PDA

View Full Version : Τέννις

^BOOMBOOM
01-05-2005, 20:53
Ασχολείται κανένας εδώ με τέννις?

Εγω έκανα παλιά και αν καί είχα χρόνια να παίζξω είπα να ξανααρχίσω το άθλημα (μιάς και όπως φαντάζεστε είμαι και γαμώ τα παιχτρόνια).

Καλό θα είναι αν κάποιος ξέρει κάποιο καλό γήπεδο να το λέει εδώ.

Υπ'όψιν μου έχω το γήπεδο της Κηφισσιάς, απέναντι απο το νεκροταφείο, στον δρόμο που πάει απο τη πλατεία κεφάλαρίου προς τα μελίσια, δεξιά για κηφισιά.

Υπάρχει άλλο ένα στον Αγ. Στέφανο, μετά την πλατεία Δροσσιάς και το Αρσάκειο συνεχίζουμε στην κατηφόρα και αμέσως μετά το Jumbo δευτερο στενάκι δεξιά (είναι πολύ μικρό). Το συγκεκριμένο έχει κόσμο και είναι πολλές φορές κλειδωμένο.

Ενα τελευταίο είναι μετά τη πλατεία Δροσσιάς συνεχίζοντας όλο το δρόμο προς σταμάτα συνεχίζουμε και μετά την πλατεία Σταμάτας όλο ευθεία μετά τις ταβέρνες και έχει ενα γήπεδο τέννις δίπλα στο μεγάλο του ποδοσφαίρου. Το κακό είναι πως μαζεύει κοπάδια απο πιτσιρίκια που παίζουν ποδόσφαιρο(!), πάντα μιλάω για το γήπεδο τέννις.

Αν έχετε κάποιο άλλο ρίχτε το εδώ.

wolfhawk
02-05-2005, 00:07
Ξέρω κάποια που παίζει! Μάλλον και εσύ! ;)

Pablo_Hasan
02-05-2005, 00:13
ennoeis tsampa? den kserw an einai anoixta gia to koino, ka8ws ekei kanoun proponhsh swmatei alla duo wraia ghpedakia tennis exei sthn eleusina sto gumnasthrio ths palias eleourgikhs.

^BOOMBOOM
02-05-2005, 11:48
Το τόπικ το έκανα γενικά για το τέννις, όποιος θέλει μπορεί να γράψει ή να ρωτήσει οτιδήποτε σχετικό, για γήπεδα, ρακέτες, μπαλάκια, τρελά γκομενάκια που παίζεουν τέννις κλπ :p

Tα γήπεδα που είπα είναι τσάμπα μιας και είναι του δήμου, είναι όπως τα αντίστοιχα γήπεδα μπάσκετ.

wolfhawk
02-05-2005, 20:25
Δεν ξέρω αν το γκομενάκι είναι τρελό... :P

^BOOMBOOM
02-05-2005, 21:18
Ε τότε ασχολήσου με το τέννις στο τόπικ αυτό και ασε τα γκομενάκια :nervy:

spiros
02-05-2005, 22:26
lipon.
Ghpeda exei o dhmos athinewn (ekei pou ginonte oi proponisis) kathws kai panellhnios pou eine pisw apo ta dikasthria sthn eyelpidwn (mayromataiwn einai h eisodos gia to ghpedo gia opoion kserei apo kentro)... Einai pisw apo thn asoe.
Episis exei sto pikermi (de kserw pou akribws omws) kai sto marathwna...

A! twra pou to thimithika. Opios eine amathos sto tennis, na pezei me antikradasmiko (ayto to mayro paparaki pou exoun merikoi sto katw meros tou plegmatos ths raketas) gia na mhn tous ponesei poly to xeri... Doulevei poly kala... Kalitera eine ayta pou eine makroula, para ayta pou eine san mpalaki...

Lucifer
02-05-2005, 22:55
Ώπα ρε... Σιγά τον πόνο.

Εγώ πάντως χρόνια τώρα πηγαίνω σε ένα παρακμιακό επί της Μεσογείων, ύψος Χολαργού, σε αυτό το κτίριο με τα γαλάζια τζάμια. Η πισίνα είναι δίπλα... ;)

spiros
02-05-2005, 23:02
Na thewreis ton eayto sou POLY tyxero an den exeis pathei pote sou tennis elbow...
Den eine oti pio eyxaristo, kai giayto simvoulevw olous na bazoun antikradasmiko...
Einai poly enoxlitikos o ponos, kai apaks kai to patheis, de glitwneis eykola...
Rwta opion to exei pathei... ;)

^BOOMBOOM
02-05-2005, 23:47
Τι είνια αυτό το αντικραδασμικό? :unsure:

spiros
02-05-2005, 23:56
koitakse ayto to link.... http://www.holabirdsports.com/cgi-bin/search?type=29&group=1

^BOOMBOOM
03-05-2005, 00:02
Δεν κατάλαβα ακριβώς τι είναι, μπαίνει επάνω απο το χερούλι της ρακέτας σαν κάλυμα?

spiros
03-05-2005, 00:08
oxi re sto katw katw meros stis xordes mpenei...wait na balw mia eikona.http://www.decathlon.co.uk/product/200/214345s.jpg
to katw katw to aspro pou eine panw stis xordes eine...

Sthn ousia aporofa kapou to 60-70% twn kradasmwn, Prin aytes ftasoun sto xerouli tis raketas... ;)

^BOOMBOOM
03-05-2005, 00:22
Ενδιαφέρον, είμαι περίεργος να δώ αν έχει όντως τόση διαφορά όσο λες, θα το δοκιμάσω.

spiros
03-05-2005, 00:27
Terastia diafora exei...
Koita na to valeis swsta mono...
Th diafora tha thn katalabeis kai ws aisthisi, alla kai ston ixo... (an xtipas dinata enoeite, oxi an pezeis me lompes...)
Einai kai ftino ~5 eurw, opote de tha me kinigas an de sou aresei :)

spiros
03-05-2005, 00:42
xm... ti allo na pw gia tennis mias kai exw renta apopse... :hehe: (lege me varemara! :hehe: )
loipon... Osoi den exete dokimasei, parte mia fora ena set agwnistika balakia na peksete, anti gia proponitika, tha deite gamw tis diafores osoi pezete arketa dinata. :)

Episis mporeite na peksete ligo me tis xordes sas (me ta Kg) eidika an exete palies apaisies pamfthnes xordes (petonia styl :P ) plexte th raketa sas me kales xordes, kai an ti spate poly syxna (tis xordes) mporeite na peksete me ta kg na deite pio sas volevei pio kala...

Ta kg ta grafei panw h raketa (as poume 26±2 ) kai sto paradeigma mas ta 24 einai POLY dynamh kai to 28einai POLY control. Synh8ws to vazoume sthn mesh (26) gia na exoume kai apo ta 2... (kg enooume edw ti dinamh me thn opoia eine tentomenh h xordi)

Mia kalh lysh gia xordes eine synthetic gut(opia markas thelete), oi opies eine sxetika fthnes, kai taytoxrona dinoun kalo sxetika elegxo...

Episis osoi exete kairo na peksete (^BB kalh wra) kai exete thn idia arxaia raketa opws otan hsastan 15 kai hsastan 160 anti 180 ipsos, valte toulaxiston ena overgrip, mhn pezete me lavh toso mikri oste ta daxtila sas na akoumpane thn akrh ths palamhs otan to agaliazete...
Ayta ta oliga, tha epanelthw epi tou thematos :)

PS. Ta peri xordhs enoeite isxyoun gia raketa h opoia na eine kalh... Mhn exete kamia moufa pou kanei 60 eyrw kai pate kai dwsete 20-25 eyrw na thn pleksete me synthetic gut, giati paei strafi... :crying:

Jokul
03-05-2005, 08:11
ΒΒ για δοκίμασε και αυτή την ρακέτα.

http://www.utdallas.edu/~wpguo/images/sports/sports_tennis_williams.jpg

wolfhawk
03-05-2005, 13:36
O ορισμός της αντικραδασμικότητας! :smile3:

spiros
03-05-2005, 13:52
egw allh aporia exw. ayto to pragma eine kwlos re pousth mou?
Aythnis an pas na tis ton karfwsis apo pisw kai sfiksi ta kwlomeria ths, tha ston pniksi...
:hehe: :hehe:

wolfhawk
03-05-2005, 18:12
Γιατί αν επιχειρήσεις να κάνεις ισπανικό πάλι το ίδιο θα γίνει... :\ :crying:

ba_eas
03-05-2005, 22:27
Paidia de kanonizoume kanan agwna tennis? Ap' oti vlepw eimaste arketa ta atoma pou asxoloumaste me to antikeimeno.

