα πιστευω πως κολλωντας σε τεχνικες λεπτομερειες, πιθανον αθελα σου, περνας στο αντιθετο ακρο και αγνοεις ενα τοσο σημαντικο θεμα, οπως η ταχυτητα με την οποια κινεισαι.
Αν καποιος τρεχει περισσοτερο απο τα ορια που πολυ ελαστικα εχουμε θεσει ως νομιμα, αυτοματως γινεται επιρρεπης σε διαφορες δυσαρεστες καταστασεις. Ακομη και η μαλακια του, η οποια απροσεξια και ελλειψη προσοχης, κανουν το τελικο αποτελεσμα πολυ πιο δυσαρεστο σε μεγαλες ταχυτητες. Αυτο πιστευω προσπαθουν ολοι να σου πουν.
Τωρα, αν καποιος τρεχει ενω θα ηταν πιο ασφαλες να πηγαινει με λιγοτερα, ειναι σιγουρα αξιος της μοιρας του σε περιπτωση ατυχηματος.
Οταν ειναι δικος μας ανθρωπος ειναι αναμενομενο να του απορριπτουμε φυσικα τις ευθυνες, αλλα να μην θελουμε να παθει κακο, και πολυ περισσοτερο να προκαλλεσει ζημια σε καποιον αθωο.

^BOOMBOOM
28-01-2007, 18:49
Eτσι ειναι.
Η ταχυτητα αυτη καθ'αυτη μπορει να αποτελεσει τον μονο η και τον κυριο παραγοντα ατυχηματος.

Φυσικά και η ταχύτητα απο μόνη της μπορεί να είναι αίτιο ατυχήματος, πότε είπα το αντίθετο? (πότε το είπα εγώ, όχι πότε είπε ο epote πχ πως το είπα)

ΒΒ δεν δαιμονοποιουμε τιποτα, αλλα πιστευω πως κολλωντας σε τεχνικες λεπτομερειες, πιθανον αθελα σου, περνας στο αντιθετο ακρο και αγνοεις ενα τοσο σημαντικο θεμα, οπως η ταχυτητα με την οποια κινεισαι.

Πότε είπα πως το "αγνοώ"? Αυτό που λες ακούγεται σαν να είπα πως η ταχύτητα δεν έχει ποτέ και πουθενά σημασία. Προφανώς δεν είπα ποτέ κάτι τέτοιο.

Αν καποιος τρεχει περισσοτερο απο τα ορια που πολυ ελαστικα εχουμε θεσει ως νομιμα, αυτοματως γινεται επιρρεπης σε διαφορες δυσαρεστες καταστασεις.

Αυτό ισχύει κατά περίπτωση, πιστεύεις πως αν πας από Αθήνα στη Δράμα τηρώντας τα όρια ταχύτητας αυστηρά θα είσαι πιο ασφαλής από το να ακολουθούσες έναν σωστό ρυθμό οδήγησης? Πάντα σε πλαίσια ασφαλείας.

Αυτό το σημείο από μόνο του έχει αρκετό ενδιαφέρον, ίσως θα άξιζε να συζητηθεί ξεχωριστά. Φυσικά θα είμαι πάλι κάγκουρας κλπ..

Ακομη και η μαλακια του, η οποια απροσεξια και ελλειψη προσοχης, κανουν το τελικο αποτελεσμα πολυ πιο δυσαρεστο σε μεγαλες ταχυτητες. Αυτο πιστευω προσπαθουν ολοι να σου πουν.

Αυτό που προσπαθούν όλοι να μου πουν υποτίθεται, ποτέ δεν είπα πως δεν ισχύει. Αρκεί να εννοούμε αυτά που λέμε και όχι κάτι άλλο. Αν εννοείς πως καλύτερα να τρακάρεις με 20 σε τοίχο παρά να τρακάρεις με 120 σε τοίχο δεν το αρνήθηκα ποτέ. Πάλι απαντάς όχι στα ποστ μου αλλά σε όσα λένε οι άλλοι πως έχω πει.

