PDA

View Full Version : Air condition

epote
11-07-2004, 14:59
koufh erotish, alla thelo na paro ena. Pos tha ksero ti prepei na paro?:P

madsc
11-07-2004, 15:14
Ας ξεκινήσουμε από τα βασικά, γιατί χώρο το θες (m2), τί θες να ψύχει, εσένα; pc; κάτι άλλο;
Μέχρι τί χρήματα θες να παίξεις; περιοχή; όροφο που είσαι;

/sc

vagos78
11-07-2004, 16:36
θα πας στο carfur (ή και σε καποιο αντιστοιχο μαγαζι ίσως,εγώ αυτό ξέρω),θα μιλησεις με τον υπάλληλο για τον χώρο που θες να καλύψεις και θα φύγεις με ατοκες δόσεις και 3 χρονια εγγύηση

PeiramatoZwo
11-07-2004, 17:37
Ego tha ithela na proteino, na agorasete oikologikes, kai me xamili katanalaosi energeias syskeues. Kostizoun poio polly san arxiki ependysi, alla se vathos xronou einai poio oikonomikes. Syn oti kalo tha itan an exeis stoxo na egatastiseis kapoio megalo 20.000 btu + , na kaneis elegxo an to sikonei o pinakas... episis na ypologiseis se poio simeio tha to valeis oste na kalyptete kalytera o xwros kai an fysika exei trofodosia ekeino to simeio.Elekse episis pou exei kolones to dwmatio, apefyge na to karfoseis pano se kolones i dokaria... se periptosi seismou se kovo makariti. Episis an milame gia ypnodwmatio kalytera na to valeis se tetoia thesi pou na min fysaei pano sto krevati sou, ektos an goustareis na katalikseis pagwmenos mesa sto katakalokairo. Autaaaaaa ....

vagos78
11-07-2004, 18:17
Καλα τα είπε το πειραματόζωο,εγώ να προσθέσω ότι να ζητήσεις οπωσδήποτε και δωρεάν τοποθέτηση,προσέχωντας μόνο πότε στην δίνουν,γιατί αν πρεπει να φτιάξουν την ηλεκτρική σου εγκατάσταση και να τρυπήσουν 10 τοίχους δεν θα είναι τσάμπα φυσικά!

paschalia
11-07-2004, 20:46
An αποφασισεις να παρεις παντως απο καποιο supermarket να προσεξεις διπλα.
Οταν ειχε πρωτοβγαλει το καρφουρ την πρωτη φουρνια απο κλιματιστικα ηταν ολα τζουφια.
Δεν υπηρχε τπτ μεσα, μονο το περιβλημα.
Ειχε γινει μεγαλη φασαρια τοτε γιατι ειχε παρει ενα σωρο κοσμος.

epote
11-07-2004, 21:06
Ας ξεκινήσουμε από τα βασικά, γιατί χώρο το θες (m2), τί θες να ψύχει, εσένα; pc; κάτι άλλο;
Μέχρι τί χρήματα θες να παίξεις; περιοχή; όροφο που είσαι;

14m^2

εμενα (και το pc μου:P)

αιγαλεω

τελευταιος οροφος (ναι γαμισετα τα τη κολαση την ιδια τη ξερεις?)

το φοβερο ειναι το εξις, ενα ανονυμο AC 9000btu/h απο το πρακτικερ εχει 250 ευρω+εγκατασταση αντοιστοιχο fujitsu 700....

ε οχι ρε παιδια, 700 ευρω για ενα κομπρεσερ δυο radiators και 5-6 ανεμηστηρες ΔΕΝ τα δινω. Το ερωτημα ειναι ΠΟΣΟ θα χασω απο το φτηνιαρικο?

Fidelio
11-07-2004, 21:06
Νόσος των Λεγεωνάριων λέγεται και έχει να κάνει με μια πάθηση του αναπνευστικού. . αν δεν καθαρίζονται σωστά τα φίλτρα σε τακτά χρονικά διαστήματα. Ιονισμός της ατμόσφαιρας του εσωτερικού χώρου είναι ένα θέμα που σχετίζεται αλλά δυστυχώς δεν θυμάμαι ακριβώς πως και τι είναι ακριβώς αυτό .