Egw paizw Patra sto uni mesa pou exei 3 ikanopoihtika gipedakia kai stin Athina paizw sti Nea Filadelfeia mesa sto alsos pou exei ena koryfaio gipedaki mesa sto dentra, apla to kalytero pou exw dei logo topothesias....mesa sta peuka. (kai epeidi de paei to toutou konta rixneis k ena treximo-zestama mexri to gipedo).
Episis exoume 1 gipedo k 4-5 toixous (kalous) panw apo to polykladiko tis filadelfeias pou einai epi tis ethnikis odou.

Na kaname kana topic na milousame k gia raketes?
Egw mias k epitelous erxomai athina skeftomai na parw mia nea raketa (k as eixa parei k prin 10mines).

^BOOMBOOM
03-05-2005, 23:53
Πλάκα θα είχε το τουρνουά :P

Για ρακέτες αν θες άνοιξε νέο τόπικ ή τα λέμε και εδώ.

Εγω έχω μια παλιά donnay απο τότε που πρωτοάρχισα τέννις πριν περίπου 12 χρόνια :| , για το άθλιο επίπεδό μου καλή είναι, κάποια στιγμή θα πρέπει να πάρω καινούρια.

spiros
04-05-2005, 00:52
Ti na poume gia raketes re paidia? :(
Sinithws epeidi to budget eine periorismeno, kai epeidi oi raketes agorazontai dio idies kai pote mia kai mia synh8ws ftaneis na dwseis mia 500ara eyrw gia 2 raketes, opote meta allazeis diskola... ;)

^BOOMBOOM
04-05-2005, 00:53
Γιατί αγοράζονται "δυο ίδιες" ?

Εννοείς πρέπει να έχουν και οι 2 παίχτες την ίδια ρακέτα? :\

spiros
04-05-2005, 01:16
oxi re...
agorazeis panta 2 idies, giati an sou spasei mia raketa thn wra pou paizeis ena agona prepei na peksis me idia, kai oxi na sinexisis me mia alli kai na prepei na sinithisis to baros th dynamh kai genikws kati kainourgio sth mesh tou pexnidiou...
Re BB ti leei h raketa sou apo katw sth labh (sthn tapa ths labhs) prepei na exei 2 noumerakia... gia pes ta kai pes kai to ipsos sou :)

Lucifer
04-05-2005, 02:00
Η δική μου DONNAY λέει GGI... :p

^BOOMBOOM
04-05-2005, 02:07
spiro έχεις ανεβάσει πολύ τον πήχη :P

Η ρακέτα μου είναι Donnay Star 400 Andre Agassi special edition ( :takataka: ) και είναι μοντέλο 1993 περίπου, νουμεράκια δεν έχει ούτε στην τάπα ούτε πουθενά. Είναι άθλια, μην το ψάχνεις αλλα και το επίπεδό μου άθλιο είναι, είχα χρόνια να παίξω και τώρα άρχισα πάλι σιγα σιγα.

Η ρακέτα έχει συνολικό ύψος κάπου 62 εκατοστά και μήκος λαβής 15,5 εκατοστά (τα μέτρησα πρόχερια με χάρακα).

Το ύψος μου είναι 1.85, θες και βάρος? :P

spiros
04-05-2005, 02:14
Lol. Den anevasa kanena phxh. Apla an pezeis me Junior raketa kai eise 1.85 prepei apla na pw ELEOS...
Exw paromoio ipsos, kai akoma kai h 3ara h raketa mou eine mikri. Akoma kai se athlio epipedo na paizeis, kalo eine na mhn exeis Junior raketa :P
Tespa pekse me ayth pou exeis, kai an gineis gamw ta pextronia na parageileis apo to net pou eine fthnes :P
Sorry an ginome kourastikos...

Proxeira, an piaseis me ta 2 sou xeria gia rever thn raketa sou, ftanei h lavh, h pianeis kai sidero me to aristero sou xeri?? :hehe: :tongue:

PS. Afiste eida se ena katastima ena wraio radaraki leei gia na metraei taxythta ths mpalas, mono 150 eyrw!!! :jumpy: :jumpy: :jumpy: :jumpy: :jumpy:
Kai leei exei apklisi mono +-2 km/h... Les na tsimpisw gia plaka ena?? Fthno eine.

^BOOMBOOM
04-05-2005, 02:25
Δεν γίνεσαι κουραστικός! Δώσε

Λοιπόν πιάνοντας την με τα δύο χέρια οριακά δεν πιάνω το σίδερο, πιάνω όμως το πλαστικό άνω άκρο της λαβής (ύψος περίπου 2-3 εκατοστά) οπότε μάλλον μικρή μου είναι.Οταν την είχα πάρει ήμουνα περίπου 8-10 εκατοστά πιο κοντός (και 35 κιλά πιο αδύνατος :p)

Πόσο περίπου κάνει μια ικανοποιητικής ποιότητας ρακέτα? 150-200?

Επίσης ρεβέρ κάνω με το ένα χέρι, είναι καλύτερο, χειρότερο ή θέμα συνήθειας?
Αν θυμάμαι καλά απο τα μαθήματα πριν 9697632 χρόνια στην αρχή μαθαίναμε με τα 2 και μετά κάναμε μόνο με το δεξί ρεβερ.

ΥΓ.τσίμπα το ραντάρ και μόλις βαρεθείς να μετράς μπαλάκια άρχισε να μετράς αυτοκίνητα, μπεκάτσες γκομενάκια που τρέχουν να σου ξεφύγουν κλπ.

spiros
04-05-2005, 02:34
Se mhkos den sou eine asximi poli... To thema eine omws kiriws to paxos.(afou den pianeis kai me 2 xeria pote) Mpakalistika otan thn pianeis thn raketa me to deksi, o antixeiras tou aristerou xeriou prepei na xwraei sto keno pou afhnei to deksi sou xeri anamesa sta daxtyla kai thn palamh (tha ftiaksw sxhma an kataferw giati den kserw an katalabeneis ti lew... :( )

Gia to rever koita... Genikws sthn arxh to matheneis me ta 2...
Einai 99% thema synh8eias pantws... To rever me ta 2 exei ena mono meionekthma, to oti den ftaneis toso makria oso me to ena xeri... (dokimase to kai tha to katalabeis...)
Episis an proseksis PANTA, sthn amyna, afthormita bgazeis me to ena xeri...;)
Kai megaloi pextes pou kanoun me 2 xeria rever (de mou erxete kanenas twra, nomizw me epifilaksi o hewitt kanei me 2) otan eine sthn amyna bgazoun me 1 xeri rever...
Episis otan kaneis slice rever, eine panta me to ena xeri... (eine h fysh ths kinisis etsi...) to idio an kaneis Drop shot me rever...

Megaloi pextes, exei paratirithei na allazoun apo rever me 2 xeria na phgainoun se rever me to 1, POTE omws to antitheto...