Τωρα, αν καποιος τρεχει ενω θα ηταν πιο ασφαλες να πηγαινει με λιγοτερα, ειναι σιγουρα αξιος της μοιρας του σε περιπτωση ατυχηματος.
Οταν ειναι δικος μας ανθρωπος ειναι αναμενομενο να του απορριπτουμε φυσικα τις ευθυνες, αλλα να μην θελουμε να παθει κακο, και πολυ περισσοτερο να προκαλλεσει ζημια σε καποιον αθωο.

Εγώ θα έλεγα πως αν κάποιος κάνει ένα λάθος τότε είναι υπεύθυνος για το λάθος του. Ούτε είπα πως πρέπει να είναι καταραμένοι στην κόλαση όσοι τρέχουν (πόσο τρέχουν και κατά πόσο είναι επικίνδυνο δεν διευκρινίζεται) εκτός από εμένα, όπως είπαν διάφοροι, ούτε τις υπόλοιπες ηλιθιότητες και ακρότητες που γράφτηκαν εδώ.

Νομίζω οι περισσότεροι έχουν στο μυαλό τους μια εικόνα ενός μακελάρη κάγκουρα που φέρεται επικίνδυνα και αντικοινωνικά. Αδυνατούν να διαχωρίσουν τα επιμέρους στοιχεία που συνιστούν το επιβλαβές της συμπεριφοράς αυτής και επειδή το θέμα είναι πολυδιάστατο βρίσκουν βλακωδώς έναν "εχθρό" και τα βάζουν μαζί του. Φυσικά το ότι ο "εχθρός" αυτός απαντάται και στους ίδιους ξεπερνιέται με μια απλή εξαίρεση του εαυτού τους (εγω τρέχω μεν αλλά μόνο με τόσα και προσέχω κλπ).

Η ένστασή μου ήταν στην απόλυτη δαιμονοποίηση της ταχύτητας σαν μητέρας κάθε κακού και κάθε ατυχήματος. Αν από τους 100 πιθανούς παράγοντες θέσουμε μόνο τον έναν σαν απόλυτη αιτία, τότε αγνοούμε τους υπόλοιπους 99, με τραγικές φυσικά συνέπειες, ενώ κάνουμε* την ζωή μας δύσκολη στις περιπτώσεις όπου μπορούμε να απολαμβάνουμε καλύτερη ποιότητα ζωής χωρίς κίνδυνο (πχ να ταξιδεύεις άνετα και γρήγορα).

*= αυτό θα ίσχυε αν όλοι όσοι νουθετούσαν τόσο κοντόφθαλμα τηρούσαν όσα έλεγαν, κατα δήλωσή τους φυσικά δεν το κάνουν.

HULK
28-01-2007, 20:06
λεμε ολο τα ιδια και τα ιδια

ποιον θεωρειτε πιο επικινδυνο εναν που παει με 160 στην ευθεια της τριπολης σε ενα αδειο σχετικα δρομο ή μια κυρουλα που περναει με 30 τα στοπ και τα κοκκινα αερα ?

Keyser_Soze
29-01-2007, 01:46
λεμε ολο τα ιδια και τα ιδια

ποιον θεωρειτε πιο επικινδυνο εναν που παει με 160 στην ευθεια της τριπολης σε ενα αδειο σχετικα δρομο ή μια κυρουλα που περναει με 30 τα στοπ και τα κοκκινα αερα ?
Εσυ ποιον θεωρεις ποιο επικινδυνο? Ενα που κοβει την Κηφησιας απο τον φαρο και δωθε με 180 επειδη τα βρισκει ολα πρασινα και ειναι και αργα ναουμε και δεν εχει κινηση και τ'αμαξι ειναι τρενο ή τον τυπο που κανει προσπεραση στην Μεσογειων στις 3 το βραδυ σε ευθεια χωρις να αναψει φλας?

ΤΕΤΟΙΕΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ....Οταν θελουμε να πουμε κατι,να λεμε ενα τραγικο υπερ μας και ενα τραγικο εναντια στον αλλο...Λες και ειπε εδω κανεις οτι μια χαρα ειναι να παραβιαζεις τον ΚΟΚ αρκει να πηγαινεις σιγα...