Επίσης οι εναλλαγές περιβάλλοντος θερμού και ψυχρού αέρα και μάλιστα με τόσες μεγάλες διακυμάνσεις προκαλεί ερέθισμα στο θερμορυθμιστικό σου σύστημα κάτι που διαιωνίζει το πρόβλημα με τις ζέστες. Δηλαδή δεν το συνηθίζεις και θα ταλαιπωρείσαι .

Καλό το αιρ κοντισιον αλλά μονο σε εξαιρετικές περιπτώσεις

GriGaS
11-07-2004, 22:43
Λοιπόν epote, αν και με έκλασες στο MSN όταν πήγα να σου απαντήσω, θα στα πω από εδώ. Όσον αφορά το μέγεθος του κλιματιστικού σου, ένα 9.000 Btu είναι αρκετό. Όπως είπαν οι προηγούμενοι να προσέξεις που θα το βάλεις ώστε να μην πάθεις καμιά ψύξη. Θα σου πρότεινα να ψάξεις σε καταστήματα όπως Κορασίδη, Κωτσόβολο, Ράδιο Αθήναι για προσφορές. Το δωμάτιό σου έχει μπαλκόνι? Αν όχι και η εξωτερική μονάδα πρέπει να είναι αρκετά μακριά έχε υπόψην ότι η δωρεάν εγκατάσταση είναι για απόσταση των 2 μονάδων μέχρι 2.5-3 μέτρα.

Τώρα όσον αφορά το αν θα πάρεις noname or not, εγώ θα έλεγα να πάρεις το φθηνότερο. Γενικώς τα ανώνυμα κλιματιστικά υστερούν στην απόδοση στην θέρμανση και όχι τόσο στην ψύξη. Επίσης τα οικολογικά - inverter κλπ να ξέρεις ότι έχουν πανάκριβα ανταλλακτικά. Ρώτα πάντως πόση εγγύηση έχει και όταν με το καλό το πάρεις, κράτα και την καρτούλα αυτού που θα σου κάνει την εγκατάσταση (αχρείαστη να ναι)

Fidelio, η νόσος των λεγεωνάριων δεν έχει σχέση με τα split units κλιματιστικά αλλά με τις κεντρικές μονάδες κλιματισμού οι οποίες είναι σε μεγάλα κτίρια και ανακυκλώνουν μικρόβια και άλλα πολλά.

Πάντως είναι καλό τα φίλτρα του κλιματιστικού να πλένονται μία φορά το μήνα (για μας τους καπνιστές κάθε 10 ημέρες) με χλιαρό νερό στην μπανιέρα και να τα βάζουμε ξανά αφού έχουν στεγνώσει καλά.

Αυτά...για οτιδήποτε εδώ είμαστε...

epote
11-07-2004, 23:22
Νόσος των Λεγεωνάριων λέγεται και έχει να κάνει με μια πάθηση του αναπνευστικού. . αν δεν καθαρίζονται σωστά τα φίλτρα σε τακτά χρονικά διαστήματα. Ιονισμός της ατμόσφαιρας του εσωτερικού χώρου είναι ένα θέμα που σχετίζεται αλλά δυστυχώς δεν θυμάμαι ακριβώς πως και τι είναι ακριβώς αυτό .

Επίσης οι εναλλαγές περιβάλλοντος θερμού και ψυχρού αέρα και μάλιστα με τόσες μεγάλες διακυμάνσεις προκαλεί ερέθισμα στο θερμορυθμιστικό σου σύστημα κάτι που διαιωνίζει το πρόβλημα με τις ζέστες. Δηλαδή δεν το συνηθίζεις και θα ταλαιπωρείσαι .