Episis iparxoun eksereseis (monica seles mou erxete) pou kanoun kai apo tis 2 pleyres kai me ta 2 xeria... :P

Gia thn istoria to pextroni o spiros exei rever me ta 2 xeria otan paei gia Winner, alla kanei pou kai pou kana karagioziliki me to 1 xeri... (exw 100 xronia na peksw, prepei na paw kammia fora na didaksw :P )

Eirini
04-05-2005, 02:41
Το καλύτερο γήπεδο tennis που έχω δει στην Αθήνα, είναι απέναντι από το Καλλιμάρμαρο το οποίο είναι χωμάτινο!!! Βέβαια για να παίζεις εκεί πρέπει να σκάσεις κάμποσα λεφτά για να γίνεις μέλος.
Spiro, όσον αφορά το radar μην τρελαθώ εντελώς! Άσε, εδώ δυσκολευόμαστε να κάνουμε την τεχνική σωστά και μερικές φορές δεν τη στέλνουμε καν στο σωστό σημείο :P, η ταχύτητα μας ένοιαξε :P

^BOOMBOOM
04-05-2005, 02:48
Χωμάτινο γήπεδο και είναι το καλύτερο? με ποια έννοια είναι καλύτερο?

Εκτός αν μιλάμε για cross country tennis :P:P

Εγω προτιμώ ασφάλτινο τεραίν.

ΥΓ.spiro νομίζω κατάλαβα αυτό που λες για το πάχος και απ'όσο είδα μου είναι λεπτή η λαβή, τα δάχτυλα του δεξιού χεριού όταν την πιάνω ακουμπάνε την παλάμη.

spiros
04-05-2005, 02:50
exw peksi arketes fores se xwmatina ghpeda, den eine toso wraia oso fenonte... Einai wraia sto mati, alla theloune gamw tis sintirisis(mi milisoume gia ti ipodomi theloune... Epigrammatika prepei katw katw na exei strwsh apo xalikia, apo panw trimma apo karvouno, kai TELOS to kokkinoxwma... ;) ), giati alliws h mpala kanei malakioules, akrivws san na paizeis se malakia gipedo podosfairo... Episis oi grammes eksexoune kammia fora kai an skasei grammh h mpala ton hpies... Mh milisoume gia tis kaltses kai papoutsia pou ginonte mesa sto kokkinoxwma...
Einai omws poly kala gia tous gerous giati epeidi eine xwma, oi kataponisis stis arthrwseis (lege me gonata) eine poly mikroteres apoti se skliro (tartan, h asfaltos)
O Logos pou ta skas sta xwmatina eine akrivws aytos, oti polloi geroi ta exoune anagh, giati tus ponane ta podia an pezoune se sklira gipeda, kai episis epeidi theloune atomo na ta isiwnei me ayto to dixty, na ta brexei kai genikws theloune sintirisi...

Episis to xwmatino eine to pio argo, kai giayto blepeis ligoterous assous kai ligotera winners... Proswpika protimw to plastiko... (tartan)

Oson afora to den bgazoume swsth texniki kai den paei ekei pou theloume h mpala, milate gia tous eaytous sas parakalw :P :P :P :hehe: :hehe:

YG. ^BB agorase ena Overgrip gia th raketa sou (eine fthno poly ) kai valto, eine ayto to prama san monwtiki tenia, balto panw apo thn palia, gia na paxynei ligo, eine kalh veltiwsh, xwris kostos... :P

Eirini
04-05-2005, 03:45
Spiro, ομολογώ ότι δεν έχω παίξει σε χωμάτινο, αλλά ναι, στο μάτι φαίνεται πολύ ωραίο εάν κρίνω και από αγώνες που έχω δει. Βέβαια ένας γνωστός μου που παίζει χρόνια tennis και μάλιστα πολύ καλά, δεν είναι γέρος :P και όμως προτιμάει το χωμάτινο.
Σε αυτήν τη σελίδα http://www.head.com/tennis/882.php στο more info λέει διάφορα για το tennis elbow, για τις σωστές τεχνικές καθώς και για το σωστό grip size.

spiros
04-05-2005, 12:22
To gipedo eine kai ayto se megalo vathmo thema goustou. Emena den mou aresei tespa, peri oreksews kolikithopita!

POLI kali selida pantws! :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

^BOOMBOOM
04-05-2005, 12:29
Ειρήνη μάλλον ο φίλος σου είναι φλώρος :hehe:

spiros
04-05-2005, 13:05
Wraia mesh lysh gia ghpeda tennis eine ayta ta prasina ghpeda pou exoun xlootaphta kai ligo ammo...
Einai endiamesa se taxythta (pio grhgora apo to xwma, pio arga apo to plastiko) kai exoun ola sxedon ta pleonektimata tou xwmatos (mporeis na glistras, mporeis na peksis an psixalisi ;) kai den ponane oi arrthrwseis) enw den theloune sintirisi, isiwma, breksimo, ktl ktl...
Alla eine spania ghpeda ayta... (k de kserw to logo... :shutup: )

blizard
04-05-2005, 17:48
Καλά αυτά , αλλά όποιος είναι online ας δει τώρα στο eurosport tennis , και θα διαπιστώσει πώς είναι πραγματικά πολύ όμορφο άθλημα ...

18 χρονών είναι η κοπέλα, έχει κερδίσει πάνω από 3 εκ δολάρια, και σε λίγο θα γίνει το NO1 !!!
Μερικές εικόνες για να καταλάβετε για τι μιλάω.
http://www.mariaworld.net/wimbledon04225.jpg
http://www.mariaworld.net/miami0574.jpg
http://www.mariaworld.net/hongkong0419.jpg
http://www.mariaworld.net/wimbledon04197.jpg
http://www.mariaworld.net/beijing0484.jpg

^BOOMBOOM
04-05-2005, 21:21
Kαλό το γκομενάκι, το τέννις είναι απο τα λίγα αθλήματα που οι γυναίκες ακόμα και σε επίπεδα πρωταθλητισμού δεν γίνονται τερατόμορφες.

wolfhawk
04-05-2005, 21:25
πάνω από 3 εκ δολάρια

:hmmm: :eek1:

tennis outfit kicks ass! :smile3:

Μπορούμε να οργανώσουμε ένα tournament! Εγώ θα έιμαι ο ταμίας για τις συμμετοχές (με τα κέρδη θα πάρω την πρώτη μου ρακέτα)! :shifty:

^BOOMBOOM
14-05-2005, 21:22
Είχα πάει σήμερα για τέννις και έπαιζα επι 3 ώρες, έκανα και μαθήματα σε 2 παιδάκια :P

Επίσης έβγαλα το συμπέρασμα πως είμαι γαμάουα παίχτης, κανονίστε τουρνουά και σας έχω ΟΛΟΥΣ.

ΥΟ

ΥΓ. Δοκίμασα μια καινούρια ρακέτα prince πολύ απλό μοντέλο η οποία ήταν πολύ πιο ελαφριά απο τη δικιά μου και με πιο σκληρό πλέγμα. Μου φάνηκε περίεργη σαν αίσθηση και δεν μπορώ να πω πως έπαζα καλύτερα, ίσως είναι θέμα συνήθειας αλλα ίσως με βολεύουν οι πιο βαριές (καθότι large τύπος)

spiros
14-05-2005, 22:40
eise ontws megalo pextroni! :hehe:
alla emena den tha me kerdizes pote twn potwn :) (apla de tha simetasxw akoma k an gini tournoua.)

Gia to filologiko tou thematos, oso pio elafria i raketa toso kalitera, apla thelei synithia. Kanena antikradasmiko dokimases?

^BOOMBOOM
14-05-2005, 22:46
Oχι δεν δοκίμασα αντικραδασμικό, θα πάρω να δοκιμάσω.

Γιατί δεν θα συμμετάσχεις στο τουρνουά? κοτέυεις?

^BOOMBOOM
27-05-2005, 13:21
προχθές δοκίμασα να πλύνω το άθλιο χερούλι της ρακέτας μου αλλα δεν καθάρισε σχεδόν καθόλου και χθές που έπαιζα άρχισε να μαδάει!

Μετα απο μιάμιση ώρα παιχνιδιού το χέρι μου ήταν σαν να καθάριζα πορτοκάλια (κίτρινο χερούλι).