Lucifer
29-01-2007, 02:12
μια χαρα ειναι να παραβιαζεις τον ΚΟΚ αρκει να πηγαινεις σιγα

Keyser_Soze
29-01-2007, 02:44
Εσυ δεν μετρας γιατι νομιζεις οτι ο ΚΟΚ ειναι Εβραιος εμπορος διαμαντιων

lalaki_2
29-01-2007, 03:23
απαντηστε μου ειλικρινα

θελετε να απαντησω στο τοπικ αυτο?

HULK
29-01-2007, 08:55
απλα εγω θεωρω οπως λεει και ο Μιχος οτι η ταχυτητα δεν ειναι η μονη αιτια ατυχηματων οπως αφηνεται να εννοηθει αλλα μια απο τις 100 που υπαρχουν και ειναι πιστευω πολυ σοβαροτερες

η λυση του πηγαινε με 3 για να προλαβεις τις υπολοιπες 99 περιπτωσεις μαλακιας που και καλα συγχωρουνται στους υπολοιπους και μπορουν να τις κανουν ελευθερα δε με καλυπτει

epote
29-01-2007, 09:44
εγω παντος, περα απο το ωχετο βλακειων που γραφονται εδω μεσα εξακολουθω να ισχυριζομαι οτι αν τρεχεις (παραλογα πολυ) δεν πρεπει να σου δινουν ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη τσαμπα, as simple as that.

θες να τρεχεις, τρεχα, αλλα καλα να παθεις.

Point is, αν καταλαβαινω αρκετα καλα ο boomboom αυτο που λεει με δυο λογια ειναι:

"η ταχυτητα μπορει να ειναι ενας απο τους παραγοντες προκλησης ατυχηματος αλλα οχι ο μονος"

το οποιο βεβαια ισοδυναμει με το "ναι το τσιγαρο σας πειραξε, κανουμε 1000 αλλα πραγματα αλλα το τσιγαρο ειναι κακο".

well done, πηρες το βραβειο σοφιστιας και σαθροτητας. Το καταλαβαινεις οτι αυτα που λες σε ενα δικαστηριο που χου θα σε καταδικαζαν ε?

Keyser_Soze
29-01-2007, 09:53
η λυση του πηγαινε με 3 για να προλαβεις τις υπολοιπες 99 περιπτωσεις μαλακιας που και καλα συγχωρουνται στους υπολοιπους και μπορουν να τις κανουν ελευθερα δε με καλυπτει
Βασικα έχεις μπερδεψει τις αποδεκτες απωλειες πολεμου με τις απωλειες του δρομου. Καποιος πρεπει να σου εξηγησει οτι αν φας καποιον επειδη ετρεχες και δεν προλαβες να φρεναρεις οσα ΣΤΟΠ και να εχεις τηρησει παραμενεις μαλακας και φονιας. Προφανως το να πηγαινεις με 150 σε ενα δρομο και ενα ΚΟΚ που εχει σχεδιαστει για 50-60 με λασκα αλλα 20-30 χαω σε κατατασει στο εξελικτικο σταδιο του "απλ εχω αντιχειρα".
Δηλαδη οποιος σου λεει μην τρεχεις θεωρει οτι μεταξυ των 180 και των 10 δεν υπαρχει αλλη περιπτωση?

HULK
29-01-2007, 10:37
μα δεν ειπε κανεις οτι πρεπει να πηγαινουμε με 150 μεσα στην αθηνα
φυσικα και ειναι εγκληματικο

αλλα και με 100 να πηγαινεις στην κηφησιας νυχτα και σε στροφη να σου πεταχτει πεζος που διασχιζει τη λεωφορο πηδωντας τα καγκελα και οχι απο τις διαβασεις τοτε ποιος θα φταει?

ας διορθωσουν πρωτα τα αστεια ορια ταχυτητας και μετα να δουμε αν θα τα σεβομαστε
το 70 στη βουλιαγμενης ας πουμε ποιος μπορει να το σεβαστει περα απο τρικυκλα

Keyser_Soze
29-01-2007, 10:53
το 70 στη βουλιαγμενης ας πουμε ποιος μπορει να το σεβαστει περα απο τρικυκλα
Eκτος και αν εισαι ο Κιανου Ριβς λεοφωριατζης στο Speed τοτε το ρημα ειναι "θελω" όχι "μπορω"

epote
29-01-2007, 11:20
αλλα και με 100 να πηγαινεις στην κηφησιας νυχτα και σε στροφη να σου πεταχτει πεζος που διασχιζει τη λεωφορο πηδωντας τα καγκελα και οχι απο τις διαβασεις τοτε ποιος θα φταει?