Καλό το αιρ κοντισιον αλλά μονο σε εξαιρετικές περιπτώσεις

τις νυχτες του καλοκαιριου το δωματιο μου εχει 36-38 βαθμους, προτιμω να εχω ξερο στομα παρα να ΠΑΙΘΑΝΩ ΑΠΟ ΕΛΕΙΨΗ ΥΠΝΟΥ ΚΑΙ ΑΦΥΔΑΤΟΣΗ

GriGaS, thanx man αρκετα καλη η απαντιση σου, εχω μπαλκονι δεν νομιζω η αποσταση του συμπιεστη απο την εσωτερικη μοναδα να ειναι προβλημα. Η θερμανση δεν με απασχολει, το χειμονα κοιμαμαι με ανοιχτο παραθυρο. Τεσπα το Point ειναι οτι δεν θα χασω ιδιαιτερα πολυ αν παρω το φτηνο:P

blizard
12-07-2004, 00:15
Εγώ έχω 3 aircondition ίδιας ισχύος σε ίδιο μέγεθος δωματίων.
Ένα πολύ φτηνό noname(fidjl) ένα funai (σε προσφορά), και το firstline από τα carefur( όχι το τελευταίο οικολογικό μοντέλο)

-Το fidjl είναι ΟΚ σε απόδοση, αλλά κάνει θόρυβο και η ατμόσφαιρα (μετά από πολλές ώρες χρήση) είναι η χειρότερη από τα 3 .(δεν είναι μόνο ιδέα μου)
-Το funai είναι αθόρυβο, όσες ώρες και να το έχω δεν χαλάει την ατμόσφαιρα, αλλά σε απόδοση το χειρότερο. Κάνει αρκετή ώρα να πάρει μπρος και να δροσίσει το περιβάλλον και σε μεγάλο καύσωνα δυσκολεύεται.
- Το Firstline είναι το καλύτερο σε απόδοση, βγάζει αμέσως κρύο όταν το ανοίξεις, είναι απλό , αλλά μου χάλασε μια φορά και έτσι δεν ξέρω αν είναι αξιόπιστο.

ΥΓ
Δεν ξέρω τι παίζεται ακριβός , αλλά σίγουρα δεν είναι όλα ίδια.

ΥΓ2
Πολύ καλά αποτελέσματα έχει περιέργως και ο ανεμιστήρας οροφής που έχω δει σε ένα γνωστό μου...(και είναι πάμφθηνοι 35-50 ευρώ)

wolfhawk
12-07-2004, 00:24
Πολύ καλά αποτελέσματα έχει περιέργως και ο ανεμιστήρας οροφής που έχω δει σε ένα γνωστό μου...(και είναι πάμφθηνοι 35-50 ευρώ)

Σε συνδυασμό με το a/c φτιάχνουν ωραία ατμόασφαιρα!

PeiramatoZwo
12-07-2004, 02:02
Nosos legeonarion einai apo ta systimata pou xrisimopoioun nero gia thn psuksi. Synithos dld kentrika systimata se kthriia opos eipe o grigas.
Parepiptontos kalytera thn eksoteriki monada mhn thn stirikseis se kana toixo. Tha sou proteino na thn valeis eite sto mpalkoni eite sthn taratsa, afou einai akrivos apo pano.

Keyser_Soze
12-07-2004, 03:19
Johny episis des an exeis kana louki ekei pu tha stiseis tin exwterikh monadakai an einai pio eukolo na roufaei ta nera.Emena me gamaei ston nero twra pou toxw poly wra anoixto.A,kai prosexe re min tin valeis kapou pou na stazei apo katw,krima na trwei tin "drosia" sou o kosmos pou pernaei
A,kai epeidh xerainei tin atmosfaira(swsta?) i kati tetoio prosexe an exeis kamia allergia.Egw px me pianei fternisma kai knismos sta autia meta apo poly wra kai xreiazetai na vgainw ligo apo to dwmatio

epote
12-07-2004, 09:13
kai to ksanaleo:P

protimo fagoura sta matia kai ksero laimo para thanato apo afidatosh:P

exo louki

sto patoma tha valo thn eksoterikh monada

otan les fasaria blizard? ayto einai ena provlima (to na kanei trelh fasaria)
alla mallon protimo ligh parapano fasaria apo 500 ligotera euro:(