Οπότε θα πρέπει να αγοράσω καινούρια ταινία, ελπίζω να μη κάνει 19087138976 ευρώ

Dakonblackblade
27-05-2005, 13:54
Vale selotape i momotiki tainia.Tha sou rthei ftina

Eirini
27-05-2005, 14:38
Βασικά κι εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα με το βρωμοχερούλι, αλλά εμένα καθάρισε χωρίς να μαδήσει :P Ίσως επειδή εγώ έχω κορυφαίες ρακέτες! :bleh:

^BOOMBOOM
27-05-2005, 14:40
Εσυ δεν παίζεις τέννις απαιτήσεων όπως εγω, η ρακέτα μου είναι η καλύτερη όλων των εποχών, συλλεκτική Andre Agassi.

τουμπεκί όλοι

^BOOMBOOM
27-05-2005, 15:26
^BOOMBOOM plays tough:

http://www.ikengr.com/images/extra/andre_01.jpg

O Andre θα ήταν υπερήφανος νομίζω αν έβλεπε τη ρακέτα μου :innocent:

Eirini
27-05-2005, 15:36
Ναι όντως, εγώ παίζω με κάτι άθλιες ονόματι HEAD!!! :bleh: Ξέρεις, πλέον με αυτές παίζει ο Agassi και όχι μόνο!!! Tις προτιμούν κι άλλοι που βρίσκονται στην πρώτη δεκάδα της παγκόσμιας κατάταξης! :mad:

^BOOMBOOM
27-05-2005, 15:44
Παίζει ακόμα ο Andre?

Δεν είπα εγω πως η Χ μάρκα είναι καλύτερη ή χειρότερη, αλλα πως η δικιά μου σμιλεμένη μέσα απο σκληρά παιχνίδια ρακέτα είναι πλέον ενα μοναδικό κομμάτι της σύγχρονης αθλητικής κουλτούρας.

Κανονίζουμε τουρνουά offtopic κάποια στιγμή να τη δείτε σε δράση απο κοντά (αν δεν έχει σκορπίσει εως τότε)

ΥΟ :hehe:

Eirini
27-05-2005, 15:47
Είναι 10ος στην παγκόσμια κατάταξη νομίζω.

spiros
27-05-2005, 19:04
eleos re BB. ena grip kanei kapou 1 eyrw an to pareis se paketo twn 3... (3 eyrw ta 3) phgene pare se mia intersport. Mhn baleis monwtiki tenia, tha sou trexei o idrwtas ap ta xeria, kai DEN tha sou erthei pio fthna :D

^BOOMBOOM
27-05-2005, 19:51
Πού να ξέρω πόσο κάνει :P

Απλώς αμα έκανε 80 ευρώ θα έπαιρνα καινούρια, σιγά μην έβαζα μονωτική, ΓΙΟΥΦΤΟΙ είμαστε?

Επαιξα σήμερα με τη ρακέτα της αδερφής μου (Wilson Hyper Hummer) και υπήρχε όντως μεγάλη διαφορά, με τη δικιά μου χρειάζεται η διπλάσια δύναμη σε κάθε χτύπημα και κάνει σαν μπαγλαμάς το πλεχτό.

Θα βολέυτω με καινούριο γκρίπ και κάποια στιγμή πρέπει να πάρω καινούρια (και να την εναποθέσω σε λαικό προσκύνηυμα αυτή).

Απορία νο2862386:

Για τον καρπό υπάρχει κανενα μέτρο προφύλαξης? Επαιξα 2 ώρες χθες και μιάμιση σήμερα και δεν τον βλέπω και πολύ καλά.

spiros
27-05-2005, 20:00
iparxi. tis imeres pou pezis tenis, na mhn ton pezeis poli... :D :D :D :D :D

TIMI STON ADERFO ANDRE!!! aytos kai o moby eine pleon oi hrwes mou!
baldheads of the earth united, never defeated :) :)

^BOOMBOOM
28-05-2005, 00:37
Και γαμώ τις βοήθειες μου έδωσες!

Εγω περίμενα να μου πείς να αγοράσω το Hyper protector 2000 και να ξενοιασω :P

^BOOMBOOM
31-05-2005, 20:47
Ο ^ΒΒ αφού έσκασε ένα σεβαστό ποσό χρημάτων εξοπλίστικε και είναι έτοιμος πλέον να πατήσει την κορυφή του αθλήματος.

Μόλις ανοίγω το σπέσιαλ πακετάκι με 3 overgrip, 1 αντικραδασμικό και 2 wristband, φυσικά όλα με την υπογραφή του Andre:

http://www.ikengr.com/images/extra/andre.jpg

^BOOMBOOM
04-06-2005, 20:14
Λοιπόν έπαιξα μόλις με το αντικραδασμικό το οποίο αυτό που κάνει είναι ουσιαστικά να τεντώνει τις χορδές αλλάζοντας το "κ" τους και κατ'επέκταση τη συμεπριφορά τους.

Βελτίωση είδα με την έννοια πως η ρακέτα πλέον συμπεριφέρεται σα να είναι πιο καινούρια, ουσιαστικά με πιο σφιχτό διχτάκι.

Το ίδιο αποτέλεσμα θα είχαμε και με ενα σύρμα βέβαια νομίζω.

spiros
04-06-2005, 20:49
kammia sxesi. Ontws etsi sou fenete, alla den eine oti tis tentwnei, eine oti aporofa tous kradasmous... Oxi me ena sirmataki den tha eixes to idio apotelesma, kai malista epeidi eime megas karagiozopoulos to exw dokimasei :) :) :) Kai den pianei!!!
To pio sfixto dixtaki (an to esfiges) den eine pio "ksero" opws eine to antikradasmiko, to pio sfikto dixtaki apla de se afini stin ousia na baleis toso poli dinami...

Bottom line, to antishock den sou fenete oti aksizei??

^BOOMBOOM
04-06-2005, 20:54
Ναι, είδα διαφορά!

Απλώς το βάρος του είναι αστείο, κάποια γραμμάρεια. Θα δοκιμάσω να το βάλω λίγο πιο χαλαρά να δώ πόση και αν έχει διαφορά.

ΥΓ. Εχω πορωθεί τρελά, λέω στο στρατό να παίζω τέννις όπως έπαιζε πινγκ-πονγκ ο Forrest Gump

spiros
04-06-2005, 20:56
Mhn arxisis na to tentwneis kai na to xalarwneis, tha to kaneis malakia kai meta tha feygei se kathe xtipima. to anntishock mpenei me ena tropo, den eine gia na pezeis, tha xalasei, sto lew giati exw xalasei ta apeira... :) :) (ayto an eine makoulo, oxi an eine apo ayta ta strogyla)

To varos pou kolaei? Den katalava... Oi raketes kai genikws to olo pragma prepei na eine oso to dinaton elafrytero, oxi barytero...

^BOOMBOOM
04-06-2005, 22:03
Mα το αντικραδασμικό πως λειτουργεί? Είτε με το βάρος του είτε με την ακαμψία που προσθέτει στο πλέγμα.

Το συγκεκριμένο που έχω δεν είναι ιδιαίτερα ελαστικό και έχει γατζάκια στις άκρες, είναι πολύ εύκολο να το βάλεις και να το βγάλεις είτε τεντωμένο είτε όχι.

Ας χαλάσω και εγω ένα πειραματιζόμενος :tongue:

spiros
04-06-2005, 23:00
to yliko tou aporofa tous kradasmous prin ftasoun sto xerouli.
Logw ylikou ginete, oxi logw akampsias...

^BOOMBOOM
05-06-2005, 00:10
Αχα. Είναι ενττυπωσιακό πάντως γιατι εκ πρώτης όψεως φαίνεται μια μαλακίτσα.

Εσυ παίζεις πολύ καιρό τέννις? Εγω έχω πορωθεί τρελά :w00t:

spiros
05-06-2005, 00:17
epaiza... Twra poli spania.
Proponisi ekana kapou 5 xronia (metraw kai th mh sovarh), twra an metrhseis kai xronia pou pezw apla monos mou, panw apo 10 :D :D (to eixa paratisi gia to kung fu sthn 1h lykeiou (den ta prolavena kai ta 2) kai to skylometaniwsa...)

Edit. Ase eine asximi porwsi, eidika an exeis kapoion na sou diksei ligo texniki, kai arxizoun ke anevenoun ta Km/h pou pernei h mpala kai mazi kai to spin, tha arxisis na porwnese oso den paei... :)

^BOOMBOOM
05-06-2005, 00:33
Σα κωλόγρια ακούγεσαι.