Και ποιος λεει οτι ειναι νομιμο να πηγαινεις με 100 στη κηφησιας? Ειναι δρομος μεσα σε πολη, υπαρχει ο κυνδηνος να εμφανιστει καποιος.

Βεβαια, το να πηγαινεις με 100 ειναι λογικο η και επομενο, αλλα αν οντως πηγαινεις με 100 κατα πασα πιθανοτητα θα καταφερεις να σταματησεις/παρακαμψεις το πεζο. Αν πηγαινεις με 180 ομως θα φυγεις αεροπλανατα.

κατανοητη η διαφορα η να το κανουμε πιο νιανια?

HULK
29-01-2007, 11:39
οπως και οτι αν πας με 30 αντι για 100 μπορεις καλυτρα να αποφυγεις και να σταματησεις αν πεταχτει καποος μαλακας

δηλαδη εσυ το βραδυ στην κηφισιας ή στη βουλιαγμενης πηγαινεις με 50?

Keyser_Soze
29-01-2007, 11:48
οπως και οτι αν πας με 30 αντι για 100 μπορεις καλυτρα να αποφυγεις και να σταματησεις αν πεταχτει καποος μαλακας

δηλαδη εσυ το βραδυ στην κηφισιας ή στη βουλιαγμενης πηγαινεις με 50?
Aυτο που αρνεισαι να καταλαβεις ειναι οτι εγω οταν παω με 120 στην Σπυρου Λουη ΔΕΝ το θεωρω μαγκια,καταλαβαινω οτι παρανομω και οτι αν με γραψει ο μπατσος δεν θα αρχισω παπαριες "Ελα μωρε,γιατι δεν πιανεις την καθε γιαγια που δεν βλεπει το ΣΤΟΠ". Και γιαυτο, επειδη δεν το θεωρω μαγκια, δεν το κανω παντα, δεν θεωρω οτι επιτρεπεται. Το κανω μια στις τοσες οταν βιαζομαι.

epote
29-01-2007, 11:49
ναι επρεπε να το κανουμε πιο νιανια...

για το ονομα επιτελους, οχι δεν πηγαινω με 50, πηγαινω με 80-100 αλλα ΟΧΙ με 150. Υπαρχει διαφορα αναμεσα στο πηγαινω με λογικη ταχυτητα και στο ειμαι παραλογος. Οταν πηγαινεις με λογικη ταχυτητα ειναι πιο ευκολο να αποφυγεις το ατυχημα, που ειναι το δυσνοητο σε αυτο!?

HULK
29-01-2007, 11:54
γιατι σου ειπα εγω οτι το θεωρω μαγκια?

και πως εσυ θεωρεις το 100 λογικη ταχυτητα ενω η τροχαια θεωρει το 50?
δηλαδη οτι θεωρι ο καθενας θα γινεται?

απλα μου τη δινει οτι οταν καποιος καβαλαει τα καγκελα και περναει τη λεοφωρο και τον παταει αυτοκινητο ολοι λενε ο αλητης που ετρεχε και οχι ο μαλακας καγκουρας που περναει το δρομο ετσι

Keyser_Soze
29-01-2007, 12:10
γιατι σου ειπα εγω οτι το θεωρω μαγκια?Αυοτ βγαινει απο τα ακραια παραδειγματα σου, αθωωνεις την ταχυτητα δαιμονοπιοντας ακρα παραδειγματα μαλακιας σε χαμηλες ταχυτητες.

και πως εσυ θεωρεις το 100 λογικη ταχυτητα ενω η τροχαια θεωρει το 50?
δηλαδη οτι θεωρι ο καθενας θα γινεται?