Keyser_Soze
12-07-2004, 10:33
epote asfalws kai protimastin drosia.Apla min perimeneis oti tha pareis A/C kai xafnika to dwmatio sou tha ginei Maoui

epote
12-07-2004, 11:06
καλα αμα φερω αμμους και μια πλαστικη πισινουλα θα σου πω εγω.

ρε παιδια εχω AC στο σαλονι:P ξερω πως ειναι ελεος:P

θελω να εχω 25 η 30 βαθμους στο δωματιο μου ΟΧΙ 38!!

(και θα τραβηξω και σουλινα να ψυχω το pc:P)

paschalia
12-07-2004, 11:27
Σορρυ κιολας για την ερωτηση (που πιθανον να ειναι ασχετη) αλλα αν ηδη εχεις αιρκοντισιον.. γιατι ρωτας τι θα παρεις?
Υποθετω οτι το αιρκοντισιον στο σαλονι δεν ηταν κανα γουρουνι σε σακι..

PeiramatoZwo
12-07-2004, 14:09
Re KeyserSoze eisai theos... kai elega ti exo pathei tis teleutaies meres... me to tsouksimo sta matia... apo klimatismo se klimatismo pao.

epote
12-07-2004, 14:34
Σορρυ κιολας για την ερωτηση (που πιθανον να ειναι ασχετη) αλλα αν ηδη εχεις αιρκοντισιον.. γιατι ρωτας τι θα παρεις?
Υποθετω οτι το αιρκοντισιον στο σαλονι δεν ηταν κανα γουρουνι σε σακι..

den to pira ego einai h obvious apantish....

wolfhawk
12-07-2004, 14:57
Re KeyserSoze eisai theos...

Μη του λες τέτοια κ τα παίρνει πάνω του! :lol:

madsc
12-07-2004, 15:02
Λοιπόν για το χώρο/χρήση που το θές θα παίξεις σε 9-12k BTU. Παραπάνω είναι υπερβολή. Ότι κ να πάρεις δεν θα το δουλεύεις τέρμα. Περί καπνίσματος καλό είναι να καπνίζεις με ανοιχτή κάποια εξώπορτα κ το μηχάνημα off. Το πλύσιμο των φίλτρων πρέπει να γίνετε αλλά στην περίπτωση των καπνιστών δεν βοηθάει κ πολύ. Μην παίξεις στις φτηνότερες προσφορές των supermarket, όπως δεν είναι ανάγκη να πας κ στο ακριβότερο που θα βρείς. Κοίτας να έχει τη μεγαλύτερη δυνατή εγγύηση αλλά ρωτάς για τα service. Στις περισσότερες των περιπτώσεων η εγγύηση ισχύει μόνο κ εφόσον κάνεις x service ανά x χρονικό διάστημα (τα οποία δεν είναι τσάμπα). Το θες να είναι ψηλά (ο κρύος αέρας πάει χαμηλά, ο ζεστός ψηλά) κ το ιδανικό θα είναι να υπάρχει κ ανεμιστήρας έστω κ δαπέδου. Η εξωτερική βάση κοίτα να είναι βαμμένη (σκουριάζουν μετά από λίγο καιρό) κ κοίτα που θα στείλουν τη ρήση νερού της εξόδου, καλό θα είναι να πηγαίνει σε κάποια αποχεύτευση. Δεν είναι όλα αθόρυβα, τσέκαρε αν ο θόρυβος που θα κάνει αυτό που θα διαλέξεις είναι ανεκτός για σένα. Για 9άρι να υπολογίζεις στα 350-500€ (όχι φτηνότερα) για 12άρι 300-400€ παραπάνω.

p.s. Οι μάρκες δεν παίζουν κ ιδιαίτερη σημασία στα air-condition - τα μισά από αυτά που κυκλοφορούν στην αγορά είναι φασόν.