Για την τεχνική που λες πάντως εμένα μου έχει φανεί απίστευτα χρήσιμο τα 1-2 χρόνια που έκανα στο γυμνάσιο γιατί τότε ασχέτως αν μαλακιζόμαστε έμαθα τα βασικά.

Τη πρώτη φορά που πίγα τώρα πλέον για τεννις ήμουνα με την αδερφή μου και ενα φίλο μου και σκάει μια μαμά με 2 πιστιρίκια (1η δημοτικού το κοριτσάκι , 2-3η το αγοράκι).

Οπότε επειδή απο τους 3 μας ο ενας δεν έπαιζε μου ζήτησαν τα πιτσιρίκια να παίξω μαζί τους καθότι:

1.Είμαι παιχταρόνι
2.Εχω αυτή την mentor φιγούρα.

Επειδή παίζανε σα ξεβιδωμένα τους λέω να τους δείξω τα βασικά και ότι πιάσουνε. λέει η μαμά "είσαι σίγουρος? θα σε πρήξουνε" και απαντάω όπως είπα και σε ένα άλλο τόπικ πως έχω τερατώδη εμπειρία απο διδασκαλία σε πιτσιρίκια (καμία σχέση με τέννις όμως).

Οπότε μετά απο λίγο με ρωτάει η μαμά πόσα χρόνια διδάσκω τέννις.

Συμπέρασμα της ανούσιας αυτής ιστορίας:

Ο ^ΒΒ ΔΙΔΑΣΚΕΙ στο τέννις.

ΥΓ. σήμερα προσπαθούσα να μάθω τα βασικά ενα φίλο μου εντελώς άσχετο, τι έμαθε θα δείξει η επόμενη φορά (αν έρθει)

ΥΟ

ΥΓ145. Κανονίζουμε τουρνουά?

Lucifer
05-06-2005, 00:58
Ναι αλλά μην αρχίσεις να τα λες αυτά και εκεί γιατί θα γλυστράει το terrain από τη μαλακία. ;p

^BOOMBOOM
05-06-2005, 01:03
Ναι αλλά μην αρχίσεις να τα λες αυτά και εκεί γιατί θα γλυστράει το terrain από τη μαλακία. ;p

ζηλευεις το μεγαλείο του ^ΒΒ :tongue:

spiros
05-06-2005, 14:40
Σα κωλόγρια ακούγεσαι.
Einai epeidi epeza apo pitsiriki k stamatisa sto gimnasio = pro 5etias kai parapanw... :(

Για την τεχνική που λες πάντως εμένα μου έχει φανεί απίστευτα χρήσιμο τα 1-2 χρόνια που έκανα στο γυμνάσιο γιατί τότε ασχέτως αν μαλακιζόμαστε έμαθα τα βασικά.

e to tennis eine san to podilato, den to ksexnas

Τη πρώτη φορά που πίγα τώρα πλέον για τεννις ήμουνα με την αδερφή μου και ενα φίλο μου και σκάει μια μαμά με 2 πιστιρίκια (1η δημοτικού το κοριτσάκι , 2-3η το αγοράκι).

KALO TO KORITSAKI??? :D :hehe: :hehe:

Οπότε επειδή απο τους 3 μας ο ενας δεν έπαιζε μου ζήτησαν τα πιτσιρίκια να παίξω μαζί τους καθότι:

1.Είμαι παιχταρόνι
2.Εχω αυτή την mentor φιγούρα.

:hehe:

Επειδή παίζανε σα ξεβιδωμένα τους λέω να τους δείξω τα βασικά και ότι πιάσουνε. λέει η μαμά "είσαι σίγουρος? θα σε πρήξουνε" και απαντάω όπως είπα και σε ένα άλλο τόπικ πως έχω τερατώδη εμπειρία απο διδασκαλία σε πιτσιρίκια (καμία σχέση με τέννις όμως).

Οπότε μετά απο λίγο με ρωτάει η μαμά πόσα χρόνια διδάσκω τέννις.

:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: fadasou poso asxeti itan h mama...

^BOOMBOOM
05-06-2005, 15:20
KALO TO KORITSAKI??? :D :hehe: :hehe:

Πολύ καλό, ανταλλάξαμε και τηλέφωνα, θα τη πάρω τηλ σε περίπου 20 χρόνια :takataka:

Ο ^ΒΒ θα πάει και σήμερα πάλι για τέννις, μόλις με πήρε τηλ ο χθεσινός 'μαθητής' ορεξάτος.

ΥΟ

spiros
05-06-2005, 15:23
Πολύ καλό, ανταλλάξαμε και τηλέφωνα, θα τη πάρω τηλ σε περίπου 20 χρόνια :takataka:
se 10-11 re, mhn eise ipervolikos :D :D :D

Keyser_Soze
05-06-2005, 20:48
O monos logos na paixeis tennis legetai Maria Sarapova.Period.

spiros
05-06-2005, 20:51
lol. anna kournikova! kala re gay eise? Apo ta 15 mou ayth th gomena oneireyome...

Keyser_Soze
05-06-2005, 20:58
EISAI ILITHIOS???

H Sarapova einai KAI pio wraia KAI XEREI TENNIS!!!Eisai KAI ntintis KAI asxetos tennistas

spiros
05-06-2005, 21:03
Edw kolaei i gnwsth rhsh tou laou "ti le re malaka????" h anna einai KAI pio wraia , kai KANEI KAI GIMNES FOTOGRAFISIS!!!! gia to tennnis pou pezei, hestika, den tha peksw mazi tis tennis :D :D :D :D :D

^BOOMBOOM
05-06-2005, 23:47
Λοιπόν, εντυπώσεις απο τα πειράματα του ^ΒΒ στο σημερινό ματσάκι.

Επαιξα στην αρχή με το αντικραδασμικό και όλα οκ, το βγάζω να δω τη διαφορά και όντως ήταν μεγάλη.

Η ρακέτα κουδούνιζε σαν μπαγλαμάς και οι κραδασμοί ήταν αυξημένοι σε κάθε χτύπημα.

Το επόμενο βήμα είναι η δοκιμή αντικραδασμικών κατασκευής ^ΒΒ :hehe:

spiros
06-06-2005, 00:23
ksexases to KUDOS to spiros gia th symvouli :tongue:

^BOOMBOOM
06-06-2005, 00:27
Αλλη μια απορία που έχω:

Απο τι υλικό φτιάχνονται οι ρακέτες? Μη μου πείτε απο liquidmetal και απο cryptonite, αυτά είναι εμπορικές ονομασίες της πούτσας, ρωτάω αν ξέρει κάποιος πραγματικά απο τι υλικό είναι.

πχ παράδειγμα :takataka: :

http://www.head.com/microsites/liquidmetal_2005/

The secret of Liquidmetal’s performance is its liquid atomic structure. :boxed:

spiros
06-06-2005, 00:35
Oi fthnes me ena krama grafiti kai pio vari iliko (den thimame ti)
oi mesi timi Grafiti katharo (mh mou peite oti exei 2% kati allo, sto poutso mou)
kai oi akrives me titanio...

Gia na mhn to kourazw epeidi den kserw leptomereies, einai me grafiti kai titanio kyriws...
Twra mh me rwtisis pososta prosmiksewn, den ta kserw. H diki sou mporei na einai apo kana periergo eidos siderou me prosmiksis gia na eine pio elafria, den exw eikona tou poso moufa einai :rolleyes: :rolleyes: :hehe: :hehe: :hehe:

^BOOMBOOM
06-06-2005, 00:48
Αυτός ο γραφίτης δεν έχω καταλάβει τι σκατα ακριβώς είναι γιατι σκέτο κάρβουνο δεν είναι σίγουρα.

Μάλλον είναι κράμα χάλυβα (σφαιροειδούς γραφίτη). Συνήθως οι ρακέτες απο γραφίτη είναι βαρύτερες του Τιτανίου. Αν ναί τότε μάλλον επιβεβαιώνεται αυτό.