Τα ορια ειναι ορια.Με 51/81/101/121 να πας τρως κληση.
ΑΛΛΑ
επειδη υποτιθεται οτι εισαι ανθρωπος και οχι ζωο, γνωριζοντας πως σε ολα τα πραγματα στα ορια υπαρχει λασκα(πχ στην ισχυ εκπομπης των συστηματων κινητης τηλεφωνιας θεωρητικα υπαρχει τρελη λασκα πριν γινει αυτη επικινδυνη) ,εξαλλου αν ρωτησεις μπατσο σε μπλοκο θα σου πει οτι για 5χλμ παραπανω δεν σε σταματαει-εχω φαει κληση για +44 και μου λεει "Ρε φιλε,μεχρι +30 δεχομαι αλλα το γαμησες"-μπορεις να καταλαβεις αν τα 70 χαω ειναι λασκα και τα 140 χαω ειναι μαλακοκαβλιαση της στιγμης.
απλα μου τη δινει οτι οταν καποιος καβαλαει τα καγκελα και περναει τη λεοφωρο και τον παταει αυτοκινητο ολοι λενε ο αλητης που ετρεχε και οχι ο μαλακας καγκουρας που περναει το δρομο ετσι
Εντελως αλλο αυτο και εντελως αλλο το να σκασεις στον αλλο απο πισω και να του λες "μα πως φρεναρεις ετσι" διοτι υποτιθεται οταν αν τηρουσες τα ορια και τις αποστασεις θα προλαβαινες να φρεναρεις και συ.

^BOOMBOOM
29-01-2007, 12:50
εγω παντος, περα απο το ωχετο βλακειων που γραφονται εδω μεσα εξακολουθω να ισχυριζομαι οτι αν τρεχεις (παραλογα πολυ) δεν πρεπει να σου δινουν ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη τσαμπα, as simple as that.

Προσπερνώ τα υπόλοιπα και έχω μια ερώτηση για το συγκεκριμένο.

Σύμφωνα με τη λογική σου αυτή, κάποιος που τραυματίζεται όσο παίζει μπάσκετ επίσης δεν θα πρέπει να δικαιούται δωρεάν* φαρμακευτικής περίθαλψης, σωστά?

*φυσικά δωρεάν δεν υπάρχει σε καμία περίπτωση, για να δικαιούσαι "δωρεάν" φαρμακευτική πληρώνεις εισφορά σε κάποιο ταμείο.

epote
29-01-2007, 13:39
παλι τα ιδια...

τεσπα, θες να πεις οτι το να παιζεις μπασκετ και να τρεχεις σαν καφρος στους δρομους ειναι το ιδιο?

^BOOMBOOM
29-01-2007, 13:43
Θέλω να μου απαντήσεις σε αυτό που ρώτησα.

epote
29-01-2007, 14:11
σου απαντησα, με μια ερωτηση. Γινε εσυ πιο σαφης να γινω και εγω

^BOOMBOOM
29-01-2007, 14:20
Γιατί λες πως δεν δικαιούται περίθαλψης κάποιος που τραυματίστηκε "τρέχοντας".

Αν το λες επειδή είναι υπεύθυνος για τον τραυματισμό του τότε αυτό ισχύει για άπειρες άλλες περιπτώσεις, πχ σε τραυματισμό από κάποιο άθλημα.

Γιατί να λες "καλά να πάθει" αυτός που τραυματίστηκε επειδή έπεσε με το μηχανάκι (επειδή έτρεχε ή "έτρεχε") και όχι αυτός που κάνει το γόνατό του σμπαράλια παίζοντας τέννις πχ?

Μέχρι τώρα μας είπες πως η υπερβολική ταχύτητα είναι κατακριτέα για όσους τρέχουν περισσότερο από όσο τρέχεις εσύ, ο οποίος φυσικά απαλλάσσεσαι.

Είπες βλακωδώς πως είναι οκ να τρέχεις με 100 αλλά εγκληματικό να τρέχεις με 150. Ούτε το πως, ούτε το που, ούτε το για πόσο έχουν σημασία. Για τέτοια επίπεδα βλακείας (ή εθελοτύφλωσης) μιλάμε.

Τώρα μας λες λοιπόν πως κάποιος που τραυματίζεται επειδή παίρνει κάποιο ρίσκο δεν αξίζει την περίθαλψη (απο το ταμείο που πληρώνει), ΕΚΤΟΣ αν αυτό το ρίσκο παίρνεται στα πλαίσια κάποιας δραστηριότητας που ενδιαφέρει εσένα.