/sc

spiros
12-07-2004, 16:19
Xαιρετω, και θα απαντησω μιας και εχω εμπειρια απο περιπου 10 μαρκες κλιματιστικων...
Παμε με σειρα καταταξης...
1)Daikin Inverter Αυτο εχω sto bedroom, ειναι πανακριβο, αλλα αξιζει και το τελευταιο γιουροσεντ, σε οικονομια, σε αποδοση, σε αθορυβο, σε ευχαριστη ατμοσφαιρα.
2)ΤΟΥΟΤΟΜΙ απροσμενα καλο...
3)General electric
4)Singer
5)Fidji
6)Toyo
7)Funai
8)Firstline, MAKPIA ειναι βασανιστηριο και οχι Κλιματιστικο :twisted: :twisted: μιλαμε για την απολυτη παρακμη...

Αν εχεις τα γκαφρα, παρε το πρωτο, και ειναι ρε παιδι μου το πιο "ξεκουραστο"!!
ειδικα αν εισαι περιεργος με τους κλιματισμους (τσουξιμο, βηχας, σκατα, και ολα αυτα..) Δεν θα εχεις προβλημα.

epote
12-07-2004, 16:27
ti paei na pei einai vasanistirio?

kai ksanaleo, tosa leyta gia kompreser kai freon DEN dino, 400 to POLY

GriGaS
12-07-2004, 16:39
Sto makro exei prosfora mexri avrio klimatistiko yokohama 9.000 btu me 145 euros+FPA +egkatastasi....an exeis karta ante parto...peripoy 100 euros kanei i etisia sintirisi enos hitachi mazi me ta ygra poy pithanws xreiazetai..

http://www.makro.gr/makro_mail/Download-PDFs/MM_nonfood_cre_kif_pal_pat_the_14.pdf

Oson afora ta inverter, texnikos apo to service tis hitachi thessalonikis poy irthe na moy allaksei plaketa (120 euros) moy eipe na min parw pote inverter, logw toy oti an xtypa ksylo kati pathei einai panakriva ta antallaktika..

epote
12-07-2004, 18:55
grigas:

nai alla den mporei kati kako tha exei ayto pou einai 145 euro etsi den einai? allios giati ta alla kanoun 500+?

spiros
12-07-2004, 19:48
plaka plaka ehei parei fili apo to makro ke to 9.000Btu htan san na eine 1.000BTU... :P :P kapws san baush annd lomb htan h marka... kati tetio...

Re sy epote, an den to doulebeis poli, pare me 400 eyra an to douleyeis, oli mera, tha katalabeis diafora me to daikin, kai tha glytwneis ke se reyma!

VASANISTHRIO =
Megales ayksomeiwseis thermokrasias... to rythmiza stoys 25 kai mia kriwna, mia eskaga :twisted:
Oi persides den akougane to thlekontrol kai panta me xtipagane.
Polly parapanw thoribo apo to daikin kai to ekswteriko, alla kai to eswteriko... (ennow kommati touy A/C)
Aeras pio ksiros kai genika xeirotero periballon apoti me to daikin... (den mporw na to eksigisw)
12.000BTU ta opia den htan ME KAMMIA PANAGIA kallitera apo ta 9.000BTU tou daikin...

midnite_man
14-07-2004, 08:52
κοίτα μπορεί να κάνω και λάθος αλλά παίζει ρόλο η εξωτερική μονάδα τι ανεμιστήρα έχει. Οι διαφορές της τιμής εκεί παίζουν συνήθως.(ανά κατηγορία)
Δεν το πολυγουστάρω αλλά είναι πλέον απαραίτητο...
εγώ έχω ένα general electric, δεν το πολυχρησιμοποιώ αλλά όποτε έχει χρειαστεί έχει αποδώσει