Απ'όσο κατάλαβα μεγαλύτερη σημασία έχει το πώς συμπεριφέρεται το υλικό στους κραδασμούς παρά το βάρος, δεν έχω δεί καμία πχ απο ανθρακονήματα.

spiros
06-06-2005, 00:53
Kala sketo karvouno den paizei, alla epeidi exw spasei (oxi mono mia :P ) raketa, mporw na se diavevewsw oti katw apo th mpogia, miazei ligo me karvouno... Den eine toso malako, alla to thymizei ;)

Stadar paizei rolo k i simperifora stous kradasmous alla kai to varos, opws kai to kostos. Poso tha ekane mia raketa apo anthrakonimata???

^BOOMBOOM
06-06-2005, 00:54
E δε θα έκανε και παρανοικά πολύ, ίσως 300-400 ευρώ.

spiros
06-06-2005, 00:56
tote pezei ayto pou les, h isws kati pou den skeftomaste... H antoxi oxi e? megaliteri tha htan mallon :P

^BOOMBOOM
06-06-2005, 00:59
Η αντοχή θα ήταν καλύτερη απο τιτάνιο αν η ρακέτα φτιαχνόταν σωστά αλλα ίσως να χρειάζεταιο πολύ καλή μελέτη και να είναι πολύ δύσκολο να έχει τη σωστή συμπεριφορά σε κραδασμούς οπότε να μην έχει μπεί κανένας στον κόπο.

Η ρακέτα πρέπει να έχει πολύ ιδιόρυθμες απαιτήσεις στο σχεδιασμό της οπότε ίσως απλώς η τεχνολογία εκεί να προχωράει πιο αργά.

^BOOMBOOM
18-06-2005, 22:40
Λοιπόν είχα πάει σήμερα για τέννις και έπαιξα σχεδόν συνέχεια με τη ρακέτα της αδερφής μου, Wilson Hyper Hammer pro.

Απίστευτη ρακέτα, έπαιζα 20 φορές καλύτερα απο ότι με το δικό μου το μαντεμένιο τηγάνι.

^BOOMBOOM
18-06-2005, 22:58
Πάρτε και πλήρη ορολογία για να κάνετε τους έξυπνους απο ενα site που βρήκα ΕΓΩ :hehe:

A Ace
A good serve that is unreturnable and not touched.

Ad-Court (Advantage-Court)
The side of the court in which the second point of each game begins, also called the left court or the backhand court.

Advantage
The point being played after a Deuce. A player who has the Advantage and wins the next point wins the game.

Alley
The area on each side of the singles court that enlarges the surface area for doubles play.

All-rounder
A player with the ability to play well both offensively and defensively.

Anticipation
The ability to predict where the opponent is going to play the ball.

Approach Shot
Usually occurs when a ball is hit short of the baseline. The receiving player then moves forward to the ball and places is deep in his/her opponents court, while continue moving forward to the net in order to kill off the point with a volley.

ATP
Association of Tennis Professionals. The ATP are the governing body of the men's professional tennis circuit.

Australian doubles formation
A serving formation in doubles wherein the server and server's partner are initially positioned on the same side of the court.

Australian grip
A grip midway between the Eastern and continental, so named because it was developed in Australia to facilitate serve-and-volley play on grass.

Back court
The area between the baseline and service line.

Backhand
To hit the ball across your body. across the left of your body if you are right handed, and across the right of your body if left handed.

Backspin
To hit the bottom of the ball making it spin backwards while moving forwards. See also Drop shot and Slice.

Ball toss
The action of tossing the ball into the air with the non-racket arm when initiating the serve.

Baseline
The lines at either end of the tennis court, where you serve from.

Baseline rally
A rally where both players repeatedly exchange shots from their respective baselines.

Baseline tennis
A tactical approach whereby players remain at the baseline and attempt to wear their opponents down through long rallies, or - should the opportunity arise - to win the point with a passing shot.

B

Best Of Three (or Five)
This is the number of Sets to be played in a match. Men usually play Best Of Five where they need to win 3 Sets to win the game. Women usually play Best Of Three where they need to win 2 Sets to win the game.

Block volley
A volley produced by holding the racket firmly in the path of the oncoming ball and "blocking" it back with almost no motion.

Blue Collar Tennis
You're under pressure in a match and need to work extra hard to win those points!

Break Point
The point in a game where the server risks losing his serve. For example, the score could be 30-40, 15-40, 40-Advantage, etc.

Break or Service Break
Where the serving player loses the game.

Breakback
Where a player who has lost his or her service succeeds in winning the opponent's service game, usually leveling the scores.

Bye
Before the start of a tournament seeded players can be given a Bye, which means they are automatically awarded a place in the second round of the tournament.

C

Center mark
A mark half-way across the baseline, effectively the extension of the center line. When serving, players must remain on the correct side of this mark.

Champions Tie Break
Follows the same format as a regular Tie-Break, except the winner is the first to 10 points with 2 points clear.

Changeover or Change Of Ends
Players are required to change ends after every uneven numbered game.

Chip shot
A soft dipping shot with backspin that just clears the net, forcing the net player to volley up; often employed to return serve.

Chop shot
A stroke with heavy backspin, hit with a chopping motion.

Circular back swing or loop back swing
Taking the racket back in a high, looping or circular motion.

Clay court
A court with a surface made of crushed shale, stone or brick. It can be red or green. The French Open is played on clay.

Closed face
When the face of the racket is inclined slightly forward, tilted towards the oncoming ball.

Contact point
The place where and when the racket meets the ball.

Continental Grip
A grip which is the same for forehand and backhand, so called because it was developed on the "continent" of Europe; favored by serve-and-volley Players.

Cross court shot
A shot that you hit diagonally across the tennis court, from either the baseline or near the net, as opposed to one hit straight down the line. If near the net you will usually be required to put a lot more Topspin on the ball in order to bring the ball down quickly enough.

Cross slice
A shot hit with underspin, or backspin, and side spin at the same time.

D

Defensive lob
A high, deep lob played from a defensive position which allows the defender time to recover court position and forces the offensive player away from the net: almost always hit with underspin.

Defensive player
A type of player who generally stays at the baseline and tries to keep the ball in play without taking risks. Players like this leave the attacking to their opponents, winning most of their points from opponent errors.

Deuce
If both you and your opponent have 40 points each this is called Deuce.

Deuce court
The side of the court in which the first point of each game begins, also called the right court or the forehand court.

Dink shot
A soft dipping shot that just clears the net; used often in doubles, especially on return of serve.

Donut
If you score zero (0) games in a set this may be referred to as a Donut.

Double Bagel
If you score zero (0) games in two sets this may be referred to as a Double Bagel.

Double Fault
If the server fails to serve correctly on both 1st and 2nd serves this is called a Double Fault. The server then loses this point.

Drag volley
A volley hit with the racket face slightly Open, producing some backspin; used for control.

Drive
A powerful shot using a bit of Topspin. Common as a passing shot down the line to leave your opponent scrambling for the ball.

Drive volley or swing volley
Playing the ball in the air with a longer swing than the normal short volley movement.

^BOOMBOOM
18-06-2005, 22:58
Drop Shot
You need to use a lot of Backspin to perform this shot. It is a more severe version of a Slice, in that the idea is to get the ball just over the net and stop almost immediately just after the net without much bounce.

Drop volley
Same as the drop shot, but hit off a volley, usually from a position close to the net.

E

Eastern grip
Forehand grip. Describes a grip which allows the ball to be hit easily ahead of the body and the racquet swung all the way through.

Exhibition Match
A match where no points are awarded to players towards their ATP or WTA rankings. This is for pure entertainment, apart from the fact that players are often paid large sums of appearance money!

F

Fast courts
Court surfaces, such as wood and grass, that allow the ball to bounce faster and lower than others.

Flat back swing
Taking the racquet straight back in preparation for the swing, as opposed to a loop or circular back swing.

Flat face
When the strings of the racquet are perpendicular to the ground and the racquet meets the ball squarely, with little spin.