Γιατί λοιπόν δεν πρέπει το ΙΚΑ πχ να πληρώσει το σπασμένο χέρι αυτού που έπεσε με το μηχανάκι του κάνοντας βλακείες ενώ πρέπει να πληρώσει το σπασμένο χέρι αυτού που έκανε στίβο και έπεσε πχ σε κάποια προπόνηση?

Ή είσαι υποκριτής ή είσαι υπέρ της κατάργησης της κοινωνικής ασφάλισης.

Keyser_Soze
29-01-2007, 14:47
Γιατι αμα πεσω και σπασω το ποδι μου δεν νομιζω οτι μπορει να σκοτωσω τον διπλα.

^BOOMBOOM
29-01-2007, 14:51
Οπότε λες εσύ δηλαδή πως αν τρακάρω και τραυματιστώ μόνος μου αξίζω περίθαλψης, ομοίως αν κάνω στίβο και σε αγώνα πέσω και συμπαρασύρω και τραυματίσω άλλους 2 αθλητές τότε δεν αξίζω περίθαλψης.

Keyser_Soze
29-01-2007, 14:59
Θα τους παρασυρεις δηλαδη επειδη "ετρεχες με υπερβολικη ταχυτητα"???Δηλαδη στο 100αρι υπαρχει οριο?Get serious...

Τεσπα, εγω σε αυτο διαφωνω με τον εποτε, η περιθαλψη αξιζει απο τον αγιοτερο ανθρωπο ως τον χειροτερο εγκληματια,απλα προσπαθω να καταλαβω πως σκεφτεται ο εποτε

^BOOMBOOM
29-01-2007, 15:11
Point is, αν καταλαβαινω αρκετα καλα ο boomboom αυτο που λεει με δυο λογια ειναι:

"η ταχυτητα μπορει να ειναι ενας απο τους παραγοντες προκλησης ατυχηματος αλλα οχι ο μονος"

το οποιο βεβαια ισοδυναμει με το "ναι το τσιγαρο σας πειραξε, κανουμε 1000 αλλα πραγματα αλλα το τσιγαρο ειναι κακο".

well done, πηρες το βραβειο σοφιστιας και σαθροτητας. Το καταλαβαινεις οτι αυτα που λες σε ενα δικαστηριο που χου θα σε καταδικαζαν ε?

Φυσικά και ΔΕΝ είπα αυτό. 'Οχι πως μου κάνει εντύπωση το ότι παραφράζεις τα ποστ μου, το κάνεις συνέχεια εδώ.

Εγώ είπα πως αν από τα 100 ατυχήματα τα 4 οφείλονται στην υπερβολική ταχύτητα (άρα τα 96 ΔΕΝ οφείλονται σε ταχύτητα, όσο τρελό και αν -σου- ακούγεται) είναι βλακώδες τουλάχιστον να λες πως η ταχύτητα είναι η ΜΟΝΗ αιτία ατυχήματος και να ισοπεδώνεις έτσι την πραγματικότητα.

Keyser_Soze
29-01-2007, 15:21
Mετά απο αυτό
είναι βλακώδες τουλάχιστον να λες πως η ταχύτητα είναι η ΜΟΝΗ αιτία ατυχήματος και να ισοπεδώνεις έτσι την πραγματικότητα.

ειναι λογικο να λες πως
'Οχι πως μου κάνει εντύπωση το ότι παραφράζεις τα ποστ μου, το κάνεις συνέχεια εδώ.

βεεεεεβαια, μονα ζυγα μονοζυγα

^BOOMBOOM
30-01-2007, 02:30
Προσπαθείς να πεις κάτι? Αν ναι γίνε πιο σαφής.

epote
30-01-2007, 09:44
Εγώ είπα πως αν από τα 100 ατυχήματα τα 4 οφείλονται στην υπερβολική ταχύτητα (άρα τα 96 ΔΕΝ οφείλονται σε ταχύτητα, όσο τρελό και αν -σου- ακούγεται) είναι βλακώδες τουλάχιστον να λες πως η ταχύτητα είναι η ΜΟΝΗ αιτία ατυχήματος και να ισοπεδώνεις έτσι την πραγματικότητα.