Flat Serve
A serve hit very flat and low over the net without any spin. Generally used as a 1st serve as there is greater risk of hitting the net.

Flat shot
Any shot hit with little or no spin; usually it is hit with great speed and power.

Follow-through
Used when performing a ground stroke. Rather than hitting the ball and stopping your racquet head quickly, you Follow-through with the racquet so it almost ends up over your shoulder. The Follow-through is very influential in the length, speed, and direction of the ground stroke.

Foot Fault
Where the server puts his foot onto or over the Baseline before hitting the ball. If performed on a 1st serve, you will only have your 2nd serve remaining. If performed on your 2nd serve you lose the point.

Footwork
A player's technique for moving most economically to the ideal position to play a stroke. Techniques include tango, side-step and cross-step.

Forcing shot
Any shot that forces one's opponent into a defensive position.

Forecourt
This is the part of the court between the net and the service line. Usually where you would attempt to volley the ball back over rather than letting it bounce first.

Forehand
To hit the ball from the side where you naturally hold your racquet.

G

Game
Each Set is comprised of at least 6 Games.

Game Point
A point that either server or receiver needs to win a game.

Golden Set
A set of tennis which is won 6-0 without dropping a single point. Only one player in the history of professional tennis has ever achieved this, Bill Scanlon (USA). It was against Marcos Hocevar (Brazil) in the first round of the WCT Gold Coast Classic at Del Ray (Florida, USA) on 22 February 1983. Bill Scanlon won the match 6-2, 6-0.

Grand Slam
To win all 4 of major tennis tournaments (Australian Open, French Open, Wimbledon, and US Open) in one season you are said to have won the Grand Slam. Therefore, the 4 major tournament are also known as Grand Slam events.

Ground Strokes
Any type of shot (Forehand and Backhand) across the net where the ball bounces.

Ground stroke slice
A ground stroke hit with an open-faced racquet producing backspin or underspin.

Gut
A responsive string, made from animal intestines, used to string racquets.

H

Half Court
The half of the court nearest to the service line.

Half-volley
To hit the tennis ball immediately after it has off the ground, so you're hitting the ball on it's upward bounce.

Hard Court
A tennis court whose surface is made out of asphalt, concrete or a similar material. The U.S. and Australian Opens are played on hard courts.

Head
The area of the racquet containing the strings.

Hitting on the rise
Playing the ball before it has reached the peak of its bounce. Also known as "taking the ball early."

I

Inside-Out
An Inside-Out Forehand is to run around the ball to take it on your forehand, even though it has been hit to you in a natural backhand position. An Inside-Out Backhand is the exact opposite.

J

K

Kick Serve
A serve with plenty of spin enabling it to change direction once hitting the ground. This can result in the receiver misreading the bounce of the ball and playing a sub-standard return shot.

Kill
To "put the ball" away and end the point.

^BOOMBOOM
18-06-2005, 22:59
Knockout competition
A tournament whereby players are eliminated when they lose a match. Most events are played with this format, except for the Masters, the Hopman Cup, the Davis Cup, or the Fed Cup...

L

Let
Called to announce that a point is to be replayed. A common example is when a serve clips the top of the net but still lands correctly in the court.

Line judge
Line judges have the task of deciding whether a ball has landed in the court or outside. Their decisions can only be overruled by the umpire.

Lob
To hit the ball over your opponents head using a lot of Topspin. Best played when your opponent is at the net.

Long line
A stroke played straight down the court, either along or adjacent to one of the sidelines.

Love
When one of the tennis players has a score of zero (0).

Lucky Loser
In some knockout tournaments, one defeat does not automatically result in elimination. Beaten players have the chance to play again, if, for instance a player withdrew. These players are known as "lucky losers."

M

Match Point
A point that either server or receiver needs to win a match.

Mid-court
The area around the service lines, halfway between the net and the baseline.

Mini-break
When the server loses the point during a tie-break, this is referred to as a mini-break.

Mixed doubles-
A match involving two teams, each team consisting of one male and one female.

Moon ball
A very high lob mixed into a baseline exchange, primarily used to change the tempo.

N

Net
Same as a Let call (see above).

Net player
In doubles, the partner of the server when he or she takes a normal doubles position at the net.

Net rusher
A player who aggressively moves forward to a position at the net.

"No-man's" land
The area between the baseline and the service line.

Not up-
The call from the umpire when a ball, having bounced twice, is dead.

O

Offensive lob
A lob played from an intermediate or offensive position, usually hit with a lower trajectory than the defensive lob, and intended to win the point; often hit with topspin.

Offensive player
Offensive players use aggressive tactics in an attempt to force errors from their opponents. They take risks in order to win points quickly. Offensive players often have a good serve and can volley well, in which case they usually employ "serve and volley" tactics - serving powerfully and trying to volley the return of serve for a winner.

Open face
When the face of the racquet is tilted away from the oncoming ball, or "open" to the ball, as opposed to "closed."

Open stance
Any hitting stance in which the back foot is closer to the path of the ball than the front foot.

Overhead Smash
A shot played above the head, hitting the ball downwards, hard and fast into your opponents side of the court

Overrule
Where the Umpire decides his opinion of a line-call (etc.) is better than that of a line judge.

P

Passing Shot
A shot played down the line while your opponent is close to the net, but is unable to return.

^BOOMBOOM
18-06-2005, 23:00
Penalty points
Points deducted for unsporting behavior.

Placement
Placing a shot so that it cannot be returned.

Punch volley
A volley marked by a very short "punching" movement of the racquet.

Put away volley
A volley hit beyond the opponent's reach.

Q

Qualifying Competition
Seeded players are always pre-qualified for tournaments, but lesser players must perform well in Qualifying Competitions in order to earn their place in many tournaments.

R

Rally
Play exchange between two or more players.

Ready position-
A preparation for any shot; weight slightly forward, knees slightly bent, racquet up and in front of the body.

Rubber
A term used in the Davis Cup, which essentially means a "heat" or a "leg". The Davis Cup consists of one Doubles Rubber and four Singles Rubbers. As an example, if you win the first Singles match, you have won a Rubber or a Singles Rubber.

Run-around forehand
A forehand hit from the backhand side, i.e., a player runs to his or her backhand side in order to hit a forehand instead of a backhand.

S

Second serve
When serving, players have two chances to hit the ball in the opponent's service court. If the first attempt fails, they receive a "second serve."

Seeding
A graded list of the best players entering a tournament. The best players are normally "seeded" before a tournament begins. This prevents these players from being drawn against each other - and knocking each other out - during the early rounds of the competition.

Semi continental
A combination of the forehand and backhand grips. This grip can be used for most shots, but particularly for volleys, serves and smashes.

Semi-Western grip
A grip midway between the Western and Eastern grips.

Serena Slam
A term created after Serena Williams consecutively won all 4 Grand Slam events, but not in the same season. In 2002 Serena won the French Open, Wimbledon, and US Open, followed by the Australian Open in 2003.

Serve or service
Every point begins with a serve. From a position behind the baseline, the server has to hit the ball diagonally over the net into the opponent's service court. Players get two attempts to serve the ball correctly in each point. In the first point of any game or set, the serve is played from the right-hand side of the court. After this the server alternates side (from right to left and vice-versa) at the start of every new point.

Serve-and-volley
A style of play that involves rushing toward the net immediately after the serve, in order to volley the return.

Server
The player who is currently serving.

Service break
Service box- The area on the other side of the net in which a serve must land in order to be legal.

Serena Slam
When one player wins a game while the other player is serving; also called "a break."

Service line
The line near mid-court that marks the boundaries of the service boxes.

Set
A unit of scoring; the first player to win six games by a margin of two (or win a special tie-break game at 6-6) wins a set.

Show Court (Show court)
A tennis court which is the one of the most prized of all to play on or to spectate on. For example, at Wimbledon the show courts are Centre Court, No.1 Court, and No.2 Court.

Side slice
Moving the racquet across and under the ball at impact, imparting both backspin and side spin at the same time, also called side spin.

Side spin
Spin which causes the ball to rotate horizontally.