ξαναδιαβασε τα ποστ μου σε παρακαλω και πες μου που το λεω αυτο. Δεν λεω ΠΟΥΘΕΝΑ οτι η ταχυτητα ειναι *αιτια* (ειναι σε καποιες περιπτοσεις, εσυ λες 4 αλλα αυτος ο αριθμος ειναι καθαρα τυχαιος και βολικος για σενα, δωσε μου στοιχεια αν θες να σε παρω στα σοβαρα). Αυτο που λεω 200 ωρες τωρα ειναι οτι *ΑΝ* γινει ατυχημα, δηλαδη στην περιπτοση *που* γινει ατυχημα (επειδη κανεις καφριλες, επειδη χαλασε κατι στο αυτοκινητο, επειδη γαμηθηκε το μουνι του δια) αν πηγαινεις με ταχυτητες *λογικες* (και νομιζω πως το "λογικες ταχυτητες" ειναι ευκολο να προσδιοριστει-παροτι εσυ θα πεις τα γνωστα και δεν θα το προσδιορισεις) τοτε η πιθανοτητα να τραυματιστεις η να σκοτωθεις, εσυ οι αλλοι, ειναι ΣΑΦΩΣ μικροτερη.

κατανοητο?

επισις λεω οτι, σε μεγαλες ταχυτητες η ικανοτητα που εχει ο οδηγος να ΑΠΟΦΥΓΕΙ ατυχημα ειναι ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ απο οτι σε μικροτερες.

κατανοητο?

δεν ξερω που ειναι το παραλογο σε αυτα που λεω, ειναι απλες κοινες συμβασεις, τοσο απλες και κοινες που ειναι νομοθεσια σε ΟΛΟ το δυτικο κοσμο. Θα μπορουσαν να ηταν διαφορετικα? Ναι αλλα προτιμω το better safe than sorry, γιατι οταν δινεις διπλομα δεν σε εξαταζουν σε οδηγηκες ικανοτητες μεγαλων ταχυτητων, σε εξεταζουν αν βλεπεις το στοπ.

αλλα βεβαια ολα αυτα θα τα αγνοησεις και θα πεις οτι εγω εξαιρω την εαυτο μου (δεν ξερω απο που προκυπτει αυτο, αν ειμαι μαλακας καλα να παθω, αλλα γενικος ΔΕΝ ειμαι μαλακας και για το ονομα του θεου οι περισοτεροι ανθρωποι-οδηγοι ΔΕΝ ειναι μαλακες).

εννοειται πως δεν απαντησες στο ερωτημα μου οποτε συναγω απο τα συμφραζομενα την απαντηση η οποια ειναι "ναι το να παιζεις μπασκετ ειναι ιδιο με το να τρεχεις σα καφρος". Κατω απο αυτη τη συμβαση θα συμφονησω, ουτε αυτος που σπαει το χερι του παιζοντας μπασκετ θα επρεπε να εχει Ι.Π.

Βεβαια σε ποιο τρελο κοσμο το να μπιστας μια μπαλα σε ενα γυπαιδο ειναι το ιδιο αντικοινωνικο η επικυνδηνο με το να τρεχεις σε ενα δημοσιο δρομο δεν γνωριζω. Πιθανον στον ιδιο κοσμο που το να τρεχεις σε πιστα με ελεγχομενες για ολους συνθηκες ειναι το ιδιο ασφαλες με το να τρεχεις στο δρομο και παιδια/σκυλια/γατια να τον διασχιζουν.

lalaki_2
30-01-2007, 12:27
γυπαιδο

ξερεις οτι συμφωνω απολυτα μαζι σου σε αυτο το θεμα

επισης ξερεις οτι ξερω πως δεν εισαι ορθογραφος

ΑΛΛΑ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ?!:hehe::rofl:

τι ειναι το γυπαιδο?! το παιδι του γυπα?!

σορρυ ξαδερφε θα σε κερασω ταινια για αυτο το ποστ...

^BOOMBOOM
30-01-2007, 12:30
ξερεις οτι συμφωνω απολυτα μαζι σου σε αυτο το θεμα

Σε άλλα δηλαδή διαφωνείς? 8)

epote οδηγάς ποτέ με ταχύτητα μεγαλύτερη των 30χ.α.ω. ?

Αν ναι είσαι υποκριτής.

Επίσης βλέπω πως είσαι και εναντίον της κοινωνικής ασφάλισης...