Sideways stance
Standing in neither a closed nor an open stance; also referred to as a "square" stance.

Slice
A slice shot differs from a "drive" in that the backspin applied keeps it in the air for longer, causing it to travel further before bouncing.

Slow courts
Courts that grab the ball on impact, slowing the bounce.

Snap volley
A volley hit with some wrist action at impact, used for more power.

Soft courts
Courts that give under the feet, i.e. clay.

Specialty shots
Shots other than the basic serve, volley, and ground strokes. i.e., drop shot, approach, half-volley, lob, and overhead.

Spin
The rotation of a ball resulting from special types of strokes like slice and topspin. Spin affects a ball's trajectory and the way it bounces.
Stand in
When the receiver stands inside the baseline to return serve, intending to play the ball early.

Standard doubles formation
Positions for the serving team, server stands at baseline with partner at net; for the receiving team, receiver stands near the baseline with partner on the service line.

^BOOMBOOM
18-06-2005, 23:00
Stringing
The elasticity of the strings depends on the tension with which the racquet is strung. In general, gut strings are more elastic than synthetic strings, as a result of which they are generally strung more tautly. Players who like to hit the ball fast and hard usually prefer tauter strings. Touch players, by contrast, tend to prefer slightly slacker stringing.

Stop volley
A volley where the player takes the pace off the ball, so that it drops softly on the other side of the net - making it difficult or impossible for the opponent to reach.

Slice
You use Backspin to perform this type of shot. Often used as a defensive shot to return fast served ball deep into your opponents court and slow the game down. Similar in execution to the Drop Shot.

T

Taking the net
Moving from the baseline Position to the net position.

Tennis elbow
Pain in the elbow caused by too much play, improper technique, improper tension (see below), or any combination of the three.

Tension
The degree of tautness in the strings of a racquet.

Tie break
This method is used to determine the winner of a Set once the score in Games is 6-6. The winner of the tie breaker game is the first player to reach seven points, by a margin of two.

Topspin
To hit the top of the ball making it spin forwards while moving forwards, and forcing the ball to curve down over the net.

Touch
Sensitivity when hitting the ball.

Twist serve
A service played with topspin and side spin. The ball bounces awkwardly sideways and upwards from the service court.

U

Umpire
The person who controls the game, the players, the score, and his line judges!

Unforced Error
Where a player is not under any pressure from an opponent yet plays a shot which does not land in the court.

V

Vertical face
When the hitting area of the racquet is at a right angle to the ground or "on edge," as opposed to an open or a closed face.

Volley
Playing the ball in the air before it bounces.

Volley lob
Hitting a lob off the volley before the ball bounces.

W

Walkover
A win without playing because one the players withdrew before the match started.

Western grip
A way of holding your tennis racquet in order to help you hit Topspin Forehand shots.

Wildcard
Given to select players who have not qualified for a tournament so they can participate. Preference usually given to young talent in the host country and also big name players who have slipped down the rankings.

Wing
Term often used meaning Backhand side and/or Forehand side. For example, a player may be comfortable to volley from either Wing.

Winner
A ball hit beyond the opponent's reach; an unreturnable shot.

WTA
Womens Tennis Association. The WTA are the governing body of the women's professional tennis circuit.

X

Y

Z

^BOOMBOOM
27-01-2006, 01:44
Kαι αφού ο ^ΒΒ έκανε μόδα και το τέννις έρχονται και οι διακρίσεις απο τον Κύπριο φίλο μας

:)

lalaki_2
27-01-2006, 02:33
paidia o anthropos paizei fovero tennis sovara...

parakoloutho tennis giati epaiza arketo kairo kai mou aresei para poly!

katarxhn nikhse to nalbadian pou einai tromeros tennistas deyteron to ekane sto australian open pou einai mia tromerh diorganosh kai o athlitis pou thn katakta theoreitai(kai einai fysika) poly ikanos tennistas me mellon

vevaia tha paiksei me ton federer(opos ola deixnoun) an kai den exei arxisei kan o agonas me ton kieffer oloi gnorizoume oti o federer einai apo tous kalyterous tennistes pou exoun perasei ever!

LL_NEO
27-01-2006, 03:07
Και νομίζω ότι τον είχε αποκλείσει (τον Κύπριο) στην προηγούμενη διοργάνωση που είχαν λάβει και οι δυο μέρος

lalaki_2
29-01-2006, 13:47
o agonas ksekinhse me tous kalyterous oionous...

o markos baghdatis epaikse poly kalo tennis apenanti ston kata genikh omologia kalytero tenista ston kosmo kai kata dikh mou omologia kalytero olon ton epoxon roger federer

kerdise omos olo ton kosmo apokleiontas ton anthony roddick(no 2) kai ton nalbandian (no4)!!!

to paidi einai 20 xronon kai phge se teliko grand slam

theoro oti exei olo to mellon mprosta tou...

bravo marko!

HaPagan
29-01-2006, 14:11
Μπορεί να έχασε τον αγώνα αλλά πιστεύω ότι αυτή η ήττα θα τον πεισμώσει και θα του δώσει πολύ μεγάλο κίνητρο για την συνέχεια της καριέρας του που λογικά θα είναι μεγάλη... :) Μπράβο !!!!

^BOOMBOOM
29-01-2006, 14:39
Εϊδα λίγο, πολύ καλός αγώνας, μπράβο στον κύπριο φίλο μας, respek

vastravoud
29-01-2006, 15:26
Εγώ φαντάζομαι σκηνικό σε κλασικό tennis court που όλοι είναι καλοντυμένοι, ήσυχοι και προσεκτικοί θεατές, με την μπλε κερκίδα να ωρύεται "Π**τσα πάλι οεοεε" :P

hitachi
18-02-2006, 02:56
Δεν ξερω τι νομιζεις οτι ξερεις εσυ ΒΒ, αλλα οφειλω να σε ενημερωσω οτι δεν ξερεις τιποτα.
Μετα απο ενα εξαιρετικα ενημερωτικο nip/tuck, πρεπει να σου πω να σταματησεις αυτες τις ανοητες αθλητικες προσεγγισεις και τεχνικες.
Τερμα στο τεννις.

Τωρα ερχεται το
ZENNIS.
Ειναι η ZEN προσεγγιση στο σπορ.

p.s επισης αρχισε να κανεις και zex.

New Age Μποχααααα

^BOOMBOOM
12-05-2006, 00:52
Επειδή το λαστιχένιο μακρόστενο βαρυδάκι ξεσχίστηκε πήρα σήμερα καινούριο αντικραδασμικό της Head. Εϊναι ένα μικρό συμπαγές πλαστικό με λάστιχο μέσα και φαίνεται αρκετά καλύτερο.

mad
19-05-2006, 20:27
lipon akouste
ego edo kai 1 xrono parakalao ton boomboom na pexoume agona tennis
kai akoma den exei dekti
afto dixni oti einai megali kolostritsa:bleh: :bleh: :hehe:

lalaki_2
19-05-2006, 21:27
mad, ola ta athlimata kaneis re? milas gia 5x5 se omada, gia tennis. prepei na freskaro to tennis mou(ekana 8 xronia alla stamathsa) kai tha epaneltho me pm!

^BOOMBOOM
19-05-2006, 21:35
προσπαθεί να γίνει ^ΒΒ στη θέση του ^ΒΒ ο σάπιος ο mad :hehe:

mad
20-05-2006, 13:35
mad, ola ta athlimata kaneis re? milas gia 5x5 se omada, gia tennis. prepei na freskaro to tennis mou(ekana 8 xronia alla stamathsa) kai tha epaneltho me pm!
nai eimai athlitikos typos
alla to soma mou den einai oti pio tromero:confused:
lalaki perimeno pm
ean einai pame gia tennis
ego esu kai bb
sto marousi sto tennisclub

bb esu eisai sapios kai asxetos apo tennis :tongue: :tongue:

^BOOMBOOM
14-12-2006, 20:33
ο ^ΒΒ έχει πάρει καινούρια ρακέτα και συνεχίζει το θρύλο του Andre Aggasy

jeeze
15-12-2006, 17:22