Keyser_Soze
30-01-2007, 13:39
Γιατι δεν μπορεις να καταλαβεις, ή το πιο πιθανο καταλαβαινεις αλλα για καποιο λογο θεωρεις οτι να δωσεις δικιο στον αλλο σε κανει πιο χαζο απο αυτον, οτι αυτο που σου λεει ο εποτε ειναι οτι η ταχυτητα ειναι αντιστροφως αναλογη της δυνατοτητας ελεγχου του οχηματος σε περιπτωση κινδυνου.Ελπιζω σε αυτο να μην διαφωνεις, να θεωρεις δηλαδη οτι η μονη περιπτωση να αποφυγεις το πιτσιρικι ειναι αν πας να σκισεις το πατακι με το γκαζι.

Επομενως σου λεει οτι οσο πιο γρηγορα πας, τοσο πιθανοτερο αν γινει η μαλακια να μην μπορεσεις/προλαβεις να αντιδρασεις σωστα. Δεδομενων των οχηματων και των δρομων λοιπον, το κρατος οριζει καποια ορια, 50χαω,80 χαω, 100χαω.Ειναι ας πουμε τα ορια που θεωρει το κρατος οτι σε περιπτωση αναγκης που παρουσιαζονται αντιστοιχα σε αυτο τον δρομο (προφανως δεν θα βγει κανενα πιτσιρικι απο ψιλικατζιδικο στην Εθνικη στο Σκαραμαγκα) θα μπορεσεις να αντιδρασεις ορθα-ΕΦΟΣΟΝ σου εχει δωσει διπλωμα,δηλαδη σε θεωρει ικανο να αντιδρασεις σωστα.
Αν τωρα γινει κατι τοσο τραγικο που θα επρεπε να πηγαινεις με 10χαω τοτε λυπαμαι that's life. Σε ολα τα πραγματα σιγουρος δεν μπορεις να εισαι (πχ δες την κινηση που σηκωνει ενα δικτυο κινητης τηλεφωνιας μια τυχαια μερα και θα καταλαβεις γιατι στον σεισμο δεν πιανει κανενα κινητο)

Σε αυτα τα ορια υπαρχει παντα μια λασκα, ποτε τα ορια δεν ειναι πραγματικα "ορια", απο τις μηχανες των αεροπλανων εως τον ΚΟΚ. Αλλιως η μαλακια θα ηταν πιο πιθανη. Γι'αυτο και το μπλοκο σε δρομο των 100 σε γραφει απ'τα 130.Διοτι τοτε εισαι οντως στο οριο.

Επομενως αν κινησε εντος οριων και σε ορισμενες περιπτωσεις λιγο πανω(εχωντας γνωση ομως πως στην ουσια παρανομεις, μειωνεις τις πιθανοτητες καλου ελεγχου του οχηματος και πως δεν ειναι η ενδεδειγμενη οδηγηση για ολες τις συνθηκες και ωρες και δρομους), νομιζω καταλαβαινεις την διαφορα του παω με 60 αντι για 50 στην πολη και του παω με 130 αντι για 50 στην πολη.

Τωρα, εφοσον περνας το οριο ποιος εισαι εσυ που θα πεις "Στο +10 ολα ΟΚ,στα +80 υπαρχει θεμα"???Κανενας, γιαυτο αμα φας την κληση κανεις το μαλακα γιατι εχεις αδικο.Απλα δεδομενου πως δεν εισαι ζωο, υποτιθεται οτι μπορεις να καταλαβεις ποτε μια μικρη αποκλιση επιφερει στην ουσια απειροελεχιστη μειωση δυαντοτητων. Αν εισαι γιωτομπαλο,τοτε καλυτερα να εισαι αυστηρα εντος οριων.

Mageiritsa
30-01-2007, 13:56
Όλοι τα ίδια λέτε, απλά ο καθένας με το τρόπο του.:fist:

Τελικά μόνο εγώ είμαι οδηγάρα 8)

Υο! καψτε αυτο το θέμα!

hitachi
30-01-2007, 14:05
Respek sth mageiritsa.

^BOOMBOOM
30-01-2007, 14:42
mageiritsa την επόμενη φορά θα φας BAN

Mageiritsa